پیام مازند

آخرين مطالب

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد اقتصادي

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد
  بزرگنمايي:

پیام مازند- قاسم شهابی روز یکشنبه در کنفرانس خبری تشریح خسارت های سیل و سیلاب اخیر افزود که حدود 80 میلیارد ریال از این مبلغ فقط خسارتی است که به صورت مستقیم به شبکه توزیع برق استان وارد شده است.
وی توضیح داد : در بسیاری از مناطق سیل زده رانش زمین و سیلاب سبب شده تا به طور کلی نیازمند تغییر مسیر خطوط شبکه توزیع باشیم و بعضی از خطوط توزیع استان هم دیگر وجود ندارد و در حال حاضر برای رفع مشکل مردم مجبور شدیم سیم های توزیع را از طریق آویختن به درختان و عناصر طبیعی نگه داریم که صد در صد ناایمن است ولی در کوتاه مدت چاره ای نداریم .
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت : در مجموع 2 سیلاب نوروزی در مجموع 780 روستای استان را بی برق کرد ولی اکنون تمامی روستا ها به صورت استاندارد و یا غیر استاندارد برقدار شدند.
مازندران طی یک ماه گذشته در دو مرحله یکی از تاریخ 27 اسفند سال 97 تا دوم فروردین سال 98 و دیگر طی روزهای 12 و 13 فروردین شاهد بارندگی های شدید و جاری شدن سیل و سیلاب بود که بر اساس برآوردهای اولیه بیش از 15 هزار میلیارد ریال خسارت ایجاد کرد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با اعلام این که بلافاصله پس از وقوع سیل و سیلاب نیروهای این مجموعه وارد عمل شدند ف توضیح داد : در مجموع 85 اکیپ با 365 نیرو در سیل اخیر وارد عمل شدند و تا برقراری کامل برق حتی در دورافتاده ترین روستاها پای کار بودند.
وی افزود : یکی از اقداماتی که در سیل اخیر انجام دادیم ، انجام همزمان اقدامات پیشگیرانه بود که از جمله آن قطع کردن برق در مناطقی مانند شهرستان سیمرغ و سوادکوه بود تا امنیت سیلزدگان و نیروهای امدادی تامین شود و شاهد حوادث برق گرفتگی نباشیم .
شهابی بر ضرورت اطلاع رسانی به مردم در چنین مواقعی از سوی رسانه ها تاکید کرد و گفت : قطع کردن برق در حوادث طبیعی و غیر طبیعی از جمله اقدامات اولیه برای جلوگیری از گسترش خسارت و تلفات است ضمن این که برای بازگردندان شرایط به حالت عادی هم چنین اقداماتی انجام می شود.
وی حوزه جغرافیایی خسارت سیل و سیلاب در مازندران را گسترده توصیف کرد و توضیح داد : تنها در روز نخست سیل بر اثر رانش زمین ، ریزش کوه ، افتادن درختان بر روی شبکه ، شکسته شدن تیرهای برق و عوامل دیگر برق بیش از 713 روستای استان قطع شده بود.
این مسئول گفت : با وجود تلاش های گسترده و تمرکز نیروها بر انجام بهینه و سریع کارها ، برق بسیاری از روستاها در همان ساعات اول وصیل شد ولی برق 121 روستا دیگر قطع باقی ماند برای این که در برخی جاها به دلیل تخریب راههای دسترسی همکاران ما نتوانستند وارد منطقه شوند.
وی افزود : در مجموع تا روز هفتم سیل ، برق همه روستاها بجز یک روستا وصل شد در حالی که ما با شکسته شدن بیش از 500 اصله تیر برق مواجه بودیم ضمن این که سیم های بخشی از شبکه به خاطر شکستن درخت و افتادن روی آنها پاره شده بود و بخشی از خطوط هم به طور کلی ناپدید شدند.
** دغدغه مالی برای بازگشت به شرایط ایمن
مدیرعامل شرکت توزیع برق مانزدران با بیان اینکه این شرکت اکنون منتظر بازگشت شرایط عادی به مناطق بالا دستی برای احداث خطوط جدید است ، گفت : در این مسیر نه تنها همکاری دستگاههای همچون منابع طبیعی لازم است ، بلکه به دلیل تغییر مسیر خطوط ، همکاری مردم را نیز می طلبد.
وی بزرگ ترین مشکل پیش روی خطوط جدید را مخالفت احتمالی مردم با عبور شبکه جدید برق از زمین ها و مراتعشان عنوان کرد و افزود : شرکت برق چاره ای جز این کار نداشته و باید همه در این مسیر همکاری کنند.
** فرسودگی ، پاشنه آشیل برق مازندران در برابر حوادث
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مازندران همچنین گفت که در حال حاضر بیش از 25 درصد از شبکه توزیع برق مازندران فرسوده است که نیازمند بازسازی و نوسازی است تا در صورت بروز حوادث سبب چند برابر شدن خسارات نشود.
وی افزود : با این که استاندارد کارکرد شبکه توزیع حدود 20 سال است ، ولی در استان مازندران با این شرایط آب و هوایی بعضی از خطوط توزیع بیش از 40 سال عمر دارد.
شهابی ایمن سازی و نوسازی شبکه توزیع مازندران را نیازمند نگاه ملی و حمایت قاطع استانی دانست و گفت : پرداخت بموقع بدهی های مشترکین یکی از راههای بازسازی شبکه توزیع است.
به گفته او در سیل اخیر شبکه توزیع برق مازندران هیچ کمبودی از لحاظ امکانات نداشته است و علاوه بر این شرکت های تولید قطعات شبکه توزیع نیز درهای انبارهای خود را به روی شرکت برق گشودند.
** طلب 86 میلیارد تومانی از مشترکان
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت : این شرکت در حال حاضر میزان 86 میلیارد تومان از مشترکین خود مطالبه دارد که تمامی آن مربوط به سال 97 است.
وی با بیان اینکه شرکت توزیع برق نهادی خصوصی است ، افزود: پرداخت بموقع بدهی های مشترکین نه تنها در ترمیم خسارات سیل ، بلکه در ایمن سازی شبکه توزیع نیز نقش مهمی دارد.
شهابی با بیان اینکه بدهکاری 60 میلیارد تومانی شرکت توزیع برق مازندران به پیمانکاران و فرا رسیدن پر مصرف فصل تابستان ، گفت : از آنجایی که خطوط توزیع مصرفی و هزینه بردار هستند ، پرداخت به موقع بدهی مشترکین می تواند در تقویت شرکحت توزیع برای جلوگیری از قطعی و خاموشی موثر باشد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران همچنین عنوان کرد که 10 درصد از بدهکاران برقی استان مشترکان بد حساب بوده و 60 درصد از مشترکین نیز به صورت مستمر قبوض خود را پرداخت می کنند.
استان مازندران دارای سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت است که در مجموع حدود 2 میلیون مشترک برق در مازندران زیر پوشش شرکت های دوگانه فعال در استان هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دولت برای صادرات محصولات کشاورزی برنامه ریزی کند

پرتقال و کیوی مازندران سالم است

کارت بازرگانی در امر صادرات و واردات نقش موثری دارد

345 میلیارد تومان تسهیلات بسته رونق تولید در مازندران پرداخت شد

کارگروه تسهیل برای 9 واحد تولیدی مازندران گره گشایی کرد

پرتقال‌های شرق مازندران بدون رنگ‌ افزایی وارد بازار کشور شد

صادرات اولین محموله میله‌گرد از بندر امیرآباد

یک سوم واحدهای سورتینگ قائمشهر فاقد مجوز هستند

کارخانه فولادسازی بهشهر پس از 6 سال تعطیلی وارد مدار تولید شد

تخصیص 300 میلیارد ریال برای رفع کمبود زیرساخت فرودگاه‌های مازندران

افزایش پروازها در فرودگاه‌های مازندران

خسارت سیل به 11 هزار هکتار از مزارع کلزا در مازندران

جزئیات جدید از طرح فرانسه برای نجات برجام

بخش خصوصی فرماندهان جنگ اقتصادی هستند

بارندگی اخیر 40 میلیارد ریال به چالوس خسارت زد

دولت برای رفع موانع تولید کاملا پای کار است

رونق کسب و کار نیازمند همراهی بخش خصوصی و دولتی است

نصب 285 پنل خورشیدی در مناطق عشایری مازندران

ارزش صادرات گیاهان دارویی مرتعی به 100 میلیون دلار رسید

بزرگترین کارخانه قطعه سازی مازندران در آستانه تعطیلی

خرمالوی مازندران قربانی هجوم مگس میوه مدیترانه‌ای

تولید پایدار مستلزم توجه به سلامت و امنیت غذایی است

بارندگی یکصد میلیارد ریال به شهرستان رامسر خسارت زد

ورود بیش از موعد دام، بزرگترین عامل تخریب مراتع است

حال ناخوش بزرگ‌ترین شرکت قطعه سازی مازندران

302 هزار دامدار پروانه چرا دریافت کرده‌اند

تعلیف دام در مراتع کشور دو برابر ظرفیت موجود است

ظرفیت های خالی زیادی در کارخانجات مازندران وجود دارد

شهرستان گلوگاه سهم ناچیزی در صنعت دارد

2.5 هکتار از اراضی کشاورزی چمستان به حالت سابق اعاده شد

رونق بازار ماهی‌فروشان‌ مازندران با کپور دریایی

هدف جهاد دانشگاهی کمک به افزایش تولید ناخالص داخلی است

کاهش 11 هزار تنی صید در مازندران/ شرایط دریای خزر مطلوب نیست

واگویه دغدغه‌های کهنه در فصل صیادی

صید ماهی کاهش یافته است/ 800 شناور مشغول صیادی در آبهای بین الملل

معاون استاندار خواستار تسریع در ساخت پایانه صادرات آبزیان مازندران شد

فصل صید و صیادی در سواحل مازندرانی خزر آغاز شد

فصل صید ماهیان استخوانی در دریای مازندران آغاز شد

درآمد شهرداری ها با رکود اقتصادی کاهش یافته است

واحد تولیدی 20 هزار قطعه‌ای کبک در آمل به بهره‌برداری رسید

تکاپوی بازار ماهی‌فروشان مازندران در فصل صید

اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف ایجاد اشتغال پایدار

پهپادهای سمپاش وارد کشاورزی مازندران شدند

ضرورت ایجاد نمایشگاه های عرضه تولیدات روستایی در مازندران

4500 تن محصولات شیلاتی مازندران به خارج صادر شد

1700 فقره تخلف اضافه تناژ بار در مازندران ثبت شد

500 هکتار از مزارع کلزا در جویبار در سیل امسال خسارت دید

صید ماهی کیلکا در مازندران به 2هزارو 660تن رسید

آرایش صیادان مازندران برای ماهیگیری در خزر از بیستم مهر ماه

رشد 22درصدی تولید جوجه یک‌روزه در مازندران