پیام مازند

آخرين مطالب

خوره مانور اشرافیگری بر زندگی مشترک در مازندران اجتماعي

خوره مانور اشرافیگری بر زندگی مشترک در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند- مهدی محمدی در نشست تخصصی نگاهی به مقوله طلاق در مازندران که در آمل برگزار شد، گفت : متاسفانه زندگی نمایشی در مازندران و به خصوص در شهرهای پر مصرف و پر درآمد همچون آمل و ساری بسیار بالاست و این یکی از علت های اصلی طلاق در استان در سال های اخیر بوده است. 

وی توضیح داد : نگاه نمایشی  و به اصطلاح چشم هم چشمی به زندگی مشترک در جوانان و عدم آموزش کافی در سنین پایین تر دامنگیر جامعه ما بویژه استان مازندران شده است.

استان مازندران سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 51 درصد آن را زنان تشکیل می دهند.این استان به خاطر مهاجرت و گردشگری پذیری و تعامل مستمر فرهنگ ها، یکی آسیب پذیر ترین استان های کشور محسوب می شود که فقط در مقوله طلاق جزو پنج استان کشور است. 

در یک دهه اخیر بنا بر آمار رسمی میزان طلاق در استان مازندران رشد چشم گیری داشت و از طرف دیگر سیر نزولی ازدواج را نیز در این استان شاهد هستیم. اگر چه تاکنون برنامه های دولتی و خصوصی بسیاری برای کاهش آمار طلاق و همچنین تشویق جوانان در سطح کلان کشور و همچنین در استان مازندران انجام شده، ولی این برنامه ها حداکثر در کوتاه مدت توانست موفقیت آمیز باشد و در بلند مدت چندان موفق نبود.

آمارها نشان می دهند که طی 20 سال اخیر روند طلاق در ایران با افزایش چهار برابری همراه بوده به گونه ای که از 80 مورد طلاق ثبت شده به ازای هر یکهزار ازدواج در سال 77 ، آمار رسمی به 320 واقعه طلاق به ازای یکهزار ازدواج در سال 97 افزایش یافت.

جالب اینکه سال 97 در استان مازندران نیز 18 هزار و 527 ازدواج  و 6 هزار و 800 طلاق به ثبت رسید که پنج درصد از آمار میانگین کشوری بالاتر بود.

از طرفی بنا بر آمار رسمی مردم استان مازندران بالاترین میانگین ثروت را در کشور دارند که می توان گفت ریشه طلاق در این استان اقتصادی نبوده و یا حداقل عوامل اقتصادی نقش کمرنگی دارند.   

  این استاد جامعه شناسی دانشگاه گفت : تجمل گرایی ، مصرف فراوان و چشم هم چشمی سبب  عدم احساس خوشبختی ، محرومیت ، احساس کمبود مداوم و در نهایت طلاق می شود.

 وی افزود: در جامعه کنونی ما خواسته هایمان بیشتر از داشته هایمان رشد کرده است و وقتی این دو کنار هم قرار می گیرند نتیجه حاصل از آن عدم احساس رضایت خوشبختی و شادی است و کیفیت زندگی ذهن ما همانند کیفیت زندگی عین ما رشد نکرده است و این سبب طلاق می شود.

محمدی توضیح داد: درست است که می گوییم مشکل اقتصادی وجود دارد، ولی در دل این مشکلات اقتصادی مشکل فرهنگی قرار دارد. با وجود این که در حال حاضر از کیفیت زندگی بالاتری نسبت به 20 سال پیش برخوردایم ولی احساس رضایت و خوشبختی کمتری داریم.
استاد دانشگاه جامع علمی کاربردی آمل افزایش سن ازدواج و افزایش رابطه قبل از ازدواج را نیز از دیگر عوامل افزایش طلاق در مازندران دانست که با عامل مانور اشرافیگری رابطه دارد.

وی گفت: وضعیت به گونه ای شده است که بسیاری از کسانی که وارد زندگی مشترک می شوند در دوران مجردی تجربه ارتباط با کسان دیگر را داشته اند و این یک واقعیت است که آسیب های اجتماعی جدی را به همراه دارد. 

محمدی توضیح داد: ارتباط پیش از ازدواج به این خاطر منجر به آسیب های جدی و افزایش طلاق می شود که افراد در ارتباط غیر ازدواجی بدون اینکه زیر یک سقف باشند ، با گذران اوقات در اماکن تفریحی از سختی زندگی بی اطلاع هستند و در صورت ازدواج از این سختی ها به واسطه روزهای خوش گذشته فرار می کنند، ضمن این که نمایش زندگی و چشم هم چشمی هم مشکلات زندگی را چندین برابر جلوه می دهد.

وی افزود: افزایش میانگین سن اولین ازدواج در ایران برای مردان 30 سال و برای زنان 25 سال است که این سن میانگین در استان هایی همچون تهران و مازندران خیلی بالاتر از این سن است و این یک دلیل در افزایش طلاق در این شهر ها است.

دلزدگی زندگی مشترک 

این استاد جامعه شناسی دانشگاه مقایسه دوران ازدواج با دوران دوستی را یکی از مهم ترین علل دلزدگی از زندگی مشترک و فرار از مسائل دانست و گفت : این مساله یکی از شایع ترین آسیب های اجتماعی است که جامعه در حال گذار همچون مازندران را بشدت تهدید می کند. 

وی همچنین فضای مجازی را از دیگر متغیرهای افزایش طلاق در کشور و مازندنران دانست و افزود : عدم آموزش استفاده از شبکه های مجازی و ناآگاهی از طریقه بهره گیری از این فضا منجر به انحرافات بسیاری برای جوانان شده است و این آسیب به عمیق ترین مسائل زندگی مشترک نیز نفوذ کرده است . 

محمدی که دکترای جامعه شناسی دارد، با تاکید بر این که طلاق  در جامعه امروز  هم یک مساله اجتماعی و هم یک آسیب اجتماعی است ، توضیح داد: طلاق از این منظر یک مساله اجتماعی است که علت و راه حل اجتماعی دارد و ذهن جامعه را درگیر کرده است و با ارزش های بسیاری در جامعه مغایرت دارد .

وی افزود: طلاق بیش از اینکه ذهن ها را درگیر کند، در واقعیت اجتماعی وجود دارد و شرایط عینی دال بر این است که طلاق یک آسیب بسیار جدی چون این رفتار واکنش های منفی اجتماع را به همراه دارد و هنوز پیش داوری ها نسبت به افراد مطلقه بویژه در زنان منفی است .

این جامعه شناسی با استناد به مطالعات صورت گرفته ، گفت : همچنان حدود 90 درصد مردم کشور نگاه منفی به طلاق و بویژه زنان مطلقه دارند و شانس زنان مطلقه برای ازدواج مجدد کمتر از مردان مطلقه است .

وی افزود: مساله طلاق در مازندران بسیار جدی است و جزو پنج استانی است که از آمار بالای طلاق برخورداست بویژه در شهرستان آمل که میزان آن از میانگین استانی بالاتر است نیاز به ورود جدی  در این حوزه دارد تا علت ها و چرایی ها به دقت بررسی شود.

ردپای نگرش فرد گرایانه در طلاق 

محمدی در یک نگاه کلی رشد طلاق در ایران را پیامد مدرنیته دانست و گفت: یکی از پیامد های مدرنیته ایجاد نگرش فردگرایی و خود محوری بوده است که این پیامد اصلی ترین نقش را در رشد طلاق داشته است.

وی توضیح داد : امروزه اهمیت " من فردی " از " ما " در جامعه بیشتر شده است . در جامعه سنتی خودمحوری در دیگری حل می شد و اولویت هر فرد اطرافیان بودند به طوری که در گذشته ترجیح والدین فرزندان بودند و این زمینه پایداری در ازدواج را فراهم می‌کرد.

او افزود : به همان نسبت که افکار ما مدرن و خودمحور می شود زمینه برای بروز طلاق افزایش می یابد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فیلمی کم‌نظیر از بز کوهی به همراه بزغاله‌های 4 قلو در سوادکوه

برخورد مرگبار نیسان و پژو در جاده هراز

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضایی جلب می شوند

کشف 665 کیلو انواع مواد مخدر در مازندران

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

برقراری تعامل منطقی میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران در جزیره کیش

ترافیک نیمه سنگین در هراز و کندوان

سند راهبردی ویژه قرآنی در مازندران ترسیم شود

واکنش وزارت ورزش به تهدید 4 باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگ

امکان پرواز هواپیمای ایرباس 320 در فرودگاه رامسر

کندوان مسدود شد

مازندران 853 هزار قطعه جوجه یک‌روزه به افغانستان صادر کرد

هشدار آب منطقه‌ای مازندران در خصوص تردد در کنار سدهای لاستیگی لاریم و پازوار

هواشناسی مازندران در باره ناپایداری جوی هشدار داد

جاده کندوان به علت جاری شدن سیلاب مسدود شد

واردات انواع کالا به مازندران از مرز 170 میلیون و 40 هزار دلار گذشت

نمازجمعه فردا در مازندران برگزار نمی‌شود

90 درصد مهدهای کودک مازندران استیجاری است

خط تولید میگو در مازندران راه اندازی شود

هوای مازندران بهاری و سبز؛ حال کرونا زرد و قرمز

133 مالک در مازندران اجاره بهای مهدهای کودک را بخشیدند

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

تجارت 665 هزار تن کالا بین مازندران و کشورهای مختلف جهان

افزایش سه برابری پروازها در فرودگاه نوشهر

دانشگاه نوشیروانی بابل در زمینه سلامت و رفاه برتر شد

موقوفات مازندران شناسنامه دار می شوند

8800 مازندرانی در ماه رمضان خون اهداء کردند

کارگروه اجرایی تفاهم‌نامه‌های دو جانبه مازندران و ولگاگراد تشکیل شد

طرح یاوران تولید تحقیقات کشاورزی را کاربردی می‌کند

محور کندوان و هراز یک‌طرفه می‌شود

12 میلیون تردد در جاده های مازندران ثبت شد

روایتی از ممنوعیت آزمون تصویری مجازی برای دانش‌آموزان

انهدام باند سرقت خودرو در ساری

تداوم هوای گرم در مازندران

تمام شهرهای مازندران در برابر کرونا وضعیت زرد و قرمز قرار دارند

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان