پیام مازند

آخرين مطالب

مرگ استعدادها در پستوی امتحانات درسی دوره ابتدایی علمي

مرگ استعدادها در پستوی امتحانات درسی دوره ابتدایی
  بزرگنمايي:

پیام مازند- دوران کودکی حساس ترین دوران زندگی یک فرد است که شکل گیری شخصیت و سنگ بنای پیشرفت و آینده او را رقم می زند که تحصیل و تعلیم و تربیت درست اولین گام در نهادن این سنگ بناست.
آرامش روانی و ایجاد فضای آموزشی به دور از استرس از مهمترین اولویت های آموزشی برای تربیت آینده سازانی سالم است که این امر رفع تمامی عوامل استرس زا را الزامی می کند.
یکی از مهمترین دلائل ایجاد استرس و اضطراب روانی در کودکان در مقطع حساس ابتدایی که کودک قدرت تحلیل و سازگاری با بسیاری از موارد را از نظر منطقی ندارد، برگزاری آزمون و امتحان بود که سالیانی است به همت تلاش کارشناسان آموزشی و اقدام آموزش و پرورش از مدارس ابتدایی حذف و سیستم ارزیابی وضعیت آموزشی کودک براساس سنجه های کیفی همچون "آفرین"، "خوب" و غیره شده است.
این سیستم با حذف سیستم نمره دهی و فضای رقابت ناسالم و استرس زا برای دانش آموزان در سنین کودکی بازخوردهای مثبتی از نطر روانشناسی طی سالیان داشته است.
اما آنچه امروز برخی خاطرها را ناخوشایند می کند اخباری از گوشه های مختلف استان مازندران مبنی بر سرپیچی برخی از مدیران و مسئولان مدارس از این مساله کارشناسی مهم است که اعتراض بسیاری از والدین را به دلیل بازگشت فضای استرس به پیکره کودکی فرزندانشان به دنبال داشته است.
خانواده ها در گفت و گو با ایرنا عنوان کردند که برخی مدارس به بهانه های مختلف اقدام به برگزاری امتحان در دروس مختلف بخصوص دروس ریاضی می کنند.
همچنین به گفته این والدین نه تنها مدارس بر خلاف دستورالعمل آموزش و پرورش برای دانش آموزان ابتدایی آزمون برگزار می کنند، بلکه برغم غیر قانونی بودن این آزمون ها هزینه نیز دریافت می کنند.
علاوه بر این بر اساس اظهار والدین برخی مدارس ابتدایی حتی خانواده ها را تشویق به ثبت نام دانش آموزان در موسسات و کلاس های کمک آموزشی نیز می کنند.
در این ارتباط گفتگویی کردیم با مسئولان آموزش و پرورش استان مازندران که در زیر آورده شده است.
**رویکرد نمره محور، سیاست منسوخ شده آموزش و پرورش
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش مازندران گفت: رویکرد کمی در ارزیابی دانش آموزان ابتدایی در سیاست های آموزش و پرورش منسوخ شده و نگاه امروز بر اساس ارزیابی کیفی و مبتنی بر شادابی و سلامت است.
عیسی میرشفیعی با بیان اینکه در چند سال گذشته در مسیر ایجاد مدارس شاداب ، خلاق و آرام برای مازندران و حتی کشور موفق بودیم ،افزود: جلوگیری از انتقال شرایط استرس بخصوص برگزاری امتحان از اولویت های آموزش و پرورش است که به نوعی سم مهلک نظام آموزش ابتدایی محسوب می شود.
وی برانگیختن ذوق و نشاط دانش آموزان را مهم ترین راهبرد نظام جدید آموزشی در مقطع ابتدایی عنوان کرد و افزود: برگراری آزمون و امتحان چه در درون مدرسه و چه در آموزشگاه های خصوصی از نظر روانشناختی منجر به ایجاد حس ترس، استرس و فقدان جامعه پذیری در دانش آموز می شود.
معاون آموزش ابتدایی مازندارن همچنین به خلاقیت اشاره کرد و گفت: ایجاد فضایی با نشاط و دوری از فضای نمره محور مغایرتی با برانگیختن خلاقیت ندارد، زیرا معلمان می توانند تکالیف خود را در قالب مسئولیت پذیری، هنر ، ورزش و یا اختراعات تجسمی به دانش آموزان ارائه کنند.
به گفته میرشفیعی محوریت آموزش در دوران ابتدایی بر سه محور هنر ، ورزش و زنگ تفریح می باشد و نباید هیچ فعالیتی این سه محور را خدشه دار کند.
**برگزاری امتحان خط قرمز آموزش ابتدایی
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش مازندران اعلام کرد: برگزاری هرگونه امتحان در مقطع ابتدایی خط قرمز آموزش و پرورش محسوب و با آن برخورد جدی می شود.
میرشفیعی افزود: با هر گونه برگزاری آزمون در مدارس دولتی و غیر دولتی در مقطع ابتدایی تا سال پنجم برخورد قاطع می شود و در این زمینه تخفیفی برای هیچ شخص و مدرسه ای وجود نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه نوع برخورد بستگی به نوع تخلف دارد، گفت: مجازات مدارس متخلف از تذکر تا لغو ابلاغ مدیر مدرسه و همچنین توقیف فعالیت مدرسه خواهد بود.
**رسیدگی به ده ها مورد تخلف در سال تحصیلی جاری
معاون آموزش و پرورش مازندران گفت: در سال تحصیلی جاری نیز تاکنون ده ها مورد تخلف رسیدگی شده که در میان آن چندین مدیر مدرسه لغو ابلاغ و چند مدرسه نیز در مرحله توقیف هستند که در این صورت دانش آموزان آن به مدارس دیگر منتقل خواهند شد.
به گفته میر شفیعی در برخورد با مدارس متخلف برهم زننده آرامش دانش آموزان، برای آموزش و پرورش فرقی میان مدارس دولتی و غیر دولتی وجود ندارد و با همه با مساوات برخورد می شود، اما سهم مدارس خصوصی در تخلف بیشتر است.
**اعطای مسئولیت به جای امتحان
یک کارشناس علوم تربیتی نیز در این زمینه گفت: متاسفانه بسط فرهنگ چشم هم چشمی و باور بی اساس موفقیت فرزندان در مدارس تیزهوشان در مقاطع بالاتر، میان خانواده ها منجر به فشار آنها به مدارس در مقطع ابتدایی برای برگزاری آزمون می شود که باور و رقابتی کاذب ایجاد می کند.
انسیه صدفی افزود: برگزاری آزمون برای کودکان در سنین آموزش ابتدایی نتیجه ای جز تخریب روحیه ، مرگ کودکی و استرس و اضطراب برای کودکان به همراه نداشته و هیچ تاثیر مثبتی در بروز و ظهور استعدادهای آنان برای مقاطع بالاتر نخواهد داشت، بلکه منجر به از بین رفتن بسیاری از استعدادهای نهفته می شود که با بازی و شادی نمود می یابد.
این کارشناس علوم تربیتی همچنین به تبلیغات مدارس برای جذب دانش آموز نیز اشاره کرد و گفت: این مدارس با ارائه کارنامه آزمون دانش آموزان ابتدایی پوششی تبلیغاتی برای خود ایجاد کرده تا در میان مردم مطرح و از مقبولیت برخوردار شوند و مشتری بیشتری جذب کنند.
وی گفت: بهترین راه برای یادگیری هر چه بیشتر کودکان اعطای مسئولیت خانگی و اجتماعی به آنها است که در میان خانواده های ایرانی کمتر دیده می شود.
به گفته او خانواده ها نباید با پر کردن وقت دانش آموزان با آزمون و امتحانات کلاسی خلاء مسئولیت پذیری را جبران کنند.
استان مازندارن در سال جاری بیش از 538 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی تا متوسطه دوم دارد که سهم آموزش ابتدایی حدود 300 هزار دانش اموز است.
همچنین بر اساس آمارها حدود 20 درصد از دانش اموزان ابتدایی در مدارس غیر انتفاعی و باقی در مدارس دولتی در حال تحصیل هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بشار اسد: با حمله ترکیه مقابله می‌ کنیم

بهره‌برداری چند باره از اراضی کشاورزی چالش برانگیز است

انتقال آب بین منطقه ای در دنیا منسوخ شده است

لزوم توسعه فرهنگ حفاظت از جنگل‌های هیرکانی

رامسر رکورد دار سال آبی کشور

صیادان به فکر بازسازی ذخایر باشند

پررنگی فعالیت‌های فناورانه زنان در مازندران

کنترل تولید زباله، نیاز به فرهنگ عمومی دارد

فراتر از ذهن در جنگل‌های هیرکانی

سیستم زراعی بسته؛ چرخه‌ای مناسب برای تقویت خاک است

چرا ماهیان دریای خزر خودکشی می‌کنند؟

رنگین کمان‌های فراری در قلاب گردشگران

محتوای کتاب‌های آموزشی مدارس جوابگوی نیاز دانش آموزان است

زائران اربعین بدون تزریق واکسن مننژیت وارد عراق نشوند

ورود شیرآبه‌های سمی به دریا؛ عمق آلودگی زیست محیطی در مازندران

بخش سی سی یو بیمارستان بهشهر افتتاح شد

مازندران به ساخت اولین پارک کسب و کار فضاپایه کشور نزدیک‌تر شد

فرصتی به نام گردشگری میراث در مازندران

ایتالیا ماهان را تحریم می کند یا نه؟

جهاد دانشگاهی مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی می‌شود

فرونشست در راه مازندران...

کشاورزی مازندران بدون فارغ التحصیل!

بیماری قلبی و عروقی عامل مرگ بیش از 17 میلیون نفر در جهان

راهکارهای کاهش میزان مصرف آب در کشاورزی

پیشگیری از انقراض گونه شمشاد در جنگل های هیرکانی

پل‌های مازندران با سازه‌های بتنی ساخته شود

اولین عامل مرگ وناتوانی در دنیا چیست؟

هم‌اکنون شرایط اقلیمی مازندران چگونه است؟

توسعه گردشگری با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است

ردیابی سودجویان طب سنتی در بابل

خطر پسآب شهرک های صنعتی برای اراضی کشاورزی در مازندران

جراحی مغز در بیمارستان امام خمینی (ره) نور

این فعالیت تجاری–خوراکی را جدی بگیرید!

برگزاری کلاس‌های اقتصاد مقاومتی برای دانشجویان مازندران

2500 نفر از جامعه دانشگاهی تحت پوشش بنیاد نخبگان مازندران

اراضی کشاورزی آلوده؛ در محاصره شهرک‌های صنعتی

نقش نیروی دریایی در کشور مغفول مانده است

محیط زیست مازندران؛ آلوده‌تر از همیشه

جهاد دانشگاهی مازندران میزبان داوطلبان‌ آزمون جامع دوره‌های کوتاه مدت گردشگری

کارگاه آموزشی دریانوردی در دانشکده فنی محمودآباد به بهره برداری رسید

افزایش رانش زمین با ویلاسازی در ارتفاعات مازندران

برگزاری هشتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در مازندران

تشکل ها راهکاری در حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

برگزاری هشتمین دوره مناظره دانشجویی مرحله استانی، به میزبانی دانشگاه پیام نور

آلوده بودن اراضی کشاورزی کنار شهرک های صنعتی مازندران یک حقیقت است

مدرسه فرصت کم نظیری برای ساختن آینده است

ارتقای کیفیت ساخت و ساز با رعایت استفاده از مصالح استاندارد در مازندران

پروژه پردیس پارک علم و فناوری مازندران کلنگ زنی می شود

کاشت گونه غیربومی پالونیا تهدید است

جنگ آینده کشورها برای تصرف منابع انرژی است؟