پیام مازند

آخرين مطالب

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم مقالات

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم
  بزرگنمايي:

پیام مازند- گذشتگانمان چهارشنبه سوری را در بسیاری از مناطق کشور با آداب و رسوم خاص برگزار می کردند و در مازندران نیز این آیین با رسم های سرگرم کننده و شادی آفرین همراه بود، از نیت بخت گشایی دخترکانی که با دوختن کیسه ای آن را گرفته و به درب منازل و مساجد می رفتند تا با انعام اهالی، خرجی خرید پارچه چادری و لباس مراد ازدواجشان را تهیه کنند و تا رقم خوردن سرنوشت پسرانی که از روزنه سقف منزل دختر مورد علاقه خود رسم " شال انگلی " را اجرا می کردند.
مردم این خطه از شمال کشور از ماهها قبل گته گته کنان زمان چهارشنبه سوری و آماده شدن برای این جشن دورهمی را به یکدیگر اعلام می کردند و با غروب آخرین سه شنبه با هدف استقبال و آماده شدن برای ورود به سال جدید در هر نقطه از استان با آیین و سنت هایی همراه می شدند که برگرفته از تاریخ ، فرهنگ و خصایص مردم آن منطقه بود. آئین هائی که با همه رنگارنگی و تفاوت ، یک وجه مشترک داشتند و آن ایجاد شادی و نشاط در ساعت های پایانی سال بود.
سنت ها و آیین هایی که در آنها از روشن کردن و پریدن از آتش خبر بود چرا که اعتقاد داشتند با این کار زردی و مریضی ها را از خود دور می کنند و بجای آن سرخی و شادابی سلامتی را جایگزین می کنند و نسل جوان و نوجوان با حضور در این مراسم با دلیل و علت چنین کاری آشنا می شدند .
یعنی در این دورهمی های خانوادگی ، مرور سبقه و دلیل آیین های سنتی نیاکان می شد تا از این طریق این مسائل ملی و میهنی به درستی به نسل آینده انتقال یابد و خبری از حوادث سوزناک و تلخ دوره و زمانه ایچنینی نبود .
اما سالهاست که چهارشنبه آخر سال در کشورمان با حوادث گره خورده است حوادثی که در آن دیگر خبری از شادی نیست و دردی است که بر خانواده ها در روزهای پایانی سال تحمیل می شود .
در این میان با نگاهی به آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری نشان می دهد سن این مصدومان افزایش یافته است و دیگر این کودکان نیستند که شاید بخاطر سهل انگاری خانواده ها دچار این حادثه می شوند و در این آمار جوانان بیشترین مصدومان این حوادث هستند .
یک کارشناس فرهنگی و آیینی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : خیلی از مفاهیم و نمادهای تاریخی به درستی و مناسب به جامعه و نسل آینده آموزش داده نشده و در این زمینه کوتاهی صورت گرفته است .
حسین نورانی کوتنایی از چهارشنبه سوری به عنوان یکی از این نمادهای آیینی نام برد که نادرست در میان مردم جا افتاده است و افزود : نیاکانمان با انجام یکسری آیین ها و کارها در چهارشنبه سوری به استقبال عید نوروز می رفتند اما این روزها این مسائل به بیراهه رفته و باعث شده تا از این نمادها به خرافه هم یاد شود .
وی ادامه داد : نیاکانمان با آتش زدن چند چوب در چهارشنبه سوری بدنبال آن بودند که از این طریق روشنی و فروغ نشان داده شود و با خانه تکانی و پوشیدن لباس نو در این شب به معنای واقعی سور و شادی در چهارشنبه آخر سال تبلور می کرد .
این کارشناس گفت : گذشتگانمان با انجام این کارها و با هم بودن با شادی از سال فعلی وداع می کردند و به استقبال سال جدید پربرکت می رفتند .
وی با اشاره به اینکه آیین ها و سنت های خوب دورهمی و شادی آفرین در برنامه های میهنی جامعه ما به وفور وجود دارد ، افزود : اما به خاطر کوتاهی و کم کاری های که در آموزش صورت گرفته است این آیین ها به خوبی برای نسل آینده روشن نشده است .
نورانی کوتنایی علت این کوتاهی در زمینه آموزش آیین های قدیمی از جمله چهارشنبه سوری را از خانواده ها و مدارس دانست و ادامه داد : در حالیکه با واکاوی درست آیین ها شاهد خواهیم بود که اندوه ، مصدومیت و مرگ ناشی از حوادث جایش را به شادی ها مبدل خواهد کرد .
وی تاکید کرد : عناصر ملی و میهنی در خونمان نهادینه شده است و اینکه بخواهیم با این عناصر برخورد بد داشته باشیم تا عناصر مذهبی را پرورش بدهیم موجب انحراف و آسیب می شود حتی سرخوردگی نسل جوان نیز بوجود می آورد .
** افزایش سن مصدومان حوادث چهارشنبه سوری
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران از افزایش سن مصدومان حوادث چهارشنبه سوری خبرداد و گفت : طی سالهای 93 ، 94 و 95 سن مصدومان این حوادث 10 تا 18 سال بود و طی دو سال اخیر این سن به 18 تا 28 رسیده است .
یحیی صالح طبری افزود : همچنین در سالهای اخیر هرچند از تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری کم شد اما از نظر شدت جراحت و مصدومیت بیشتر شد .
وی ادامه داد : در چهارشنبه سوری سال گذشته 132 مورد مصدومیت در مازندران داشتیم که از نظر تعداد مصدومان به نسبت سال ماقبل آن کمتر شد اما از نظر شدت مصدومیت 32 درصد افزایش داشتیم .
رئیس اورژانس مازندران کم کاری در زمینه آموزش درست آیین های سنتی را اصلی ترین عامل در ناآگاهی جوانان و نوجوانان از این سنت ها دانست و افزود : باید با ورود به مدارس و دانشگاهها در این زمینه اطلاع رسانی درست شود تا شاهد اتفاق های خشن و سوزناک در آغاز سال جدید نباشیم .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بایدها و نبایدهای قوانینی که بوی تخلف می‌دهند

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران