پیام مازند

آخرين مطالب

سیلاب و ماهیگیران فرصت طلب در رودخانه های مازندران اقتصادي

سیلاب و ماهیگیران فرصت طلب در رودخانه های مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- سیلاب و افزایش دبی آب رودخانه های مازندران درحالی که برای مهاجرت ماهیان استخوانی مولد دریای خزر فرصت بهتری را نسبت به سال های کم آبی برای تخم ریزی فراهم کرده است،اما ماهیگیران محلی با پهن کردن تورهای ماهیگیری در عرض رودخانه ها از آب گل آلود سوء استفاده می کنند.
همه ساله از اواخر اسفند ماه مهاجرت ماهیان استخوانی بویژه ماهی سفید از آب های دریای خزر به سمت رودخانه ها برای تخم ریزی آغاز می شود و تا اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه ادامه می یابد.
گزارش های عینی خبرنگاران ایرنا از وجود ماهیگیران غیر مجاز در حاشیه رودخانه های استان نشان می دهد که سیلاب و پر آب شدن رودخانه های منتهی به سواحل دریا خزر سبب شد تا امسال مهاجرت مولد و حتی غیر مولد ماهیان استخوانی یه سمت آب های شیرین همه رودخانه دوچندان شود.
این درحالی است که طی سال های گذشته کم آبی و عمق کم آب در رودخانه ها از جمله مشکلات مهاجرت ماهیان مولد دراستان مازندران بوده است اما بارش شدید باران طی آخرین روزهای اسفند 97 سبب شد تا سطح آب رودخانه های بزرگ از جمله تلار در قائمشهر، تجن در ساری و بابلرود در بابل از حد معمول خود بالاتر آمده و آب در برخی ازمسیرها سرریز و سبب طغیان این رودخانه ها نیز شود.
یکی از ماهیگیران با تجربه و عضو اتحادیه ماهیگیری پره مازندران با بیان اینکه ماهیان استخوانی دریای خزر به ویژه ماهی آزاد و سفید عاشق آب شیرین و از چهار کیلومتری وجود چنین آبی را حس می کنند، گفت: به همین دلیل زمانی که دبی آب رودخانه های منتهی به سواحل دریا زیاد می شود، مهاجرت به سمت آب شیرین در رودخانه ها چندین برابر است.
حاج ناصر حسینی در گفت و گو با ایرنا از مهاجرت ماهیان مولد استخوانی دریای خزر در فاصله های زمانی 15اسفند تا اواخر اردیبهشت به ترتیب " مهاجرت ماهیان مولد پیش گل ، وسط گل " و " آخر گل " توصیف کرد، افزود : اگرچه دمای آب زیر 14درجه و لجنی بودن آب برای تخم ریزی ماهیان سم محسوب می شود، اما ماهیان عاشق آب شیرین هستند.
وی توضیح داد: با توجه به بارندگی های سیل آسا و افزایش دبی آب رودخانه ها در روزهای اخیر شاهد مهاجرت مولد و غیر مولد بیش از حد ماهیان به سمت آب شیرین رودخانه ای هستیم اما ماهیگیران غیر مجاز از این فرصت بیشتیرین سود را می برند.
این ماهیگیر عضو صیادی پره مستقر در عباس آباد تنکابن گفت: با توجه به ارزش بالای ماهی سفید و آزاد در بازار مصرف، ماهیگیران غیر مجاز با پهن کردن تورهای ماهیگیری، ماهیان مولدی که برای تخم ریزی به سمت رودخانه ها درحال مهاجرت هستند را صید می کنند.
وی وضعیت صید پره در زمان گل آلود بودن آب سواحل دریای خزر را بسیار نامطلوب توصیف کرد و گفت: در حالی تور صیادان مجاز که از این طریق باید کسب درآمد کنند، خالی است، اما ماهیگیران غیرمجاز در رودخانه ها بیشترین درآمد را دارند.
طبق بررسی علمی شیلات مازندران ؛ صید بی رویه و نسل کشی ماهیان تخمگذار در رودخانه ها باعث کاهش شدید ذخایز آبزیان دریای خزر در 2 دهه اخیر شد به طوری که براساس آمار هم اکنون سالانه بین 2تا 3 هزار تن ماهی استخوانی دراین دریا صید می شود، در حالی که این آمار در 2 دهه پیش بین 11 تا 12 هزار تن بود.
کارشناسان دلیل اصلی کاهش ذخایر ماهیان استخوانی در دریای خزر را آلودگی رودخانه ها ، برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر آنها و صید ماهیان تخمگذار در فصل تخم ریزی در رودخانه ها توسط صیادان متخلف و سودجویان محلی اعلام می کند.
مدیر کل شیلات مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید حضور دوچندان ماهیگیران غیر مجاز رودخانه ای که این روزها همه مردم ومسئولان درگیر سیل هستند، گفت: اگرچه فعالیت یگان حفاظت شیلات استان با هدف برخورد با صیادان غیر مجاز قابل توجه است، اما به دلیل کمبود نیرو پوشش کاملی ندارد.
محمد محمد زاده افزود: حفاظت سواحل مازندرانی خزر از طریق هشت پایگاه و یک ستاد صورت می گیرد اما به شدت با کمبود نیرو و تجهیزات پیشرفته مواجه اند.
مدیر کل شیلات مازندران به وجود هفت رودخانه مهم شیلاتی در استان اشاره کرد و گفت: امنیت ماهیان مولد در رودخانه ها همواره باید مورد توجه شرکت آب منطقه ای، محیط زیست و صنعت و معدن و تجارت قرار داشته باشد.
وی با تاکید بر این نکته که به خاطر رودکوچ بودن 85 درصد ماهیان دریای خزر، امنیت و حفاظت زیست محیطی رودخانه ها برای ماهیان مولد بسیار مهم و ضروری است، گفت: متاسفانه برخی از ماهیگیران غیرمجاز در شرایطی که بارندگی ها سبب افزایش دبی آب رودخانه ها و فرصت بهتری برای مهاجرت ماهیان استخوانی مولد بوجود آمده است به صید مشغول شدند.
وی گفت: به دلیل مشکلات رودخانه ها و همچنین حضور ماهیگیران غیر مجاز ،تکثیر طبیعی هر ساله کاهش زیادی پیدا کرده است به همین دلیل از 2دهه گذشته تکثیر مصنوعی و رها سازی بچه ماهیان از جمله گونه سفید در حال انجام است.
محمد زاده بیان داشت: از سال 1373 تاکنون 2میلیارد قطعه بچه ماهی سفید، کپور و آزاد در مراکز تکثیر مصنوعی و نیمه مصنوعی در مازندران تولید و در دریای خزر رها شد.
وی گفت: 78میلیون قطعه از این بچه ماهی ها مربوط به سال گذشته بوده است.
مدیر کل شیلات مازندران بر لزوم برخورد شدید با متخلفان صید ماهیان مولد در رودخانه های استان تاکید کرد و از دستگاه قضایی خواست تا پس از معرفی افراد متخلف در صید و صیادی ،فروش و عرضه اداوات صیادی غیر مجاز حکم های بازدارنده صادر کند.
دریای خزر از 575 نوع گیاه ، یکهزارو 332 گونه جانور و 850 نمونه ماهی برخوردار است و 90 درصد ماهیان خاویار جهان از این دریا صید می ‏ شود.
این دریا ، محیط زیست گرانبهاترین ماهی های دنیاست و در بخش ایرانی آن و رودخانه هایی که به آن می ریزند 78 گونه و زیرگونه ماهی یافت می شود.
6990/1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واعظی: دولت اعتقادی به پرداخت یارانه ندارد

تولید 457 تن عسل در ساری

شوک شاخص، بازار بورس مازندران را تکان داد

پژو 301 از سال آینده به تولید انبوه می‌رسد

قیمت آپارتمان‌ های نُقلی در مناطق مختلف تهران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/13

بازار بورس رونق گرفت، مردم هجوم آوردند

قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی 98/07/13

نقدینگی از بازار مسکن پر کشید/ کاهش قیمت ادامه دارد

خودروهای میلیاردی در بازار تهران

نماینده تبریز: یارانه نقدی می‌ تواند 6 برابر شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/14

هشدار بانک مرکزی به مردم: مراقب خریدهای اینترنتی باشید

حذف یارانه‌ مالکان خودرو‌های بالای 200 میلیون

سبد معاش خانوار‌ها از مرز 8میلیون تومان گذشت

با وام مسکن می‌توان 12 متر خانه خرید!

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/15

سقف سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌داران 20 لیتر شد

احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/16

ثروتمندان 23 برابرِ بقیه یارانه بنزین می‌گیرند!

ماه عسل گران‌فروشان در بازار مسکن تمام شد

حذف یارانه‌بگیران با گردش مالی یک میلیارد تومانی

افزایش 1 تا 5 میلیونی قیمت محصولات ایران‌خودرو و سایپا

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/17

سنت‌شکنیِ بازار مسکن در ابتدای پاییز

یک نماینده: یارانه تنها به افراد نیازمند پرداخت شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/18

جزئیات انفجار در نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ

قیمت خانه سیر نزولی دارد

همتی: مشکلی در واردات غذا و دارو نداریم

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/21

قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی 98/07/21

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/22

هشدار درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته

قیمت گوشت 30هزار تومان کاهش یافت

قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی 98/07/22

قیمت آپارتمان‌ های نوساز در تهران + جدول

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/23

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/24

آخرین قیمت خودرو‌های پرفروش 98/07/24 + جدول

قیمت آپارتمان‌ های میانسال در تهران + جدول

رقم احتمالی عیدی و افزایش حقوق‌ ها در سال 99

جابه‌جایی تورم مسکن در پایتخت همراه با قیمت

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/28

قیمت خودرو‌های داخلی در بازار 98/07/28

امارات 700 میلیون دلار از دارایی ایران را آزاد کرد

قیمت انواع خودروهای داخلی 98/07/29

گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان

وزیر اقتصاد: ایران‌خودرو واگذار می‌شود