پیام مازند

آخرين مطالب

شهر تاریخی بهشهر اماده میزبانی از گردشگران نوروزی فرهنگي

شهر تاریخی بهشهر اماده میزبانی از گردشگران نوروزی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- بهشهر به عنوان یکی از شهرهای قدیمی ایران دارای شاهکارهای بی نظیر از دوران صفویه است و این جاذبه های تاریخی و میراثی از این شهر به عنوان یکی از شهرهای هدف گردشگری مسافران داخلی و خارجی ساخته است.
صفی آباد، چشمه عمارت، باغ شاه، مجموعه عباس آباد، غار هوتو و کمربند و سایت موزه گوهرتپه از اثار تاریخی مهم شهرستان بهشهر است.
برخورداری از ساحل، دارا بودن آب و هوای مطبوع، جنگل های بی نظیر و دشت های حاصل خیز نیز بر غنای گردشگری شهرستان بهشهر افزوده و از این شهر به عنوان شهر توریستی ساخته و سالانه میزبان صدها هزار نفر مسافر داخلی و خارجی است.
* مجموعه باغ عباس آباد
مجموعه باغ‌های عباس آباد در 9 کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته و از جمله مهم‌ترین و بزرگترین باغ‌های تاریخی ایران است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و از جاذبه های مهم گردشگری مازندران است.
این مجموعه که از بزرگترین و مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان بهشهر در دل جنگل های بکر این شهرستان است شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و 2 برج آجری است.
این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌های 1020 و 1021 ه.ق ساخته شده‌است و در حال حاضر با وسعت نزدیک به 500 هکتار، از مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید.
* کاخ صفی آباد
این بنا در سال 1010 هجری قمری به فرمان شاه عباس کبیر ساخته شده و شاه عباس اول، از نظر علاقه مندی به فرزند دل بند خویش این بنا را کاخ صفی آباد نام گذاری کردو این بنا اکنون در جنوب غرب شهرستان بهشهر و در بالای ارتفاعات منتهی به دشت قرار دارد.
این کاخ در زمان شاه صفی نوه شاه عباس توسعه پیدا کرده و عمارت با شکوه صفی آباد مرهون توجه خاص شاه عباس بود.
* باغ چهلستون یا باغ شاه
وجود باغ دلفریب و مصفایی در پارک ملت بهشهر با درختان سرو صد ساله ، گل‌های زیبا و درختان نارنج، که در گذشته به باغ شاه و باغ چهلستون معروف بود و دارای عمارتی بزرگ است که اکنون به عنوان ساختمان شهرداری بهشهر از آن استفاده می شود از جمله آثار باستانی در مرکز شهر است که بر جذابیت بهشهر افزوده است.
باغ چهلستون اشرف (دیوانخانه)، در زمین شیب‌دار دامنه‌ شمالی کوه برزو (پیشکوه جهان مورا) از شمال به جنوب ساخته شد.
این باغ با ابعاد 170متر عرض و550 متر طول، در سال 1021 هـ.ق به دستور شاه عباس طرحریزی و طی چند سال احداث شده و محل بار عام و تشریفات شاه عباس و پذیرایی مهمانان بوده است که دارای دو خیابان اصلی می‎باشد که محور طولی باغ با چشم‌اندازی به سوی شمال و دریا است و در نقطه تقاطع آنها، استخر بزرگ باغ قرار دارد. در بخش جنوبی، ‌آب نهر پس از گذشتن از چهار حوضچه،‌ از زیر بنا عبور کرده و روبه روی نمای شمالی، ‌از آبشار کوچکی سرازیر و به استخر مستطیل بزرگ در محور ‎ریزد.
* باغ چشمه عمارت بهشهر
این باغ عظیم و باشکوه در استان مازندران در قسمت جنوب شرقی باغ‌تپه و باغ‌شاه در محوطه‌ای به طول حدود 410 متر و به عرض حدود 135 متر و فرم مستطیلی آن در جهت شیب زمین و به سمت شمال غربی، در زمان شاه عباس در بهشهر ساخته شده و در سال 1352 به شماره 948 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید
در منتهی‎الیه جنوب شرقی باغ، کوشکی مربع به ابعاد 22*26 متر، در دو طبقه با تزیینات گچ‌بری و کاشی‌کاری واقع شده‌است. وسط این عمارت، چشمه‌ای از دل زمین می‌جوشید که در چهار سمت توسط جوی‌هایی باغ را آبیاری می کرد
در طبقه همکف چشمه طبیعی(مظهر آب) قرار گرفته،‌ آب از این مظهر از 4 طرف بنا خارج شده و به کانالی که دور تا دور بنا وجود داشته، سرریز می شده است. در گذشته به دلیل شیب زمین، سطح باغ تراس‎بندی شده و در امتداد محور اصلی آن، تعداد زیادی آبشارهای کوچک به وجود آمده بود، که آب با عبور از هر یک از آنها به حوضچه بعدی وارد می‎شده و بجز حرکت آب در محور اصلی جهت نمایش و زیبایی به مسیرهای فرعی جهت آبیاری باغ ،‌ مزارع و کشتزارهای خارج از باغ هدایت می شده است.
* غارهای هوتو و کمربند
غارهای هوتو و کمربند در شهرستان بهشهر، با پیشینه‌ای 9 هزار سال پیش از میلاد مسیح( ع)، میراث هایی ماندگار از گذشتگان هستند که در دل تپه ای جا خوش کرده اند و اکنون با ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی تمام وقت، روزانه پذیرای مسافران مختلف از اقصی نقاط کشور هستند.
* آبشار سنگ نو بهشهر
این آبشار از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است که در 3 کیلومتری جنوب بهشهر و در اعماق جنگل های کوه های پیش کوه جهان مورا در البرز شرقی قرار گرفته و شامل چهار آبشار است که بزرگترین آن حدود 12 متر ارتفاع دارد.پوشش گیاهی منطقه به طور عمده درختان بلوط وحشی انجیلی ممرز و انواع سرخس به ویژه گونه سرخس عقابی است.
* آتشکده کوسان بهشهر
آتشکده کوسان، (آتشکده کیوس بن قباد برادر انوشیروان ) از بی شمار آتشکده های باقیمانده از روزگار شهریاری ساسانیان است که مربوط به سده های اولیه دوران تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان بهشهر، روستای کوهستان قرار گرفته و این اثر در تاریخ 25 اسفند 1380 بعنوان یکی از آثار ملی ایران، ثبت شد.
این بنا، دارای نقشه ای مربعی در ابعاد 5/8 در 5/8 متر است و از سنگ و ساروج ساخته شده و بخش ظاهری دیوارها با سنگ های منظم هندسی چیده شده اند و درون دیوارها با لاشه سنگ و خاک پر شده است.
* بقعه امیرکمال الدین و امیر جمال الدین
این بنا اثر باقی مانده از قرن نهم هجری است که در مرکز روستای آسیباسر واقع شده که در داخل بنا دو قبر وجود دارد و براساس روایت تاریخی مزار دو برادر به نام های امیرکمال الدین و امیر جمال الدین است
با توجه به معماری بنا، بقعه امیر کمال الدین یک برج آرامگاهی با گنبد هشت ترک متعلق به قرن نهم هجری قمری است
* قلعه شاه نشین طوس نوذر
قلعه شاه نشین طوس نوذر که بر بالای قله ای مشرف بر روستا آسیابسر واقع شده از دیگر جاذبه های بهشهر است . این قلعه دارای مسیر اتومبیل رو به مسافت پنج کیلومتر و مسیر جنگلی 700 متری است که گردشگران طبیعت دوست می توانند با طی این مسیر از این اثر باستانی دیدن کنند.
* قبرستان سفیدچاه بهشهر
وجود جاذبه های گردشگری طبیعی و مذهبی، شهرستان بهشهر را همچنان نگینی در بین شهرهای استان در معرض دید مسافران و گردشگران قرار داده است که در این بین قبرستان سفیدچاه بهشهر یکی از قدیمی ترین قبرستان های ایران که همچنان زنده است .گورستان روستای نیالا و دو گورستان بزرگ روستای سفید چاه، در بردارنده هزاران گور سنگ عمودی شگفت انگیز با نگاره هایی هستند که به تمامی بازمانده ها از باور داشت ها و آیین ها کهن ایرانیان است.
* شبه جزیره میانکاله
شبه جزیره میانکاله که به بهشت پرندگان معروف است؛ با مساحت 68 هزار و 800 هکتار و ارتفاع بین 15 تا 28 متر پایین تر از سطح دریای آزاد ، در بخش جنوب شرقی دریای خزر و شمال شرق شهرستان بهشهر واقع شده است.
شبه جزیره میانکاله از شمال به دریای خزر ، از شرق به آشوراده، از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به بندر امیرآباد مرتبط است و از مکانهای مهم و دیدنی استان مازندران به شمار می آید که دارای مجموعه ای از شن زارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیر، مناطق جنگلی با پوشش درختچه های گز، تپه های شنی، جنگل انارستان، بوته های تمشک و سازیل است و سالانه میلیونها پرنده از سیبری و مناطق سردسیر برای زمستان گذرانی به این شبه جزیره می آیند.
* قلعه پلنگان
این قلعه در شمال شهر بهشهر و در شبه جزیره میانکاله به دستور ناصرالدین شاه در سال ( 1285) قمری، ساخته شد.
اعتمادالسلطنه در روزنامه خاطرات خود درباره این قلعه می نویسد:«چهارشنبه سوم شوال 1292 قمری به قلعه پلنگان رفتیم؛ بنای این قلعه را هفت سال پیش به حکم شاه احداث نموده اند و ظاهرا” ده دوازده هزار تومان خرج شده، است.
* شهر تاریخی و گورستان گوهرتپه
گوهرتپه، شهر تاریخی و با یک محوطه باستانی در دشت رسوبی حدود 30 کیلومتری جنوب دریای خزر است و در ناحیه جنوبی خود هم ارتفاعات با پوشش جنگلی و کوهستان سرسبز را دارد.
این منطقه همچنین با تراس‌های مناسب و دشت‌های میان کوهی در ارتفاعات منتهی به دشت‌ها از مکان‌های قابل جذب نخستین گروههای ساکن در منطقه بود که شواهدی از دوران پارینه سنگی و فرا پارینه سنگی در این دره‌ها به دست آمده ‌است.
در بخش ارتفاعات جنوبی گوهرتپه غارهای زیادی کشف شده که مشهورترین آن غار کمیشانی است که اقامتگاه اولیه بشر بوده است.
گوهرتپه که اکنون گورستانی از این شهر تاریخی کشف و در معرض دید افراد گذاشته شده است؛ یکی از استقرارگاه‌های پیش از تاریخی ایران است که در دوران مس و سنگ یعنی سه هزار و 500 قبل از میلاد شکل گرفته ‌است. قرار داشتن این محوطه در حد فاصل دره‌ها و غارهای باستانی همچون غار هوتو، کمربند، کمیشان، اهمیت آن را دو چندان کرده‌است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهشهر با اشاره به برگزاری ستاد تسهیلات نوروزی در این شهرستان و آماده بودن ستاد برای استقبال از مسافران نوروزی گفت: کمیته های مختلف ستاد تسهیلات سفر مشخص شده و این شهر تاریخی با اثار و جاذبه های کم نظیر خود آماده استقبال از مسافران نوروزی است.
حسین یوسفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ظرفیت های اسکان مسافران به عنوان یکی از نیازهای مهم گردشگران و مسافران افزود: سه واحد هتل و واحدهای اقامتی با 450 نفر شب خواب، 15 واحد بوم گردی با 280 نفر شب خواب و 30 واحد خانه مسافر با 200 نفر شب خواب آماده حضور مسافران است.
وی اظهار کرد: در کنار واحدهای اقامتی و هتل ها و واحدهای بوم گردی و خانه مسافر، اسکان موقت در طرح دریا و همچنین اسکان در مدارس هم برای مسافران در نظر گرفته شده و بیش از 10 مدرسه آماده خدمات رسانی اقامتی در نوروز 98 به مسافران در شهرستان بهشهر است.
یوسفی گفت: بهشهر با دارا بودن 50 اثر ثبت فهرست آثار ملی کشور و دارا بودن مهر اصالت یونسکو برای " گلیمچه متکازین" از شهرهای هدف گردشگری در استان مازندران است که باید با فراهم کردن امکانات لازم برای مسافران و گردشگران، مدت زمان ماندگاری مسافران و گردشگران در این شهرستان را افزایش دهیم.
نوروز سال گذشته، بیش از 100 هزار نفر از مناطق مختلف گردشگری شهرستان بهشهر از شرق تا غرب این شهرستان بازدید کرده اند و بازدید از گورستان تاریخی گوهرتپه، مهربان رود رستمکلا، غار هوتو و کمربند، پارک ملت بهشهر، چشمه عمارت، عباس آباد، میانکاله و مناطق جنگلی و طبیعی و.... از جمله مناطقی بود که بیشترین توجه مسافران را به خود جلب کرده است.
شهرستان بهشهر براساس آخرین سرشماری سال 95 دارای 168 هزار و 769 نفر جمعیت در 45 کیلومتری شرق ساری مرکز مازندران قرار دارد و بیش از 1416 کیلومتر مربع وسعت دارد.
/ 7332/1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انفجار در افغانستان 62 کشته برجای گذاشت

اردوغان به نامه ترامپ واکنش نشان داد

واکنش ترکیه به نامه ترامپ: انداختیم سطل آشغال!

نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!

مازندران با اجرای برنامه‌های فرهنگی به پیشواز روز مبارزه با استکبار جهانی می‌رود

ساخت فیلم کوتاه با عنوان"نقطه سر خط"در قائمشهر

سوگواره استانی تعزیه در آمل آغازشد

خدمات رسانی به زائران استان ها در مواکب مازندران

سالن شماره 2 سینما سپهر ساری آغاز به کار کرد

پنجمین سمپوزیوم هنر و طبیعت با نام آخرین موج برگزار می‌شود

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در ساری برگزار می شود

کمبود معلم در مازندران، معاونان مدارس را سر کلاس درس برد

فراخوان نهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک منتشر شد

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائمشهر منصوب شد

بارندگی مدارس ابتدایی شهرستان چالوس را تعطیل کرد

«آمل» میزبان سوگواره تعزیه مازندران شد

سنگ یادمان یاران میرزاکوچک‌خان در رامسر ارزش تاریخی ندارد

سند ارتقای وضعیت زنان مازندران اجرایی شد

ارائه تسهیلات جهت پوشش بیمه درمانی خبرنگاران مازندران

« دارنو»؛ گنجینه ای از آبشارهای رویایی

طرح های گردشگری 4 سد در مازندران تهیه شده است

103 هزار مازندرانی مسافر اربعین شدند

بزرگداشت علامه طبرسی و کوهستانی برگزار می شود

موانع مشارکت معلمان در فعالیت‌های پرورشی برطرف شود

ترامپ، ترکیه را به نابودی اقتصادش تهدید کرد

همایش آموزشی کارشناسان قرآن و عترت در رامسر آغاز شد

کمبود 100 هزار نیروی پرورشی /اقامه نمازجماعت در 70 هزار مدرسه

سومین دوره توانمندسازی مربیان قرآنی در رامسر آغاز شد

تعداد کشته‌ های ناآرامی‌ های عراق به 104 نفر رسید

وضعیت عمومی استاد آواز مازندران خوب است

«الحسین یجمعنا»؛ 1200 کیلومتر تا کربلا

پوشش 100 درصدی تحصیلی معلولان مازندران

گردشگری کودک چیست؟

ترامپ دستور افزایش حملات به طالبان را صادر کرد

گردشگری کودک؛ راهی نوین برای آینده کودکان

نمایشگاه عکس « مازندران در قاب محرم» برپا می شود

رکوردشکنی مازندرانی‌ها برای حضور در پیاده‌روی اربعین

ثبت نام 80 هزار زائر اربعین در مازندران

حضور میلیونی در اربعین نشانه نفوذ فرهنگ حسینی در قلب ملتها است

نخست‌ وزیر عراق: مطالبات مردم را برآورده می‌ کنیم

آمریکا خواستار ممنوعیت فعالیت ماهان در ایتالیا شد

آمریکا به 1+4 می‌ پیوندد؟

تعطیلی کنسولگری عراق در مشهد صحت ندارد

ثبت نام نخستین جشنواره روابط عمومی‌های برتر مازندران آغاز شد

لاریجانی: از اظهارات بن‌ سلمان استقبال می‌ کنیم

افزایش 37 درصدی زائران اربعین حسینی در مازندران

رشد 10 درصدی اشتغال گردشگری در مازندران

محافظ شخصی پادشاه عربستان کشته شد

39 کتابخانه در مازندران در حال ساخت است

رسوایی یک تلفن همچنان ادامه دارد