پیام مازند

آخرين مطالب

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب مقالات

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب
  بزرگنمايي:

پیام مازند- بارندگی روزهای آخر اسفندماه و فروردین ماه اگرچه منجر به بروز سیل و دغدغه‌هایی برای بخش‌های مختلف شده است اما ظرفیت سدهای مازندران را تکمیل و آنان را در آستانه سرریز قرار داده است و سرریز شدن سدها، سال خوش آبی را برای دشت‌ها و تالاب‌هایی که به مرز خشکی رسیده بودند، نوید خواهد داد.

یک ماه از سیلاب مازندران می‌گذرد و در این مدت شایعات زیادی در فضای مجازی مبنی بر شکست سدها، شکاف و یا رهاسازی بی هنگام آب ذخیره شده مطرح شده است، اما متولیان آب منطقه‌ای و کارشناسان تاکید می‌کنند چنین مسئله‌ای صحت ندارد.

سد شهید رجایی، البرز از جمله سدهای بزرگ مازندران است که پس از شش سال سرریز شد. تکمیل ظرفیت سدها، نیروگاهای برق آبی استان را در چرخه و مدار تولید قرار داده است.

سد البرز نیز به عنوان دیگر سازه آبی بزرگ استان دارای ذخیره آبی بسیار مناسبی است به طوری که از ظرفیت 142 میلیون مترمکعبی مخزن این سد تاکنون 138 میلیون مترمکعب آن پر شده و پنج میلیون مترمکعب از آن برای کنترل سیلاب احتمالی خالی نگه داشته شده است.

ذخیره سازی 162 میلیون لیتر آب در سد رجایی

معاون آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به اینکه سد شهید رجایی از سدهای بزرگ استان از نظر حجمی و اولین سد به شمار می‌رود دوره ساخت آن را از سال 70 تا 75 بیان کرد و گفت: از سال 77 تاکنون این سد شش بار سرریز آب داشته است.

جمال موسوی  ظرفیت سد شهید رجایی را 162 میلیون لیتر اعلام کرد و افزود: این سد می‌تواند تا 220 میلیون لیتر تنظیم آب داشته باشد و اراضی شبکه سد شهید رجایی با استفاده از آورد به هنگام میان حوزه‌ها، 226 روستا با 162 هزار هکتار اراضی و 165 هزار نفر جمعیت در قالب سه شهرستان ساری، میاندرود و نکا و بخشی از شهرستان جویبار را تحت پوشش دارد.

وی کنترل سیلاب را دو هدف سد شهید رجایی برشمرد و گفت: سیل اسفند ماه و 12 فروردین ماه توسط سد شهید رجایی کاملاً کنترل شد و 70 میلیون متر مکعب آب در سیل اول کنترل شده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت سد شهید رجایی تکمیل است و می‌توان بخشی از آب آن را کاهش داد گفت: سه نیروگاه با ظرفیت 13.5 مگاوات وجود دارد و کاهش آب آن به مدیریت سد بستگی دارد.

موسوی یادآور شد: پایداری سد شهید رجایی نشان می‌دهد که سد کاملاً در صحت و سلامت قرار دارد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد. حوزه شهید رجایی با پوشش گیاهی و جنگلی پوشیده شده است و اگر سیلی رخ دهد آثار تخریبی کمتری را شاهد هستیم.

معاون آب منطقه‌ای مازندران عنوان کرد: حجم مرده سد شهید رجایی چهار میلیون مترمکعب است و می‌تواند رسوبات را کنترل کند زیرا هزار و 244 کیلومتر مربع حوزه تحت پوشش سد است.

وی با اشاره به نقش سد شهید رجایی در حوزه گردشگری و کشاورزی گفت: در زمان پیک مصرف کشاورزی می‌توان 24 مترمکعب آب در ثانیه را رهاسازی کرد.

وی گفت: در زمان سیل شاهد آن بودیم که پارک ملل در سیل زیرآب رفت اما باید بدانیم که تأسیسات این پارک با هماهنگی آب منطقه‌ای ایجاد شده است و اجازه ندادیم سازه‌های سنگین در حاشیه رودخانه احداث شود.

موسوی ادامه داد: به دلیل آنکه سازه‌های سبک در حاشیه رودخانه تجن و در پارک ملل ساخته شده بود، به محض فروکش سیل، شهرداری نسبت به شستشوی پارک اقدام و آن را برای استفاده عموم مهیا کرده است.

معاون آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به برنامه گردشگری برای سد شهید رجایی گفت: پایین دست سد را می‌توان در حوزه گردشگری مورد توجه قرار داد و اجرای این برنامه طی دو سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.

وی با عنوان اینکه سد شهید رجایی سرریز شده است گفت: اگر روند بارندگی به همین شکل باشد می‌توان امیدوار بود که اراضی تحت پوشش مشکل کمبود آب نداشته باشند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران نیز با بیان اینکه سد البرز هفت میلیون متر مکعب ظرفیت خالی دارد گفت: اگر این ظرفیت خالی وجود نداشت در سیل اخیر بخش‌های زیادی از شهرستان بابل به زیرآب می‌رفت.

تمامی 10 سد مازندران در آستانه سرریز قرار دارند که می‌توان گفت این موضوع نگرانی کشاورزان را برای سال زراعی جاری از بین خواهد برد

محمدابراهیم یخکشی  افزود: تمامی 10 سد مازندران در آستانه سرریز قرار دارند که می‌توان گفت این موضوع نگرانی کشاورزان را برای سال زراعی جاری از بین خواهد برد.

وی با اظهار اینکه روزی عمر سدها به پایان می‌رسد گفت: در مازندران دو سد البرز و رجایی در شرایط بارگذاری است و به دلیل پوشش گیاهی نباید نگرانی در زمینه‌های مختلف داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر 10 درصد منابع آب‌های سطحی ذخیره می‌شود و توصیه جهانی این است که برای داشتن منابع پایدار باید 40 درصد منابع را ذخیره سازی کنیم و بر این اساس، با تکمیل سدهای در دست احداث، 40 درصد منابع آبی سطحی ذخیره سازی و کنترل می‌شود.

یخکشی با اظهار اینکه ساخت سد کسلیان طولانی شده است گفت: مطالعات زیست محیطی و منابع اعتباری روند اجرای کار را طولانی کرده است و در مازندران سازه‌هایی که آب را به بستر خارج از رودخانه هدایت کنیم جز آب بندان نداریم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران عنوان کرد: ساخت سد علاوه بر کنترل سیلاب از نظر بهره برداری نیز کارکرد چند منظوره خواهد داشت و باید به این سمت حرکت کنیم.

وی با عنوان اینکه 13 پنل براثر سیلاب در حوزه نکا در پایین دست از بین رفته است گفت: در شبکه شهید رجایی مشکلی نداشتیم و در حوزه تلار دو سردهنه دچار آسیب شده است.

یخکشی با اظهار اینکه 760 سردهنه کشاورزی براثر سیلاب آسیب دیده است گفت: ساماندهی رودخانه و اقدامات مهندسی رودخانه‌ها باید مدنظر قرار گیرد و با استفاده از آورد رودخانه‌ها می‌توان برای ساماندهی آن بهره برداری کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با بیان اینکه سیل سبب سیراب شدن چاه‌های زیرزمینی شده است گفت: برای ساماندهی و احصای رودخانه‌ها باید یک همکاری منسجم و بین بخشی وجود داشته باشد.

یخکشی از آب بندان ها به عنوان ظرفیت‌های مهم مازندران در ذخیره آب نام برد و گفت: 800 قطعه آب بندان با ظرفیت حدود 370 میلیون متر مکعب در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه برای بدنه سد 700 هزار مترمکعب بتن استفاده شده است گفت: خوشبختانه تاکنون شاهد نشت و شکاف و یا شکست سد در استان نبودیم و اگر روزی سد دچار شکاف شود نیز، نگرانی نداریم.

سد شهید رجایی سالم است

نوروز محمدی مدیر سد شهید رجایی نیز با اینکه طراحی سد توسط یک شرکت سوئیسی انجام شده است گفت: هر سدی که ساخته می‌شود باید مطالعات آن صورت گیرد و برای آنالیز شکست سد نیز برنامه ریزی صورت گرفته است و نگرانی در زمینه شکست وجود ندارد.

محمدی عنوان کرد: سد شهید رجایی برابر 9 ریشتر زلزله پایداری دارد و سیلاب تا دو هزار مترمکعب را پاسخگو است. هیچ وقت سدها ایجاد سیل نخواهند کرد و دریچه‌های سدها نمی‌تواند به پایین دست خسارت وارد کند.

وی در عین حال تصریح کرد: تاکنون هیچ یک از دریچه‌های سد رجایی بازگشایی نشده، ظرفیت پنج دریچه 150 مترمکعب است. عمده ترین مزیت سد کنترل سیلاب است و اگر سد شهید رجایی نبود، رودخانه تجن همواره در تابستان خشک بوده است.

وی با بیان اینکه سدشهید رجایی بتنی دو قوسی است گفت: سد شهید رجایی در مقابل سرریز و زلزله مقاوم است و مردم به شایعات توجه نکنند.

بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد 6 میلیارد و ‎ 600 میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ 900 میلیون مترمکعب آب‌های سطحی و بقیه آب‌های زیرزمینی است.

به طور میانگین سالانه حدود یک میلیارد و ‎ 550 میلیون مترمکعب آب در بخش آب‌های سطحی و یک میلیارد و ‎ 350 میلیون مترمکعب در بخش آب زیرزمینی بهره برداری می‌شود و بقیه آب سطحی طی سال به صورت هرز به دریا می‌ریزد.

سیل 27 اسفندماه و 12 فروردین بیش از 1,600 میلیارد تومان به بخش‌های مختلف در مازندران خسارت زده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایجاد بندر خشک صادراتی به صورت شرکت تعاونی در زنجان

ثبت 129 شرکت تعاونی در گلستان

برگزاری رویداد مجازی "تعاون ایونت" در هرمزگان

اعلام آغاز و شرایط پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به واحدهای آسیب دیده از شیوع کرونا در فارس

اختصاص 408 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در هرمزگان

بیش از 3 هزار کرمانی از طریق کاریابی ها صاحب شغل شدند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: بهره مندی4477 طرح از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در ایلام

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی خبر داد:امکان دریافت آنلاین همه آگهی های ثبتی تشکل های کارگری و کارفرمایی

شریعتمداری :آیین‌نامه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی بامردان غیر ایرانی تصویب شد

شریعتمداری: روابط عمومی ها باید دوسویه ، گفت و گو محور با مردم و غیررسمی باشند+ فیلم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: انتقال درست اخبار، سرمایه اجتماعی را افزایش می دهد

میزبانی قاب هنر از صنایع‌دستی مازندران

علت مرگ ماهی های رودخانه قره سو کرمانشاه در دست بررسی است

مهار آتش سوزی در منطقه حفاظت شده مند استان بوشهر

تولد 3 راس گوزن زرد ایرانی در پارک وحش اراک

دریای مازندران برای 13 گردشگر دردسرساز شد

کشف گازوئیل یارانه‌ای قاچاق در سوادکوه

آتش‌سوزی ناشی از کپسول گاز در بهشهر

دستگیری قاچاقچی چوب‌های جنگلی در عباس‌آباد

برخورد موتور و تراکتور در بهشهر حادثه آفرید

هوای مازندران گرم‌تر می‌شود

اختلاس 56 میلیاردی بانکی در غرب مازندران

وضعیت قرمز و بحرانی کرونا در رامسر

سقوط از ارتفاع در سوادکوه جان عضو شورای روستا را گرفت

10 بیمار جدید در بابل گرفتار کرونا شدند

نظارت های حداکثری بر وسائط نقلیه عمومی، مراکز تجاری و پذیرایی در کیش

پلمپ دو واحد صنفی موبایل فروشی به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی در کیش

ایرنا خبرگزاری نظام و به عنوان یکی از ارکان قدرت ملی کشور در منطقه

انصراف کاله از لیگ برتر والیبال/تیمداری در دسته یک

تقدیر وزیر بهداشت از علوم پزشکی مازندران در مبارزه با کرونا

وضعیت کرونا در رامسر قرمز و بحرانی است

ناجیان در 375 نقطه حادثه خیز ساحل مازندران مستقر هستند

کشف اختلاس بانکی 56 میلیاردی در مازندران

تقاطع های پرتردد مازندران به سیستم روشنایی مجهز می شود

وضعیت سواحل مازندران در برنامه هفتم توسعه تعیین تکلیف شود

تخریب قبور ائمه اطهار (ع) لکه ننگی در تاریخ وهابیت است

برپایی 16 نشست تخصصی مجازی حوزه کودکان و نوجوانان در مازندران

ساعاتی همراه با عشایر کوچ‌رو/ شرایط استفاده از مراتع

هشدار محیط زیست نسبت به آتش سوزی جنگل ها در مازندران

مازندران رتبه دوم تردد خودرویی کشور را در عید فطر داشت

حضور مسافران روند ابتلا به ویروس کرونا را در رامسر افزایشی کرد

دامپزشکی مازندران وقوع اتفاق جدید در کشتارگاه‌های استان را تکذیب کرد

70 درصد دانشجویان فنی‌وحرفه‌ای مازندران وارد بازار کار می‌شوند

سبزیکاری ظرفیت بزرگ و مغفول در مازندران

مازندران در برزخ چراغ زرد و قرمز کرونایی

دستگیری مسئول بانکی در مازندران که وام 69 مشتری را برداشت کرد

مراسم جمعی روزهای 14 و 15 خرداد در مازندران برگزار نمی‌شود

هشدار محیط زیست درباره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع مازندران

ویروس کرونا اولویت‌های سیاسی را دستخوش تحول کرد

حیات کرونا و بد قِلقی انسان‌ها در آشتی با طبیعت