پیام مازند

آخرين مطالب

مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در مازندران 40 درصد کاهش یافت علمي

مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در مازندران 40 درصد کاهش یافت
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- سرپرست واحد بیماری های خاص مازندران گفت که اجرای برنامه ملی درمان بیماری سکته مغزی در بیمارستان های استان باعث کاهش 40 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری مغزی شده است .
  طرح ملی درمان سکته‌های حاد مغزی در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه ‌روز با عنوان برنامه کشوری
" 724 " از سال 95 در کشور به اجرا گذاشته شد.
هدف اجرای این طرح ارائه خدمات درمانی فوری و موثر به بیماران در سه ساعت اول وقوع سکته مغزی به عنوان " ساعات طلایی " است که علاوه بر کاهش عوارض سکته از جمله فلج اعضای بدن، باعث جلوگیری از مرگ حتمی بیمار می شود.
جواد بابازاده افزود: هم اکنون طرح 724 در مازندران در بیمارستان بوعلی ساری، امام رضا (ع) آمل و شهید رجایی تنکابن فعال است.
وی گفت: از زمان اجرای طرح در این بیمارستان ها 171 بیمار سکته مغزی خدمات درمانی فوری و لازم را دریافت کردند .
سرپرست واحد بیماری های خاص مازندران با اعلام این که این بیماران دچار سکته مغزی از نوع یک شامل پارگی عروق و خونریزیشده بودند، افزود: انتقال بموقع این بیماران در ساعت طلایی به بیمارستان ها و تزریق داروی تی پی ای "TPA" یا حل کننده و رقیق کننده خون سبب شد تا از مرگ نجات یابند.
وی ادامه داد: در صورتی که به این بیماران بموقع داروی مورد نظر تزریق نمی شد فلج و بستری شدن به مدت 6 ماه در منزل و یا بیمارستان حداقل ترین عوارضی بود که به دنبال سکته مغزی نصیبشان می شد .
بابازاده گفت: همچنین با توجه به شدت آسیب دیدگی عروق مغز ناشی از سکته در برخی از این بیماران در صورت عدم انتقال بموقع آنها به اورژانس ویژه ، مرگ 40 درصد آنها حتمی بود .
وی افزود: اجرای طرح 724 سبب شده است تا سکته مغزی که پیش از این دومین عامل مرگ و میر در مازندران محسوب می شود به سومین عامل تبدیل شود.
بابازاده از گسترش اورژانس ویژه سکته قلبی و مغزی در دیگر بیمارستان های مازندران به عنوان برنامه های آینده دانشگاه علوم پزشکی نام برد و گفت که بزودی بیمارستان ولیعصر قائمشهر هم زیر پوشش این طرح ها قرار می گیرد.
فشار خون بالا ، چربی خون بالا ، دیابت بد کنترل شده ، چاقی ، مصرف دخانیات ، استرس ، فعالیت بدنی بدون آمادگی و غذاهای پرچرب و پرنمک از اصلی ترین عوامل سکته مغزی به شمار می رود .
بر اساس آمارهای رسمی سالانه نزدیک به 200هزار مورد سکته مغزی در ایران رخ دهد.
سکته مغزی بر دو نوع است که یک نوع مربوط به بسته شدن رگ های خونی است به این معنی که خون در داخل رگ لخته می شود و نوع دیگر هم مربوط به پاره شدن رگ های خونی مغز است.
بر اساس بررسی های رسمی 85 درصد سکته های مغزی در کشور مربوط به لخته شدن خون است و طرح 724 هم برای مقابله با این نوع سکته ها به اجرا گذاشته شده است .
سکته مغزی دارای علائم ساده نظیر کج شدن ناگهانی صورت، مختل شدن ناگهانی صحبت‌کردن و اختلال ناگهانی در حرکت دست و یا راه رفتن است و در صورتی که افراد بتوانند بلافاصله پس از مشاهده این علائم به درمانگاه مراجعه کنند در فوری ترین زمان به بیمارستان های دارای طرح 724 ارجاع می شوند.
سکته مغزی همچنان در جهان به عنوان یک بیماری کشنده عمل می کند و به همین دلیل در ایران 26 آبان تا دوم آذر با عنوان هفته سکته حاد مغزی نام گذاشته شده و شعار آن هم امسال " سکته مغزی قابل درمان است " انتخاب شده است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield