پیام مازند

آخرين مطالب

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران مقالات

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند- بهار در مازندران با جلوه های ویژه ای همراه است، یکی از این جلوه های ویژه، بهار نارنج است. عطر بهار نارنج در هوای مازندران جاری می شود و تنفس این عطر خوش بو، تنفسی در اندازه "مفرح ذات" است.
اما اردیبهشت مازندران، حال و هوای دیگری دارد، بهار نارنج، هر رهگذری را سرمست از عطر خوش می کند. در گذشته زنان مازندرانی با روش سنتی، عرق بهار نارنج تولید می کردند که اغلب برای مصارف خانگی بود. به این ترتیب که بهار نارنج های خشک شده را درون قابلمه می ریختند، تکه سنگ یا آجری درون قابلمه قرار می دادند و کاسه مسی یا کاسه ای از جنس روی، بر روی آجر می گذاشتند، آن را پر آب می کردند ، درپوش قابلمه را برعکس، روی قابلمه قرار می دادند و زیر قابلمه را روشن کرده و حرارت می دادند. با بخار آب، قطره های بهار نارنج، به در قابلمه می خورد و درون کاسه می ریخت و به این ترتیب، عرق بهار نارنج تولید می شد.
البته اکنون، کمتر از این شیوه استفاده می کنند و با تجهیزات بیشتری عرق گیری بهار نارنج انجام می شود.
اگر چه اغلب زنان مازندرانی، عرق گیری بهار نارنج انجام می دهند و این می تواند فرصت مناسب گردشگری برای مازندران باشد اما تاکنون از این ظرفیت، بهره ای برده نشده است. در حالی که در همین ماه اردیبهشت، فرصت ویژه گردشگری برای شهرهایی است که گلابگیری انجام می دهند و گردشگران مختلفی را از سراسر کشور جذب می کنند.
در حالی که شهرهای مازندران، هر کدام تابلوی بهار نارنج را در ارتفاع بلندتری نصب می کنند تا خود را صاحب عنوان شهر بهار نارنج بدانند، جشنواره هایی با نام بهار نارنج برگزار می شود که محلی برای فروش سوغات دیگر استان هاست و فقط به نام بهار نارنج برگزار می شود و فرصتی برای معرفی بهار نارنج مازندران نیست.
پرسش اساسی و بی پاسخ این است که چرا نتوانسته ایم گردشگران مخاطب جشنواره های متعدد بهار نارنج را به استان بکشانیم؟
** جای خالی کارشناسان
یک فعال فرهنگی در این باره گفت : سال 89 پس از 2 سال پژوهش، طرح جشنواره بهار نارنج را تهیه کرده و به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران تحویل دادم.
فریده یوسفی با بیان اینکه این طرح از سوی مدیرکل وقت، رسانه ای شد، افزود : اما از آنجا که زمان برگزاری طرح در اردیبهشت ماه بود و در آن مقطع از اردیبهشت ماه گذشته بودیم قرار بر این شد جشنواره بهار نارنج در اردیبهشت سال 90 برگزار شود.
وی با اشاره به طراحی جشنواره بهار نارنج به مدت 6 روز به ترتیب 2 روز در شرق، 2 روز در غرب و 2 روز هم در مرکز مازندران، گفت: برآورد هزینه برگزاری این جشنواره هم 104 میلیون تومان بود.
یوسفی توضیح داد : در حالی که طرح برای تامین بودجه به استانداری مازندران ارسال شده بود ، سر از شهرداری ساری درآورد و از طرح من حراست نشد و شهرداری هم به شکل ناقص و بسیار سطحی ، طرح را اجرا کرد.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه طرحی که نوشته بود در اجرا تبدیل به بازار فروش شد، افزود : در مجموع آنچه اجرا شد، تفاوت فاحش با طرحی داشت که من نوشته بودم.
یوسفی با بیان اینکه عطر بهار نارنج به رایگان در اختیار مازندرانی هاست ، ادامه داد: نتوانستیم از این فرصت، بهره برداری فرهنگی، اقتصادی و رفاهی برای مردم استان داشته باشیم.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه بهار نارنج می تواند برای مازندران یک فرصت گردشگری و درآمد پایدار اقتصادی باشد، گفت : بویژه برای مازندران که از ظرفیت های بالای گردشگری برخوردار است و این می تواند فرصت مضاعفی در این زمینه باشد.
یوسفی با بیان اینکه بر اساس وظیفه فرهنگی، طرح را نوشته بود ، افزود : اما به نظر کارشناسان توجهی نمی شود و حتی در زمان برگزاری جشنواره نه به عنوان نویسنده طرح بلکه به عنوان کارشناس هم از ما نظرخواهی نکردند.
وی با اشاره به اینکه این سرقت فرهنگی، هیچ توجیهی ندارد، ادامه داد: مطالبه مالی نداشتم و فقط می خواستم مازندران طرح نو و فرهنگی برای جذب گردشگر داشته باشد.
** برند بهار نارنج نداریم
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم در این باره گفت: با همه کم و کاستی که در استان داریم جشنواره های بهار نارنج در شهرهای مازندران بموقع شروع شد اما اینکه جشنواره بهار نارنج اکنون در چه جایگاهی قرار دارد باید به آن فکر کرد.
سیف الله فرزانه با بیان اینکه در شروع به کار این جشنواره ها، سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بر روند اجرای این جشنواره تمرکز داشت، افزود: هدف این بود هم بحث علمی را در این حوزه در جامعه نهادینه کنیم و هم دستاوردهای اقتصادی جشنواره مورد بررسی قرار گیرد ضمن اینکه نگاهی به تاثیرات آن را در مبلمان فضای شهری داشته باشیم.
وی ادامه داد: از دوران قاجار، که مبلمان اصلی باغ شاه، بهار نارنج بود تاکنون این مبلمان در بافت شهرها صورت نگرفته که مزین به درخت های نارنج باشد.
این مسئول گفت : جشنواره بهار نارنج باید به شکل استانی در شهرهای مختلف مازندران در قامت رویداد بین المللی و ملی برگزار شود.
فرزانه افزود : در طول دو سه هفته بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز، جشنواره بهار نارنج می تواند دوباره سفر را در مازندران رونق دهد.
وی با بیان اینکه سیاستگذاری جشنواره بهار نارنج می تواند در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران متمرکز اما اجرای آن در بخش های مختلف باشد، گفت : اگر سیاستگذاری توسط میراث فرهنگی باشد این مزیت را دارد که جشنواره در موقعیت هایی برگزار شود که آورده اقتصادی داشته باشد.
این مسئول یادآور شد: از ظرفیت اجتماعی جشنواره ها بویژه بهار نارنج، می توانیم شمال جشنواره ای داشته باشیم و برنامه ای بین استان های شمالی برگزار شود.
** کری خوانی و دیگر هیچ
وی با طرح این پرسش که این رویداد اکنون در چه شرایطی است، پاسخ داد : روزی که در برخی شهرهای مازندران کری خوانی کردند که کدام یک شهر بهار نارنج است ، این موضوع اکنون به سمتی رفته که در یکی از شهرها جشنواره کامل حذف شد و در یکی دیگر از شهرها به شکل نمایشگاه بسیار ساده برگزار می شود و این حق جشنواره نبود.
فرزانه با بیان اینکه به چشم اندازهایی که برای جشنواره ترسیم کرده بودیم دست نیافتیم، گفت : در همه کشورها وقتی جشنواره برگزار می شود برنامه و اهداف اولیه، امتداد می یابد و با تغییر افراد در مسئولیت ها، جشنواره به محاق نمی رود و این مساله درباره جشنواره بهار نارنج صادق بود و با تغییر افراد، جشنواره ماهیت خود را از دست داد.
وی با اشاره به اینکه اکنون شهرهای مازندران با هدایت سازمان میراث فرهنگی باید به شکل دبیرخانه ای در برگزاری عمل کنند، گفت: اردیبهشت آب و هوای بسیار عالی در استان داریم و با عطر بهار نارنج می توانیم گردشگران را با این زمان از مازندران آشنا کنیم.
فرزانه ادامه داد: وقتی پیک سفر نداریم با جشنواره بهار نارنج می توانیم ظرفیت اقتصادی برای استان رقم بزنیم و گردشگران را به مازندران بکشانیم.
این مسئول با بیان اینکه صرفا کاشتن درخت نارنج به معنی تمامیت اهداف این جشنواره نبود اما بخشی از جشنواره را شامل می شد، گفت : در بسیاری از شهرهای مازندران که داعیه دار شهر بهار نارنج هستند شاهد هستیم که حتی در ورودی این شهرها هم درخت نارنج کاشته نشده است و این یکی از اشکالات مبلمان شهری است که در پارک های محله، خیابان های شهری، پارک ها و دیگر موارد این ظرفیت خالی بیشتر دیده شود.
فرزانه ادامه داد: با تمام ظرفیت هایی که داریم هنوز برند علمی بهداشتی خوب در مورد بهار نارنج نداریم که به فرصت اقتصادی تبدیل شود.
** ضرورت رفتار استاندارد و دبیرخانه ای
وی افزود: باید در این زمینه استاندارد رفتار کرد و سطح رویداد را بالا برد و با برنامه حرکت کنیم.
فرزانه یادآور شد: از استاندار مازندران تقاضا داریم در ابلاغ سراسری به شهرهایی که قصد برگزاری جشنواره بهار نارنج دارند اعلام کند که به شکل دبیرخانه ای عمل شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود: در سال 2020 که مطابق با سال 1399 شمسی است رویداد بزرگ فرهنگی با عنوان " مازندران پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو " خواهیم داشت که می تواند برای مازندران آورده بسیاری داشته باشد.
وی با بیان اینکه باغات‌ مازندران باید به سمت کاشت انبوه درختان نارنج برود و این فرصت عظیم اقتصادی برای مازندران خواهد بود و این اقتصاد باید همگانی شود، گفت: درخت نارنج در هر منطقه جغرافیایی کاشته نمی شود و این فرصتی برای مازندران است تا از این ظرفیت بهره برداری کند.
واضح است که بهار نارنج می تواند فرصت اقتصادی جدید در زمینه گردشگری مازندران باشد اما ضمن اینکه برنامه مناسبی برای جذب گردشگر در این زمینه نداریم تبلیغات مناسب هم انجام نشده و اندک فضای برگزاری جشنواره های اینچنینی هم نتوانسته این فرصت را به خوبی معرفی کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیروس مشفقی درگذشت

تیم هراز آمل جایگزین کاله در لیگ برتر والیبال شد

شورای شهر ساری خواستار بررسی تخفیف 60 میلیارد تومانی برای یک برج شد

حدود هفت هزار مترمربع از اراضی ملی در کلاردشت آزاد شد

بزرگترین قاچاقچی چوب جنگلی در عباس آباد دستگیر شد

ترخیص بیماران کرونایی در بابل شتاب گرفت

15حلقه چاه غیرمجاز در مازندران مسدود شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: استفاده از شبکه‌های مجازی فرصت مغتنمی برای توسعه هستند

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خبر داد: ارائه تسهیلات به روستاییان و عشایر آسیب دیده از کرونا

فاز اول جاده سلامت در ساری اجرایی می شود

طرح جاده سلامت ساری اجرایی شد

ایجاد بندر خشک صادراتی به صورت شرکت تعاونی در زنجان

ثبت 129 شرکت تعاونی در گلستان

برگزاری رویداد مجازی "تعاون ایونت" در هرمزگان

اعلام آغاز و شرایط پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به واحدهای آسیب دیده از شیوع کرونا در فارس

اختصاص 408 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در هرمزگان

بیش از 3 هزار کرمانی از طریق کاریابی ها صاحب شغل شدند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: بهره مندی4477 طرح از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در ایلام

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی خبر داد:امکان دریافت آنلاین همه آگهی های ثبتی تشکل های کارگری و کارفرمایی

شریعتمداری :آیین‌نامه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی بامردان غیر ایرانی تصویب شد

شریعتمداری: روابط عمومی ها باید دوسویه ، گفت و گو محور با مردم و غیررسمی باشند+ فیلم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: انتقال درست اخبار، سرمایه اجتماعی را افزایش می دهد

میزبانی قاب هنر از صنایع‌دستی مازندران

علت مرگ ماهی های رودخانه قره سو کرمانشاه در دست بررسی است

مهار آتش سوزی در منطقه حفاظت شده مند استان بوشهر

تولد 3 راس گوزن زرد ایرانی در پارک وحش اراک

دریای مازندران برای 13 گردشگر دردسرساز شد

کشف گازوئیل یارانه‌ای قاچاق در سوادکوه

آتش‌سوزی ناشی از کپسول گاز در بهشهر

دستگیری قاچاقچی چوب‌های جنگلی در عباس‌آباد

برخورد موتور و تراکتور در بهشهر حادثه آفرید

هوای مازندران گرم‌تر می‌شود

اختلاس 56 میلیاردی بانکی در غرب مازندران

وضعیت قرمز و بحرانی کرونا در رامسر

سقوط از ارتفاع در سوادکوه جان عضو شورای روستا را گرفت

10 بیمار جدید در بابل گرفتار کرونا شدند

نظارت های حداکثری بر وسائط نقلیه عمومی، مراکز تجاری و پذیرایی در کیش

پلمپ دو واحد صنفی موبایل فروشی به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی در کیش

ایرنا خبرگزاری نظام و به عنوان یکی از ارکان قدرت ملی کشور در منطقه

انصراف کاله از لیگ برتر والیبال/تیمداری در دسته یک

تقدیر وزیر بهداشت از علوم پزشکی مازندران در مبارزه با کرونا

وضعیت کرونا در رامسر قرمز و بحرانی است

ناجیان در 375 نقطه حادثه خیز ساحل مازندران مستقر هستند

کشف اختلاس بانکی 56 میلیاردی در مازندران

تقاطع های پرتردد مازندران به سیستم روشنایی مجهز می شود

وضعیت سواحل مازندران در برنامه هفتم توسعه تعیین تکلیف شود

تخریب قبور ائمه اطهار (ع) لکه ننگی در تاریخ وهابیت است

برپایی 16 نشست تخصصی مجازی حوزه کودکان و نوجوانان در مازندران

ساعاتی همراه با عشایر کوچ‌رو/ شرایط استفاده از مراتع

هشدار محیط زیست نسبت به آتش سوزی جنگل ها در مازندران