پیام مازند

آخرين مطالب

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران خبر داد

برگزاری المپیاد ایده یابی در مازندران علمي

برگزاری المپیاد ایده یابی در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران از برگزاری المپیاد ایده یابی در اردیبهشت 98 در مازندران خبر داد.
اسفندیار نظری درباره چگونگی المپیاد ایده یابی اظهارکرد: آموزش و پرورش استان در راستای کارآفرینی و تبدیل ایده به محصول، هر سال تحت عنوان استارت آپ، جشنواره المپیاد ایده یابی را برگزار می کند.
وی افزود: هنرجویان هنرستان ها در زمینه های مختلف صنعتی، هنری خدماتی ،کشاورزی که در آینده می توانند آن را تبدیل به محصول کنند به صورت تیمی در مرحله شهرستانی و استانی و جشنواره المپیاد ایده یابی حضور پیدا کرده و ایده های خود را مطرح می کنند.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه جشنواره ایده یابی به دانش آموزان مدارس و هنرجویان هنرستان ها کمک می کند تا آنچه در درون دارند، تحت عنوان دانش ضمنی رو کرده و تبدیل به دانش آشکار کنند، تصریح کرد: از سوی دیگر در این جشنواره خلاقیت و توانایی دانش آموزان به منصه ظهور خواهد رسید.
نظری با اشاره به اینکه جشنواره ایده یابی در اردیبهشت 98 برگزار می شود، تاکیدکرد:تجلیل از برترین های المپیاد نیز با همکاری دانشگاه علمی کاربردی ، جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان صورت خواهدگرفت.
وی گفت:دانش آموزان در جشنواره ایده یابی در راستای کارآفرینی ایده و نظرهای خود و آنچه که می تواند از طریق خلاقیت و توانمندی به محصول تبدیل شود را به منصه ظهور می رسانند.
این مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر 345 هنرستان در استان وجود دارد که از این تعداد 120 هنرستان فنی و حرفه ای و 225 هنرستان کار و دانش هستند،یادآورشد: 60 هنرستان مربوط به بخش غیر دولتی بوده و مهم ترین چالش ما در این حوزه کمبود تجهیزات در هنرستان ها است.
وی با بیان اینکه پیش از سه ساله شدن هنرستان ها تمهیدات و مقدمات برای این موضوع نشده بود، یادآورشد:امسال نزدیک به 4 میلیارد تومان اعتبارات استانی و کشوری برای تجهیزات هنرستان های شهرستان تخصیص یافت .
نظری افزود: دومین چالش آموزش و پرورش در بخش هنرستان ها کتاب های نونگاشت و جدیدی است که بر اساس استاندارد جهانی نوشته شده اما تجهیزات هنرستان ها با این کتاب ها همراهی ندارد .
وی از برگزاری دوره های ضمن خدمت و خریداری تجهیزات جدید خبر داد و گفت:امسال در سال تحصیلی 97-98 از مجموع 39 هزار و 375 دانش آموز پایه دهم 41 درصد به شاخه فنی حرفه ای و کار و دانش هدایت و 59 درصد نیز در شاخه نظری مشغول به تحصیل شدند.
این مسئول خاطر نشان کرد: تا پایان برنامه ششم باید 50 درصد دانش آموزان به شاخه فنی و حرفه ای و کار و دانش هدایت شوند.
نظری با بیان اینکه میانگین کشور در شاخه نظری 50 درصد است، افزود: این میزان در استان مازندران 41 درصد است.
وی با تاکید بر اینکه باید هم در بخش صنعت ،هنر خدمات و کشاورزی توزیع متوازن وجود داشته باشد اظهار کرد:در حال حاضر در استان مازندران دو هنرستان شبانه روزی مجهز یکی در ساری و دیگری در آمل برای دانش آموزان رشته های کشاورزی وجود دارد.
نظری گفت: تلاش بر این است هنرستان ها به ویژه در کار و دانش در رشته های چون هتل داری، گردشگری در غرب مازندران توسعه یابد زیرا با توجه به توریستی بودن منطقه، آینده شغلی خوبی دارد و دانش آموزان می توانند در این بخش توانمند شوند .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield