پیام مازند

آخرين مطالب

شعب‌رسیدگی‌به‌تخلفات‌تاسیس‌شود

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی مقالات

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - تصادف ساختگی و کلاهبرداری پدیده مذمومی است که از سوی مافیا و شبکه‌های کلاهبرداری برای دریافت دیه به شیوه‌های نو اما جانکاه به راه افتاده است.

 هرروز تصادفات جرحی زیادی در جاده‌های مازندران رخ می‌دهد و بخشی از این تصادفات به گفته مسئولان پزشکی قانونی، ساختگی و تقلبی و سودجویی و دریافت دیه هدف اصلی آن است.
ضرب‌وجرح‌های ساختگی، شکست دست‌وپا و حتی فک و صورت، آسیب زدن به اعضا و جوارح بدن شیوه‌ای است که برخی سودجویان گاه به‌صورت شبکه‌ای اقدام می‌کنند تا از بیمه‌ها دیه دریافت کنند
طبق آمار بیمه مرکزی، تنها د ر سال 96 بیش از 9800 میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان از سوی بیمه‌ها پرداخت شد که 20 درصد آن با کلاه‌برداری از شرکت بیمه دریافت شده و سهم دیگر زیان‌دیدگان واقعی است. تخلفات و اقدام به کلاهبرداری در بیمه شخص ثالث بسیار زیاد است و کلاهبرداران شگردهای جدیدی برای دریافت دیه در پیش‌گرفته‌اند.
با توجه به الگوها و معیارهایی که برای تشخیص تصادفات ساختگی وجود دارد، این افراد شگرد کلاهبرداری را تغییر داده‌اند و امروزه بیشتر به‌طرف آسیب‌های سطحی و جزئی همچون شکستگی فک، شکستگی دندان و سایر شکستگی‌های دردناک روی آورده‌اند.

همچنین اشخاصی که به‌منظور دریافت دیه شگرد آسیب جسمی را پیش می‌گیرند نسبت به میزان دیه هر عضو بدن، ناحیه‌هایی که برای سلامتی خطر ندارد و همچنین ناحیه‌هایی که پس از دوهفته اثر آن کاملاً از بین می‌رود، آگاهی لازم رادارند.
شکستگی استخوان ساعد، خراشیدگی، شکستگی استخوان پا، جراحت‌های مختلف در اعضای بدن ازجمله شیوه‌ها و شگردهایی است که سودجویان بهره می‌برند مدیرکل پزشکی قانونی مازندران بابیان اینکه باور آنکه شکستگی و آسیب‌های عضو از سوی برخی سودجویان و متقاضیان دریافت دیه خودساز و ساختگی است، سخت است افزود: شکستگی استخوان زن در ساعد، خراشیدگی، شکستگی استخوان پا، جراحت‌های مختلف در اعضای بدن ازجمله شیوه‌ها و شگردهایی است که سودجویان بهره می‌برند.
علی عباسی می‌گوید: اینکه آدم‌های 20 ساله و جوان را برای دریافت دیه معلول کنیم کاری ناپسند است و باید با این پدیده مذموم برخورد جدی صورت گیرد.
وی افزود: اغلب کسانی که برای دریافت دیه به شرکت‌های بیمه‌ای مراجعه می‌کنند از استان‌هایی نظیر تهران، لرستان، فارس و غیره هستند و کارهای درمان و جراحی را انجام می‌دهند و نسبت به دریافت دیه اقدام می‌کنند.
عباسی ادامه می‌دهد: متأسفانه برخی افراد از خلأ قانونی استفاده می‌کنند و با آسیب‌های دندانی و بدنی سعی دارند از شرکت‌های بیمه دیه دریافت کنند.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران، فقر و بیکاری، کلاهبرداری، دریافت آسان دیه از شرکت‌های بیمه‌گر، عدم توجه و دقت کافی در کارشناسی‌ها، بی‌توجه بودن به اظهارات طرفین ازجمله عواملی دانست که برخی‌ها تلاش دارند به کلاه‌برداری دیه‌ای و بیمه‌ای روی‌آورند.
وی خواستار تدوین راهکاری برای پیشگیری از کلاهبرداری شد و گفت: باید راهکاری اتخاذ شود تا شاهد پیشرفت شیوه‌های تصادفات ساختگی نباشیم.
وی گفت: در مواردی که صحنه تصادف به‌هم‌خورده است، صدور رأی بلافاصله صورت نگیرد تا بررسی دقیق و همه جانبه‌صورت گیرد.
عباسی بابیان اینکه اخیراً شاهد یک پرونده‌ای بودم که در آن کمر فرد شکسته بود عنوان کرد: شکستگی کمر بسیار مهم و خطرناک است و بررسی دقیق نشان داد که ناشی از تصادف نبوده است.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران درعین‌حال تصریح کرد: 40 درصد متقاضیان دریافت دیه در استان اقامت نداشتند و با اجاره موقت منزل وانمود می‌کنند که در استان ساکن هستند و به‌صورت شبکه‌ای عمل می‌کنند و یک خصوصیت مشترکشان این است که هیچ شکایتی ندارند.
وی گرفتن وکیل را از دیگر شگردها متقاضیان دریافت دیه عنوان می‌کند و می‌گوید: این افراد بعد از آنکه گواهی پزشکی قانونی را دریافت کردند، کارها را به وکیل می‌سپارند و در بسیاری از موارد فرد حتی خود پول را دریافت نمی‌کند و باند و شبکه این وجه را می‌گیرد.
وی با عنوان اینکه 60 درصد افراد حادثه‌دیده با آمبولانس 115 به مراکز درمانی منتقل می‌شوند افزود: همچنین 80 درصد تصادفات در شب و تا 2 بامداد گزارش می‌شود.

عباسی خواستار تأسیس شعبه ویژه بررسی تصادفات در استان شد و افزود: با راه‌اندازی این شعبه ویژه شاید بتوانیم برخی تصادفات ساختگی را کشف و شناسایی کنیم.
ضرورت تاسیس شعب ویژه رسیدگی به تصادفات ساختگی
درعین‌حال محمد علی پور دبیر کل سندیکای بیمه‌گران ایران نیز می‌گوید: برای جلوگیری از انگیزه‌های تخلف و کاهش آسیب‌های اجتماعی باید فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی کنیم و اگر درست عمل کنیم اعتماد جامعه به بیمه بیشتر می‌شود.
وی با تأکید بر فرهنگ بیمه و اعتمادسازی در این بخش افزود: اعتمادسازی در جامعه نیاز ضروری است و شرکت‌های بیمه‌ای در زنجیره آخر مدیریت حوادث ترافیکی هستند و بیمه، دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید به این مسئله توجه داشته باشند.
وی اظهار داشت: بیمه‌ها بعد از نیروی انتظامی و دستگاه‌های قضایی نقش دارند و باید تعامل مطلوبی بین این دستگاه‌ها وجود داشته باشد و ایجاد پایگاه واحد برای بررسی حوادث ترافیکی امری ضروری است.
رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران با اشاره به اینکه شرکت‌های بیمه در مازندران باید فعالیت و تلاش بیشتری در معرفی و فرهنگ‌سازی بیمه‌ای استان داشته باشند، تصریح کرد: تاکنون 6 هزار و 200 میلیارد تومان به وزارت بهداشت و 2 هزار و 200 میلیارد تومان به پلیس، راهداری و اورژانس خسارت پرداخت کردیم .
غلامرضا سلیمانی بابیان اینکه در سال 96 بیش از 9800 میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان دادیم که 20 درصد آن با کلاهبرداری از شرکت بیمه دریافت شده که سهم دیگر زیان‌دیدگان واقعی است، افزود: در نظر داریم 27 میلیون واحد مسکونی موجود در کشور را بیمه حوادث کنیم .
سالانه حوادث ترافیکی و تصادفی در مازندران رخ می‌دهد و رقم قابل‌توجهی به‌عنوان دیه به خسارت دیدگان پرداخت می‌شود و اگر 20 درصد این حوادث ساختگی و تقلبی باشد رقم قابل‌توجهی از بیت‌المال با شگردهای کلاهبرداری دورریز می‌شود، موضوعی که باید به آن به‌عنوان یک تهدید اجتماعی نگریست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران