پیام مازند

آخرين مطالب

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا مقالات

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا
  بزرگنمايي:

پیام مازند- برای رفع مشکل ترافیکی شهر رامسر در غرب مازندران ، جایی که کوه و دریا نزدیک ترین فاصله را در مسیر بیش از 300 کیلومتری شرق به غرب استان دارد تاکنون رویاهای زیادی توسط مسئولان و کارشناسان دیده شده اما هیچ یک تاکنون تعبیر نشده است.
زمانی صحبت از ساخت کنار گذار از بالای کوه بود ، بعدها ایجاد آن در دل کوه نقل محافل شد و سرانجام ساخت میانگذر از داخل شهر نیز با بن بست طرح های کوه محور بر سر زبان ها افتاد، ولی هیچ یک از این طرح ها به مرحله اجرا نرسید تا این که سال 91 طبق رسم و رسوم آن سال ها موضوع ایجاد کمربندی یا کنارگذر دریایی بدون اخذ مجوز زیست محیطی و احتمالا به پشتوانه حمایت یکی از شخصیت های محلی مرکز نشین و صاحب منصب شروع شد.
مسیر کنارگذر دریایی رامسر که حدود هفت سال از زمان ساخت آن می گذرد، تنها در ایجاد چند مسیر داخل دریایی به طول چند صد متر متوقف مانده است و محیط زیست در دولت دهم با توجه به آثار مخرب غیرقابل مهار این طرح اجازه نداده است مجری طرح آن را بیشتر به پیش ببرد.
عملیات اجرایی این طرح ملی اردیبهشت ماه سال 91 در قسمت ساحلی شهرگردشگرپذیر رامسر با حضور وزیران وقت راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آغاز شد و قرار بود ظرف مدت سه سال و نیم به بهره برداری برسد.
سوابق طرح مطالعاتی اجرایی کردن این پروژه ملی از لحاظ ابعاد فنی و مهندسی در کشور به سال 1385 باز می گردد و قرار بود بر اساس آن جاده کنارگذر چهار بانده ساحلی به طول حدود 10 کیلومتر از دل دریا به همراه احداث جزیره مصنوعی با امکانات رفاهی و تفریحی ساخته شود.
اجرای این طرح البته به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسید و بنا بود با سرمایه گذاری بخش خصوصی در قسمت ساحلی رامسر به طول حدود 10 کیلومتر در داخل دریا آغاز شود ضمن آن که حدود 187 هکتار نیز زمین از دریا برای بخش گردشگری استحصال شود .
میزان اعتباری لازم برای اجرای کامل این طرح ملی در آن زمان با سرمایه گذاری بخش خصوصی حدود 131 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده بود.
ایجاد خط رفت و برگشت به عرض حدود 46 متر و نیز پیش بینی 2 خط راه آهن از دیگر مشخصات فنی این طرح بوده است.
رامسر یکی از شهرستان های غربی مازندران است که به خاطر برخوداری از موقعیت های ممتازی نظیر جاذبه های طبیعی ،تاریخی و گردشگری منحصربفرد نظیر جنگل ، دریا ، کوه ، جلگه و اماکن اقامتی مانند هتل قدیم ، هتل جدید کاخ موزه ، آب های گرم معدنی و حتی فرودگاه به عروس شهرهای ایران شهرت دارد.
با این وجود جمعی از مسئولان ، کارشناسان و شهروندان رامسری با اشاره به ورود چشمگیر مسافران ، گردشگران داخلی و خارجی به این شهر گردشگرپذیری و در پی آن بروز معضل بغرنج ترافیک خواستار اجرای کامل این طرح ملی در این منطقه شده اند.
براساس آمار موجود، در نوروز سال 97 نزدیک به سه میلیون نفر شب مسافر در رامسر اقامت داشتند.
* 10 میلیارد تومان هزینه راه دسترسی در دریا
معاون فرماندار رامسر در خصوص این طرح گفت : در مرحله اول اجرای این طرح ملی چند مسیر دسترسی در سه مسیر تا عمق 300 تا 400 متری داخل دریا احداث شده است.
علی لاریجانی در گفت و گو به خبرنگار ایرنا افزود : این راه دسترسی به عرض 8 متری در محدوده شرق ، مرکز و غرب شهر و با هزینه ای بالغ بر 10 میلیارد تومان احداث شده است.
وی گفت : این طرح به دلیل مشکلات زیست محیطی جلوگیری شد.
رئیس اداره راه و شهرسازی رامسر گفت که متولی اجرای این طرح که سرمایه گذار بخش خصوصی وابسته به وزارت دفاع ، پشتیبانی نیروهای مسلح است پس از حدود یک سال و فعالیت اجرایی در سال 92 کاملا متوقف کرد.
حمیدرضا مقتدر با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در زمینه ساخت این پروژه نقشی آنچنانی ندارد، افزود: برای رهایی مسافران و گردشگران از معضل ترافیک این شهر نیازمند کنارگذر است چرا که منطبق نبودن زیرساخت ها حمل و نقل عمومی پاسخگوی حجم انبوه مسافران و گردشگران ورودی به این شهر نیست.
وی طول راههای اصلی و فرعی رامسر را حدود 378 کیلومتر اعلام کرد و ادامه داد : از این میزان حدود 275 کیلومتر راه روستایی ، 87 کیلومتر راه فرعی و حدود 16کیلومتر نیز راه اصلی شریانی می باشد.
نماینده مردم شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: ظاهرا مجری این طرح تمامی مجوزهای آن را به جز زیست محیطی دریافت نموده و به همین خاطر محیط زیست با ادامه عملیات آن مخالفت کرده است.
شمس الله شریعت نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این موضوع چندین بار مورد پی گیری قرار گرفت و حتی امسال نیز در نشست های مختلف مطرح و از مسئولان ذیربط خواسته شد با توجه به آنکه با صرف سرمایه ملی بخشی ازعملیات اجرایی این طرح انجام گرفته درهرصورت هرچه زودتر تکلیف این پروژه باید مشخص شود.
وی با اشاره به آنکه زیر ساخت های شهرهای گردشگرپذیرغرب مازندران در ابعاد مختلف بویژه حمل و نقل پاسخگوی نیاز حجم انبوه مسافران ورودی به این منطقه نیست تاکید کرد که باید این کنارگذر ساخته شود منتهی ارزیابی های زیست محیطی نیز باید در فرآیند اجرای آن مدنظر قرار گیرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت : وقتی که در شهرهای ساحلی گردشگر پذیر غرب مازندران خدمات ملی ارائه می شود باید برای توسعه زیرساخت های آن نیز با هدف رفاه ، آسایش و آرامش مسافران و گردشگران تدبیری بیندیشند تا زمینه ماندگاری بیشتر آنان با هدف تقویت و رونق گردشگری فراهم شود ضمن آنکه مردم بومی این مناطق نیز درچار مشکلات نشوند.
وی خواستار پی گیری مسئولان ذیربط برای رفع موانع و مشکلات موجود بر سر راه اجرای این طرح ملی در این شهرستان گردشگرپذیر شد.
** مجوز محیط زیست ضمنی بوده نه قانونی
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران نیز گفت: طبق اسناد موجود، مجری این طرح به شکل ضمنی مجوزهای زیست محیطی از استان مازندران دریافت کرده بود درحالی که باید مجوز قانونی دریافت می کرد.
محمدتقی انزانپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه در دولت نهم بدون توجه به مسائل زیست محیطی و دریافت مجوز مبادرت به اجرای این طرح کرد و در نهایت پس از شکل گیری دولت یازدهم از ادامه عملیات جلوگیری شد با این وجود باید تکلیف این پروژه مشخص شود .
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران گفت: ساخت راه ساحلی به علت فاصله اندک کوه و دریا و نیز ساخت وسازهای بی رویه در دهه های گذشته در استان های شمالی بویژه مازندران ضرورت دارد، منتهی موارد پیش شرط اجرای چنین طرح هایی ، رعایت همه موارد زیست محیطی و نیز مطالعات جامع و فنی الزامی است.
** طرح مجوز زیست محیطی نداشت
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رامسر هن گفت: با بررسی های به عمل آمده تاکنون مجوزی برای اجرای این طرح از سوی اداره کل محیط زیست مازندران صادر نشده است و البته قرار بود همزمان با مطالعه و اجرا برای عملیاتی شدن این طرح ملی آثار زیانبار زیست محیطی آن نیز پیش بینی شود که چنین نشد.
محمدرضا نیاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اداره کل محیط زیست مازندران در ماه های نخست اجرای این طرح مخالفتش را بیان کرد هرچند پیمانکار نیز سعی داشت به روند اجرای این طرح ادامه دهد ولی بعدا اجازه به او داده نشد و کار متوقف شد.
وی اظهار داشت : هم اکنون اقداماتی که در اجرای این طرح صورت گرفته که شامل ساخت سه مسیر دسترسی با طول حدود 300 متر تا 400 متر در داخل دریاست ، چنان رسوب گذاری در طرفین آنها صورت گرفته که آب به آسانی جریان ندارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامسر گفت : اداره کل محیط زیست زمانی می تواند با اجرای این طرح موافقت کند که عملیات به شکل شمع کوبی یا به عبارتی جاده کمربندی هوایی ایجاد شود تا آثار زیانبار زیست محیطی آن کاهش یابد.
نیاستی افزود : هم اکنون این نهاد از مسئولان و دست اندرکاران ذیربط درخواست کرده تا سرنوشت این پروژه را هرچه زودتر مشخص کنند . اگر قرار است طرح ادامه یابد باید منطبق با استانداردهای زیست محیطی باشد و غیر از آن باید سازه های ایجاد شده جمع آوری گردد.
استاندار مازندران نیز یکشنبه هفته پیش در همایش روستایی و شهری که با حضور وزیر کشور در هتل رامسر برگزار شده بود با ابراز نگرانی گفت که حضور گردشگر برای هر منطقه ای مفید است اما متاسفانه نبود زیرساخت های مناسب و کافی سبب شده است تا حضور انبوه گردشگران در مازندران برای این استان تبدیل به مصیبت شود.
احمد حسین زادگان افزود : آزاد راه تهران - شمال که افتخاری برای کشور است ضمن آنکه نمی تواند به صورت کامل مشکل را بر طرف کند بلکه نگرانی ما این است که با اجرای کامل این طرح ملی جمعیت مضاعفی از گردشگران به استان اضافه شود.
وی همچنین با اشاره یه پیشنهاد احداث آزاد راه دریایی اظهار داشت: این آزاد راه هزینه سنگین تملک زمین را ندارد و می تواند موجبات توسعه استان را فراهم کند.
به گفته استاندارمازندران ، آزاد راه دریایی می تواند علاوه بر مسیر شمال به جنوب، در مسیر شرق به غرب دریای خزر نیز راه اندازی شود.
تلاش خبرنگار ایرنا برای تماس با مدیر طرح ملی کنارگذر ساحلی به منظور دریافت اطلاعات بیشتر راجع به این موضوع بی نتیجه ماند.
رامسر با دست کم 70 هزار نفر جمعیت ثابت و دست کم 500 هزار نفر جمعیت متغیر یکی از شهرستان های غربی مازندران است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بایدها و نبایدهای قوانینی که بوی تخلف می‌دهند

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران