پیام مازند

آخرين مطالب

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران مقالات

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- کمربندی جنوبی فریدونکنار که با هدف کاهش بار ترافیکی شهر فریدونکنار احداث شد اکنون به پیست موتور سیکلت سواران تبدیل شده است.
  شهرستان فریدونکنار با بیش از 70 هزار نفر جمعیت و به واسطه داشتن ساحل و بندر از نقاط گردشگر پذیر و پرتردد استان مازندران محسوب می شود و همه ساله میزبان میلیون ها مسافر است.
این شهرستان ساحلی در کنار میزبانی از گردشگران ، یکی از مسیر های اتصال شرق به غرب استان مازندران نیز محسوب می شود. به دلیل قرار گیری در کریدور شرق به غرب مازندران و وجود بندر در این شهر و 2 بندر دیگر در شرق و غرب استان( بندر امیرآباد و بندر نوشهر)، روزانه حجم عظیمی از خودروهای سنگین وارد شهر فریدونکنار می شود و بر بار ترافیکی و مشکلات شهر اضافه می کند.
علاوه بر این مسافران و گردشگرانی که به غرب مازندران سفر می کنند چنانچه قصد رسیدن به شرق استان را داشته باشند باید از مرکز شهر فریدونکنار عبور کنند و همچنین سفر از شرق به غرب مازندران نیز هم نیازمند گذر از همین مسیر است.
با توجه به چنین اهمیتی ، طرح احداث کمربندی جنوبی فریدونکنار به طول هفت کیلومتر در سال 1380 کلنگ زنی شد تا حجم ترافیک درون شهری را کاهش داده و تردد در کریدور شرق به غرب مازندران را تسهیل کند، ولی پس از گذشته 17 سال از آغاز اجرای این طرح ، هنوز هم تامین اعتبار بموقع و تامین مصالح مهم ترین مشکل تکمیل آن محسوب می شود.
فقدان تامین اعتبار برای اتمام کار این کمربندی و بسته بودن ورودی و خروجی آن برای تردد خودروها، قسمت های آماده شده آن را به محلی مناسب برای حرکات نمایشی و مسابقه موتور سواران تبدیل کرده است تا به جای کاهش بار ترافیکی شهر، فقدان وجود پیست موتور سواری در این شهرستان را جبران کند.
حتی با وجود مانع سیمانی و بسته بودن 2 طرف کمربندی، روزهای تعطیل بویژه جمعه هر هفته این کمربندی نیمه کاره تبدیل به پیست موتور سیکلت سواران می شود که نه تنها موتور سواران فریدونکنار، بلکه موتور سواران شهرستان های اطراف را نیز به خود جلب کرده است.
همچنین حضور موتور سیکلت های سنگین حتی جاذبه گردشگری نیز برای افراد عادی شده است که آنها را به این کمربندی نیمه کاره کشانده است، در حالی که این شهر هر روزه با بار ترافیکی سنگینی روبرو است که شهروندان این شهر را کلافه کرده است.
علاوه بر این به گفته ساکنان محلی که اغلب از روستاهای اطراف کمربندی یا حاشیه نشینان شهر هستند، صدای غرش موتور سیکلت های سنگین و سبک به خصوص روز جمعه آسایش را از اهالی منطقه سلب کرده است .
پیش از این نیز گزارش های متعددی از وعده های مسئولان برای اتمام ساخت این کمربندی و بهره برداری از آن منتشر شد، اما در عمل تاکنون اتفاقی رخ نداد است.
حسینی از اهالی روستای ازباران گفت: روزهای تعطیل که باید زمانی برای آرامش باشد، نه خودم و نه خانواده ام به دلیل سر و صدای موتور سواران آرامشی نداریم .
وی که در اطراف کمربندی فریدونکنار نیز زمین کشاورزی دارد، افزود: برخی از روزها به دلیل حرکات نمایشی و تک چرخ زدن موتور سواران ، امنیتی برای تردد در رفتن به شالیزاری خود را هم نداریم.
رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان فریدونکنار در این باره گفت: به دلیل کامل نبودن عملیات عمرانی کمربندی جنوبی فریدونکنار، هر گونه استفاده از این محور غیر مجاز است.
محمد رضا ابراهیمی افزود: متاسفانه باتوجه به اینکه 2 طرف مسیر کمربندی پیش از این با استفاده از موانع بتنی و فلزی مسدود شد، اما موتور سواران ماجراجو آن را به جاده ای اختصاصی برای سرگرمی های خطرناک تبدیل کرده اند.
وی ادامه داد: تا کنون مکاتباتی با مسئولان پلیس راه نیز انجام شده، که آنها به دلیل ناتمام بودن محور کمربندی نظارت بر آن را از حوزه اختیاراتشان خارج دانستند.
رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای فریدونکنار همچنین گفت: این موتور سیکلت سواران ماجراجو که اغلب جوانان کم سن و سال نیز هستند، تاکنون خسارات زیادی از جمله تخریب علائم راهنمایی و رانندگی به کمربندی وارد کردند.
ابراهیمی با تکرار اینکه این جاده از نظر قانونی مسدود و غیر کاربری است، افزود: اداره حمل و نقل جادی متصدی طرح عمرانی است و برای چنین ناهنجاری هایی باید ضابطان قضایی پای کار بیایند تا امنیت مسیر تامین شود.
جانشین فرمانده انتظامی فریدونکنار هم گفت: در صورت مشاهده موتور سواران متخلف توسط نیروی انتظامی در کمربندی جنوبی فریدونکنار ، نه تنها وسیله نقلیه آنان غیر قانونی و قاچاق شناخته می شود، بلکه برخورد قضایی و انتظامی جدی با آنها خواهد شد.
سرهنگ محمود حسین زاده افزود: متاسفانه با وجود گشت های مستمر نیروی انتظامی در مسیر کمربندی، موتور سیکلت سواران به صورت غیر قانونی وارد این مسیر می شوند.
وی ادامه داد: اتمام عملیات عمرانی کمربندی و بهره برداری هر چه سریع تر از این مسیر هم در تامین امنیت و هم در جلوگیری از ماجراجویی ها موثر خواهدبود .
حسین زاده همچنین اعلام کرد که هیات های موتور سواری و دارندگان موتور سیکلت های مسابقه ای هم برای تردد در این محور باید مجوز دریافت کنند و در غیر این صورت وسیله نقلیه آنان ضبط و به مراجع قضایی تحویل می شود.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی فریدونکنار از مردم محلی خواست تا در صورت مشاهده اینگونه افراد با پلیس تماس گرفته و آنها را با خبر سازند.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران