پیام مازند

آخرين مطالب

اینجا قوها فریاد می‌کشند مقالات

اینجا قوها فریاد می‌کشند
  بزرگنمايي:

پیام مازند- وحدت اجتماعی و شادی و نشاط از دیگر دستاوردهای ورود قوهای مهاجر به سرخرود است به گونه‌ای که گروه های مختلف مردم نهاد، ورزشکاران و خیران در کنار مسئولان در این محل حاضر می‌شوند و به آنها غذا می‌دهند.

در نگاه کلی باید گفت تالاب سرخورد برای قوهای مهاجر، گویی امن‌ترین جایی است که هر ساله آن را برای گذران زندگی خود در فصل سرد سال، انتخاب می کنند.

سرخرود؛ میزبان قوهای مهاجر

علی‌محمد دعاگو رئیس اداره محیط زیست شهرستان محمودآباد با بیان اینکه از ابتدای آذر ماه امسال تالاب سرخرود از قوهای مهاجر میزبانی کرده اند، اظهار کرد: مهاجرت کمتر قوهای مهاجر به سرخورد به دلیل وضعیت آب و هوایی و گرم‌تر بودن هوا بوده است.

وی تصریح کرد: جمعیت قوها بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه زیستی آنها دارد، در حال حاضر امسال بالغ بر 500 بال قو به تالاب سرخرود آمدند، این در حالی است که در سال های گذشته تعداد قوها به 5 تا 11 هزار بال می رسید.

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد با اشاره به اینکه پرندگان تا زمانی که احساس کنند در این منطقه امنیت و غذا وجود دارد، ماندگار می شوند، گفت: بیشترین اهمیت پرندگان برای انتخاب یک تالاب تنوع زیستی آن بوده و با فراهم کردن شرایط محیطی و زیستی مناسب برای حیات جانواران این پرندگان برای سال های بعد نیز به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

دعاگو خاطرنشان کرد: جهت جلوگیری از بازگشت قوها از سرخرود به سایر مناطق کشاورزی اطراف برای یافتن غذا، محیط بانان مستقر در منطقه نسبت به غذا دهی دستی به این پرندگان اقدام می کنند.

اراضی عاری از کود و سم!

وی با بیان اینکه امسال 3 نوع قو از جمله فریادکش، کوچک و گنگ را در تالاب سرخ رود مشاهده شده است، افزود: تعداد قو فریادکش از گونه های دیگر بیشتر است، همچنین غیر از این قوها، انواع مرغابی، عقاب تالابی، چنگر، پرستو دریایی، کاکایی و 5 فلامینگو نیز در این تالاب مشاهده شد.

رییس اداره محیط زیست محمودآباد اظهار کرد: وجود این پرندگان در زمین های این منطقه در هرچه حاصلخیزتر کردن آن موثر بوده و عموما کشاورزان این منطقه از سم یا کود برای تولید برنج استفاده نخواهند کرد.

حضور پررنگ گردشگران در تالاب سرخرود

دعاگو در ادامه با تاکید بر اینکه تعداد قوها امسال به منطقه کم بوده اما حضور گردشگران پررنگ و مهربانی به پرندگان و دلبستگی به آنان برای مردم منطقه مشهود است، اظهار کرد: ورود سالانه قوهای فریاد کش از کشورهای روسیه و اسکاندیناوی به تالاب سرخرود باعث رونق هر چه بیشتر گردشگری منطقه در فصل زمستان شده است.

وی خاطرنشان کرد: غذای این پرندگان گندم و ذرت است و این مواد غذایی با حمایت های مردمی و تشکل های غیردولتی و سمن های زیست محیطی خریداری و در اختیار محیط زیست قرار داده می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield