پیام مازند

آخرين مطالب

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی گفتگو

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - به نظر می رسد گردشگری فرهنگی در مازندران توان رقابت با طبیعت گردی را ندارد ، اگر چه گردشگری فرهنگی آثار تخریبی کمتری بر محیط زیست دارد و می تواند به اقتصاد گردشگری مردم محلی کمک کند.
مازندران مقصد سفر بسیاری از هموطنان در طول سال است، هوای عالی، جنگل و دریا و کوه همه در کنار هم، جاذبه مهمی است تا طبیعت گردان را به سمت خود جذب کند.
مازندران نه فقط در ایام عید نوروز و تابستان بلکه در تمام تعطیلات آخر هفته ها و دیگر تعطیلات رسمی، با موج ورود گردشگران مواجه است ، اما این استان سرسبزاز جاذبه های فرهنگی هم برخوردار است که مورد غفلت هم گردشگران و هم دست اندرکاران امر قرار گرفته است.
موسیقی، آداب و سنت ها، پوشش، غذا، بناهای تاریخی و مواردی از این دست می تواند گردشگری فرهنگی را در استان رونق دهد اما در غفلت از توجه به این موارد، مازندران به استانی با جاذبه های طبیعت گردی تبدیل شده که البته گاهی از سوی برخی گردشگران، شاهد آسیب به این طبیعت هم هستیم.
شاید اگر گردشگری فرهنگی در استان رونق می گرفت و می توانستیم این گروه از گردشگران را به استان جذب کنیم با آسیب های کمتری در طبیعت و منابع طبیعی مازندران مواجه می شدیم. انبوه زباله در طبیعت، میراث برخی از گردشگران است که پس از بهره بردن از طبیعت دل انگیز مازندران، چهره زشتی را در دل این طبیعت خدادادی باقی می گذارند.
بر اساس آمار سایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در نوروز سال 97 تعداد پنج هزار و 693 نفر از اماکن تاریخی و 364 هزار و 877 نفر از موزه های مازندران بازدید کردند. این در حالی است که مازندران نزدیک به 15 میلیون نفر شب اقامت داشته است.
** گردشگری فرهنگی عاملی برای اشعه فرهنگ بومی
یک پژوهشگر درباره مزیت های گردشگری فرهنگی  اظهار داشت : صنعت گردشگری نمودی از هویت فرهنگی یک منطقه یا یک کشور است که از منابع مهم کسب درآمد محسوب می‌شود و گردشگری از بزرگ ترین و سریع‌ ترین صنعت در حال رشد جهان است که اشتغال و سرمایه چشمگیر را به همراه خواهد داشت.
مهدی خلیلی با بیان اینکه گردشگری فرهنگی دامنه وسیعی دارد اما عموما به تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم خاص یک منطقه یا کشور مورد نظر می‌پردازد، افزود: با بسترسازی و گسترش این نوع جاذبه، می ‌توان بسیاری از آیین ‌ها، موسیقی، عقاید و باورهای هر منطقه را برای گردشگران، معرفی کرد و به نوعی اشاعه داد، از طرفی سبب می‌شود این موارد همواره زنده و پویا بماند.
وی در باره ظرفیت‌های گردشگری فرهنگی در مازندران توضیح داد: ظرفیت‌های گردشگری فرهنگی در مازندران همانند سایر استان‌ های کشور بالاست، اما در حقیقت این ظرفیت مهم و غنی به سرانجام خوبی نرسیده است.
این نویسنده تصریح کرد: هنوز موزه باستان‌شناسی در استان تاسیس نشده یا بوم‌گردی با معیارهای شاخص وجود ندارد، حتی هنوز جاذبه‌های یادمانی در مراکز شهری نداریم که خود نمادی از گردشگری فرهنگی است اگرچه باید اذعان کرد در چند سال اخیر رشد خوبی در توسعه گردشگری در استان داشتیم اما با معیار جهانی بسیار فاصله داریم.
خلیلی در پاسخ به این سئوال که به نظر می رسد خیلی نتوانسته‌ایم گردشگران فرهنگی را به مازندران جذب کنیم و اغلب با هدف طبیعت‌گردی به مازندران سفر می‌کنند، گفت: اغلب گردشگران، مازندران را به‌ عنوان یک محل طبیعی می شناسند و دریا و جنگل مقصد آنهاست و وقتی بستر گردشگری فرهنگی هنوز شایسته در مازندران شکل نگرفته، طبیعی ا‌ست گردشگران با این مقوله در استان ما آشنا نباشند و به سراغش نروند.
وی در باره تاثیر ملموس گردشگری فرهنگی بر اقتصاد گردشگری مازندران، یادآور شد: حمایت متقابل دستگاه‌ های دولتی با سرمایه‌گذاران، زمینه مناسبی را برای این نوع گردشگری فراهم خواهد ساخت، تا زمانی‌که صرفا شعار برای حمایت از سرمایه‌گذاران باشد، طبیعی است که اتفاقی روی نمی‌دهد، مازندران نیازمند اساسی برای توسعه گردشگری فرهنگی است تا از این طریق تاثیر اقتصاد گردشگری بر زندگی مردم را شاهد باشیم.
خلیلی درباره گسترش گردشگری فرهنگی در مازندران، گفت: این ایام که در آستانه عید نوروز هستیم، با برگزاری نوروزخوانی و برپایی غرفه‌ها و ارائه محصولات فرهنگی ـ بومی در نقاط مختلف شهرهای استان، می‌توان دست‌کم به این گردشگری فرهنگی رونق داد.
** دولت و بخشی خصوصی در حوزه گردشگری فرهنگی سرمایه گذاری کنند
همچنین یک استاد دانشگاه اظهار داشت : معماری بناهای تاریخی مازندران به دلیل اقلیم جغرافیایی، تغییر یافته و یا بخشی از بنا از بین رفته و نیاز به مرمت دارد و به همین دلیل، گردشگری فرهنگی در مازندران آن گونه که باید، مورد توجه نیست و اکو توریسم در مازندران رونق دارد.
علی اصغر هادیان با بیان اینکه فلات مرکزی ایران، مملو از بناهای تاریخی است که در دسترس و مسیر تردد گردشگران قرار دارد، افزود: این بناها در مازندران، اغلب در دسترس و مسیر تردد مردم قرار ندارد و این هم دلیل دیگری بر کمرنگ بودن گردشگری فرهنگی است.
وی با اشاره به اینکه به دلیل جاذبه های طبیعی که در مازندران داریم، طبیعت گردی، ملموس تر از دیگر حوزه های گردشگری در مازندران رشد یافته است، گفت: به خاطر اقلیم منطقه است که گردشگران، جذب این استان می شوند که در سو جنگل و دریا و در سوی دیگر، کوه و دشت دارد.
هادیان با بیان اینکه طبیعت گردی از گردشگری فرهنگی در مازندران سبقت گرفته است ، افزود : چون متولیان امر، اغلب در زمینه طبیعت گردی فعالیت کرده اند و سرمایه گذاری هم در این حوزه است در حالی که مازندران ظرفیت های بسیاری در زمینه گردشگری فرهنگی دارد که معرفی نشده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه گردشگری فرهنگی، برگ برنده برای محیط زیست مازندران است، یادآور شد: همانطور که می دانیم سالیانه بخشی از طبیعت مازندران توسط برخی از گردشگران با آسیب مواجه می شود در حالی که گردشگری فرهنگی، آثار تخریبی کمتری بر محیط زیست دارد.
وی اظهار کرد: برای گسترش گردشگری فرهنگی در مازندران باید اطلاع رسانه شده و تبلیغات در گستره وسیعی انجام شود.
هادیان با بیان اینکه بناهای تاریخی و فرهنگی مازندران، نیازمند احیا و مرمت است، افزود: بخشی از این بناها تخریب شده و ظاهر مناسبی ندارد.
وی با تاکید بر لزوم فعالیت لیدرهای محلی، ادامه داد: آژانس های مسافرتی می توانند برای معرفی قابلیت های گردشگری فرهنگی در مازندران اقدام کنند.
هادیان با بیان اینکه بخش خصوصی و دولتی باید به شکل توام، نسبت به سرمایه گذاری در زمینه گردشگری فرهنگی وارد عمل شوند، تصریح کرد: گردشگری صنعت بین بخشی است و همه دستگاه های دولتی باید در توسعه آن کمک کنند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فعالان حوزه گردشگری و متولیان امر، می توانند با اندیشیدن تدابیری، امکان دستیابی به بناهای تاریخی مازندران را سهل الوصول کنند، گفت: خدمات از جمله جاده مناسب برای دسترسی به این بخش های فرهنگی از ملزومات است.
** طبیعت گردی مقدم بر گردشگری فرهنگی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم  گفت: طبیعت گردی در مازندران به گردشگری غالب در استان تبدیل شده و البته نیازمند حفظ طبیعت و محیط زیست و احترام به جوامع محلی از سوی گردشگران است.
سیف الله فرزانه با بیان اینکه مازندران در زمینه گردشگری فرهنگی، ظرفیت بالایی دارد، افزود: آیین ها و آداب و رسوم مردم مازندران یکی از ظرفیت های مهم در حوزه گردشگری فرهنگی است که می تواند گردشگران بسیاری را به خود جذب کند.
وی با اشاره به اینکه برای گسترش گردشگری فرهنگی، جشنواره ها و نمایشگاه های بسیاری را به ویژه در ایام نوروز برگزار می کنیم، اظهار کرد: موسیقی مازندرانی، بخش اعظمی از این جشنواره ها و نمایشگاه است که به تنهایی قابلیت جذب گردشگر دارد.
این مسئول با بیان اینکه پوشش مردم مازندران، بناهای تاریخی استان، موسیقی، انواع غذا و دیگر موارد بخشی از قابلیت هایی است که در زمینه گردشگری فرهنگی داریم، تصریح کرد: گردشگری فرهنگی در مازندران رونق دارد و از این فضا استفاده می شود اما طبیعت گردی در مازندران، مخاطبان بیشتری دارد.
فرزانه با اشاره به اینکه سالانه جمع بسیاری از گردشگران از موزه ها و بناهای تاریخی مازندران بازدید کرده و در جشنواره ها و نمایشگاه های ویژه نوروز شرکت می کنند، ادامه داد: کمیته فرهنگی ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران هم برنامه های متنوعی از جمله اکران فیلم در سینما، اجرای کنسرت موسیقی، نمایش های خیابانی و دیگر برنامه های مرتبط با این حوزه را در ایام نوروز اجرا می کند که پر مخاطب است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه ایجاد نشاط و شادی در جامعه، ذات نوروز است، گفت: با فعالیت های بخش های مختلف در نوروز به ویژه برنامه های کمیته فرهنگی می کوشیم نوروز شاد برای مردم رقم بزنیم.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت دمای زیر 10 درجه در 5 منطقه مازندران

رشد 22 درصدی مرگ عابران پیاده در حوادث ترافیکی مازندران

9000 نفر براثر تصادفات در مازندران مصدوم شدند

پل نگهدارنده تاسیسات خط انتقال گاز در رامسر تخریب شد

زائران اربعین برای ظهور حضرت منجی عالم بشریت نذر کنند

بازار؛ مشکل عمده شیلات مازندران

جاده کندوان بازگشایی شد

جاده‌های مازندران بارانی و مه آلود است

ثبت نام 114 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین حسینی

مازندران در فصل پاییز باران سیلابی ندارد

380 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مازندران کشف شد

خوداظهاری تولید پسماند واحدهای تولیدی در مازندران الزامی شد

«پل سفید» گرمترین شهر مازندران

ثبت نام 88 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین

ثبت جهانی 64 هزار هکتار از جنگل های هیرکانی در مازندران

بدهی 110 میلیارد تومانی مشترکان به گاز مازندران

نیروگاه زباله سوز ساری بهار سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد

جذب 1200 میلیارد ریال اعتبار برای سدمخزنی هراز

حکم 15 پرونده دریافت ارز در مازندران صادر شد

مازندران از سه نقطه جدید به خط لوله گاز سراسری وصل می‌شود

خانه‌های تخریبی مددجویان سیل‌زده سیمرغ تا پایان مهر تحویل می‌شود

50 میلیون ایرانی سهام عدالت دارند/ ثبت نام جدید نداریم

3500 زائر اربعین از مازندران به مرز مهران منتقل شدند

288 نفر امسال براثر تصادفات در مازندران جان باختند

تلویزیون‌های ساخت مازندران بزودی وارد بازار می‌شود

توان دستگاه‌های امدادی مازندران در برابر حوادث ارزیابی می‌شود

پایان طرح دریا در مازندران با بارندگی تابستانی

ترافیک در هراز و کندوان نیمه سنگین است

سرگردانی مهاجران زمستانی بر فراز تالاب های مازندران

کاشت گونه غیربومی پالونیا یک تهدید است

مشابه‌یابی پایان نامه‌ها به صورت جدی در حال انجام است

8400 نفر برای نزاع به پزشکی قانونی مازندران مراجعه کردند

خط فقر فضای آموزشی برای دانش‌آموزان ساروی

توقیف یک خودرو پراید با 22 میلیون تومان خلافی

جاده‌های مازندران همچنان زیر بار ترافیک بازگشت مسافران است

از بلندای ییلاقات خنک مازندران تا سقایی دشت سوزان کربلا

ترافیک در جاده هراز سنگین شد

شناسایی پیکر شهید صدرایی 39 سال پس از شهادت

امام جمعه نوشهر: دشمن تحریف تاریخی و فرهنگی عاشورا را هدف قرار داد

تابستان خنک گردشگران مازندران را 40 درصد بیشتر کرد

طرح جایگزین مدیریت جنگل اجرایی می شود

هوای مازندران از امشب بارانی و خنک می‌شود

سدهای مازندران به مقاصد گردشگری تبدیل شود

سرمایه اجتماعی در مدیریت فرهنگ و هنر مازندران

بازگشت ژنرال های علمی به مازندران

1075 خانوار سیل زده در جویبار خدمات رسانی شدند

نداشتن کمربندی و پسماند معضل اصلی شهرستان رامسر است

اجرای طرح ساماندهی شکار و صید در فریدونکنار و محمود آباد

خوردن این مواد غذایی به کودکان توصیه نمی شود!

کنترل آفت مگس میوه بدون هرینه امکان‌پذیر است