پیام مازند

آخرين مطالب

تیغ بازار یابهای لوازم بهداشتی و آرایشی بر پوست و مو زنان مقالات

تیغ بازار یابهای لوازم بهداشتی و آرایشی بر پوست و مو زنان
  بزرگنمايي:

پیام مازند- اصولا در ورودی هر داروخانه ای قسمتی وجود دارد که انواع محصولات بهداشتی و آرایشی از پاک کننده های صورت و کرم های دور چشم گرفته تا ماسک های مو، شفاف کننده های پوست و غیره در قفسه ها چیده شده است و به طور معمول هم فروشنده ای با ردیف کردن یک سری اصطلاحات و کلمات پزشکی ، سعی می کند که خود را در قالب یک کارشناس متبحر جا بزند .
متصدیان این قسمت از داروخانه ها را بانوان جوان با ظاهری آراسته تشکیل می دهند که به هنگام انتظار مراجعه کنندگان و دریافت کنندگان دارو، آنان را به مشاوره کوتاه پوست و زیبایی دعوت می کنند تا بتوانند کالای مورد نظرشان را معرفی کنند و در نهایت حرفش را چنان در ذهن مراجعه کننده فرو می کند که ترغیب به خرید دستکم یکی از محصولات معرفی شده، می شود.
نرگس از شهروندان ساروی  گفت: برای خرید دارو .
وی افزود: نکته جالب این که این خانم جوان خود را مشاور پوست و مو معرفی کرد و تلاش کرد اطلاعاتی در باره محصولات بهداشتی و آرایشی با جهت گیری تبلیغاتی برای یک برند خاص به من بدهد و برای این منظور هم از اصطلاحات علمی استفاده می کرد تا متقاعدم کند.
این بانوی ساروی گفت: اگر چه من خودم با اصطلاحات پزشکی آشنایی داشتم و توانستم با توضیح خواستن در باره بعضی از این اصطلاحات متوجه شوم که او فقط یک فروشنده است و از مسایل علمی چیزی نمی داند، ولی بیش از 90 درصد مراجعه کنندگان به داروخانه ها اینگونه نیستند و تحت تاثیر حرف های این افراد قرار می گیرند و حرف هایشان را علمی فرض می کنند.
وی افرود: با توجه به شرایط جامعه و همچنین حساسیتی که بانوان نسبت به پوست و مویشان دارند، بسیارند زنانی که آشنایی با مسایل علمی ندارند و تحت تاثیر اینگونه تبلیغات کالایی را می خرند و ممکن است سلامتشان را به خطر بینداید.
این بانوی مازنی خواستار برخورد با شیوه تبلیغات این افراد شد و گفت: البته وجود بخشی به عنوان عرضه کننده لوازم بهداشتی و آرایشی در داروخانه بسیار خوب است ولی افرادی که در این بخش فعالیت می کنند نباید سلامتی مردم را قربانی منافع شخصی و شرکت خاصی کنند.
** مسئول فنی، مشاور دارویی داروخانه ها
یک متخصص داروسازی هم تاکید بر این که هیچ یک از کارکنان داروخانه ها حق دادن مشاوره دارویی و بهداشتی به مراجعه کنندگان را ندارند، گفت: ارائه هر گونه خدمات مشاوره و راهنمایی در داروخانه می بایست زیر نظر دکتر داروساز انجام شود .
دکتر مهدی صادقی افزود: اگر چه ممکن است در مواقع پرازدحام و شلوغی داروخانه ها داروساز فرصت ارائه مشاوره به مراجعه کنندگان را نداشته باشد، ولی افراد می توانند منتظر بمانند تا پاسخ پرسش هایشان را دریافت کنند.
وی با اشاره به اینکه عرضه و فروش محصولات آرایشی و بهداشتی بخشی از فعالیت های داروخانه هاست، گفت: پرسش در خصوص پوست و مو همواره توسط بانوانی که به داروخانه ها مراجعه می کنند مطرح می شود و بانوانی هم که متصدی فروش محصولات بهداشتی و آرایشی هستند دوره های آموزشی مراقبت پوست و مو را گذرانده اند و فقط در همین حد و حدود می توانند خریداران را راهنمایی کنند.
صادقی که مسئول فنی داروخانه ای در قائمشهر است، افزود: هنگام شلوغی و ازدحام داروخانه ها، این افراد می توانند به سئوالات معمولی مراجعه کنندگان پاسخ بدهند و اجازه انجام مشاوره های تخصصی در این زمینه را ندارند و شهروندان هم باید بدانند که این افراد فقط نقش فروشندگان دارای تخصص را بازی می کنند و نباید در حد مشاور به آنها اعتماد کنند.
وی توضیح داد: واقعیت این است که این افراد یک دوره تبلیغ و فروشندگی را به همراه اصول اولیه مراقبت از پوست و مو در شرکت های تولیدکننده لوازم آرایشی و بهداشتی فرا می گیرند و به همین علت هم بیشتر تبلیغ کالای شرکتی را می کنند که در آنجا دوره دیده اند و متصدی فروش کالاهای آن شرکت محسوب می شوند.
این داروساز کنترل رفتار و نحوه فعالیت این افراد را وظیفه مسئولان فنی داروخانه ها دانست و گفت: این که این افراد خودشان را مشاور معرفی کنند و در این حد به مردم اطلاعات نادرست بدهند خلاف قواعد فعالیت در داروخانه هاست و مدیران داروخانه ها می بایست در این زمینه کنترل و نظارت لازم را داشته باشند تا این افراد در نقش پزشکان متخصص پوست و مو وارد نشوند .
صادقی با بیان اینکه داروخانه آخرین حلقه ی درمانی برای افراد به شمار می آید گفت : نکته حائز اهمیتی که مردم باید پیش از هر چیزی بدانند این است که درصورتی که خواهان تکمیل هر چه سریع تر روند درمانی خود هستند لازم است در داروخانه ، به خصوص دکتر داروساز اعتماد داشته باشند .
** از چاله به چاه
یک متخصص زیبایی پوست و مو با تاکید بر اینکه مسائل مربوط به پزشکی از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است، گفت: از آنجائی که مسائل پزشکی با جان و سلامت انسان ها مرتبط هستند هر گونه اظهار نظر و دخالت غیر تخصصی در این امور می تواند چالش ها و آسیب های بعدی برای افراد به بار بیاورد .
آزاده رضا زاده افزود : هر یک از رشته های پزشکی از اهمیت و حساسیت خاص خودش برخوردار است اما مسائل مربوط به پوست و مو که در زیبایی افراد نقش مهمی دارد حساسیت آن را دو چندان کرده است و به همین دلیل هر گونه اظهار نظر پزشکی در این حوزه باید توسط کارشناس و کسی که تحصیلکرده رشته مرتبط است ، انجام شود .
این متخصص پوست و مو با اظهار این که دیده شده ورود و فعالیت افرادی به عنوان مشاوران پوست و مو در داروخانه ها ، بر مشکلات بیماران در این زمینه افزوده است، گفت: شهروندان باید بدانند در دانشگاهها و در هیچیک از رشته های پزشکی، رشته تحصیلی به عنوان مشاور وجود ندارد که به طور مثال افرادی به عنوان مشاوران پوست و مو آموزش ببیند و فعالیت بکنند .
رضا زاده اضافه کرد : این افراد که همان بازاریاب شرکت های بهداشتی و آرایشی هستند که خودشان را مشاور پوست و مو در داروخانه معرفی می کنند و چون داروخانه مکانی قابل اعتماد برای بیماران است، متاسفانه به این افراد هم اعتماد می شود.
وی ادامه داد: از آنطرف افراد برای اینکه زیر بار هزینه حدود 50 هزار تومانی ویزیت پزشک متخصص پوست و مو نروند و به اصطلاح صرفه جویی بکنند حاضرند از این مشاوران یا همان بازاریاب های شرکت ها توصیه های پزشکی دریافت کنند، غافل از اینکه افراد به صورت ناخواسته وارد مرحله ارائه و معرفی محصول یک شرکت خاص قرار می گیرند و منجر به خرید هم می شود .
این متخصص پوست و مو با تاکید بر این که برای انجام کارهای پزشکی گذراندن دوره های تحصیلات دانشگاهی ضرورت دارد و از این طریق تجربه علمی و کاری فراهم می شود، گفت: این افراد تنها فروشنده محصولات آرایشی و بهداشتی هستند و قادر به تشخیص راههای درمانی برای افراد نیستند و برخلاف تصورات جامعه که محصولات آرایشی و بهداشتی را دارو نمی دانند از دید متخصصان پوست و مو این محصولات و استفاده از آنها همچون دارو است و باید با تجویز پزشک متخصص انجام شود .
رضا زاده افزود: پوست و مو هر فردی حساسیت ها و ویژگی های خاص خود را دارد که بسته به نوع و جنس آن باید محصولات استفاده شود و به کار بستن توصیه مشاوران داروخانه ها و خرید محصولاتی به پیشنهاد آنها دردسرهایی برای افراد ایجاد کرده است و می کند که از آن جمله قرمزی ، سوزش پوست و زخم ها است .
این پزشک پوست و مو فرار از هزینه ویزیت متخصص را علت گرایش و مراجعه افراد به این مشاوران پوست اعلام کرد و افزود : در حالیکه اشتباه محصولات نامناسب باعث می شود تا ضمن ضرر سلامتی ، هزینه های بیشتر و میلیونی را برای درمان بپردازند .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران