پیام مازند

آخرين مطالب

جولان دلالان در بازار خالی از برنج مازندران اقتصادي

جولان دلالان در بازار خالی از برنج مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- قیمت برنج در بازار مازندران در حالی با افزایش حدود 100 درصدی نسبت به اواخر سال گذشته رسیده که این محصول استراتژیک در اختیار کشاورزان نیست و عمده شالیکاران محصول خود را بین 10 تا 12 هزار تومان در هرکیلو گرم پیش از سال جدید فروخته بودند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، هر ساله کشاورزان مازندران به خاطر نیاز جدی به نقدینگی حداکثر تا چهار ماه پس از برداشت یعنی ماه آذر محصول برنج خود را می فروشند تا برای کشت سال بعد آماده شوند و دولت نیز بر همین اساس طی چند سال گذشته ورود برنج خارجی را در این محدوده زمانی ممنوع کرد تا دست دلالان کوتاه شود.
با این وصف ، بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از شالیکوبی های مازندران نشان می دهد کمتر از یک تا 2 درصد برنج سفید در شالیکوبی های استان وجود دارد که ممکن است مربوط به برخی از شالیکارانی باشد که زمین بیشتری دارند.
مشاهدات از برخی فروشگاههای برنج ساری در روز جاری ( 15 اردیبهشت ) همنشان می دهد که رزازان برنج طارم محلی و هاشمی را تا 22 هزار تومان برچسب فروش زده اند.
اگر چه عرضه و تقاضا عامل اصلی تعیین قیمت کالاهای مختلف از جمله محصولات کشاورزی است ، اما آنچه مشخص و آشکار است این که افزایش قیمت فعلی به هیچ عنوان به جیب کشاورز نمی رود و بیشتر جنبه روانی دارد.
** تعیین قیمت برای برنج جدید
هیاهوی افزایش قیمت برنج در مازندران که برخی از آن به عنوان کیف کوک کشاورزان خطه شمال توصیف می کنند در حالی است که نه تنها محصولی دراختیار کشاورزان نیست ، بلکه شالیکاران سخت مشغول نشاکاری هستند و حتی به دلیل بالا رفتن قیمت انواع نهاده های کشاورزی بویژه دستمزد نشاکاران ، بشدت با کمبود نقدینگی مواجهند.
بیشترین هزینه در کشت برنج مربوط به هزینه کارگری است و شالیکاران امسال علاوه بر گرانی و 2 برابر شدن قیمت بیشتر نهاده های کشاورزی نظیر سموم، پلاستیک، بذر، قطعات یدکی تیلر و تراکتور برای شخم و شیار و آب تخت کردن، با درخواست 200 تا 250 هزار تومانی بابت دستمزد یک روز نشای شالیزار توسط کارگران مواجهند.
شالیکاران معتقدند اگر چه قیمت فعلی 20 تا 22هزار تومانی برنج سال گذشته اصلا به جیبشان نمی رود ، اما برنج امسال باید به همین قیمت از شالیکاران خریداری شود تا امیدوار به داشتن درآمد متوسط باشند.
یکی از آگاهان به بازار برنج مازندران به خبرنگار ایرنا گفت که برنجی در اختیار شالیکاران نیست تا از افزایش 2 برابری قیمت فعلی سود ببرند.
احمد قربانی که دارای شالیکوبی در شهرستان بابل است ، افزود : بیشتر شالیکاران محصول خود را در زمان برداشت به فروش رساندند و در چهار سال اخیر که برداشت مکانیزه در استان فراگیر شده است ، شالیکاران مجبور به تبدیل شالی به برنج سفید در کوتاه ترین زمان و در نهایت فروش برنج سفید خود هستند.
برداشت مکانیزه برنج با همه خوبی ها ، با این پیامد منفی همراه است که کشاورز نمی تواند محصول برداشت شده را برای مدت طولانی در انبار نگهداری کند و مجبور است بلافاصله آن را به شالیکوبی انتقال داده و پس از خشک کردن به شیوه ماشینی ، تبدیل به برنج کرده و عرضه کند.
در برداشت مکانیزه میزان رطوبت شالی بالاست در نتیجه ضریب ماندگاری آن بشدت کاهش می یابد در حالی که در برداشت دستی ، شالی پس از درو در صورت مساعد بودن هوا برای چند روز در شالیزار به صورت پخش شده باقی می ماند تا خوشه ها حسابی آفتابگیر شده و خشک شود و بعد از آن خرمنکوب می شود.
کشاورزان در شیوه برداشت دستی ، این امکان را دارند تا شالی خود را برای مدت چند ماه در انبار نگهداری کرده و در فصلی که بازار با کمبود مواجه شده آن را به شالیکوبی برده و تبدیل به برنج کنند.
اگر چه نگهداری بلندمدت شالی مهم ترین مزیت برداشت دستی است ، ولی هزینه بر بودن این روش در کنار نیاز مالی کشاورز به فروش محصول همواره سبب می شد تا دلالان در همان فصل برداشت شالی و برنج را از کشاورز به قیمت پایین خریداری کنند .
** دست خالی کشاورزان از افزایش قیمت
قربانی با بیان اینکه اکنون قیمت برنج کشت اول طارم محلی و هاشمی 20 هزار تومان و کشت دوم که از عطر و طعم بهتری برخوردار است تا 22هزار تومان در هر کیلو گرم خرید و فروش می شود، گفت : قیمت فعلی 2 برابر قیمتی است که عمده کشاورزان محصولشان را فروختند.
وی توضیح داد: بالاترین قیمت برنج طارم محلی که به دست کشاورزان رسید و مربوط به ماه دی سال گذشته بود و داشته های حدود 10 درصد کشاورزان مازندرانی را در شالیکوبی ها شامل می شد ، 12 هزار تومان بود.
این کارشناس بازار برنج مازندران گفت : اگر چه برنج در اختیار کشاورزان استان نیست ، اما تاجران با تقاضای برنج طارم محلی و هاشمی از استان های مختلف کشور مواجه هستند و به نظر می رسد این نگرانی در مردم ایجاد شده است که قیمت برنج جدید بسیار بالا خواهد رفت و از هم اکنون در حال ذخیره سازی هستند.
وی با بیان اینکه وضعیت کشت و کار و تولید و بازار برنج برای شالیکاران شمال در چهار سال اخیر با برخی از تصمیم های دولتمردان از جمله ممنوعیت واردات و توزیع برنج خارجی در زمان برداشت ، خرید تضمینی و توافقی و مکانیزاسیون رضایبخش بوده است، افزود : به دلیل نوسانات قیمت ارز و مشکلات اقتصادی کشور ، همه محصولات و کالاها 2 تا سه برابر افزایبش قیمت داشته است و به نظر می رسد افزایش قیمت برنج در چند روز اخیر بابت لغو معافیت تحریم کشورها از جمله هند باشد.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران در حال حاضر 100درصد زمین های شالیزاری استان آب تخت و خزانه گیری شده است و نشاکاری حدود 30 درصد زمین ها نیز انجام شد.
مسئولان جهاد کشاورزی استان پیش بینی می کنند به دلیل افزایش قیمت نهاده های کشاورزی و هزینه کارگری قیمت برنج امسال به نسبت سال گذشته به صورت چشم گیری افزایش بیابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در نخستین نشا مکانیزه مازندران در سال جاری که بیست و یکم فروردین ماه انجام شد ، اعلام کرده بود که به دلیل اینکه قیمت نهاده های کشاورزی از جمله پلاستیک، بذر، دستمزد کارگر، تولید بوته از بانک نشاء ، دستمزد تراکتور ، تعمیرات و قطعات یدکی بالا رفته است،پیش بینی می شود تا قیمت برنج امسال 16تا 18هزار تومان در هر کیلو گرم برسد.
عزیزالله شهیدی فر افزود: البته این مقدار افزایش قیمت نسبت به دیگر کالاهای اساسی بسیار کم است ولی برنجکاری با کمتر از قیمت اعلام شده به صرفه نخواهد بود.
مازندران با داشتن حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید 42 درصد نیاز کشور را تامین می کند.
6990/1654


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

میز تخصصی صادرات سه محصول راهبردی ملی به مازندران سپرده شد

ساخت 22 واحد نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران

توقف شاخص بورس در کانال 294 هزار واحدی در آخرین هفته تابستان

شوک معاملاتی در تالار شیشه‌ای

جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس برای مازندرانی‌ها ماندگار شد

روند کاهشی تولید محصولات زراعی در مازندران

همایش استانی کشت محصولات پاییزه در ساری آغاز شد

قانون کار نتواسته روابط کار استارتاپ ها را تنظیم کند

قانون کار باید منطبق با شرایط جدید بازار کار اصلاح شود

چرخش زندگی با حقوق پایین برای کارگران شبیه شعبده بازی است

رنگ باختن جاذبه هنرستان‌ها در مازندران زیر سایه کمبودها

رها سازی 80 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های مازندران آغاز شد

صید ماهی کیلکا در مازندران به 2هزارو 660تن رسید

آرایش صیادان مازندران برای ماهیگیری در خزر از بیستم مهر ماه

محکومیت دو شرکت مازندرانی به بازگرداندن یک میلیون یورو ارز دولتی

12 میلیارد ریال اعتبار برای احیاء مراتع غرب مازندران

بودجه 98 فاقد ویژگی صرفه جویی است

پیش‌بینی افزایش 10 درصدی تولید مرکبات در مازندران

سنگینی سایه سرمای زودرس بر کشت دوم برنج در مازندران

سرای تجاری در آستراخان نتیجه نداد/ 98 درصد صادرات زمینی است

درآمد اقتصادی 1000 میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج

صید ماهی کیلکا در مازندران به 2هزارو 660تن رسید

کم رونقی بازار برنج در مازندران

محلول پاشی 16 هکتار از عرصه های جنگلی رامسر و عباس آباد

ردیابی مگس میوه به بیش از 1000 هکتار از باغات آمل

702 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

منطقه آزاد فرصتی برای بین المللی سازی اقتصاد مازندران است

رهاسازی 110 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه های مازندران

نارنگی پیش‌رس مازندران پا به بازار گذاشت

خسارت مگس میوه به بیش از 1000 هکتار از باغات آمل

پروژه های نیمه تمام تنکابن نیازمند اعتبارات فرا شهرستانی

فروش محصولات تولیدی بانوان مازندران با اتصال به شبکه های پیشران

افزایش 40 درصدی کشت دوباره برنج در مازندران

هشت هزار و 500 میلیارد ریال پروژه دیگر امسال در بندر امیرآباد بهره‌برداری می‌شود

سه پروژه زیربنایی در بندر امیرآباد مازندران به بهره‌برداری رسید

رونق صنعت چاپ محور زمینه ساز توسعه اقتصادی مازندران

رشد 25 درصدی ارزش معاملات هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران

رشد 25 درصدی ارزش معاملات هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران

تولید برنج یکی از سیاست های مهم مازندران است

خیز صنایع دستی مازندران از بازارچه های داخلی تا توفیقات بین المللی

افتتاح 8 طرح اشتغال‌زایی برای مددجویان کمیته امداد نکا

اشتغالزایی 230 هزار نفری دولت تدبیر برای مازندران

بهره برداری از 35 پروژه کشاورزی مازندران آغاز شد

ایجاد یکهزار و 400 شغل جدید طی هفته دولت در مازندران

صندوق ضمانت صادرات پارسال 2.2 میلیارد دلار ضمانت نامه صادر کرد

سهم گمشده مازندران در سبد صادرات غیرنفتی

200 صفحه برنامه برای صادرات تهیه شد/ سهم 3.4 درصدی در تولید ملی

افزایش 3.5 برابری بیمه کارگران ساختمانی در مازندران

افزایش 3.5 برابری بیمه کارگران ساختمانی در مازندران