پیام مازند

آخرين مطالب

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری مقالات

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری
  بزرگنمايي:

پیام مازند- بررسی های میدانی و اظهارات رسمی مسئولان شیلاتی نشان می دهد که بارندگی های اواخر سال گذشته و بویژه فروردین ماه امسال شرائط را برای گسترش آبزی پروری و رونق تولید در مازندران به عنوان یکی از ظرفیت های اصلی کشاورزی استان فراهم کرده است.
مهم ترین نگرانی پرورش دهندگان انواع ماهی گرم آبی در مازندران تا سال گذشته همواره در باره کم آبی و نفوذ خشکسالی بوده که با آمارهای رسمی تقویت می شد . مثلا طبق آمارهای رسمی طی 10 سال اخیر میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه ها تا 20 درصد کاهش داشته که در مجموع باعث روند نزولی منابع آب و کاهش 40 میلیون متر مکعب ذخیره آب های زیرزمینی ‌و کاهش آبگیری آب بندان ها و سد ها شده بود.
اگرچه کارشناسان شرکت آب منطقه ای بر لزوم عملیاتی شدن برنامه ها و اهداف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که سال گذشته در مازندران شکل گرفته ،همچنان تاکید دارند ، اما شرائط فعلی منابع آبی بر اثر بارندگی ها اخیر بسیار مطلوب و میزان بارش به گفته هواشناسی در مقایسه با دوره دراز مدت بی سابقه بوده است.
بر اساس اعلام هواشناسی مازندران از آغاز سال زراعی جاری ( مهر ماه سال قبل تا کنون ) حدود 660 میلیمتر باران در مازندران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 43 درصد بیشتر شد.
بنا بر این آمار ، در فروردین امسال حدود 91 میلیمتر بارندگی در ایستگاههای هواشناسی مازندران به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به فروردین سال گذشته افزایش 169 درصدی را نشان می دهد.
شرکت آب منطقه ای مازندران نیز اعلام کرد که در حال حاضر ظرفیت ذخیره 350 میلیون مترمکعبی آب پشت 10 سد بزرگ و کوچک و ظرفیت ذخیره 370میلیون مترمکعبی آب در 800 قطعه آببندان استان نیز تکمیل است.
** رونق تولید و صادرات
شیلات مازندران با دارا بودن بیش از سه هزار و 500 مرکز آبزی پروری و اشتغال بیش از 6 هزار و 500 نفر بهره بردار شیلاتی جایگاه ویژه ای درفعالیت های شیلاتی کشور دارد.
طبق آمار شیلات مازندران ، پارسال 76 هزار تن انواع آبزیان پرورشی به ارزش اقتصادی یکهزار و 400 میلیارد تومان در استان تولید شد. بنا بر این آمار سال گذشته علاوه برمصرف انواع ماهیان پرورشی در داخل کشور، بیش ازهفت هزار تن انواع آبزیان مازندران به ارزش حدود 30 میلیون دلار به خارج ازکشور نیز صادر شد.
پرورش ماهیان گرم آبی از جمله کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک پشت سدها ، آببندان ها و مزرعه ها و پرورش ماهیان سرد آبی بویژه قزل آلا در حاشیه رودخانه های دامنه های البرز در استان مازندران انجام می شود.
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان ماهیان گرم آبی مازندران با بیان اینکه برخی از واحد های پرورشی ماهی با مشاهده منابع آبی مناسب در تکاپوی تهیه بچه ماهی هستند، گفت: پیش بینی می شود امسال تولید به مراتب بیشتر از سال گذشته باشد.
صفدر نوازنده  از مسئولان خواست تا با رفع موانع صادراتی و افزایش سرانه مصرف ، مشکلات تولید کنندگان ماهیان گرم آبی را امسال حل کنند.
وی گفت : هم اکنون عمده تولید آبزیان استان ماهیان گرم آبی است و با توجه به وضعیت مناسب آب در آببندان ها و مزارع پرورش ماهی ، سال پر تولیدی را شاهد خواهیم بود.
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان ماهیان گرم آبی مازندران افزایش خوراک ماهی از کیلویی 2 هزار و 800 تومان به 6 هزار تومان را از مشکلات عنوان کرد و گفت : پرورش دهندگان درتولید تامین بچه ماهی مشکلی ندارند.
معاون آبزی پروری شیلات مازندران هم وضعیت پرورش انواع ماهیان گرم آبی در آببندان ها و مزرعه های پرورش ماهی در استان را بسیار مناسب توصیف کرد و گفت: با توجه به این شرائط سالی پر رونق در تولید انواع آبزیان پیش بینی می شود.
عسگری منعمی با بیان اینکه در حال حاضر 553 قطعه آببندان با ظرفیت تولید حدود 41 هزار تن انواع ماهیان گرم آبی فعالیت پرورش ماهی را انجام می دهند، بیان داشت : امسال همه قطعات آببندان ها به دلیل پرآب شدن شرائط مناسبی برای ماهی ریزی پیدا کردند.
وی با بیان این که سال گذشته به دلیل گرمای شدید و کم آبی وضعیت چند واحد آبزی پروری در شرق مازندران بویژه شهرستان بهشهر به مرحله هشدار رسیده بود، گفت: اکنون همه این آببندان ها وضعیت ماهی ریزی 2 برابری را نسبت به سال گذشته دارند.
این مسئول شیلات مازندران گفت که هرساله انواع ماهی کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک در آببندان ها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.
معاون شیلات مازندران با اشاره به این نکته که آببندان ها به عنوان یک ظرفیت مهم منابع آبی چند منظوره کشاورزی در استان هستند ،توضیح داد: شیلات آمادگی حمایت از همه آببندان های مازندران به ویژه قطعات غیر فعال را دارد.
استفاده از آب آببندان ها برای زراعت به ویژه برنجکاری ،شکار پرندگان و محل تفریحی و گردشگری از دیگر مزیت های آببندان های مازندران است.
بیشتر آببندان های مازندران بین اهالی چند روستا به صورت هیات امنایی مدیریت می شود.
منعمی توضیح داد: اداره کل شیلات مازندران برای افزایش تولید ماهیان گرم آبی در مزارع ،آببندان ها و پشت سدها حمایت های خوبی را انجام می دهد.
وی بهسازی و لایروبی آببندان ها ،برق دار کردن ، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای آببندان ها را از جمله حمایت های شیلات عنوان کرد.
این مسئول به وجود بیش از سه هزار قطعه به مساحت 16سه هزارو 400 هکتار مزرعه پرورش ماهی در استان مازندران اشاره کرد و گفت که سالانه حدود 16 هزار تن ماهی در این مزارع تولید می شود.
منعمی با بیان اینکه وضعیت منابع آب چاهای این مزارع بسیار مناسب است، گفت: با توجه به وضعیت مناسب آبگیری پشت سدها پرورش ماهی در پشت سدهای مازندران نیز دو چندان خواهد شد.
سالانه حدود 250تن انواع ماهی پشت سدها پرورش و تولید می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گفتمان مقاومت و پایداری از مهم‌ترین مبانی فکری امام خمینی (ره) بود

ثبات روند شیوع کرونا در فارس؛ روند نزولی در قم

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

افزایش 39 درصدی جمع‌آوری زکات فطره در مازندران

پیش‌بینی رگبار پراکنده و وزش باد در مازندران

بازگشایی 228 دفتر گردشگری در مازندران

تنور داغ نقل و انتقالات در هراز آمل/ چراغ والیبال روشن شد

امید به والیبال مازندران بازگشت

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

پیش‌بینی وضعیت جوی مازندران در هفته جاری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

مازندران در برابر حوادث طبیعی چقدر آماده است؟

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

14 دستگاه خودروی احتکاری در مازندران کشف شد

دستگیری سارق ابزار صنعتی در سوادکوه

شناسایی 70 بیمار کرونایی جدید در مازندران

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

21 میلیارد ریال زکات فطره توسط بهزیستی مازندران جمع آوری شد

تخلیه مخازن نفت نکا برای ذخیره بنزین

7500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

اعتبارات شهرستان بابل 48 درصد رشد یافت

اختتامیه جشنواره ملی رسانه‌ای گره 29 خرداد برگزار می‌شود

کمک 80 میلیارد ریالی بابلی‌ها برای شکست کرونا

فصل خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران

برنامه‌های انگیزشی برای ترغیب مردم به مطالعه را حمایت می‌کنیم

پرواز رامسر به مشهد برقرار شد

مازنی‌ها 21 میلیارد ریال زکات فطره به بهزیستی دادند

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

کشف هروئین و شیشه در چالوس

کشف خودروهای احتکاری میلیاردی در مازندران

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

سقوط از ارتفاع باعث مرگ کارگر بابلی شد

کتابخانه سبز مازندران با اعتبار 10 میلیارد تومانی احداث می‌شود

زمان مرحله دوم سمپاشی باغ‌های مرکبات مازندران اعلام شد

فعالیت مراکز ترک اعتیاد مازندران از سر گرفته می‌شود

تدبیر دولت در بازتوانی مراکز خدمات کشاورزی مازندران

برخورد کامیون با 3 خودرو در آمل

105 هزار مازندرانی عضو صندوق بیمه اجتماعی هستند

کمتر به آموزش های فنی و حرفه ای توجه شده است

پیک مصرف برق در کشور از 53 هزار مگاوات گذشت

سرپرست هیات کشتی مازندران استعفا کرد

گفت‌وگو با عیسی کلانتری در روند خاموش‌سازی آتش‌ جنگل‌ها: بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند

طرح یاریگران زندگی باقوت اجرا شود/ انهدام 10 باند قاچاق مواد مخدر

95 درصد آتش سوزی جنگل‌های بهبهان کنترل شد

پیام تسلیت رییس سازمان محیط زیست در پی شهادت پاسدار احسان عزیزی