پیام مازند

آخرين مطالب

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند گفتگو

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند
  بزرگنمايي:

پیام مازند- سید رمضان موسوی  با اشاره به اینکه در دریای خزر گسل‌های مختلف وجود دارد و اگر چنانچه زمین لرزه بالای 7 ریشتر در دریا باشد، امکان وقوع سونامی وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه این زمین لرزه 4.7 ریشتر بوده، امکان وقوع سونامی در دریاچه خزر بسیار ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه در دریاچه خزر و یا سواحل جنوبی آن از گذشته تا به امروز، تجربه خاصی از این زمین لرزه‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: جابه‌جایی هایی در زمین لرزه های بالای 7 ریشتر در کف دریا، به وقوع می پیوندد که انرژی امواج بالای 20 متر را ایجاد می کند و این امواج به سمت ساحل پیشروی می کند و بخشی از سواحل را به زیر آب می برد اما این موضوع، منتفی هم نیست.

این زمین‌شناس با بیان اینکه کار اصلی زمین لرزه، خروج انرژی است، خاطرنشان کرد: خروج انرژی در دریا و خشکی مشابه هم هستند اما در دریا به دلیل تفاوت کف بستر با سطح زمین، ممکن است رفتارها نیز متفاوت باشد که آن هم جزئی است.

  دقایقی پیش زمین لرزه ای به بزرگی 4.7 ریشتر در مرز آبی ایران و جمهوری‌ آذربایجان در استان گیلان به وقوع پیوست که مردم مازندران در شهرهای مختلف نیز آن را تجربه کردند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield