پیام مازند

آخرين مطالب

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت مقالات

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت
  بزرگنمايي:

پیام مازند- روستای کلین خونی یکی از روستاهای با قدمت منطقه از توابع شهرستان نور در بخش مرکزی دهستان ناتل کنار علیا با جمعیت حدود 234 نفر و 78 خانوار درمنطقه بسیارسرسبزی واقع شده که شمال و شرق این روستا در حدود 3 کیلومتر را جنگل های بزرگترین پارک خاورمیانه به صورت نعل اسبی احاطه کرده و از غرب به روستای افراسیابکلا، از جنوب به روستای کاردگرکلا، نصرت آباد و حاجی آباد متصل است.

در چهلمین سال انقلاب دهیاری و شورای این روستا توانسته اند با حمایت مسئولان گام هایی از جمله تعویض حدود 500 متر از لوله های فرسوده (حدود 90 درصد)، جابجایی حدود 50 درصد تیربرق های روستا،اتمام ساختمان دهیاری روستا که از سال 95 شروع و در شهریور 97 به پایان رسید، عقب نشینی با کمک اهالی روستا حدود 200 متر و افزایش یک ترانس برق بردارند،هرچنداین روستا دارای ظرفیت های بیشماری برای توسعه است اما چالش هایی بر سر راه وجود دارد که امروز آن را بررسی می کنیم.

*سازمان همیاری برادری خود را ثابت کند!

ابوالفضل انتظاری رئیس شورای روستای کُلین خونی شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران، با اشاره به اینکه مردم این روستا به دلیل محرومیت ها به شهر مهاجرت کرده اند، اظهار کرد:عوارض دریافتی روستا به دلیل محرومیت بسیار پایین است و این در حالیست که سال های گذشته سازمان همیاری بخشی از زمین های کلین خونی را تغییر کاربری داد که از این تغییر عوارضی که حق مردم بوده و به نوعی درآمد روستا هم محسوب می شود، هنوز به حساب دهیاری واریز نشده است.

*جای‌گذاری غیرکارشناسانه لوله های آب

وی یا بیان اینکه در دولت جمهوری اسلامی استفاده از آب آشامیدنی سالم حق مردم همه مردم است، تصریح کرد: مسیر لوله های آب شرب روستا بسیار غیر کارشناسانه جایگذاری شده است و امیدواریم با کمک شوراهای روستاهای همجوار لوله متناسب با جمعیت این سه روستا و با نگاه به افق 30 ساله جایگذاری گردد.

رئیس شورای روستای کُلین خونی شهرستان نور در ادامه زمین های تحت کشت زراعت را  در این منطقه170 هکتار عنوان کرد و افزود:  این روستا ظرفیت بسیاری در حوزه کشاورزی دارد به طوری که به دلیل وجود زمین های متعدد با قابلیت کشت  موجب شد افرادی از شهرهای آمل و بابل به صورت موقت برای انجام کشاورزی و زراعت به این روستا بیایند .

*حفر چاه نیمه عمیق از ضروریت‌های روستا

انتظاری با بیان اینکه زمین های زیر کشت  بسیاری در اینجا وجود دارد اما حقابه سهم روستا  بسیار کم است،خاطرنشان کرد: درخواست حفر چاه نیمه عمیق به اداره آبیاری داده شد اما مجوز این کار داده نمی شود و همچنان مردم از 50 چاه سطحی برای کشت و زرع استفاده می کنند.

وی با اشاره به مجتمع تفریحی که در این روستا احداث شده است،اظهارکرد: مجتمع دشت نور یک شرکت خصوصی بوده که با مجوز تغییر کاربری داده است،عمده فعالیت این مجموعه نیز در حوزه تفریحی توریستی بوده و در حوزه اشتغالزایی و جذب گردشگر برای روستا موثر بوده است.

* آب شرب روستای کلین خونی در معرض تهدیدی بزرگ!

محمد حبیبی یکی از اهالی روستا نیز در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: بیش از 600 خانوار از این روستا به دلیل نبود امکانات کافی مهاجرت کردند که اکثر آن ها امروز جوانان تحصیل کرده ای هستند که می توانند با بازگشت خود به این منطقه،کلین خونی را به یک روستای توسعه یافته تبدیل کنند.

وی راه های بین مزارع را یکی از مشکلات روستا عنوان کرد و افزود: جاده های بین مزارع وضعیت نامساعدی دارد و در فصل کشاورزی عبور و مرور اهالی روستا بسیار دشوار است.

این پیرمرد روستایی در ادامه با اشاره به اینکه نهرهای این روستا به صورت سنتی بوده و در زمان کم آبی موجب هدرفت آب خواهد شد،گفت:تغییر این نهرها به حالت بتنی می تواند گامی موثر در جهت اصلاح مصرف آب باشد.

وی با اشاره به اینکه لوله کشی آب شرب روستا از مسیر زمین های کشاورزی عبور می کند، تصریح کرد: شکستگی لوله های آب شرب در فصل کشاورزی باعث می شود تا سمومی که کشاورزان برای مزارع خود استفاده می کنند توسط این شکستگی وارد آب شرب مردم روستا شود که بسیار خطرناک است و امیدواریم هر چه زودتر این مشکل اساسی برطرف شود.

حبیبی با اشاره به اینکه برای جذب و ماندگاری جوانان در روستا باید سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد،تصریح کرد: جوانان این روستا نیازمند زمین ورزشی هستند که متاسفانه نبود آن باعث شده تا آن ها مسافت زیادی را تا شهر برای پر کردن اوقات فراغت خود طی کنند و همین آن ها را از بودن و ماندن دائم در روستا دلسرد می کند.

وی در پایان یادآورشد: می توان با ایجاد آب بندان در روستا و استفاده از آن هم برای مصارف کشاورزی و هم ورود مسافران و تفرج گردشگران درآمدزایی مناسبی را برای اهالی روستا فراهم آورد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield