پیام مازند

آخرين مطالب

بیش از 200 روستای مازندران برای مسافران نوروزی آماده شد فرهنگي

بیش از 200 روستای مازندران برای مسافران نوروزی آماده شد
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت که 208 روستای استان با فراهم آوردن امکانات لازم برای میزبانی از مسافران نوروزی آماده شده است.
حسن اصغریان رستمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در جویبار افزود : 126 روستا از این تعداد روستای هدف گردشگری هستند و 82 روستا هم به عنوان مسیر تور گردشگری به این مجموعه اضافه شده است.
مازندران بیش از 3 هزار و 500 روستا دارد. بر اساس آمار میراث فرهنگی در تعطیلات نوروزی گذشته بیش از سه میلیون نفر شب اقامت مسافران نوروزی در روستاهای استان بود.
اقامت ارزان در خانه های مسافر و اقامتگاههای بومگردی با امکانات پخت و پز ، مناظر طبیعی زیبا و بکر ، آب و هوای پاک و سالم ، سکوت در هم تنیده با آواز طبیعت ، برخورداری از زیرساخت های مناسب راه ، برق ، گاز و تلفن و مهم تر از همه امنیت بالا و میهمان دوستی روستائیان سبب شده است تا طی چند سال گذشته روستاهای مازندران به کانون مهم گردشگری تبدیل شوند.
مسئولان مازندران پیش بینی کرده اند که روستاهای استان طی تعطیلات نوروزی 98 به خاطر شرایط اقتصادی و کاهش سفرهای خارجی با موجی از گردشگران جدید مواجه خواهند شد و به همین دلیل هم بر آماده سازی بیشتر این مناطق برای میزبانی از مسافران نوروزی تمرکز کرده اند.
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با تاکید بر این که روستاهای استان به دلیل سرسبز بودن نقطه هدف مسافران و گردشگران قرار گرفته است ،گفت : در تعطیلات نوروزی 98 برپایی نمایشگاه عرضه تولیدات روستایی و ارگانیک در مراکز بخش های استان بویژه مناطقی که مستعد حضور گردشگران هستند ، در دستور کار قرار گرفته است.
وی درآمدزایی از راه گردشگری را برای روستاهای گردشگرپذیر مهم توصیف کرد و توضیح داد : اگر بخواهیم از ظرفیت گردشگری که موجب رونق اقتصادی در سطح روستاها می شود استفاده کنیم باید به حوزه بوم گردی در روستاها توجه کنیم .
اصغریان رستمی یکی از برنامه های اساسی برای ایجاد جذابیت بیشتر در روستاها برای گردشگری را حفاظت از سرسبزی و زیبایی طبیعی این مناطق دانست و افزود : برای همین منظور هم کاشت نهال در مناطق روستاهای و حاشیه جاده های روستاها در حال انجام است.
وی گفت : تاکنون در مناطق روستایی زیرمجموعه 56 بخش استان بیش از 350 هزار اصله نهال غرس شده است و قرار است تا پایان سال 300 هزار اصله نهال دیگر هم غرس شود.
این مسئول از اراضی کشاورزی به عنوان جذاب ترین جاذبه گردشگری روستایی مازندران یاد کرد و توضیح داد : در سطح استان مازندران یکهزار و 650 هکتار اراضی وجود دارد که از این سطح یکهزار و 100 هکتار اراضی جنگل و بقیه مراتع و زمین های کشاورزی است .
وی کشت گیاهان دارویی در مراتع را علاوه بر درآمدزایی برای روستاها ، باعث افزایش جاذبه طبیعی مناطق روستایی برشمرد و گفت : همچنین از این طریق بخشی از مشکلات اشتغال جوانان هم حل می شود.
بر اساس آمارهای رسمی ، مازندران در تعطیلات نوروزی گذشته میزبان بیش از 15 میلیون نفر شب اقامت گردشگران و مسافران بود.
7334/1654


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield