پیام مازند

آخرين مطالب

در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه کشاورزی ساری تاکید شد

لزوم بهره‌گیری متقابل دانشگاهیان و صنعتگران از یکدیگر علمي

لزوم بهره‌گیری متقابل دانشگاهیان و صنعتگران از یکدیگر
  بزرگنمايي:

پیام مازند - در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری که در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شد، بر لزوم بهره‌گیری متقابل دانشگاهیان و صنعتگران از یکدیگر تاکید شد.
به گزارش ایسنا مازندران، برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این آئین با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در کشور وجود دارد و بودجه یکی از آنها است، اظهار کرد: بودجه پژوهشی کشور حدود 13 هزار میلیارد تومان است که 25 درصد آن در اختیار معاونت پژوهشی قرار دارد، باقیمانده این مبلغ به عنوان بودجه پژوهشی در دستگاه‌های دیگر وجود دارد.
وی با بیان اینکه بودجه جز مشکلات نخست این معاونت نیست، تصریح کرد: مشکل در سیستم است، چون مشکلاتی در طرز تفکر داریم سیستم با مشکل رو به رو می شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه باید پژوهش ها به مرحله اجرایی برسد، گفت: دانشگاهی که می خواهد با تفکری نوین، خود را شکل دهد باید به ذی‌نفعان خود که مردم و دانشجویان هستند پاسخگو باشد.
برومند با اشاره به اینکه باید در سیستم های خود انعطاف پذیری را ایجاد کنیم، اظهار کرد: در نوآوری به شدت نیازمند توجه به مفهوم کیفیت، منعطف عمل کردن و از کارآیی لازم برخوردار بودن سیستم ها هستیم.
وی با تاکید بر اینکه در موقعیت کنونی نقد به تنهایی فایده ای ندارد، تصریح کرد: باید دانشگاهیان به حوزه صنعت ورود کنند و صنعتگران به دانشگاه برگردند، اگر این اتفاق در مازندران بیفتد، بسیاری از مشکلات این استان با استعدادهای فراوان و ثروت خدادادی برطرف می شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مشکل منابع نیست بلکه نیاز و تقاضای خود را ارائه نمی کنیم، افزود: چون گزاره خوب ارائه نمی شود کارهایی را انجام می دهیم که پاسخ مناسبی برای آن وجود ندارد.
برومند با تاکید بر اینکه مقاله جزیی از روند توسعه دانشگاه ها است اما اگر تبدیل به اپیدمی شود و فکر کنیم دانشگاه فقط مقاله است اشتباه کردیم، گفت: دانشگاه باید پژوهشی انجام دهد که برای مردم ثروت ایجاد کند.
*دانشگاه‌های نسل جدید باید همراه با فناوری و نوآوری باشند
اسدالله تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در این مراسم اظهار کرد: نگاه و دیدگاه دانشگاه‌ها، وزارت و موسسات پژوهشی به امر پژوهش صرف نیست، بلکه دانشگاه‌های نسل جدید باید همراه با فناوری و نوآوری باشند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری از لحاظ زیرساختی با مشکل رو به رو است و وزارت علوم باید نگاه ویژه ای نست به آن داشته باشد، تصریح کرد: دانشگاه علوم کشاورزی ساری از جمله دانشگاهی هایی است که باید ارتباط بین صنعت و خانواده را پیوند بزند.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری سند توسعه بخش کشاورزی استان را تدوین و به مرحله نهایی تصویب رساند و در حال حاصر نیز به دنبال تدوین سند توسعه آب مازندران است.
تیموری گفت: مشکلات زیادی در بخش صنعت، تولید و تخصص در کشاورزی مازندران وجود دارد که امیدواریم این دانشگاه بتواند در برطرف کردن آن موثر باشد، برای این منظور باید تلاش کنیم درس های دانشگاه‌ها به مزارع و واحدهای تولیدی برسد.
*محیط علمی باید در میان صنعتگران به فرهنگ تبدیل شود
همت الله پیردشتی معاون پژوهشی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز بر لزوم تغییر دیدگاه دانشگاهیان نسبت به مقوله پژهش تاکید و اظهار کرد: هدفمند شدن پژوهش به این معنی است که تحقیقات دانشگاهیان با جامعه و صنعت ارتباط برقرار کند و فقط به تولید علم منحصر نباشد.
وی با اشاره به اینکه محیط علمی باید در میان صنعتگران به فرهنگ تبدیل شده و باور عمومی شکل بگیرد، تصریح کرد: ارتباط با صنعت و کارآفرینی باید در اولویت‌های هر دانشگاهی باشد.
*میان دانشگاه و دستگاه اجرایی فاصله زیادی وجود دارد
محمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران نیز در این ائین با اشاره به اینکه میان دانشگاه و دستگاه اجرایی فاصله زیادی وجود دارد، اظهار کرد: نشر علم باید از دانشگاه صورت بگیرد، برای رفع مشکلات باید به مسائل تحقیقاتی توجه شود و صرفا مباحث فنی مطرح نیست.
وی با اشاره به اینکه در بسیاری از موارد موجود در جامعه نیاز به تحقیق و پژوهش دانشگاهیان داریم، گفت: از مسئولان نخواهید که نسبت به انتقال آب دریای خزر سخن بگویند اما اساتید دانشگاه می توانند در این زمینه اظهار نظر کنند.
به گزارش ایسنا مازندران، در این آئین 4 صنعتگر فعال در مازندران به بیان دغدغه‌های موجود در عرصه فعالیت‌شان پرداختند و در پایان نیز از پژوهشگران و فناواران برتر دانشگاه علوم کشاورزی ساری تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield