پیام مازند

آخرين مطالب

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم! مقالات

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - پس از گذشت قریب به 2 ماه از سیل 13 مهرماه 97 در استان مازندران که عمده خسارات آن مربوط به غرب استان بود کماکان ویرانی حاصل از این بلای طبیعی خودنمایی کرده و علیرغم بازدید مسئولان استانی و کشوری در هیئت های بلندپایه اما تاکنون روستاهای آسیب دیده شهرستان تنکابن کمتر رنگ بازسازی و بهسازی به خود دیده اند.  روستاهای بخش مرکزی شهرستان تنکابن در سیل مهرماه بیشترین آسیب را تجربه کردند که شمار این تخریب ها به سازه ها و پل ها، ساختمان ها و ابنیه، مستغلات، زمین های زراعی، باغات، کارگاه ها و مزارع پرورش ماهی سبب اعلام برآورد 700 میلیارد تومانی خسارت سیل از سوی مسئولین استانی شد اما متاسفانه علیرغم تخصیص بخشی از این اعتبار، هم چنان روستاهای مهاجرآباد، پلطان، سلیمان آباد، یوسف آباد، خشکرود و ایثارده با مشکلات، آسیب ها و پیامدهای برجای مانده از سیل دست و پنجه نرم می کنند. مشکلاتی نظیر آب شرب، قطعی گاز و مسائل تردد و جاده ای که به نظر نمی رسد وضعیت آن ها تا سال های آینده نیز به حالت عادی برگردد.
بارش 294 میلیمتری باران در کمتر از 20 ساعت در شهرستان های غرب مازندران نه تنها رکورد بارش‌ها را شکست بلکه در تخریب تاسیسات زیربنایی، کشاورزی، واحدهای مسکونی و تجاری و راه‌های اصلی و فرعی مازندران نیز رکوردی ماندگار برجای گذاشت. خسارات اعلام شده از سوی دستگا ها و ادارات مختلف بیانگر عمق فاجعه است. اما آنچه در این میان نقطه قوت و امیدواری این حادثه بود تلفات کشته و مصدوم بسیار پائین سیل است که به گفته سخنگوی سازمان اورژانس کشور سیل در استان مازندران 5 کشته و 6 مصدوم برجای گذاشت.
علیرغم وعده های فراوان مسئولین استانی و کشوری مبنی بر ترمیم خسارات وارده و پرداخت هزینه های جبران سیل اما تنها 350 خانوار از حدود ‌هزار و 850 خانوار مشمول دریافت کمک معیشتی، مبلغ 2 میلیون تومان تسهیلات به صورت بلاعوض دریافت کرده اند.
با تمامی آنچه گفته شد بر آن شدیم تا بازدیدی میدانی از یکی از روستاهای شهرستان تنکابن داشته باشیم، روستای مهاجر آباد که به گفته اهالی و بنابر آمار و ارقام بیشترین خسارت وارده از سیل را تجربه کرده و هم اکنون نیز از نعمت داشتن جاده، آب شرب و گاز طبیعی محروم مانده است.
* برداشت غیر مجاز از جنگل و رودخانه عامل اصلی سیل
قربانعلی مهرآور یکی از اهالی و باغداران روستای مهاجر آباد مقصر اصلی بروز حادثه سیل را ادارات منابع طبیعی و امور آب دانست و اظهارکرد: به دلیل اینکه چوب های مسیر رودخانه و درختان حریم رود توسط اداره منابع طبیعی جمع آوری و تعیین تکلیف نشدند، قطع اشجار و تجمع و تراکم این درختان در اثر سیل، باعث انحراف مسیر رودخانه و در نتیجه خسارت سنگین به روستای مهاجر آباد شد.
مهرآور با انتقاد از عملکرد ادارات و نهادهایی که در مسئله آبخیزداری و حفظ انهار و حریم آنها دخیل هستند، خاطرنشان کرد: برداشت غیر مجاز چوب از جنگل ها و هم چنین برداشت مصالح رودخانه ها و عدم ساماندهی آنها دلیل اصلی بروز خسارت میلیاردی سیل بود.

وی به سو استفاده برخی شرکت ها و منابع طبیعی از چوب ها و درختان دپو شده در رودخانه پس از سیل اشاره کرد و افزود: تمام درختان و چوب های قابل برداشتی که توسط سیل در این منطقه برجای مانده بود، توسط اداره منابع طبیعی برداشت شد و هیچ عایدی از این حمل ‎ آورد سیل به روستائیان و افراد خسارت دیده تعلق نگرفت.
مهرآور کشاورزان را کمک رسان دولت و تامین کننده نیازهای غذایی کشور عنوان و تاکید کرد: روستای مهاجر آباد به طول تقریبی 4 کیلومتر با در اختیار داشتن باغات کیوی، مرکبات و چای و همچنین مزارع پرورش ماهی به طور میانگین در سال بالغ بر 3 میلیارد تومان ارزآوری اقتصادی برای شهرستان داشته و در زمینه اشتغالزایی نیز با وجود تنوع کشاورزی پیشگام بود اما اکنون بیشترین خسارت را متحمل شده است.
*کم توجهی مسئولان در برابر هشدارهای شورا و مردم پیش از وقوع سیل!
ایران گلین عباسیان رئیس شورای اسلامی روستای مهاجر آباد ضمن معرفی روستا اظهار کرد: شورای روستای مهاجر آباد در سال 96 تشکیل شد و پیش از آن مشکلات متعددی در زمینه برق، آّب و گاز وجود داشت که با اقدامات اعضای شورا توانستیم این تاسیسات زیربنایی را احیا کنیم.
وی مهاجر آباد را صادرکننده محصولات کشاورزی اعلام و تاکید کرد: سالانه 2 هزار تن کیوی و 400 تن ماهی قزل آلا از این روستا به بازارهای شهرستان و استان صادر شده و این روستا با داشتن باغات و مزارع چای دارای گستره کشاورزی مناسب بوده که حاصل آن اشتغالزایی برای جوانان روستا است.
رئیس شورای اسلامی روستای مهاجر آباد با تاکید بر اینکه پیش از وقوع سیل مشکلات روستا با مسئولین شهرستانی مطرح شده و پیش بینی خسارت سیل به این ادارات اعلام شده بود، گفت: بارها طی نامه نگاری های متعدد با ادارات مختلف شهرستان بیان کردیم که رودخانه مجاور روستا فاقد دیواره بوده و حریم آن نامشخص است.

عباسیان با اشاره به عدم لایروبی انهار و قطع درختان حاشیه رودخانه تصریح کرد: شورای مهاجر آباد در زمینه وقوع سیل هشدارهای لازم را مسئولان داده بود اما متاسفانه هیچ اقدامی از سوی متولیان امر صورت نگرفت.

وی دلیل بروز خسارات هنگفت وارده را کم توجهی مسئولان در انجام وظایف محوله عنوان و خاطرنشان کرد: تلاش های یکساله شورای روستا و اهالی با ارسال مکاتبات در پیچ و خم اداری گم شد.
*مهاجرآباد سیل‌زده فاقد آب شرب و گاز
وی با بیان اینکه علیرغم بازدیدهای متعدد مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری هنوز اتفاق مثبت و شایان ذکری برای روستا نیفتاده است، گفت: متاسفانه هم اکنون روستا از داشتن آب شرب و گاز طبیعی محروم بوده و جاده دسترسی به روستا نیز به حد مطلوب نرسیده است.
عباسیان با انتقاد از عملکرد دستگاه های اجرایی و مسئولان نسبت به برداشت چوب های میان رودخانه که حمل آورد سیل بود، خاطرنشان کرد: بر اساس توافقات اولیه در روزهای نخستین با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-نوشهر قرار بر این شد تا 25 درصد از فروش چوب های انباشته حاصل از سیل سهم روستا شده و به کشاورزان آسیب دیده تعلق گیرد.
وی در ادامه افزود: علیرغم این توافق، مسئولان با صراحت اعلام کردند که باید چوب ها از این محل خارج شود و اگر شورای روستا مخالفت کند با آن ها برخورد خواهد شد.
رئیس شورای مهاجر آباد با بیان اینکه تا این زمان به طور میانگین روزانه 4 کامیون چوب از روستا خارج می‏شود، گفت: علاوه بر خروج این سرمایه هنگفت، مقرر شد مصالح مازاد رودخانه نیز برداشت شود که حتی یک ریال از این میان عاید روستا نشده است.
عباسیان به سرمایه میلیاردی حاصل از این برداشت ها اشاره و تصریح کرد: پرسش ما این است که این سرمایه ها به کجا رفته و صرف چه اموری شده است و چرا نباید بخشی از این هزینه ها در اختیار روستائیان همین منطقه قرار گیرد تا جبران خسارت وارده شود.
وی با اذعان بر اینکه سیل بعدی کل روستا را تخریب خواهد کرد به خواسته های مردم روستای مهاجرآباد اشاره و اظهار کرد: احداث دیوار حفاظتی با استفاده از مصالح و حمل آورد سیل، برقراری تاسیسات زیربنایی و اختصاص بخشی از درآمد حاصل از فروش چوب به روستائیان تنها مطالبات به حق اهالی روستای مهاجرآباد است.

* مهاجرآباد قطب کشاورزی و شیلاتی
بهروز مرادی یکی دیگر از اهالی روستا مهاجرآباد  مهاجرآباد را قطب کشاورزی و شیلاتی معرفی کرده و اظهار کرد: بارها طی نامه های متعدد با وزارت های نیرو و جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مکاتبه شد اما عدم لایروبی انهار، وجود درختان حاشیه رودخانه، مشخص نکردن حریم رود و عدم اعلام آن به کشاورزان مسبب اصلی بروز سیل و آسیب به روستا گردید.

*مردم یا مسئولان، مقصر اصلی تخریب سیل کدامند؟
وی با اشاره به نامه مورخ 29 فروردین ماه مبنی بر هشدار در مورد طغیان و سیلابی شدن رودخانه و صدمه به جاده، ابنیه، باغات و زمین های زراعی کشاورزان روستای مهاجر آباد گفت:دستگاه ها به وظایف ذاتی و قانونی خود به درستی عمل نکردند.
مرادی در انتقاد از مقصر جلوه دادن روستائیان به دلیل تجاوز به حریم رودخانه ها تصریح کرد: زمانی که دستگاه ها به کشاورزان چه به صورت شفاهی یا کتبی اعلام نکنند که حریم رودخانه تا کجاست و هیچ ابلاغیه ای مبنی بر مشخص کردن حریم رود وجود نداشته باشد چطور کشاورزان باید حریم را رعایت و تکلیف خود را می دانستند.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم هماهنگی های صورت گرفته با مسئولین سازمان جنگل ها که مقرر شده بود بخشی از آورده، سهم مردم روستا باشد وجود دست های پشت پرده این توافقات را برهم زد و تاکنون یک ریال از برداشت های چوب و مصالح عاید روستا نشده است.
مرادی با تصریح اینکه این درآمدها سهم بیت المال است و باید برای مردم و در همین مکان خرج و هزینه شود افزود: این تعرض آشکار به حق مردم رنجدیده است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران