پیام مازند

آخرين مطالب

یادداشت؛

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران مقالات

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - تغییر اقلیم این روزها بیش از هر عامل دیگری بر سر زبان ها افتاده است، موضوعی که با خشکسالی و کم‌آبی همواره عجین شده است و یکی از چالش ها و تنش های اصلی این تغییرات، تغییر موطن و مهاجرت به فضایی جدید است.
زمانی که در سال های نه چندان دور سخن از بحران جدی آب و افزایش شدید مهاجرت می شد، شاید کسی آن را جدی نمی گرفت اما امروز دیگر آن شوخی به یک بحث جدی تبدیل شده است که از دانشگاهیان تا مسئولان اجرایی، قانونی و قضایی را درگیر خود کرده است.
مهاجرت و تاثیرات شدیدی که بر زندگی می‌گذارد شاید در نگاه آکادمیک تنها به پاس کردن چند واحد درسی برگردد اما این روزها کشور و به ویژه مازندران را به عینه درگیر خود کرده است.
این روزها کشور با توجه به بحران شدید آب به ویژه در مناطق مرکزی و خشک، تحت تحولات شدید اقلیمی قرار دارد و در این میان استان های شمالی به دلیل وجود آب، حداقل بیش از سایر استان‌های کشور، مورد توجه مهاجران قرار گرفته‌اند.
اینکه چه شده است در کشور بحران آب به وجود آمد و تغییرات اقلیمی به سرعت در حال انجام گرفتن است موضوع این یادداشت نیست، بلکه قرض، مازندرانی است که با وجود جمعیت حدود 3.5 میلیونی نمی تواند از پس خود برآید و حال تصور کنید این جمعیت با مهاجرت های فصلی و دائمی به حدود 10 تا 15 میلیون نفر برسد.
بحران آب در کشور و تبعات مهاجرت و هدف قرار دادن مکان زندگی به استان مازندران، نه تنها این چاره کار نیست بلکه یک گام بلند به عقب برداشتن است.
یکی از بزرگترین مشکلات مازندران نسبت به پذیرش مهاجرت کنندگان به این استان، نبود زیرساخت اولیه زندگی است، اثبات کننده این ادعا تامین آب، برق و گاز در روزهای تابستان و زمستان در این استان بوده است، خاموشی‌های چند ساعته و هر روزه، قطعی مکرر آب و گاز و غیره برخی از مشکلاتی است که مازندران با وجود این جمعیت ثابت خود با آن دست و پنجه نرم می کند.
مشکلات شدید حمل و نقلی و ترافیک به ویژه در مبادی ورودی این استان از سه محور هراز، فیروزکوه و کندوان در روزهای تعطیل و قفل شدن جاده منتهی به روستاهای موجود در مسیر بین راهی این سه محور، یکی دیگر از بزرگترین مشکلات استان مازندران است، حال تصور کنید این میزان جمعیت از 3.5 به 15 میلیون نفر برسد و هر ساله بخواهیم میزبان 10 میلیون مسافر دیگر نیز باشیم، امری که در ظاهر نیز شدنی نیست.
افزایش جمعیت مازندران و مشکلات زیست محیطی آن، یکی دیگر از مشکلات شدید و جدی است که این استان را تهدید می کند، در حالیکه مدیران و مردم مازندران هنوز راه حلی برای رفع مشکلات زباله این استان پیدا نکرده اند، تصور کنید با جمعیت 15 میلیونی، مازندران زیبا و سرسبز به زباله‌دانی کشور تبدیل می شود.
از مشکلات فرهنگی اجتماعی آن، ورود خرده فرهنگ های مختلف به این استان است، از بین رفتن فرهنگ بومی و محلی و در خطر قرار گرفتن آداب و سنن زیبای مازندرانی ها با ورود این فرهنگ های وارداتی مشکلات عدیده ای را به بار می آورد که سال ها زمان نیاز است تا این معضل برطرف شود.
افزایش جمعیت هموازه نزاع بر سر منافع را بیشتر می کند و این موضوع به ویژه در زمانی که بحران آب در حال سرایت به کل کشور است، بیش از گذشته دیده می شود، بحران آب و عدم گذر از منافع شخصی و بی توجهی به منافع جمعی، نزاع های شدید اجتماعی را به وجود می آورد و این امر به نوبه خود تبعات فراوانی دارد.
ویلاسازی و قطع روزافزون درختان جنگلی یکی دیگر از مشکلاتی است که با مهاجرت به مازندران، این استان را درگیر می کند، این روزها شاهد رشد شدید «جنگل‌نشینی» هستیم و با این وجود و با افزایش جمعیت و رشد جنگل نشینی مازندران، سرسبزی خود را نیز از دست می دهد و آرام آرام به سوی خشکسالی حرکت می کند کما اینکه این اتفاق در حال وقوع است.
برهم خوردن توازن اقتصادی مازندران با ورود افراد متمول و همچنین ورود افراد سختکوش استان‌هایی که در بیابان به سختی منابع مالی خود را تامین می کردند، نیز یکی دیگر از عواقب این مهاجرت است، مازندران با وجود داشتن کوه، جنگل، دریا، مزارع شالیزاری و غیره از نعمت های خدادادی سرشار بوده و مردمان این استان همواره از این موهبت های الهی بهره می گرفتند و حال با ورود مهاجران از استان‌های دیگر، این توازن برهم خواهد خورد.
مشکلات روانی یکی دیگر از تبعات افزایش جمعیت در استانی چون مازندران است، به طور معمول مازندران برای مردم کشور یک منطقه برای آرامش خاطر و استراحت پس از یک دوره زمانی کار طولانی محسوب می شد و با افزایش مهاجرت و کاهش و یا از بین رفتن این چشم‌اندازها، حس ناامیدی بیش از امید به مردم القا می شود، روحیه سرسبزی و زیبای مازندران تغییر می کند، خانه ها از حالت ویلایی به آپارتمانی مبدل می شود و دیگر خبری از باغ، باغچه، پرورش انواع پرندگان و پستانداران نخواهد بود.
یکی دیگر از مشکلاتی که با مهاجرت به مازندران ایجاد می شود، تغییر کاربری گسترده اراضی شالیزاری در این استان است، این تغییر کاربری تولید محصولات کشاورزی را به شدت کاهش می دهد و در واقع این امر امنیت غذایی را تهدید و میل به وابستگی افزایش می یابد.
آنچه به وضوح مشخص است کاهش بهره‌وری، فصل‌های کوتاه‌تر رشد موادغذایی و کمتر شدن زمین‌های حاصلخیز از نتایج تغییرات اقلیمی است و با رشد بیش از حد جمعیت در مازندران و تغییر اقلیم این استان، این امنیت نیز به زودی از بین خواهد رفت.
نکته قابل اهمیتی که باید در اینجا ذکر شود این است که کاربری ساحل در شمال با سواحل جنوبی کاملا متفاوت است، سواحل در شمال کاربری استراتژیک در حوزه تامین مواد غذایی دارد در حالیکه در جنوب اینگونه نیست.
ساحل جنوب به دلیل نزدیک بودن به دریای آزاد و غیرقابل کشاورزی بودن اراضی، می تواند به عنوان سکونتگاه‌های مهاجران مورد استفاده قرار بگیرد، به گونه ای که در کشورهای توسعه یافته می بینیم که سکونتگاه‌ها را به سواحلی که این امکان در آنها وجود دارد سوق داده می شود.
در نهایت باید گفت این امور تنها بخشی از مشکلاتی است که به تحلیل های علمی و مستند نیاز دارد و با بررسی بر روی این اوامر و برنامه ریزی مناسب، باید جلوی ویرانی مازندران گرفته شود.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران