پیام مازند

آخرين مطالب

عرضه مواد خام به بازار بدون کنترل سلامت علمي

عرضه مواد خام به بازار بدون کنترل سلامت
  بزرگنمايي:

پیام مازند- رضا اسماعیل زاده کناری  در مورد سلامت مواد غذایی خام موجود در بازار اظهارکرد: سلامت مواد غذایی به معنای داشتن ظاهری مطلوب و عاری از میکروب،کپک و مخمر نیست.

وی به عدم آگاهی مردم نسبت به آنالیز مواد غذایی خام و محصولات غیرصنعتی اشاره کرد و افزود: سلامت محصولات باید پس از بررسی در مورد میزان ناخالصی، مقدار سموم مصرف شده در مراحل مختلف کشت و عاری بودن محصول از فلزات سنگین مشخص شود که متاسفانه این امکان وجود ندارد.

رئیس پژوهشکده صنایع غذایی مازندران غذا و مواد غذایی را به دو بخش خام و فرآوری شده طبقه بندی کرد و با بیان اینکه در زمینه عرضه مواد خام کنترل سلامت وجود ندارد، تصریح کرد: این گفته که محصولاتی نظیر سیفی جات، سبزیجات و میوه های عرضه شده در بازار به لحاظ سلامت، تحت نظارت قرار گرفته اند سخنی کذب است.

رئیس پژوهشکده علوم صنایع غذایی مازندران با اشاره به عرضه انواع محصولات غذایی در بازارهای هفتگی استان خاطرنشان کرد: هیچ گونه نظارتی بر روی محصولات از بابت صحت و سلامت مواد غذایی خام وجود نداشته و این موضوع در رابطه با تولیدکنندگان عمده و انبوه نیز صادق است.

*نظارت کیفی مواد غذایی به عهده اداره نظارت بر مواد غذایی نیست

اسماعیل زاده دلیل عدم نظارت را مربوط به تعریف نشدن برخی دستورالعمل ها دانست و تاکید کرد: اداره نظارت بر مواد غذایی تنها وظیفه کنترل و بررسی محصولات غذایی صنعتی و فرآوری شده را داشته و نظارت کیفی مواد غذایی در حیطه کاری این ارگان نیست.

رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران، متولی عرضه و تولید محصولات خام در کشور را جهاد کشاورزی معرفی و تصریح کرد: امکاناتی که این ارگان در رابطه با سنجش مواد غذایی در اختیار دارد در سطح بسیار پائینی است.

وی از کمبود امکانات آزمایشگاهی در مجموعه جهاد کشاورزی سخن گفت و اظهار کرد: نبود چنین امکاناتی باعث شده تا این نهاد نتواند محصولات را تحت کنترل، نظارت و مراقبت خود گرفته و با نمونه برداری، صحت عرضه محصولات را مورد پایش قرار دهد.

فقط مواد غذایی صنعتی تحت نظارت هستند

اسماعیل زاده موضوع نظارت را تنها در مورد محصولات صنعتی و فرآوری تعریف شده توصیف کرد و افزود: در این حوزه اداره های نظارت بر مواد غذایی و استاندارد با معین کردن حدود مجاز و محدوده های مشخص، فعالیت صنایع را تحت بازرسی و کنترل قرار داده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اقرار به وجود برخی شیطنت ها و فریبکاری های موجود در محصولات غذایی صنعتی و فرآوری شده خاطرنشان کرد: هر چند این دست از اتفاق ها بر مردم پوشیده نیست اما می توان گفت که حداقل یک سیستم نظارتی بر تولید و عرضه این محصولات وجود داشته اما در مورد عرضه مواد خام چنین نیست.

سرطان و رابطه آن با مواد غذایی

اسماعیل زاده در بخش دیگری از گفت و گو درباره شیوع بیماری های صعب العلاج و ارتباط آن با مواد غذایی خام و پرمصرف کشور نظیر برنج و گندم گفت: در سال های اخیر به دلیل مطرح شدن آثار و پیامدهای ناگوار سموم و فلزات سنگین، سازمان غذا و دارو تولیدکنندگان عمده برنج را مکلف به دریافت شناسه نظارتی کرده تا عرضه محصولات بسته بندی شده تحت برندهای معتبر، اطمینان کافی را به مصرف کننده القاء کند.

رئیس پژوهشکده علوم صنایع غذایی مازندران با تصریح اینکه شیوع بیماری سرطان در سالهای اخیر تنها مربوط به غذا نیست تاکید کرد: دلایل متعددی در ابتلا به این بیماری نقش داشته که از آن جمله می توان به مواردی چون ژن مستعد، استرس، عدم فعالیت و در نهایت تغذیه اشاره کرد.

رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران سرطان های دستگاه گوارش را شایع ترین نوع این بیماری در استان دانست و خاطرنشان کرد: سرطان های معده، مری و روده در ارتباط مستقیم با الگوی مصرف غذایی افراد است.

*مصرف مواد غذایی داغ یکی از علل سرطان های دستگاه گوارش

اسماعیل زاده به مطالعات و پژوهش های اخیر محققین دانشگاه علوم پزشکی مازندران در خصوص ریشه یابی علل شیوع سرطان اشاره و تصریح کرد: پژوهشگران بر این باورند که به دلیل پائین بودن ارتفاع استان از سطح دریاهای آزاد و نیز بالا بودن نقطه جوش آب متاثر از این پیامد، محصولات غذایی با درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: مصرف مواد غذایی داغ و با حرارت بالا به الگوی تغذیه ای برخی افراد تبدیل شده که در نتیجه باعث تشدید استعداد سیستم گوارش برای ابتلای زودهنگام به سرطان می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری مقاومت و حساسیت افراد در برابر سموم را متفاوت توصیف و اظهار کرد: برخی افراد در دُز ( dose ) پائین از سموم، حسایت بالایی نشان داده و برخی افراد حتی در مقادیر بالاتر از مصرف سم علائمی بروز نمی دهند که این همان مبحث استعداد ژن و تاثیرگذاری آن بر وقوع بیماری است.

*محصول ارگانیک واقعی نداریم

اسماعیل زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه محصول ارگانیک چقدر واقعیت دارد، تصریح کرد: محصول ارگانیک واقعی به معنای تام وجود ندارد و تولید محصولات آلی و کاملا طبیعی ادعایی نادرست است.

رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با تشریح معنای کامل محصول ارگانیک گفت: محصول ارگانیک باید دارای زنجیره غذایی ( chain food ) ارگانیک باشد که شامل تهیه بذر تا محصول نهایی ارگانیک و طبیعی است.

رئیس پژوهشکده علوم صنایع غذایی استان با مطرح کردن این پرسش که چه کسی می تواند ادعا کند تمام زنجیره تولید محصول وی ارگانیک است خاطرنشان کرد: تشخیص اینکه بذر تهیه شده از مکانی مطمئن خریداری شده و یا اینکه در چه شرایطی به عمل آمده و آیا ارگانیک بوده بسیار مشکل است.

اسماعیل زاده با بیان اینکه خلوص محصولات ارگانیک تنها 30 تا 40 درصد است، تصریح کرد: باید تمام زنجیره غذایی کاملا ارگانیک باشد تا ادعا کنیم محصول نهایی ما آلی، طبیعی و بدور از آلاینده ها است، بنابراین محصول 100 درصد ارگانیک وجود خارجی ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه نوع لبنیاتی مصرف کنیم؟

بشار اسد: با حمله ترکیه مقابله می‌ کنیم

بهره‌برداری چند باره از اراضی کشاورزی چالش برانگیز است

انتقال آب بین منطقه ای در دنیا منسوخ شده است

لزوم توسعه فرهنگ حفاظت از جنگل‌های هیرکانی

رامسر رکورد دار سال آبی کشور

صیادان به فکر بازسازی ذخایر باشند

پررنگی فعالیت‌های فناورانه زنان در مازندران

کنترل تولید زباله، نیاز به فرهنگ عمومی دارد

فراتر از ذهن در جنگل‌های هیرکانی

سیستم زراعی بسته؛ چرخه‌ای مناسب برای تقویت خاک است

چرا ماهیان دریای خزر خودکشی می‌کنند؟

رنگین کمان‌های فراری در قلاب گردشگران

محتوای کتاب‌های آموزشی مدارس جوابگوی نیاز دانش آموزان است

زائران اربعین بدون تزریق واکسن مننژیت وارد عراق نشوند

ورود شیرآبه‌های سمی به دریا؛ عمق آلودگی زیست محیطی در مازندران

بخش سی سی یو بیمارستان بهشهر افتتاح شد

مازندران به ساخت اولین پارک کسب و کار فضاپایه کشور نزدیک‌تر شد

فرصتی به نام گردشگری میراث در مازندران

ایتالیا ماهان را تحریم می کند یا نه؟

جهاد دانشگاهی مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی می‌شود

فرونشست در راه مازندران...

کشاورزی مازندران بدون فارغ التحصیل!

بیماری قلبی و عروقی عامل مرگ بیش از 17 میلیون نفر در جهان

راهکارهای کاهش میزان مصرف آب در کشاورزی

پیشگیری از انقراض گونه شمشاد در جنگل های هیرکانی

پل‌های مازندران با سازه‌های بتنی ساخته شود

اولین عامل مرگ وناتوانی در دنیا چیست؟

هم‌اکنون شرایط اقلیمی مازندران چگونه است؟

توسعه گردشگری با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است

ردیابی سودجویان طب سنتی در بابل

خطر پسآب شهرک های صنعتی برای اراضی کشاورزی در مازندران

جراحی مغز در بیمارستان امام خمینی (ره) نور

این فعالیت تجاری–خوراکی را جدی بگیرید!

برگزاری کلاس‌های اقتصاد مقاومتی برای دانشجویان مازندران

2500 نفر از جامعه دانشگاهی تحت پوشش بنیاد نخبگان مازندران

اراضی کشاورزی آلوده؛ در محاصره شهرک‌های صنعتی

نقش نیروی دریایی در کشور مغفول مانده است

محیط زیست مازندران؛ آلوده‌تر از همیشه

جهاد دانشگاهی مازندران میزبان داوطلبان‌ آزمون جامع دوره‌های کوتاه مدت گردشگری

کارگاه آموزشی دریانوردی در دانشکده فنی محمودآباد به بهره برداری رسید

افزایش رانش زمین با ویلاسازی در ارتفاعات مازندران

برگزاری هشتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در مازندران

تشکل ها راهکاری در حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی

برگزاری هشتمین دوره مناظره دانشجویی مرحله استانی، به میزبانی دانشگاه پیام نور

آلوده بودن اراضی کشاورزی کنار شهرک های صنعتی مازندران یک حقیقت است

مدرسه فرصت کم نظیری برای ساختن آینده است

ارتقای کیفیت ساخت و ساز با رعایت استفاده از مصالح استاندارد در مازندران

پروژه پردیس پارک علم و فناوری مازندران کلنگ زنی می شود

کاشت گونه غیربومی پالونیا تهدید است