پیام مازند

آخرين مطالب

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:

کم توجهی به صنعت تولید بذر/آموزش بهره برداران اصل است علمي

کم توجهی به صنعت تولید بذر/آموزش بهره برداران اصل است
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به ارزش افزوده تولید بذر گفت: صنعت تولید بذر در کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

 سید باقر محمودی پیش ازظهر دوشنبه در همایش ملی برنج در ساری با بیان اینکه صنعت تولید بذر از جمله صنایع مهم در جهان است، ارزش و افزوده بذر را در جهان بالا داست و گفت: متاسفانه به صنعت تولید بذر توجه نشده است و اگر با همان زمین بذر تولید کنیم، درآمد بالاتری خواهیم داشت.
محمودی با بیان اینکه 20 مرکز تحقیقاتی در حوزه کشاورزی کشور فعالیت دارند گفت: حفظ و ذخایر ژنتیکی و تولدی محصولات فناورانه از مهمترین وظایف است و برنامه استراتژیک سازمان تحقیقات کشاورزی بر تحقیقات کاربردی و خروجی محور استوار است تا جواب بهره وران را برای تامین نیازها بدهیم.
وی با اظهار اینکه آموزش بهره برداران و کشاورزان از دیگر اهداف فراروی است تصریح کرد: آموزش بهره برداران به عنوان استراتژی اصلی سازمان تحقیقات است و در حوزه ترویج، طرح نظام نوین ترویج تهیه و ارائه شده است.
معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی یادآور شد: احصا و شناسایی 100 محقق برجسته کشاورزی از جمله برنامه ها است تا به جامعه بهره برداران آموزش های لازم ارائه دهند.
وی با بیان اینکه اصل مهم در تولید، تولید پایه های کشاورزی است گفت: بتدریج نسبت به واگذاری پایه های تولید اقدام می شود و امیدواریم جوانان با ایجاد شرکت های دانش بنیان ما را در امر تحقیقات کمک کنند.
معاون سازمان تخقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه پایه گذاری خوبی در حوزه تحقیقات برنج صورت گرفته است ادامه داد: برای آنکه واحد منسجمی در حوزه تحقیقات برنج وجود داشته باشد، موسسه تحقیقات برنج شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در زمینه شکر نیز مشکلات مشابه برنج را داریم گفت: در دهه های 60 تا 80 سطح زیر کشت چغندرقند در کشور 200 هزار هکتار و میازن تولید چهار میلیون تن بود اما در دهه 90 سطح زیر کشت چغندرقند به 100 هزار هکتار کاهش یافت اما تولید همان میزان است.
وی با تاکید بر هم افزایی در حوزه تولید و کشاورزی گفت: ما یافته های قابل ترویج در بخش کشاورزی را خریداری و از تحقیقات در این بخش حمایت خواهیم کرد.
محمودی یکی از اصلی ترین چالش های تولید برنج را بذر دانست و گفت: تکنولوژی بذر سبب افزایش 20 درصدی عملکرد ارقام برنج می شود و امیدواریم در این بخش توجه اساسی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield