پیام مازند

آخرين مطالب

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید! گفتگو

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - سیل، زلزله ، آتش سوزی تهدیداتی است که یک ساختمان در معرض آن قرار دارد،حال اگر این بنا مدرسه ای باشد که هزاران دانش آموز را در خود جای می دهد حوزه بسیار مهم تری پیش روی ما است، بسیاری از مدارس استان مازندران از لحاظ ایمنی لنگ می زند، بیشتر مدارس به فرسودگی مبتلا شده و در برابر حوادث طبیعی همچون زلزله ایمن نیستند.
به گفته "قاسم احمدی لاشکی نایب رئیس کمیسیون آموزش" مجلس 65 درصد مدارس ایران یا تخریبی هستند یا نیاز به مقاوم‌سازی دارد؛ که سهم مدارس تخریبی از این میزان 34 درصد است . این رقم قابل توجهی بوده که باید به آن جدی تر نگاه شود، با توجه به اینکه کشور روی خط زلزله قرار دارد خطر تخریب مدارس، همیشه دانش‌آموزان را تهدید می‌کند بنابراین برای محافظت از نسل آینده باید هرچه زودتر به فکر مقاوم‌سازی مدارس فرسوده بود.
  شهرستان نور نیز از قاعده مدارس تخریبی مستثنی نیست به طوری که نیمی از مدارس آن از قدمت بالای 40 سال برخودار بوده و فرسوده محسوب می شوند.
آیت دیوسالار با اشاره به اینکه شهر نور،رویان، ایزدشهر و روستاهای اطراف این مناطق دارای جمعیت دانش آموزی حدود 13 هزار نفر و 96 آموزشگاه است، اظهار کرد:در شهرستان نور بیش از نیمی از مدارس که از قدمت بالای 40 سال برخوردارند دارای بافت فرسوده است که از لحاظ تجهیزات ایمنی و زلزله مشکل خاصی با توجه به اینکه برخی از مدارس بازسازی شده و همچنین سیستم گرمایشی و سرمایشی نیز مطابق نیاز روز تجهیز گردیده است،ندارند.
وی در ادامه با بیان اینکه بعضی از مدارس هرچند قدیمی هستند اما سربندی، دیواره ها و پنجره ها تعمیر شده است، تصریح کرد: در نور مدرسه ای که تخریبی و در حال استفاده باشد وجود ندارد و همه مدارس حتی در نقاط کوهپایه از لحاظ سیستم گرمایشی به پکیج و رادیاتور مجهز شدند که در بازدیدها هم اولویت اول استفاده از نوع سوخت برای گرمایش است.
مدیر آموزش و پروش نور در ادامه با اشاره به اینکه چند مدرسه در دست بازسازی قرار گرفته است، افزود: هرچند از لحاظ بودجه ای در وضعیت مناسبی قرار نداریم، اما خوشبختانه با استفاده از مشارکت های مردمی (اولیا)، حمایت های خیرین،ظرفیت های موجود و همکاری اداره کل تجهیزات و نوسازی استان که قول تجهیزات را داده در امر باز سازی مدارس گام هایی خوبی بر داشته شده است.
دیوسالار با بیان اینکه امسال به دلیل کمبود معلم در ایزدشهر پایه پنج و ششم با هم به صورت مختلط در حال تحصیل هستند،گفت: در سطح شهرنور مشکلات اجتماعی فراوانی چون اعتیاد والدین، بدسرپرست و بی سرپرست و طلاق وجود دارد اما با تفاهم نامه هایی که با اورژانس اجتماعی، هلال احمر و همچنین ارشاد منعقد شده کارشناسان به فراخور زمان ضمن هماهنگی با مدیران مدارس موانع و چالش ها را شناسایی کرده و اگر نیاز باشد به صورت کلی و در صورت لزوم به صورت انفرادی موارد مورد بررسی قرار گرفته می شود.
مدیر آموزش و پرورش نور یادآورشد: تمام توان اداره آموزش و پرورش نور سعی بر این است تامشکلات آموزشی و تربیتی و اخلاقی ، زیرساخت و غیره را بر طرف کند تا دانش آموزان بدون داشتن دغدغه به تحصیل خود ادامه دهند.
* بیش از 40 درصد مدارس بلده ایمن نیستند
اما خسرو بابایی مدیر آموزش و پرورش بلده  با اشاره به اینکه در بخش بلده 21 آموزشگاه با جمعیت 438 دانش اموز در حال تحصیل هستند،اظهار کرد: بیش از 40 درصد مدارس بلده که از لحاظ قدمت به 30 تا 50 سال می رسند اصلا ایمن نیستند و دو مدرسه یکی در "ورازان" و یکی هم در شهر "بلده" از سال 85 مجوز تخریب آن صادر شده اما هرسال با بهانه کمبود بودجه دانش آموزان را به همان مدارس نا ایمن می فرستند.
وی با بیان اینکه 10 مدرسه از سیستم گرمایشی شوفاژ استفاده می کنند، تصریح کرد:مابقی مدارس از بخاری کاربرات و گرمایش تابشی ( برقی ) در حال استفاده هستند که از نظر ایمنی مشکلی ندارند.
مدیر آموزش و پرورش بلده تصریح کرد: به دلیل اینکه اکثر معلمان در روستا و خود مدرسه سکونت دارند روشن و خاموش کردن بخاری ها با همکاران است و ضمنا کلاس های کارگاهی در مورد ایمنی هم در مدارس برگزار می شود.
بابایی با اشاره به اینکه تنها یک مدرسه مستقل ابتدایی در بلده وجود دارد که به علت حد نصاب نرسیدن تعداد دانش آموزان دختران و پسران تا پایه ششم به صورت مختلط در حال تحصیل هستند ، افزود: همچنین مدرسه ای در "ورازان" به دلیل دارا بودن 15 دانش آموز در مقطع راهنمایی پسر و دختر مختلط بوده که استان هم در جریان این موضوع قرار گرفته است.
بابایی در مورد سرویس های بهداشتی که در مدارس مختلط وجود دارد، گفت: در مقاطع ابتدایی سرویس بهداشتی جدا نیست اما تنها کاری که در سال گذشته انجام شد احداث یک سرویس بهداشتی در سالن مدرسه برای دختران بوده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکثر دانش آموران این منطقه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، مسئولان استانی باید به سرانه اداری توجه بیشتری داشته باشند.
مدیر آموزش و پرورش بلده افزود: بازدید از مدارسی که نیاز به تعمیرات جدی دارد و تامین بودجه آن برای حفظ جان دانش آموزان ضروری است.
70 درصد مدارس حوزه چمستان کلنگی است
سید علی اکبر حسینی مدیر آموزش و پرورش چمستان  با اشاره به اینکه حدود 90 مدرسه و 7 هزار دانش آموز در این منطقه مشغول به کسب علم و دانش هستند، اظهار کرد: 54 مدرسه ابتدایی در این حوزه وجود دارد که از این تعداد 48 مدرسه مختلط است و می تواند به عنوان یک چالش اساسی مطرح شود.
وی افزود: تنها کاری که در این زمینه صورت گرفت، در سال گذشته تا جایی که فضا موجود بود پایه ششم و در بعضی مدارس پایه پنجم ابتدایی از نظر جنسیتی تفکیک شد.
مدیر آموزش و پرورش چمستان با بیان اینکه حدود 70 درصد مدارس در این حوزه کلنگی است، گفت: بزرگ ترین مدرسه سطح شهر متعلق به سال 43 و کاملا تخریبی است و همچنین بیش از 50 درصد مدارس در حوادث غیرمترقبه و بحران تخریبی هستند.
حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سال گذشته از 90 مدرسه موجود 18 مدرسه در بحران برف کاملا آسیب دیدند و اگر از نظر نوسازی مدارس این حوزه تعرف شوند به دلیل اینکه از ساخت آن بیش از 40 سال می گذرد تخریبی محسوب می شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 20 مدرسه شوفاز کشی و سوخت دوم هم برای آن تعریف شده است،خاطرنشان کرد: اگر در زمستان قطعی گاز رخ داد از سیستم تابشی استفاده خواهد شد.
مدیر آموزش و پرورش چمستان گفت: خوشبختانه مشارکت خیران به ویژه خیرین مدرسه ساز در چمستان افرایش یافته و طی دو سال اخیر 4 مدرسه افتتاح و 4 مدرسه در حال ساخت است که نیمی از هزینه ها توسط خیرین و مقداری هم توسط نوسازی از نظر هوشمند سازی تا سیستم گرمایشی انجام شد.
حسینی ادامه داد:متاسفانه در حوزه چمستان 8 مدرسه شیفت گردشی داریم که امیدواریم به زودی با کمک خیرین و همکاری نوسازی استان این مشکل هم برطرف شود.
مدیر آموزش و پرورش چمستان در پایان یادآورشد: گستردگی جغرافیایی چمستان می طلبد مسئولین استانی با وجود تعدد زیاد مدارس تخریبی،نگاه ویژه تری داشته باشند و همان گونه که امروزه آسیب های اجتماعی و سلامت به وفور وجود دارد، مدارسی که کمتر در بحث تجهیزات نگاه شده باشند،طبیعتا آسیب بیشتری می بیند .
  با توجه به اینکه مشکلات بسیاری در حوزه مدارس شهرستان نور وجود دارد خبرگزاری ایسنا بر آن شد تا این چالش ها را به طور کارشناسانه از طریق مسئول مورد نظر بررسی کند اما متاسفانه مهدی عابدی معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت استان با وجود تماس های مکرر خبرنگار ایسنا تا کنون پاسخگو نبوده است. اگر روزی جان دانش آموزی بخاطر این فرار از پاسخگویی ها به خطر بیفتد دیگر نمی توان آب رفته را به جوی بازگرداند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد 22 درصدی مرگ عابران پیاده در حوادث ترافیکی مازندران

9000 نفر براثر تصادفات در مازندران مصدوم شدند

پل نگهدارنده تاسیسات خط انتقال گاز در رامسر تخریب شد

زائران اربعین برای ظهور حضرت منجی عالم بشریت نذر کنند

بازار؛ مشکل عمده شیلات مازندران

جاده کندوان بازگشایی شد

جاده‌های مازندران بارانی و مه آلود است

ثبت نام 114 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین حسینی

مازندران در فصل پاییز باران سیلابی ندارد

380 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مازندران کشف شد

خوداظهاری تولید پسماند واحدهای تولیدی در مازندران الزامی شد

«پل سفید» گرمترین شهر مازندران

ثبت نام 88 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین

ثبت جهانی 64 هزار هکتار از جنگل های هیرکانی در مازندران

بدهی 110 میلیارد تومانی مشترکان به گاز مازندران

نیروگاه زباله سوز ساری بهار سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد

جذب 1200 میلیارد ریال اعتبار برای سدمخزنی هراز

حکم 15 پرونده دریافت ارز در مازندران صادر شد

مازندران از سه نقطه جدید به خط لوله گاز سراسری وصل می‌شود

خانه‌های تخریبی مددجویان سیل‌زده سیمرغ تا پایان مهر تحویل می‌شود

50 میلیون ایرانی سهام عدالت دارند/ ثبت نام جدید نداریم

3500 زائر اربعین از مازندران به مرز مهران منتقل شدند

288 نفر امسال براثر تصادفات در مازندران جان باختند

تلویزیون‌های ساخت مازندران بزودی وارد بازار می‌شود

توان دستگاه‌های امدادی مازندران در برابر حوادث ارزیابی می‌شود

پایان طرح دریا در مازندران با بارندگی تابستانی

ترافیک در هراز و کندوان نیمه سنگین است

سرگردانی مهاجران زمستانی بر فراز تالاب های مازندران

کاشت گونه غیربومی پالونیا یک تهدید است

مشابه‌یابی پایان نامه‌ها به صورت جدی در حال انجام است

8400 نفر برای نزاع به پزشکی قانونی مازندران مراجعه کردند

خط فقر فضای آموزشی برای دانش‌آموزان ساروی

توقیف یک خودرو پراید با 22 میلیون تومان خلافی

جاده‌های مازندران همچنان زیر بار ترافیک بازگشت مسافران است

از بلندای ییلاقات خنک مازندران تا سقایی دشت سوزان کربلا

ترافیک در جاده هراز سنگین شد

شناسایی پیکر شهید صدرایی 39 سال پس از شهادت

امام جمعه نوشهر: دشمن تحریف تاریخی و فرهنگی عاشورا را هدف قرار داد

تابستان خنک گردشگران مازندران را 40 درصد بیشتر کرد

طرح جایگزین مدیریت جنگل اجرایی می شود

هوای مازندران از امشب بارانی و خنک می‌شود

سدهای مازندران به مقاصد گردشگری تبدیل شود

سرمایه اجتماعی در مدیریت فرهنگ و هنر مازندران

بازگشت ژنرال های علمی به مازندران

1075 خانوار سیل زده در جویبار خدمات رسانی شدند

نداشتن کمربندی و پسماند معضل اصلی شهرستان رامسر است

اجرای طرح ساماندهی شکار و صید در فریدونکنار و محمود آباد

خوردن این مواد غذایی به کودکان توصیه نمی شود!

کنترل آفت مگس میوه بدون هرینه امکان‌پذیر است

شکاربی رویه عامل اصلی کاهش جمعیت فک خزری