پیام مازند

آخرين مطالب

بازگشت روح زندگی به روستاهای سیلزده مازندران اقتصادي

بازگشت روح زندگی به روستاهای سیلزده مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - نشا کاری برنج، برداشت کلزا، توت فرنگی و گندم به همراه تلاش برای بازسازی خانه های تخریب شده اینروزها باعث شده تا روح زندگی به مناطق شرقی و مرکزی مازندران که از سیل تخریب گر اسفندماه گذشته در امان نبوده، بازگردد.
به گزارش خبرنگار ایرنا در حادثه سیل اواخر اسفندماه در مازندران به 9 شهر و 260 روستای شرقی و مرکزی استان مازندران خسارت وارد شده است و طبق آمارهای رسمی سیلاب به 6 هزار و 501 واحد مسکونی استان خسارت زد که حدود 800 واحد از این تعداد تخریبی است و باید نوسازی شود.
عمده خسارت سیلاب به بخش کشاورزی مازندران، زیر آب رفتن مزارع و باغ ها، تخریب مزارع پرورش ماهی، از بین رفتن خزانه های شالیزاری و تخریب دامداری و مرغداری و تلف شدن ماکیان و دام های سبک و سنگین بوده است که میزان آن 600 میلیارد تومان برآورد شد.
همچنین سیلاب و طغیان رودخانه های مرکزی و شرقی استان از جمله بابلرود، تلار قائمشهر ، نکارود و تجن ساری حدود 91 هزار هکتار از زمین های زراعی و باغی مناطق شرقی و مرکزی را به زیر آب برد و به انواع کشاورزی برنج ، باغ های کیوی و مرکبات ، توت فرنگی ، گندم ، جو و سویا از 30 تا 100 درصد خسارت وارد کرد.
مشاهدات خبرنگار ایرنا و اظهارات دهیاران از وضعیت روستاهای سیلزده مازندران نشان می دهد که مردم به صورت نسبی از تعمیرات وبازسازی واحد های تخریبی مسکونی رضایت دارند و توامان مشغول فعالیت های کشاورزی نیز هستند.
در حال حاضر مهمترین فعالیت کشاورزی در روستاهای مازندران نشاکاری برنج ، برداشت دانه روغنی کلزا و توت فرنگی ، مدیریت باغات مرکبات و سیاه ریشه است و سیلزدگان علاوه بر اینکه باید بازسازی و ساخت وساز واحد های تخریبی را انجام بدهند به فکر کشاورزی نیز هستند.
دهیاران برخی از روستاهای سیلزده استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، فرایند تعمیرات و ساخت ساز واحدهای مسکونی را مطلوب توصیف کردند و گفتند: همچنان گروه های جهادی و مردمی در قالب کارگران صلواتی در روستاها مشغول تعمیرات و ساخت و ساز هستند.
آنان با بیان این نکته که حتی برخی از کارگران به کمک کشاورزان سیلزده به نشاکاری و تمیز کردن باغ مرکبات از گل و لای هم می روند، ادامه دادند : تعمیرات و بازسازی عمده واحدهای مسکونی خسارت دیده به پایان رسیده و در واقع زندگی این افراد به حالت عادی بازگشت کرده است.
دهیاران روستاهای سیلزده مازندران ضمن قدردانی از کمک های مردمی و خیرین گفتند: در حال حاضر تمامی پروانه ساخت واحدهای مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صادر شده و با حضور گروه های جهادی مشغول ساخت و ساز هستند.
محمد ابراهیم رضایی دهیار روستای " تالار پشت" شهرستان سیمرغ با بیان اینکه از 165واحد ساختمانی این روستا 119واحد دچار خسارت 20 تا 70 درصدی و 11واحد نیز به صورت صد درصد تخریب شدند، گفت: با کمک مردم و مسئولان تا 70 درصد تعمیرات واحد های خسارت دیده به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینکه پروانه ساخت واحد مسکونی جدید زیر 100متر به صورت رایگان صادر و کمک های بلاعوض و تسهیلات تصویب شده دولت نیز به این افراد پرداخت شده است، ادامه داد : همه سیلزدگان در وضعیت نسبی خوبی قرار دارند و مشغول کشاورزی به ویژه برنجکاری نیز شدند.
وی با اشاره به اینکه روزانه 150 کارگر فنی و ساده به صورت صلواتی در بخش های مختلف به کمک سیلزدگان می آیند، گفت: غذا و دیگر نیازهای این کارگران نیز توسط نهادهای حمایتی از جمله فرمانداری ها ، هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی تامین می شود.
رضایی به کمک های نقدی و تهیه لوازم خانگی از جمله یخچال ، اجاق گاز ، تلویزیون ، پتو توسط خیرین ، مردم و مسئولان اشاره کرد و گفت: اگرچه گرانی ها همه مردم را دچار مشکل کرده است اما سیلزدگان همچنان از غذا و پوشاک در قالب کمک های مردمی برخوردار می شوند.
دهیار روستای کوهستانی " دراسله "شهرستان سوادکوه که چندین واحد مسکونی و زمین های کشاورزی در اثر سیلاب و طغیان آب رودخانه بالا دست تلار در 12فروردین امسال دچار خسارت شد، گفت : از 2 هفته پیش با کمک گروههای جهادی، پاکسازی واحدهای مسکونی به اتمام رسیده و اکنون وضعیت به حالت عادی برگشته است.
حمید غلامی با بیان اینکه رانش زمین بخش زیادی از راه های اصلی و فرعی این منطقه را دچار مشکل کرده است، بیان داشت: اما باغداران این منطقه برای تردد به ویژه با ماشین آلات دچار مشکل هستند.
وی اضافه کرد: کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه با تشکیل پرونده خسارت باغات و دامداری ها ، طبق مصوبه دولت جبران خسارت ها را پرداخت کردند.
دهیار روستای چرات یکی دیگر از روستاهای کوهستانی سیلزده شهرستان سوادکوه از فرایند تشکیل پرونده خسارت دام و زمین های کشاورزی گلایه کرد و گفت: اگرچه با کمک مردمی و گروه های جهادی آبگرفتگی واحدهای مسکونی و عملیات تعمیرات، بازسازی و ساخت وساز به موقع انجام شده است، اما بیشترین خسارت سیل و طغیان رودخانه به بخش های کشاورزی منطقه بوده است.
بهروز کاویانی با بیان اینکه کارشناسان کشاورزی در تشکیل پرونده جبران خسارت همکاری نمی کنند و مردم منطقه از رفت و آمدهای زیاد در 2 هفته اخیر خسته شده اند، گفت: کشاورز هر روزه و مداوم باید مشغول فعالیت های کشاورزی روی زمین و دام خود باشد و نمی تواند با اما و اگر های دستگاه های دولتی وقتش را طولانی مدت در ادارات بگذراند.
وی گفت: هنوز دامداران و کشاورزان روستای چرات از کمک های خسارت های بخش کشاورزی برخورد نشدند ، درحالی که دام های زیادی تلف شده و زمین های کشاورزی منطقه نیز به شدت تخریب شده است.
این دهیار روستای سیلزده استان مازندران با بیان اینکه 22خانه مسکونی به صورت 20 تا 70 درصد و چهار واحد نیز صد درصدی تخریب شدند، ادامه داد: خوشبختانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به موقع پرونده سازی و مشکلات این افراد را حل کرده است.
کاویانی نیاز فوری فعلی مردم روستای چرات را یک دستگاه بلدوزر برای ترمیم محور اصلی روستا اعلام کرد و گفت: تا چند روز آینده دامداران باید به منطقه ییلاقی و محل چرای دام کوچ نشینی کنند و نیاز است تا مشکلات محل زندگی خود را حل و فصل کنند.
وی با بیان اینکه طغیان رودخانه تلار مسیر آب را تغییر داده و همچنان شاهد روان آب در کنار جاده اصلی، زمین های کشاورزی و واحد های مسکونی روستائیان هستیم، گفت: برای حل این مشکل نیاز به ماشین آلات مربوطه است.
6990/1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار مسئولان محیط زیست استان کرمانشاه با خانواده شهید احسان عزیزی

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

دریای خزر امروز مواج است

گفتمان مقاومت و پایداری از مهم‌ترین مبانی فکری امام خمینی (ره) بود

ثبات روند شیوع کرونا در فارس؛ روند نزولی در قم

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

افزایش 39 درصدی جمع‌آوری زکات فطره در مازندران

پیش‌بینی رگبار پراکنده و وزش باد در مازندران

بازگشایی 228 دفتر گردشگری در مازندران

تنور داغ نقل و انتقالات در هراز آمل/ چراغ والیبال روشن شد

امید به والیبال مازندران بازگشت

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

پیش‌بینی وضعیت جوی مازندران در هفته جاری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

مازندران در برابر حوادث طبیعی چقدر آماده است؟

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

14 دستگاه خودروی احتکاری در مازندران کشف شد

دستگیری سارق ابزار صنعتی در سوادکوه

شناسایی 70 بیمار کرونایی جدید در مازندران

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

21 میلیارد ریال زکات فطره توسط بهزیستی مازندران جمع آوری شد

تخلیه مخازن نفت نکا برای ذخیره بنزین

7500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

اعتبارات شهرستان بابل 48 درصد رشد یافت

اختتامیه جشنواره ملی رسانه‌ای گره 29 خرداد برگزار می‌شود

کمک 80 میلیارد ریالی بابلی‌ها برای شکست کرونا

فصل خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران

برنامه‌های انگیزشی برای ترغیب مردم به مطالعه را حمایت می‌کنیم

پرواز رامسر به مشهد برقرار شد

مازنی‌ها 21 میلیارد ریال زکات فطره به بهزیستی دادند

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

کشف هروئین و شیشه در چالوس

کشف خودروهای احتکاری میلیاردی در مازندران

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

سقوط از ارتفاع باعث مرگ کارگر بابلی شد

کتابخانه سبز مازندران با اعتبار 10 میلیارد تومانی احداث می‌شود

زمان مرحله دوم سمپاشی باغ‌های مرکبات مازندران اعلام شد

فعالیت مراکز ترک اعتیاد مازندران از سر گرفته می‌شود

تدبیر دولت در بازتوانی مراکز خدمات کشاورزی مازندران

برخورد کامیون با 3 خودرو در آمل

105 هزار مازندرانی عضو صندوق بیمه اجتماعی هستند

کمتر به آموزش های فنی و حرفه ای توجه شده است

پیک مصرف برق در کشور از 53 هزار مگاوات گذشت

سرپرست هیات کشتی مازندران استعفا کرد

گفت‌وگو با عیسی کلانتری در روند خاموش‌سازی آتش‌ جنگل‌ها: بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند