پیام مازند

آخرين مطالب

یک تولیدکننده گل و گیاه مدعی شد؛

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند مقالات

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند
  بزرگنمايي:

پیام مازند - یک تولید کننده گل و گیاه مدعی شد که با تولید و تکثیر گل بنفشه آفریقایی در منزل، می توان از خروج ارز از کشور ممانعت کرد. سامان اقراری در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با بیان اینکه گل های بنفشه آفریقایی در طبیعت و جنگل، ظاهر زیبایی ندارد نیست و با دستکاری های ژنتیکی، یا به واسطه جهش های صورت گرفته و یا القاح مصنوعی به رنگ و اشکال زیبا تبدیل می شود، اظهار کرد: برای نخستین بار این ایده به ذهن برادرم رسید و برای تکثیر از چند برگ گلدان مادربزرگ‌مان استفاده شد.
فیلم
وی با اشاره به اینکه سه سال بر روی تکثیر این گل‌های بنفشه آفریقایی زمان گذاشته شد، تصریح کرد: برای تکثیر بنفشه آفریقایی روش های متعددی وجود دارد که برخی از آنها عمومی است و برخی دیگر از سوی افراد محدودی در سطح کشور انجام می گیرد که نمونه آن بذرگیری است.

این تولیدکننده با بیان اینکه برخی از گل های تولید شده با رنگ‌های جدیدی است که هنوز به بازار معرفی نکرده ایم، خاطرنشان کرد: ثبت رنگ های جدید این گل ها به نام فرد تولیدکننده، در موسسه ای در کشور آمریکا صورت می گیرد به طوری که آن گل با رنگ جدید، به صورت متوالی در سه نسل تکثیر شود و اگر پس از این مدت، همین رنگ ثابت ماند، می توان آن را ثبت کرد و امیدوارم تا دو سال آینده این کار را انجام دهیم.
وی در پاسخ به این پرسش که سابقه این کار در مازندران به چه میزان است، گفت: چند سالی است که به صورت جدی، تکثیر گل بنفشه آفریقایی در ایران و مازندران انجام می شود، پرورش گل بنفشه آفریقایی بسیار آسان است و هر فردی می تواند آن را در خانه خود انجام دهد و از یک گل، به گلخانه برسد.

اقراری ادامه داد: پروین مهر پدر تکثیر گل‌های بنفشه آفریقایی در شهر سرخرود مشغول به فعالیت است و به دلیل نزدیکی با شهر فریدونکنار، بیشتر از این استاد تاثیر گرفته ایم.
وی با بیان اینکه قیمت بنفشه آفریقایی بر اساس اندازه، رنگ، شکل و اینکه به چه میزان جدید است، متفاوت و از 10 تا 120 هزارتومان متغییر می شود، گفت: برخی از جوانان تحصیلکرده تصور می کنند که باید پس از پایان درسشان کارمند شوند اما اگر روحیه کارآفرینی داشته باشند و از فرد یا گروهی طلبکار نشوند می توانند موفق شوند.
این تولیدکننده با اشاره به اینکه سودآوری عرصه گل و گیاه در صورت تبلیغات، بازاریابی و پشتکار مناسب بسیار خوب است و می توانند برای گذران زندگی بر روی آن حساب کنند، اظهار کرد: شاید جالب باشد برای نخستین بار این گیاه را در پادگان سربازی تکثیر کردم و در دوران خدمت آن را به فروش می رساندم.

اقراری افزود: بنفشه آفریقایی از چند طریق برگ، بذر و کشت بافت تکثیر می شود و ما در این گلخانه 18 متری، از هر سه طریق اقدام به این کار می کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از رنگ های جدیدی که وارد بازار می شود وارداتی و تولیدکننده رنگ جدید در ایران بسیار محدود است، گفت: بیشتر گل های بنفشه آفریقایی موجود نژاد روسی یا اوکراینی دارند و خرید آن برای تکثیر گران تمام می شود.
این تولیدکننده اظهار کرد: شاید جالب باشد برای وارد کردن چند عدد برگ بوته گلی که در نهایت در ایران حدود 20 هزار تومان به فروش می رسد، هزینه بسیار گزافی به تولیدکننده خارجی پرداخت می شود تا پس از یکسال آن گل تکثیر شود.

وی افزود: به همراه برادرم به این فکر افتادیم که چرا در این زمینه خودکفا نشویم و با تولید رنگ های داخلی مانع از خروج ارز از کشور نشویم، به همین دلیل اقدام به تولید رنگ های جدیدی از این گل کردیم و به نظر می رسد می توانیم در این زمینه نیز خود را از وابستگی جدا کرده و خودکفا شویم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield