پیام مازند

آخرين مطالب

سرنوشت مبهم اجرای طرح فاضلاب شهری در رامسر اجتماعي

سرنوشت مبهم اجرای طرح فاضلاب شهری در رامسر
  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - با گذشت حدود 6 سال از انجام کار مطالعاتی اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب شهری در رامسر اما هنوز این طرح در این شهر گردشگرپذیر غرب مازندران اجرا نشده است.
به گزارش ایرنا ، بررسی ها نشان می دهد که کار مطالعاتی این طرح ملی از سال 1392 برای ساخت تصفیه خانه در چند نقطه از سطح شهرستان رامسر آغاز و در نهایت مکان اجرای این طرح در حوالی روستای "طالش محله" تعیین شد.
مکانی که بنا به اظهار نظر برخی از مسئولان دست اندرکار مشکلات آنچنانی از لحاظ تبعات سوء زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنان پیرامون محل اجرای طرح به همراه نداشت.
سرانجام در سال 1396 عملیاتی شدن آن در دستور کار مسئولان استانی و محلی قرار گرفت اما متاسفانه در فرآیند اجرا با اعتراضات محلی مواجه شد و روند اجرای آن دچار تعلل و ابتر باقی ماند.
هم اکنون نیز جمعی از مردم شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از سرریز و پس زدگی فاضلاب های شهری و نیز بوی نامطبوع ناشی از این معضل حاد زیست محیطی و بهداشتی در سطح شهر از مسئولان ذیربط خواستار رفع موانع و مشکلات فرآیند اجرای طرح فاضلاب شهری برای برون رفت از این معضل شدند.
*بوی نامطبوع فاضلاب مهمان شبانه رامسر
یکی از شهروندان رامسری در این باره گفت که بوی نامطبوع و مشمئز کننده ناشی از سرریز و پس زدگی فاضلاب واحدهای مسکونی مناطقی از این شهر، شهروندان را کلافه کرده است.
علی اعلایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این وضعیت به حدی حاد و فاجعه بار شده که حتی میان برخی از مالکان واحدهای مسکونی که در همسایگی هم سکونت دارند و مرتکب چنین تخلفاتی می شوند، درگیری ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: گاهی اوقات دیده می شود شب ها عده ای از خانواده ها برای پنهان شدن فاضلاب هایشان از دید مسئولان و مردم آن را به سطح معابر، کانال ها و نیز انهار منتهی به دریای خزر هدایت می کنند و بنابراین بوی بد و نامطبوع آن خیلی آزار دهنده و غیرقابل تحمل است.
این شهروند رامسری گفت: عده ای از ساکنان نیز علیه برخی از مالکان واحدهای مسکونی که مرتکب چنین تخلفات زیست محیطی و بهداشتی شده اند، شکایت کرده اند اما چه فایده این معضل باید به شکل اساسی و ریشه ای حل شود.
اعلائی افزود: جای تامل دارد طرح فاضلاب شهری از سال ها پیش در برخی از شهرهای ساحلی مازندران و حتی غرب این استان از جمله نوشهر و چالوس با وجود آنکه از لحاظ موقعیت جغرافیایی شباهت نزدیکی با رامسر دارند، اجرا شده ولی سرنوشت اجرای این طرح در این منطقه مبهم است.
زهرا شهبازی شهروند دیگری که مدعی شد در خیابان طالقانی رامسر سکونت دارد از کم توجهی مسئولان ذیربط در رفع این معضل انتقاد کرد و گفتک آنچه دیده می شود عمده فاضلاب انسانی سرریز شده واحدهای مسکونی این شهر به دریای خزر می ریزد.
وی افزود: این معضل زیست محیطی و بهداشتی به مسئولان ادارات ذیربط اطلاع داده شده ولی اقدامی که انجام داده اند در حد اخطار بوده و همچنان شاهد سرریز فاضلاب انسانی به داخل خیابان ها و نیز کانال های هدایت آب منتهی به دریای خزر هستیم.
این شهروند رامسری گفت که وقتی مقادیر قابل توجهی فاضلاب انسانی روزانه به داخل دریای خزر بریزد طبیعتا سبب آلودگی دریا و حتی می تواند سلامت آبزیان را به مخاطره بیندازد و در نهایت چنین وضعیتی باعث می شود تا مصرف کنندگان انواع ماهی نیز دچار بیماری کند.
طبق آمار منابع رسمی، سالانه 400 میلیون مترمکعب فاضلاب در شمال کشور تولید می شود که فقط 40 درصد آن تصفیه می شود و 60 درصد بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.
کارشناسان و صاحب نظران نیز تاکید دارند اغلب شهرهای ساحلی مازندران بویژه غرب این استان به خاطر قرار گرفتن در مجاورت دریا و درپی آن بالا بودن آب های زیرزمینی با نفوذ ناپذیری خاک روبرو هستند و همین عامل دفع بهداشتی فاضلاب را در این مناطق با مشکل مواجه کرده است.
نکته آنکه عمده رودخانه های مهم استان مازندران نیز به علت عبور از داخل شهرهای ساحلی به تخلیه گاه فاضلاب این شهرها تبدیل شده و این اتفاق فاجعه بار علاوه بر پیدایش مشکلات حاد زیست محیطی، اکوسیستم دریای خزر را نیز به مخاطره انداخته است.
**تشکیل 530 فقره تخلف بهداشتی در رامسر
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر نیز گفت: سال گذشته در پی پایش های زیست محیطی اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان، حدود 530 فقره پرونده با موضوع تخلف سرریز فاضلاب های خانگی و هدایت آن به داخل رودخانه های منتهی به دریا در این شهرستان تشکیل شد.
دکتر حمید رضا مبشری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد پرونده های تشکیل شده بابت سرریز فاضلاب های خانگی بیش از 300 مورد اخطار و 200 مورد نیز به علت کم توجهی به رفع این معضل، پلمب ورودی فاضلاب بوده است.
وی ادامه داد : 30 مورد نیز به علت حاد بودن به دستگاه قضایی ارسال شد و درنتیحه چنین وضعیتی نشان داده که آمار شکایات سامانه 190 ناشی از ورود فاضلاب های خانگی فراتر از آن آماری بوده که برآورد شده بود.
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از هدایت مستقیم فاضلاب به دریا دراین منطقه گفت که در بازدید کارشناسان این نهاد بارها دیده شده که حتی چاه جذبی نیز برای واحدهای مسکونی در حاشیه و حریم رودخانه ها پیش بینی و تعبیه نشده است .
مبشری افزود: وجود چاه جذبی نیز به محض پر شدن به شکل نامحسوسی وارد رودخانه ها می شود و مساله مهم تر آنکه در سال گذشته پس از آنالیز رودخانه ها و دریا پی برده شد که در منطقه باغ ملی رامسر آلوده به فاضلاب انسانی است و همین عامل سبب تعطیلی شناه گاه ساحلی این شهرستان شد.
*احتمال شیوع بیماری های عفونی ناشی از سرریز فاضلاب های خانگی
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر گفت: سرریز فاضلاب درمحیط زندگی افراد جامعه می تواند منشاء بسیاری از باکتری ها، ویروس ها و نیز بیماری زا باشد.
مبشری افزود: نکته مهم تر آنکه به هنگام وقوع پدیده طبیعی مانند سیل زمانی که فاضلاب های خانگی مدیریت نشود می تواند زمینه ساز طغیان بیماری ها باشد.
وی، اسهال، استفراغ و عوارض روده ای را جزو بیماری های ناشی از سرریز فاضلاب های انسانی در این شهرستان معرفی کرد.
مبشری یکی از علت های اعتراضات مردمی در مکان مورد نظر برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب را ناشی از بوی متصاعد شده از تصفیه خانه و بروز مشکل برای زمین ها و عوارض ناشی از تکنولوژی بکار رفته در اجرای این طرح معرفی ذکرکرد و گفت که همین عامل سبب اجرا نشدن آن در این منطقه شد.
سال 97 و هنگام اغاز به کار و عملیاتی شدن طرح شبکه جمع اوری فاضلاب های خانگی در رامسر جمعی از اهالی روستاهای طالش محله ، شاه منصور محله فتوک و توبن بخش مرکزی رامسر در محل فرمانداری رامسر، خطاب به فرماندار و نماینده مردم شهرستان و دیگر مسئولان خواستار جلوگیری از ساخت این تصیفه خانه فاضلاب شهری شده بودند .
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از وضعیت فاجعه بار معضل بهداشتی و زیست محیطی ناشی از سرریز فاضلاب ها گفت که امیدوارم با نامه نگاری های انجام گرفته با مسئولان ذیربط بزودی برای رفع این معضل به صورت اساسی و ریشه ای تدابیری بیندیشند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامسر نیز گفت : راه حل اساسی رفع این معضل در این شهرستان اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب شهری است.
محمدرضا نیاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سوابق اجرای این طرح به 10 سال پیش یعنی زمانی که نقشه طرح تفصیلی شهر ترسیم و تعریف شده بود، برمی گردد.
وی اظهار کرد در چند سال پیش کارشناسان یک شرکت خصوصی پس از بررسی و مطالعات کارشناسی پیرامون شرایط جغرافیایی رامسر به این نتیجه رسیدند که 2 سیستم تصفیه فاضلاب در 2 نقطه شرق و غرب مستقر و فاضلاب ها به آن مکان ها منتقل و پس از تصفیه پساب حاصل از ان به محیط بازگردد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامسر با ابراز نگرانی از آلودگی آب های زیرزمینی شهرستان ناشی از سرریز فاضلاب های خانگی تاکید کرد که اجرای این طرح بسیار ضروری است.
رئیس شرکت آب و فاضلاب شهری رامسر از گفت و گو با خبرنگار ایرنا به علت نداشتن مجوز مصاحبه ازسوی مسئولان استانی امتناع کرد اما درعین حال معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران پیش از این در گزارشی اعلام کرد که حدود 281 میلیون یورو تسهیلات از منابع بانک توسعه اسلامی برای اجرایی شدن شبکه فاضلاب خانگی در شهرهای رامسر ، تنکابن ، امل و محمود اباد مصوب شد.
فرماندار رامسر نیز با ابراز تاسف از اجرا نشدن این طرح گفت که بسترهای لازم برای اجرای این طرح با یک کار کارشناسی، هدفمند و نیز مثبت از 2 سال پیش در زمینی که برای این منظور پیش بینی شد در حال انجام بود منتهی مسائلی مناقشه برانگیز باعث شد تا این طرح به بن بست برخورد کند.
محمد آزاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : دولت نیز برای حفظ محیط زیست و پیشگیری از آب های زیرزمینی و دریای خزر توجه ویژه ای دارد و نشست های متعددی با برخی از مسئولان ذیربط و حتی مردمی که در اجرای این طرح اعتراض داشتند برگزار شد و امیدوارم بزودی این پیگیری ها نتیجه دهد.
شهرستان 80 هزار نفری رامسر واقع درغرب مازندران به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی ، تاریخی و گردشگری منحصربفرد نظیر جنگل ، دریا ، کوه ، جلگه و اماکن اقامتی مانند هتل قدیم ، هتل جدید ، کاخ موزه و آب های گرم معدنی از دیرباز تاکنون به عنوان عروس شهرهای ایران مطرح بوده و به همین خاطر در تمامی روزهای سال بویژه نوروز پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگراست .
7078 / 9922 / 1602/1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار مسئولان محیط زیست استان کرمانشاه با خانواده شهید احسان عزیزی

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

دریای خزر امروز مواج است

گفتمان مقاومت و پایداری از مهم‌ترین مبانی فکری امام خمینی (ره) بود

ثبات روند شیوع کرونا در فارس؛ روند نزولی در قم

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

افزایش 39 درصدی جمع‌آوری زکات فطره در مازندران

پیش‌بینی رگبار پراکنده و وزش باد در مازندران

بازگشایی 228 دفتر گردشگری در مازندران

تنور داغ نقل و انتقالات در هراز آمل/ چراغ والیبال روشن شد

امید به والیبال مازندران بازگشت

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

پیش‌بینی وضعیت جوی مازندران در هفته جاری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

مازندران در برابر حوادث طبیعی چقدر آماده است؟

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

14 دستگاه خودروی احتکاری در مازندران کشف شد

دستگیری سارق ابزار صنعتی در سوادکوه

شناسایی 70 بیمار کرونایی جدید در مازندران

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

21 میلیارد ریال زکات فطره توسط بهزیستی مازندران جمع آوری شد

تخلیه مخازن نفت نکا برای ذخیره بنزین

7500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

اعتبارات شهرستان بابل 48 درصد رشد یافت

اختتامیه جشنواره ملی رسانه‌ای گره 29 خرداد برگزار می‌شود

کمک 80 میلیارد ریالی بابلی‌ها برای شکست کرونا

فصل خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران

برنامه‌های انگیزشی برای ترغیب مردم به مطالعه را حمایت می‌کنیم

پرواز رامسر به مشهد برقرار شد

مازنی‌ها 21 میلیارد ریال زکات فطره به بهزیستی دادند

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

کشف هروئین و شیشه در چالوس

کشف خودروهای احتکاری میلیاردی در مازندران

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

سقوط از ارتفاع باعث مرگ کارگر بابلی شد

کتابخانه سبز مازندران با اعتبار 10 میلیارد تومانی احداث می‌شود

زمان مرحله دوم سمپاشی باغ‌های مرکبات مازندران اعلام شد

فعالیت مراکز ترک اعتیاد مازندران از سر گرفته می‌شود

تدبیر دولت در بازتوانی مراکز خدمات کشاورزی مازندران

برخورد کامیون با 3 خودرو در آمل

105 هزار مازندرانی عضو صندوق بیمه اجتماعی هستند

کمتر به آموزش های فنی و حرفه ای توجه شده است

پیک مصرف برق در کشور از 53 هزار مگاوات گذشت

سرپرست هیات کشتی مازندران استعفا کرد

گفت‌وگو با عیسی کلانتری در روند خاموش‌سازی آتش‌ جنگل‌ها: بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند