پیام مازند

آخرين مطالب

عضو هیئت علمی دانشگاه کشاورزی ساری:

گرمایش زمین عامل ایجاد گردوغبار است علمي

گرمایش زمین عامل ایجاد گردوغبار است
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - عضو هیئت علمی دانشگاه کشاورزی مازندران،گرمایش زمین و خاک را عامل ایجاد فرونشست ها و پدیده گرد و غبار در کشور دانست.

 محمد صادق زاده صبح دوشنبه در همایش روز جهانی خاک اظهار داشت: گازهای موجود سبب گرمایش خاک در جهان شده و انسان نقش زیادی در ایجاد آن دارد.
وی با اشاره به سوزاندن بقایای گیاهی و سوخت های فسیلی اظهار داشت: استفاده از انرژی های پاک و نو را راهکار و چاره کار است و باید ضایعات را به عناصری تبدیل کنیم که کربن آن به خاک و هوا برنگردد.
وی با بیان اینکه گرمایش زمین مشکل ساز می شود ادامه داد: گرمایش سبب افت آبهای زیرزمینی می شود و در برخی مناطق ایران برای دستیابی به آب باید 300 متر چاه حفر کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه یادآور شد: نشست زمین و فرونشست ها از دیگر پیامدهای گرمایش خاک است و راهکارهایی که برای گردو غبار داریم نیز نقش مسکن دارند و بهترین راه حل آن است که از طبیعت درس بگیریم و باید به صورت بیولوژیک گرد و غبار را تثبیت کنیم و راهکارهای کنونی سبب حل مقطعی مشکل گرد و غبار می شود.
وی آلودگی آبها را مسئله ای نگران کننده دانست و گفت: پساب ها و آلاینده ها سبب آلودگی مسیل ها و آب ها می شود و باید برای کاهش آن برنامه ریزی شود و بهترین راهکار را برای کاهش آلودگی آب، تالابها است زیرا بهترین تصفیه کننده آلودگی ها و پسابهای آلوده هستند.
صادق زاده، زباله را از دیگر چالش های خاک برشمرد و گفت: گرمایش زمین و مهاجرت ها سبب افزایش زباله و آلودگی ها در مازندران شده است و باید فکری برای آن کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield