پیام مازند

آخرين مطالب

زبان و فرهنگ بومی دغدغه ای برای گردهمایی فرهنگ دوستان مازنی فرهنگي

زبان و فرهنگ بومی دغدغه ای برای گردهمایی فرهنگ دوستان مازنی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – ایرنا – اهمیت حفظ، حراست و تقویت زبان و فرهنگ بومی باعث شده تا فرهنگ دوستان مازندرانی روز سه شنبه در دانشگاه مازندران به بررسی راههای احیا و تقویت فرهنگ و زبان بومی بپردازند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در سالهای اخیر تکاپوهای جست و گریخته ای برای پرداختن به زبان، فرهنگ و هویت مازندرانی انجام شد و دانشگاهیان و پژوهشگران را برای احیا و حفظ فرهنگ مازنی و یا در آرمانی ترین شکل بازیابی فرهنگ فراموش شده این مرز وبوم به واکنش انداخته است.
فرهنگ کهن سرزمین مازندران که در زمانی نه چندان دور در بخش بیشتر شمال کشور جاری بوده و المان های غنی و حماسی را در دل خود داشت به خاطر تبادلات فرهنگی و شاید بی توجهی ها کمتر در سالهای اخیر به عرض اندام پرداخته است.
در تازه ترین قدم شاهد برپایی نخستین همایش فرهنگ ، زبان و زیست بوم مازندران در دانشگاه مازندران هستیم که منجر به گردهم امدن پژوهشگران عرصه زبان و ادبیات و فرهنگ و دیگر اندیشمندان با هدف احیای هویت و فرهنگ مازندران شد.
این همایش که روز سه شنبه با حضور مسئولان فرهنگی استان، نمایندگان استانی و همچنین اساتید مهمان از سراسر کشور بود، در حوزه زیست بوم و مسائل اجتماعی و فرهنگی،حوزه زبان و ادبیات،حوزه گردشگری،حوزه تاریخ و حوزه معماری برگزار شد.
علاوه بر این 1٢٠ مقاله در حوزه هویت و فرهنگ و همچنین جغرافیای قومی و سرزمینی مازندران به نخستین همایش فرهنگ ، زبان و زیست بوم مازندران ارسال شد که از این تعداد ٨٠ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت و ٥٥ مقاله برای ارائه برگزیده و در قالب پنج جلد کتاب به چاپ رسید که در این همایش رونمایی شد.
مقاله هایی که هر یک با موضوع اسیب شناسی و ارائه راهکار هایی برای تداوم حیات فرهنگ و زبان مازندرانی شاید بتواند نقش موثری در بازیابی هویت مردم استان ایفا کند.
**بهای آسیب به فرهنگ و زبان قومی به قیمت تاریخ شفاهی ماست
استاد موسیقی دانشگاه در این همایش اظهار داشت:بهای آسیب رساندن به فرهنگ و زبان قومی به قیمت از بین رفتن تاریخ شفاهی ما خواهد بود که عملا هویت ما را تغییر خواهد داد.
دکتر جهانگیر نصیری اشرفی گفت: موسیقی قومی یک زبان و یک الفبای نامرعی است که بخشی از هویت، تاریخ و دانش محض ما است که از طریق همین قطعات موسیقی منتقل می شود.
به گفته او، اساس دانش و تاریخ و هویت ما بر اساس سنت های شفاهی است، سنت های شفاهی را نباید فقط صرفا به زبان محاوره روزمره دانست زیرا دارای مکاتبی بوده که در یک سیستم مشخص اجتماعی-فرهنگی و با تالیف ها و قواعد مشخصی تمامی ابعاد اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی زندگی ما را منتقل می کرده است.
این پژوهشگر حوزه قوم شناسی و موسیقی شناسی افزود: همانند مکاتب نظامی خوانی و شاهنامه خوانی که در مناطق جنوب و غرب کشور از طریق زبان فرهنگ شفاهی منتقل شده، مکاتب مازندران نیز به شکل شفاهی سینه به سینه نقل و منتقل شده اند و از این زاویه باید فرهنگ شفاهی را به نوعی نقطه قوت دانست.
اشرفی تصریح کرد که موسیقی قومی ما عبارت از الفبایی نامرعی که تمام وجوه علمی، تاریخی، هنری، ذوقی و حسی ما را می توان از طریق آن انتقال داد.
این استاد موسیقی شناسی تاکید کرد که باید دانشگاه و محیط های علمی کشور و مازندران به موسیقی قومی بها داده و زمینه های تقویت این موسیقی را سرلوحه خود قرار دهد.
** ماندگاری همایش ها به اثر بخش بودن آن در میان مردم است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در این نشست با بیان اینکه من یک مازندرانی نیستم و نباید درباره زبان و هویت مردم ای سرزمین کهن سخن بگویم ، اظهار داشت: اما برگزاری هر رویداد فرهنگی باید عملا در احیا و تقویت فرهنگ مورد نظر نقش ایفا کند.
محمود شالویی افزود: برگزاری همایش، جشنواره و یا هر رویداد فرهنگی و هنری بسیار ارزشمند است، ولی به این شرط که کاربردی و اثر آن در جامعه و مردم بومی دیده شود.
وی اهمیت جشنواره های فرهنگی را در تاثیر مستقیم بر حفظ و صیانت از فرهنگ دانست و گفت: چه بسا بسیار مقاله و پژوهش وجود دارد که فقط در گوشه ای خاک می خورند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران تاکید کرد: در کشور ما موضوعات انتخابی و مقالات نوشته شده بسیار عالی هستند ولی متاسفانه اجرا و پیاده سازی آن مشکل است و گوش شنوایی برای آن وجود ندارد.
شالویی علت این امر را قهر و بیگانگی سیستم اجرایی کشور با دانشگاه عنوان کرد و افزود: متاسفانه خروجی همایش ها در جایی پیدا نمی شوید و سیستم اجرایی متصل به دستگاه پژوهشی و فرهنگی نیست و اگر هم انصالی وجود داشته باشد این اتصال بسیار ضعیف است.
وی افزود: برای انجام برنامه های اجرایی کشور باید حتما به زمینه های پژوهشی رجوع شود و متاسفانه بسیاری از بیراهه ها و همچنین آسیب به فرهنگ و هویت بومی و قومی نیز ناشی از مدیریت بدون توجه به پژوهش است.
مدیرکل فرهنگ ارشاد اسلامی مازندران اظهار داشت که مردم مازندران باید مطالبه گر باشند و از من و هر مدیر فرهنگی و غیر فرهنگی که اکنون در مازندران مشغول به کار هستند مطالبه داشته باشند.
به گفته شالویی مردم مازندران باید مسئولان اجرایی و فرهنگی استان را بازخواست کنند که در دوره فعالیت خود در هر نهاد فرهنگی چه فعالیت ها و قدم های مثبتی برای ارتقا و حفظ فرهنگ و هنر و هویت بومی انجام داده اند.
او تاکید کرد که دانشگاه نیز در این مسیر باید کنار مردم باشد و نه تنها نقشه راه را به مدیران دیکته کند، بلکه مسیر مطالبه گری مردم را نیز هموار سازد.
**زبان مازندران سراسر شور ، زندگی و حماسه است
رئیس مجمع نماینگان مازندران با بیان اینکه زبان و فرهنگ مازندران در طول تاریخ تجمیع کننده اقوام و فرهنگ های دیگر بوده است ، گفت: زبان تبری سراسر شوق ، زندگی و حماسه است.
ولی الله نانواکناری اظهار داشت: موسیقی و سازهای بومی مازندران از لَه له وا گرفته تا سرنا و دسرکوتن، همگی نه تنها پیام اور صلح دوستی و عشق است، بلکه به نوعی تصویر کشنده مسیر زندگی مردم البرز نشین نیز می باشد.
وی تنوع آیین های بومی برای کنش های مختلف زندگی از جمله آیین های مخصوص در فصول مختلف کشاورزی و موسیقی های مربوط به هر بخش از کشت را گوشه ای از اتصال جدایی نا پذیر فرهنگ و زبان مردم مازندران دانست که مسیر زندگی انها را به تصویر می کشد.
رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران همچنین گفت: در تمامی جشن ها و اعیاد شاهد مراسم ها و موسیقی و ترانه های مخصوص هستیم که نشان دهنده عمق ریشه زبان مردم این خطه در کنش های اجتماعی آنها دارد.
نانواکناری با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ و زبان ناب مردم این خطه در تقابل با فرهنگ غیر بومی که به سبب گردشگر پذیری وارد استان شده در شرایط آسیب پذیر قرار دارد، تاکید کرد: دانشگاه می تواند در احیا ، تقویت و گسترش زبان و فرهنگ اصیل مردم مازندران نقش محوری داشته باشد.
به گفته او، مسئولیت دانشگاه های مازندران در تضمین حیات فرهنگ و زبان تبری بسیار سنگین است و با توجه به هجوم فرهنگ غیر بومی بسیار این وظیفه حساس خواهد بود.
رئیس مجمع نمایندگان مازندران گفت: وظیفه نمایندگان و دستگاه های اجرایی استان نیز همراهی با یافته های دانشگاهی و همچنین تسهیل در انتقال این یافته ها به مردم است.
نانواکناری گفت: اگر برنامه های فرهنگی و حتی توسعه ای استان بر اساس پژوهش های دانشگاهیان در زمینه هویت مردم استان باشد ، هیچگاه شاهد غلبه تهاجم فرهنگی نخواهیم بود.
قابل ذکر است که نخستین همایش ملی فرهنگ، زبان و زیست بوم مازندران به مدت یک روز در دانشگاه مازندران برگزار شد.
همچنین در این همایش پنج کارگاه با موضوعات زیست بوم و مسائل اجتماعی فرهنگی، حوزه زبان و ادبیات، حوزه گردشگری ، حوزه تاریخ و موسیقی بومی با حضور اساتید دانشگاه و پژوهشگران این حوزه ها برگزار شد.
9919/1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هجوم مسافران و پایان اجباری فاصله‌گذاری اجتماعی در مازندران

عکس/ ساحل بابلسر در 14 خرداد!

حجم زیاد خودرو‌ها در محور‌های شمالی

گشایش اعتبار اسنادی ریالی تا سقف پنج هزار میلیارد ریال در کیش به شرکت‌های معرفی شده از سوی سازمان منطقه آزاد کیش

هراز وکندوان یک‌طرفه می‌شود

هجوم مسافران به مازندران علت قفل ترافیک جاده کندوان اعلام شد

ترافیک در محور کندوان نیمه سنگین و روان شد

ترافیک محورهای مازندران سنگین است

رهبری الهی امام خمینی (ره) سبب بیداری اسلامی در جهان شد

دریافت هرگونه وجه نقد برای کمک به حیات وحش خائیز کذب محض است

اعلام آمادگی سازمان نظام دامپزشکی برای نجات حیات وحش

معامله پنج هزار میلیارد ریال سهم در بورس مازندران

ترافیک سنگین در محور کندوان باعث انسداد موقت این مسیر شد

پیام سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت سالروز رحلت جانگداز و ملکوتی امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالروز قیام 15 خرداد

​وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

اعلام ساعت کاری بانک ها و موسسات اعتباری مستقر در کیش

برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌های انگلیسی و عربی ویژه پرسنل شرکت کیش‌ایر

بسته بودن مسیر جنوب - شمال محور کندوان

بسته بودن مسیر شمال - جنوب محور کندوان

برگزاری مانور اطفاء حریق در منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان

ترافیک سنگین در تمامی محورهای شمالی/لغو محدودیت تردد در محور هراز

قرنطینه اجباری مردم مازندران در ترافیک سنگین مسافران

خط ریلی شمال در دست مطالعه است

محدودیت جغرافیایی شهرداری ها در کمک به اطفای حریق جنگل برداشته شد

اندیشه حضرت امام خمینی (ره) فرامکانی و فرازمانی است

افزایش شکار مگس میوه مدیترانه ای در باغ های مازندران/ باغداران مبارزه با این آفت را جدی بگیرند

ترافیک جاده چالوس و هراز سنگین شد

یک‌طرفه شدن محور‌های کندوان و هراز در 16 خرداد

افزایش دما در مازندران

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

بستری بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بابل افزایش یافت

غربالگری تنبلی چشم در مازندران زودتر از موعد انجام می‌شود

قطعه دوم آزادراه تهران شمال تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد

109 نفر سال قبل در دریا و آبهای مازندران غرق شدند

ساختمان شهرداری کلاردشت موزه تاریخی می شود

هشتمین جشنواره مطبوعات مازندران و رونمایی از ضعف‌های تولید محتوا

جریان های انقلابی و قرآنی در مازندران شناسایی شود

آب‌بندان ، جاذبه جدید روستاهای هدف گردشگری مازندران

مجوز 33 رسانه غیرفعال در مازندران لغو شد

ترافیک سنگین در همه خروجی های شمالی، شرقی و غربی تهران

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

ثبت‌نام دانش‌آموزان فقط باید بر اساس موقعیت جغرافیایی باشد

مرگ تلخ کشتی‌گیر آملی در تصادف خونین

ترافیک در جاده‌های اصلی منتهی به مازندران سنگین است

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

استاندار مازندران: اقدامات اثرگذار جامعه ناشی از عملکرد رسانه‌هاست

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان: حفظ حقوق شهروندی مستلزم ارائه خدمات در کوتاهترین زمان است

درخشش خبرگزاری مهر در جشنواره مطبوعات مازندران