پیام مازند

آخرين مطالب

چالش خشکسالی این‌بار در مازندران؛

مهاجرت‌های ویرانگر! گفتگو

مهاجرت‌های ویرانگر!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - "مازندران درگیر خشکسالی است"، این جمله را شاید در نگاه نخست باور نکنید چرا که این استان در ظاهر، یکی از استان‌های کشور محسوب می شود که با یک نگاه به هیچ عنوان چنین برداشتی از آن نمی‌شود. این در حالی است که بر اساس نظر کارشناسان مختلف، تغییرات اقلیمی موجب بروز پیامدهای فراوانی در مازندران شده است که افزایش دما و کاهش میزان بارندگی بخشی از این پیامدها محسوب می شود.
چندی پیش بود که محمود رائینی استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به بحث تغییرات اقلیمی در مازندران اشاره کرد و معتقد بود افزایش گازهای گلخانه‌ای اصلی‌ترین دلیل این تغییرات است.
وی همچنین با اشاره به اینکه تغییر اقلیم کنونی انسان برساخته و به کندی با صنعتی شدن جهان از سده بیستم آغاز شده است، گرمایش فراگیر و تغییر اقلیم را یک روند مشخص این امر دانست به طوریکه از آغاز این روند تاکنون دمای کره زمین کمی بیش یک درجه سانتی‌گراد افزایش یافت،
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری معتقد بود که تغییر اقلیم قطعی است اما در پیش‌بینی اقلیم آینده نمی توان به طور قطعی نظر داد.
وی افزود: جلوگیری از شدت تغییر اقلیم بسیار مهم و ضروری است چرا که گرمایش جهانی موجب تغییر اندازه و فراوانی رخداد آنها می‌شود، برای نمونه گرمایش فراگیر سبب افزایش دماهای بیشینه، کمینه و کاهش طول فصل‌های سرد خواهد شد. این پیشآمدها موجب افزایش نیازآبی گیاهان می‌شود بنابراین برای تولید گیاهی نیاز به آب بیشتری است، کاهش دوره سرما به این معنی است که نیاز سرمایی درختان و گیاهانی که برای گل‌انگیزی به دماهای پایین نیاز دارند تامین نمی‌شود.
پیامدهای تغییر اقلیم چیست؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به پیامدهای این تغییرات اشاره کرد که کاهش ذخیره آب آبندان‌ها، آب‌های زیرزمینی و کاهش انباشت برف در بالادست رودخانه‌ها باشد که در نتیجه بر تولید محصول اثرات کلانی می‌گذارد، ویرانی محیط زیست، تغییر سیمای گیاهی منطقه، کوچ گیاهان، آفات و بیماری‌های غیربومی نیز از پیامدهای این تغییر هستند که به گستردگی برای منطقه از این قبیل بود.
وی همچنین تاکید کرد: پیآمدهای تغییر اقلیم در مازندران را نمی‌توان جدا از پیآمدهای آن در دیگر نقاط ایران بررسی کرد، چرا که در کناره دریای مازندران، استان‌های گلستان، مازندران و گیلان، به دلیل بارندگی بیشتر، محلی برای کوچ سرزمین‌باختگان نواحی جنوبی کشور خواهد شد.
کوچ به دلیل تغییر اقلیم/ مازندران پذیرای میزبان کوچ‌کنندگان داخلی
رائینی به کوچ مردم سیستان و بلوچستان به استان گلستان در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و تغییر اقلیم اشاره کرده بود و معتقد بود هم‌اکنون به دلیل خشکسالی شدید در این سرزمین کوچ مردم از آبادی‌های به حاشیه شهرهای دیگر بسیار بالا است و در آینده نزدیک مازندران هم بی‌نصیب نخواهد ماند و باید پذیرای شمار کلانی از هم‌میهنان بی‌جاشده تغییراقلیمی باشد.( اینجا )
مازندران ظرفیت ورود هیچ مهاجری را ندارد
مسعود فرجاد مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌های تهران و سمنان با اشاره به اینکه گردشگری در فصل‌های مختلف، مهاجرت محسوب نمی شود، اظهار کرد: مهاجرت در زمانی صورت می گیرد که مسائلی چون مشکلات جوی، کمبود درآمد و مشکلات پس از آن در منطقه مبدا صورت گیرد.
وی با بیان اینکه این مهاجرت موجب مشکلاتی برای منطقه مقصد می‌شود، تصریح کرد: افزایش جمعیت بدون برنامه‌ریزی به مراتب بدتر از بلایای طبیعی است چرا که آنهایی که وارد منطقه مقصد شدند شرایط زندگی برای خود قائل هستند و نیازهای آنها در ابعاد مختلف مطرح می شود.
مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌ تهران خاطرنشان کرد: نیازهای مهاجران بر منابع موجود فشار مضاعف وارد می‌کند و به نوعی عرصه زندگی بر جامعه مقصد تنگ‌تر می‌شود و زندگی عادی مردم منطقه را به مخاطره می اندازد.
فرجاد با اشاره به اینکه اگر مهاجرت برنامه‌ریزی شده باشد، نه تنها مشکلی برای استان مقصد به وجود نمی‌آورد بلکه موجب شکوفایی آن نیز می‌شود، اظهار کرد: امروز مازندران از لحاظ زیرساختی با مشکلات فراوانی رو به رو است به طوری که با حدود جمعیت 3.5 میلیون نفری، مردم با سختی‌های فراوانی رو به رو هستند.
وی با بیان اینکه مازندران با این شرایط زیرساختی ظرفیت پذیرش هیچ مهاجری را ندارد، تصریح کرد: اگر از این زیرساخت بهره‌برداری مضاعفی داشته باشیم با مشکل زیادی رو به رو می شویم، به عنوان مثال جمعیت مازندران در ایام تعطیل سال، به 3 برابر می رسد اما با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند.
این کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه اگر تمامی زیرساخت ها در مازندران درست تدوین و تهیه شود تا 20 میلیون نفر جمعیت را در خود جای می دهد، گفت: یکی از تبعات ورود مهاجران به استان افزایش زباله است، زمانی که با 3 میلیون نفر نتوانستیم این موضوع را درست مدیریت کنیم با چند میلیون هم نمی شود.
فرجاد با بیان اینکه مقصر در بحث زباله مدیریت استانی است، گفت: زباله به ورود مسافران، گردشگران و مهاجران مربوط نمی شود، اگر در مازندران برای حل مسائل زباله و پسماند برنامه درستی وجود داشته باشد این استان می تواند مشکلات را ساماندهی کند.
خشکسالی و افزایش مهاجرت به مازندران
همچنین سیدمحمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران در هجدهمین همایش ملی برنج کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به اثرگذاری تغییر اقلیم بر توسعه پایدار برنج اشاره و اظهار کرد: گازهای گلخانه ای موجب ثابت نگه‌داشتن دمای کره زمین می شود به طوری که اگر این امر را نادیده بگیریم دمای زمین به زیر 18 درجه سانتیگراد می رسد اما از سال 1950 با وجود سوخت فسیلی اندازه گاز گلخانه ای افزایش یافت.
وی با بیان اینکه بخش عمده تغییر اقلیم در جهان به دست انسان صورت گرفته است، تصریح کرد: پیامدهایی چون سیل، خشکسالی و تغییر روند بارش از آثار اساسی تغییر اقلیم در کشور است.
مدیرکل هواشناسی مازندران با بیان اینکه خشسکالی موجب افزایش مهاجرت به استان‌های شمالی به ویژه مازندران شده است، تصریح کرد: خشکسالی پدیده های متفاوتی دارد که یکی از آنها کاهش 30 درصدی بارش باران در مازندران است.
رضوی با بیان اینکه برخی می‌گویند کم آبی استان مازندران را تهدید نمی کند و این امر اشتباه است، اظهار کرد: کشورهای پیشرفته دنیا مانند یونان، هند، مالزی، انگلیستان و غیره احساس خطر کردند به طوری که در کابینه خود وزیر تغییر اقلیم دارند و در کشورمان تنها رئیس سازمان هواشناسی در برنامه های هیئت دولت حضور دارد.
وی با اشاره به اینکه در تمام کشور طی سال 96 تا 97، شاهد کاهش 28 درصدی بارندگی بودیم، تصریح کرد: در برخی استان‌های مانند خوزستان و فارس که با کم آبی شدید رو به رو هستند برنج می کارند و 50 درصد سطح زیر کشت آنها اضافه شد در حالیکه در همان مناطق 50 درصد کاهش بارندگی داریم.( اینجا )
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کارما جزء 3 نرم افزار نظام یافته کشور است

مصرف بنزین در مازندران روزانه 800 هزار لیتر کم شد

یک هزارو 600 روستای مازندران از اینترنت تلفن همراه برخوردار هستند

توسعه پایدار کشور در گرو تحول اساسی در ساختار مدیریت منابع طبیعی است

آلاشت یخ زد/ ثبت دمای 1.2 درجه

محور کندوان و کیاسر مه آلود است

اکثر نقاط کشور بارانی شد

نرم افزار موبایلی ثبت‌نام داوطلبان مجلس در مازندران فعال شد

پوشش‌های جنگلی با پسماندهای زباله نابود می‌شود

اکیپ های راهداری در محورهای برفگیر مازندران مستقر شدند

هواشناسی مازندران نسبت به کاهش دمای هوا اخطار داد

واژگونی مینی‌بوس 11 کارگر را روانه بیمارستان کرد

خبری از متروی تهران-شمال نیست

قاتل خاموش در مازندران 4 قربانی گرفت

طرح مطالعاتی متروی پردیس- آمل تا پایان سال 98 نهایی می‌شود

سیگاری ها در خط مقدم ابتلا به آنفلوانزا

سنگ‌های سخت را تبدیل به نان گرم سفره‌های مردم می‌کنیم

جابجایی فرزندان هیئت علمی سهمیه نیست/ دانشجوی ستاره دار نداریم

«جُنگ بسیج» در ساری برگزار می شود

منطقه آزاد فقط سوار شدن ماشین‌های خارجی نیست!

بارندگی سبب آب‌گرفتگی چند روستا در محمودآباد شد

حال «درنا» خوب است/ کنترل شکار در فریدونکنار

جاده هراز برای تردد شبانه باز می‌شود

تیم کاله پراشتباه بود وخوب حمله نکرد

انعقاد قراردادها به صورت مستقیم با کارفرما خواسته کارگران است

ترافیک جاده‌های کندوان و هراز نیمه سنگین است

آنفلوانزای پرندگان در مازندران گزارش نشد

نانواکناری: مجمع نمایندگان طرح مازندران غربی را قبول ندارد

سیلاب 22 میلیارد تومان به کشاورزی گلوگاه خسارت زد

130 میلی متر باران در گلوگاه بارید

بارندگی شدید جاده‌های بهشهر به گلوگاه را مسدود کرد

راننده نیسان در تصادف مسیر نور به چمستان کشته شد

افزایش 12 درصدی مصرف سوخت فسیلی در مازندران

کندوان بارانی است

میزان نزاع در مازندران افزایش یافته است

کشف و ضبط بیش از 12 میلیارد تومان داروی قاچاق

طرح غربالگری بینایی کودکان در مازندران آغاز شد

نبود اسپانسر دلیل انصراف تیم فوتسال شهروند از مسابقات کشوری

ثبت دمای زیر 10 درجه در 5 منطقه مازندران

رشد 22 درصدی مرگ عابران پیاده در حوادث ترافیکی مازندران

9000 نفر براثر تصادفات در مازندران مصدوم شدند

پل نگهدارنده تاسیسات خط انتقال گاز در رامسر تخریب شد

زائران اربعین برای ظهور حضرت منجی عالم بشریت نذر کنند

بازار؛ مشکل عمده شیلات مازندران

جاده کندوان بازگشایی شد

جاده‌های مازندران بارانی و مه آلود است

ثبت نام 114 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین حسینی

مازندران در فصل پاییز باران سیلابی ندارد

380 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مازندران کشف شد

خوداظهاری تولید پسماند واحدهای تولیدی در مازندران الزامی شد