پیام مازند

آخرين مطالب

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی گفتگو

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی
  بزرگنمايي:

پیام مازند- دکتر محمود موسی زاده  افزود: اساتید و دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال تهیه 70 مقاله تحقیقاتی در زمینه کوهرت جمعیتی مازندران هستند که 17 مورد از این مقالات در حال تدوین و 2 مورد نیز برای چاپ در مجلات بین المللی ارسال شده است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت سلامت 10 هزار و 255 نفر مردم مازندران در طرح کوهرت جمعیتی استان بررسی و پایش می شود، افزود: از این تعداد جمعیت، حدود سه هزار و 200 نفر از مناطق روستایی و کوهستانی کیاسر، زلم رودبار و تلمادره انتخاب شدند و مابقی از افراد داوطلب منطقه شهری سلمان فارسی در شهر ساری هستند.
وی هدف از انتخاب افراد روستایی و شهری در این طرح را بررسی دقیق تر و بهتر از وضعیت سلامت مردم در جاهای مختلف عنوان کرد و ادامه داد: چرا که شواهد نشان می دهد که ابتلا به بیماری های غیر واگیر افراد بسته به محل سکونت در مناطق روستایی، کوهستانی و شهری متفاوت است.
به گفته موسی زاده، مدت اجرای طرح کوهرت 15 ساله است و در پایان این مدت و با توجه به کارهای تحقیقاتی و علمی که بر روی داده های آن انجام می شود مطمئنا به دلایل جدید ابتلا به بیماری های غیر واگیر دست یافته خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه علت ابتلا بیماری های غیر واگیر مولتی فکتوریا ( چند علیتی ) است، ادامه داد: با نتایج پایانی تحقیقات کوهرت می توان راههای جدید درمان را پیاده کرد، مساله ای که پزشکان در علت بروز بیماری ها با آن مواجه هستند.
مسئول کوهرت جمعیتی مازندران با اشاره به اینکه افراد 35 تا 70 سال جمعیت هدف این طرح هستند، گفت: در بررسی های اولیه مشخص شد که 20 درصد جمعیت مورد مطالعه به بیماری فشار خون و 17 درصد به بیماری دیابت مبتلا هستند.
موسی زاده همچنین افزود: ابتلا افراد به عوامل پرخطر بیماری زا در این طرح مورد بررسی قرار گرفت که به طور مثال 76 درصد این جمعیت اضافه وزن و چاقی دارند که یکی از فاکتورهای خطرزا برای بیماری های غیر واگیر به شمار می رود.
** مشارکت بیشتر زنان در کوهرت
مسئول کوهرت جمعیتی مازندران با اشاره به اینکه شرکت در این طرح براساس علاقه و به اختیار خود افراد صورت می گیرد، گفت: بانوان بیشترین استقبال از این طرح را داشتند و 60 درصد افراد زیر پوشش طرح از این قشر هستند.
وی پیگیر بودن زنان به مسائل پیشگیری و درمان بیماری ها را اصلی ترین عاملی دانست که در استقبال این قشر به طرح کوهرت تاثیر داشته است.
موسی زاده گرفتن نمونه آزمایش های خون، ادرار، ناخن و مو از افراد را به عنوان بخش ابتدایی اجرای این طرح نام برد و گفت: این آزمایش ها در بانک های ذخیره نمونه ها قرار دارند تا پس از بروزرسانی آزمایش ها و تطبیق آنها با نمونه اولیه بررسی در خصوص بیماری یابی صورت بگیرد.
وی در خصوص اینکه چرا نمونه های مو و ناخن از افراد گرفته شد، افزود: علت بروز بیماری های ژنتیکی و یا میزان اثرگذاری و نفوذ سموم در ابتلا به برخی از بیماری ها از طریق مو و ناخن قابل پیگیری و بررسی است.
موسی زاده افزود: در سال 99 آزمایش های این طرح بروز رسانی می شود و افراد دوباره به مراکز و پایگاههای مجری طرح فراخوانده می شوند تا از آنها آزمایش گرفته شود.
وی گفت: در حال حاضر کوهرت جمعیتی مازندران در مرحله و فاز پیگیری قرار دارد و تیم های متخصص در حال بررسی پرونده های پزشکی هستند تا بیماری یابی صورت بگیرد.
مسئول کوهرت جمعیتی مازندران ادامه داد: تیم های محقق متخصص و فوق تخصص رشته های مختلف پزشکی از جمله دیابت ، قلب و سرطان اطلاعات جمع آوری شده از وضعیت سلامت افراد به آنها تحویل داده شد که در حال بررسی هستند.
موسی زاده در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد از نظر شیوه کاری طرح کوهرت و پزشک خانواده یکسان است ؟ گفت: در شیوه و اجرای کار این دو طرح شباهت دارند اما پایه و اساس طرح کوهرت بر مبنای تحقیقات زیاد است که این حالت باعث می شود تا اطمینان از کار بیشتر باشد.
کوهرت یا هم گروه به این معنا است که گروهی افراد دوره زمانی تجربه مشترکی دارند که از نظر مطالعات تحقیقاتی در راس مطالعات قرار دارد و قویترین مطالعه برای شناسایی علل و عوامل بوجود آورنده بیماری ها محسوب می شود.
اجرای طرح کوهرت جمعیتی (پرشین ) که در مازندران به عنوان کوهرت طبری شناخته شده است از سال 1393 با فراهم کردن زیر ساخت ها، امکانات و نیروهای مورد نیاز در برخی مناطق شهری و روستایی این استان آغاز شد و اکنون کوهرت جوانان و تولد نیز در این استان کلید خورده است و در فاز اول یا همان غربالگری قرار دارد.
همزمان آغاز طرح کوهرت مازندران این طرح در 9 استان دیگر نیز آغاز شده بود و اکنون تعداد استان های مجری این طرح 20 استان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield