پیام مازند

آخرين مطالب

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد مقالات

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - عیسی خندق، روستایی در حوالی ساری امروز زائر داشت، زائری که 62 سال برای چنین سفری لحظه‌شماری می‌کرد و اکنون مزد صبوری و فداکاریش را از خدای مهربان گرفته است.
 برای توران، علی‌اصغر، زینب و شبنم سفر به مشهد مقدس یک رویای شیرین است و حال و هوای این خانواده در چند روزی که برای سفر مهیا شده‌اند، وصف نانشدنی است.
توران می‌گوید آرزوی دیگری ندارد و حالا راحت می‌تواند چشم از دنیا بکند چراکه به آرزوی 62 ساله‌اش برای زیارت امام هشتم (ع) رسیده است. شادی و شعف در چشمان فرزندان توران موج می‌زند، هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند که خانوادگی و دسته‌جمعی به زیارت امام رضا (ع) مشرف شوند.
توران کیست
«توران صدیقی» بانوی روستایی از اهالی عیسی خندق در حوالی ساری است، مادری که همانند دیگر مادران این سرزمین، ایثار و ازخودگذشتگی را با تمام وجود معنی کرده است، هفت فرزند حاصل زندگی او و خیرالله صفری است، همسرش هفت سالی است که فوت کرده و توران به‌تنهایی بار زندگی و پرستاری از سه فرزند معلولش را به دوش می‌کشد.
توران با منیژه، علی‌اصغر و زینب سه فرزند معلول خود که از روزهای نوجوانی با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، زندگی می‌کند، هر روز برایشان هم مادری و هم پرستاری می‌کند.

منیژه، بزرگ‌ترین فرزند معلول توران است و 39 سال دارد. حاصل ازدواج منیژه در روزهای جوانی دو فرزند است که شبنم، دختر او پس از جدایی پدر از مادر، ازدواج‌کرده و در کنار مادر زندگی می‌کند. علی‌اصغر، 32 سال دارد و مجرد است و توران هرروز استحمامش می‌کند، به او غذا می‌دهد و هرروز او را به زمین فوتبال روستا می‌برد.
زینب، سومین فرزند معلول توران، در 20 سالگی رنجی مضاعف بر زندگی مادر وارد کرد. او یک روز از خانه خارج می‌شود و بازگشتش هفت سال طول می‌کشد، زینب تنها به یاد دارد که از گرگان راهی گنبد شد و پس از چندین سال زندگی در بهزیستی گنبد، با تماس کارمندان بهزیستی، گم‌شده پیدا می‌شود و به خانه برمی‌گردد. در تمام‌روزهای غیبت زینب، توران که پس از قطع امید از یافتن فرزندش، مرگ او را باور کرده بود، هرماه مراسمی برای عزای فرزند ازدست‌رفته‌اش در روستا برپا می‌کرد، پس از 7 سال با بازگشت او به خانه، امید مادر برای ادامه زندگی از نو زاده شد.
ثبت زندگی توران در قاب تصویر
توران سال‌های سال با آرزویش روزگار می‌گذراند تا آنکه گزارشی از زندگی این بانوی فداکار با عنوان 62 سال در آرزوی دعوت شاه غریبان در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.
امیرعلی رزاقی عکاس خبرگزاری مهر مازندران درباره سوژه این گزارش می‌گوید: سالها انجمن خیریه‌ای داریم و مدت‌ها است به یکسری از خانواده‌های نیازمند در قالب سبد کالا، تأمین جهیزیه، کمک‌خرج آموزشی و غیره کمک کنیم و برحسب اتفاق موردی به ما معرفی شد که مشکلات عجیبی ازجمله چند فرزند معلول داشت و با این فرضیه و شناخت به سراغ توران رفتیم تا ببینیم چه کمکی از دست ما بر این خانواده برمی‌آید.
رزاقی گفت: وقتی با مشکلات خانواده آشنا شدم متوجه شدیم که مسئله با سبد کالا حل نمی‌شود بلکه به یک مشارکت مردمی نیاز دارد تا اتفاقات خوبی برای توران و خانواده‌اش بیفتد.
وی ادامه می‌دهد: روز اولی که برای عکاسی رفتم، توران سفر به مشهد را مطرح کرد. اینکه سالیان سال از بچه‌های معلول نگهداری می‌کنم و تنها آرزویم این است که به مشهد و پابوسی امام رضا (ع) بروم، می‌گفت «دلم می‌خواهد به مشهد بروم و بعد بمیرم و کار دیگری در این دنیا ندارم» و این موضوع باعث شد که تصمیم بگیرم تمامی عکس‌ها و گزارش راه به مشهد پیدا کند و در تصورم توران را در مشهد می‌دیدم.
رزاقی ادامه می‌دهد: انتشار گزارش تصویری در خبرگزاری مهر و نشر کلیپ‌هایی در فضای مجازی سبب شد تا مردم و خیران و مهرورزان پای‌کار بیایند و برخی‌ها حتی با واریزی 10 یا 20 هزار تومان پول سعی کردند در این اتفاق خوب مشارکت کنند.
عکاس خبرگزاری با اشاره به تهیه بلیت پرواز برای خانواده توران گفت: با توجه به شرایط جسمانی فرزندان توران تصمیم گرفتیم توران و فرزندان را با یک خودروی ون به مشهد اعزام کنیم.

وی با اظهار اینکه وقتی به توران خبر سفر مشهد را دادم، مات و مبهوت شده بود و باور نمی‌کرد، گفت: اول قرار بود توران و علی‌اصغر را به مشهد اعزام کنیم اما جوی در خانه بود، انگار همه می‌خواستند روانه مشهد شوند و با اینکه کسی عنوان نکرده بود اما در نگاه همه این تقاضا موج می‌زد و وقتی گفتم آیا دوست دارید خانوادگی به مشهد بروید خوشحالی اعضای خانواده وصف‌نشدنی بود.
رزاقی که در سفر مشهد مقدس همسفر خانواده توران است ادامه می‌دهد: قصدم این است که این سفر برایشان خوب باشد قطعاً توران مانند بی‌بی شهربانو بانوی نیازمند ساروی که سالها قبل گزارش زندگی وی در خبرگزاری مهر منتشرشده بود، فراموش نخواهد شد و هرماه نیز از آنان حمایت خواهیم کرد.
با انتشار گزارش تصویری زندگی توران، برخی مسئولان نیز به سراغ توران رفتند، مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن تقدیر از بانوی صبور ساروی وعده اشتغال یکی از فرزندان توران به نام علی‌اکبر را داد، همچنین مجید حسین زادگان استاندار مازندران تیمی برای بررسی و رسیدگی به وضعیت خانواده توران تشکیل داد.
توران امروز روانه مشهد می‌شود و مزد بیش از چند دهه نگهداری از سه معلول، انجام کارهای روزمره از نظافت و شست‌وشو تا غذا دادن به آن‌ها در کنار هفت سال چشم دوختن به در خانه برای برگشت زینب، دختر گم‌شده خانواده را از شاه غریبان گرفته است. نگاه توران به زندگی ژرف است و به ریاضت هر روزه خود نگاهی متفاوت دارد و معتقد است حضور 3 فرزند معلول در خانه او موهبت خداوند است و خدا او را برای انجام این امر انتخاب کرده است .
توران صدیقی، تنها یک آرزو داشت؛ زیارت امام هشتم. سفر به مشهد سقف آرزوهای او بود... زیارتت قبول توران.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران