پیام مازند

آخرين مطالب

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند گفتگو

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند
  بزرگنمايي:

پیام مازند- پرویز کردوانی با انتقاد از رویکرد غلط دولت ها در جمهوری اسلامی مبنی بر توسعه صنایع آب بَر در محدوده های خشک و مرکز کشور اظهارکرد: اکنون در اصفهان که مشکل کم آبی دارد در شعاع 50 کیلومتری شرق، غرب، جنوب و شمال از مرکز اصفهان صنعت ایجاد شده است و یا در تبریز نیز در فاصله 25 کیلومتری از هر طرف به صنایع برخورد می کنیم.

وی اشتهای بی انتهای صنایع برای دریافت آب را منجر به تمام شدن مخازن سدهای استان های هم جوار دانست و گفت: اکنون تنها چاره برپا نگه داشتن این صنایع مطرح کردن موضوع انتقال آب از دریا است و صاحبان صنایع معتقدند اگر این امر محقق نشود میلیاردها دلار سرمایه یکی پس از دیگری از بین خواهد رفت.

پدر علم کویرشناسی و جغرافیای ایران در ادامه با انتقاد از چنین تصمیمات نادرستی با ذکر مثال رفتار صاحبان صنایع را اینگونه تشریح کرد: کسی که ماشینی را به قیمت 2 میلیارد تومان خریده حتی اگر بنزین به لیتری 100 هزار تومان نیز برسد ناچار است برای آنکه ماشین میلیاردی او از حرکت باز نایستد به هر نحوی بنزین مورد نیاز را تامین کند.

گسترش صنعت فولاد ضربه بزرگ بر منابع آبی کشور

کردوانی با اشاره به رویکرد کشورهای صاحب صنعت در احداث کارخانه های عظیم به ویژه فولاد اظهار کرد: کشورهای صاحب نام تولید فولاد، کارخانه ها را در کنار دریا ساخته و حتی از ساخت آن در مجاورت رودخانه جلوگیری می کنند اما در ایران وجود صنعت فولاد در گل گهر سیرجان و چادرملوی یزد با حدود تقریبی بارش 120 و 60 میلیمتر در سال اشتباه بزرگی بود.

رئیس کمیته بیابان‌زدایی انجمن متخصصان محیط‌ زیست ایران پیشنهاد مدیران مبنی بر گسترش صنایع فولاد در مناطقی غیر از حاشیه دریا را خیانت توصیف کرد و افزود: اگر ایران به صنایع فولاد وابسته باشد بهتر از این است که به مواد غذایی وابستگی داشته باشد.

کردوانی با ابراز نگرانی و نارضایتی از توسعه صنعت فولاد کشور و رتبه 10 تولید آن در جهان به عدم آگاهی مدیران درباره آسیب های این توسعه اشاره و تصریح کرد: این یک افتخار نیست چراکه باید بدانیم یک کارخانه فولاد به اندازه 4 روستا آب نیاز داشته و به ازای هر متر مکعب فولاد 15 تا 20 متر مکعب آب نیاز است.

وی با تصریح اینکه افتتاح طرح از سوی مدیران و احداث کارخانه های عظیم به نوعی مُد تبدیل شده است، با ذکر مثالی اظهار کرد: در خبرها می شنویم رئیس جمهور برای افتتاح 120 طرح به اصفهان سفر کرد و فردا نیز برای افتتاح 140 طرح در کرمان خواهد بود، ایا افتتاح این طرح ها به آب نیاز ندارد؟

رعایت اولویت ها در مصرف آب

وی با بیان اینکه باید در مصرف آب اولویت ها را رعایت کرد گفت: ترجیح و تقدم اول، استفاده شرب است ولی آیا اکنون در شهرهای کشور این اولویت رعایت می شود؟

کردوانی شهر تهران را نمونه بارز مصارف غیر شرب آب برشمرد و تصریح کرد: در شهر تهران یک رودخانه وجود نداشته اما 3 رود فاضلاب جاری است زیرا مصرف بیهوده در این شهر بسیار بالاست و به محض بازکردن شیرآب جوی فاضلاب شکل می گیرد.

راهکارهای مقابله با بحران کم آبی

پدر علم کویرشناسی و جغرافیای ایران سه راهکار اساسی برای مشکل کم آبی کشور ارائه و خاطرنشان کرد: ایجاد صنایع در کنار منابع آبی به ویژه دریای جنوب، کشاندن جمعیت به سمت منابع آبی نه انتقال آب به داخل کشور و نیز استفاده و مصرف مناسب، اصولی و صحیح آب سه راهکاری است که نتیجه بخش خواهد بود.

این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه توسعه صنعت در بندعباس را نمونه مناسبی از احداث صنایع در کنار دریا عنوان کرد و گفت: علیرغم مشکل کم آبی و آب بر بودن صنایع اما تاسیس آنها در کنار دریا و احداث تصفیه خانه میزان هدر رفت آب را کاهش خواهد داد.

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند

پروفسور کردوانی استان های مازندران و گیلان را مستحق تر از سایر استان ها برای استفاده از آب دریای خزر دانست و با اشاره به کشت 14 هکتاری یونجه در ساحل داغستان روسیه با بهره گیری از آب دریا گفت: شهر ماخاچ قلعه در داغستان از سال 1975 آبیاری مزارع خود با آب دریا شروع کرده است.

وی پیشنهاد بهره برداری آب دریای خزر به جای حفر چاه در مناطق شرقی مازندران جهت گسترش کشاورزی را مطرح و خاطرنشان کرد: شهرهای نکا و بهشهر نیازی به حفر چاه عمیق برای برداشت آب نداشته و می توانند همانند داغستان روسیه با شیرین سازی آب دریا کشاورزی مازندران را توسعه دهند.

استان مازندران نیاز به منابع آبی زیرزمینی ندارد اگر...

کردوانی به جمع آوری آب باران توسط اروپائیان در 70 سال پیش اشاره و تاکید کرد: مازندران به راحتی می تواند با استفاده از نوع سقف های شیروانی مختص معماری آن منطقه و هدایت آب به سمت مخازن جمع آوری، خود را از حیث وجود منابع آبی بی نیاز کند.

وی یکپارچه کردن زمین های زراعی، استفاده صحیح از آب بندان ها و بهره گیری از فن آوری قنات در دامنه کوه ها را راه های تامین منابع آبی در مازندران و گیلان برشمرد و یادآور شد: استفاده غیر اصولی از آب های زیر زمینی و هدر رفت بیش از اندازه آب باعث شده این استان در معرض خطر کم آبی قرار گیرد.

مازندران استعدادهای بی نظیری دارد

استاد نمونه دانشگاه تهران با بیان اینکه استان مازندران دارای استعدادهای فراوانی در زمینه های مختلف کشاورزی استبه یکی از این مزیت ها اشاره و خاطرنشان کرد: می توان تا ارتفاع 700 متر کشت فندق، زرشک و چای را جایگزین جنگل کرد، همانند کاری که در ترکیه انجام شد و اکنون 4 میلیارد دلار درآمد سالیانه عاید این کشور کرده است.

وی چوب های جنگلی ارتفاعات 800 تا 2 هزار و دویست متر را دارای کیفیت و مرغوب قلمداد کرد و با تصریح اینکه مابقی چوب ها در دیگر ارتفاعات فاقد کیفیت لازم است خاطرنشان کرد: بالاتر از ارتفاع 2 هزار 200 متری مرتع محسوب شده و برای کاشت گیاهان دارویی بسیار مناسب است که این نمونه دیگری از ظرفیت های استان مازندران به شمار می آید.

کردوانی در پایان با تصریح اینکه توسعه صنایع در استان های گیلان و مازندران بی فایده و اشتباه است، تاکید کرد: تنها صنایعی باید در این استان ها توسعه پیدا کرده که به کشاورزی آن کمک کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت دمای زیر 10 درجه در 5 منطقه مازندران

رشد 22 درصدی مرگ عابران پیاده در حوادث ترافیکی مازندران

9000 نفر براثر تصادفات در مازندران مصدوم شدند

پل نگهدارنده تاسیسات خط انتقال گاز در رامسر تخریب شد

زائران اربعین برای ظهور حضرت منجی عالم بشریت نذر کنند

بازار؛ مشکل عمده شیلات مازندران

جاده کندوان بازگشایی شد

جاده‌های مازندران بارانی و مه آلود است

ثبت نام 114 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین حسینی

مازندران در فصل پاییز باران سیلابی ندارد

380 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مازندران کشف شد

خوداظهاری تولید پسماند واحدهای تولیدی در مازندران الزامی شد

«پل سفید» گرمترین شهر مازندران

ثبت نام 88 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین

ثبت جهانی 64 هزار هکتار از جنگل های هیرکانی در مازندران

بدهی 110 میلیارد تومانی مشترکان به گاز مازندران

نیروگاه زباله سوز ساری بهار سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد

جذب 1200 میلیارد ریال اعتبار برای سدمخزنی هراز

حکم 15 پرونده دریافت ارز در مازندران صادر شد

مازندران از سه نقطه جدید به خط لوله گاز سراسری وصل می‌شود

خانه‌های تخریبی مددجویان سیل‌زده سیمرغ تا پایان مهر تحویل می‌شود

50 میلیون ایرانی سهام عدالت دارند/ ثبت نام جدید نداریم

3500 زائر اربعین از مازندران به مرز مهران منتقل شدند

288 نفر امسال براثر تصادفات در مازندران جان باختند

تلویزیون‌های ساخت مازندران بزودی وارد بازار می‌شود

توان دستگاه‌های امدادی مازندران در برابر حوادث ارزیابی می‌شود

پایان طرح دریا در مازندران با بارندگی تابستانی

ترافیک در هراز و کندوان نیمه سنگین است

سرگردانی مهاجران زمستانی بر فراز تالاب های مازندران

کاشت گونه غیربومی پالونیا یک تهدید است

مشابه‌یابی پایان نامه‌ها به صورت جدی در حال انجام است

8400 نفر برای نزاع به پزشکی قانونی مازندران مراجعه کردند

خط فقر فضای آموزشی برای دانش‌آموزان ساروی

توقیف یک خودرو پراید با 22 میلیون تومان خلافی

جاده‌های مازندران همچنان زیر بار ترافیک بازگشت مسافران است

از بلندای ییلاقات خنک مازندران تا سقایی دشت سوزان کربلا

ترافیک در جاده هراز سنگین شد

شناسایی پیکر شهید صدرایی 39 سال پس از شهادت

امام جمعه نوشهر: دشمن تحریف تاریخی و فرهنگی عاشورا را هدف قرار داد

تابستان خنک گردشگران مازندران را 40 درصد بیشتر کرد

طرح جایگزین مدیریت جنگل اجرایی می شود

هوای مازندران از امشب بارانی و خنک می‌شود

سدهای مازندران به مقاصد گردشگری تبدیل شود

سرمایه اجتماعی در مدیریت فرهنگ و هنر مازندران

بازگشت ژنرال های علمی به مازندران

1075 خانوار سیل زده در جویبار خدمات رسانی شدند

نداشتن کمربندی و پسماند معضل اصلی شهرستان رامسر است

اجرای طرح ساماندهی شکار و صید در فریدونکنار و محمود آباد

خوردن این مواد غذایی به کودکان توصیه نمی شود!

کنترل آفت مگس میوه بدون هرینه امکان‌پذیر است