پیام مازند

آخرين مطالب

گلایه مردم نوشهر از پخت نان بی کیفیت در نانوایی ها اجتماعي

گلایه مردم نوشهر از پخت نان بی کیفیت در نانوایی ها
  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- شماری از شهروندان و روستائیان نوشهری از پخت نان بی کیفیت در این شهرستان گردشگرپذیر غرب مازندران گلایه دارند و آن را متاثر از کم توجهی و ضعف نظارت پیوسته مسئولان نهادهای ذیربط می دانند.

آنان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند با وجود آنکه نرخ نان در ماه پایانی سال گذشته افزایش داشت انتظار این بود تا نانوایان نسبت به افزایش کیفیت نان دقت بیشتری می‌کردند که متأسفانه این انتظارات برآورده نشده است.
براساس مصوبه کارگروه آرد و نان در مازندران در اسفند ماه سال گذشته نرخ نان با سهمیه دولتی و آزاد پز به طور میانگین حدود 10 درصد در این استان افزایش پیدا کرد.
در شهرستان بیش از 130 هزار نفری نوشهر، حدود 150 واحد خبازی فعالیت دارد که از این تعداد 130 واحد آن دولتی و بقیه نیمه دولتی است.
یکی از شهروندان هلستان نوشهر با انتقاد از نبود نظارت کافی بر نحوه فعالیت واحدهای خبازی این منطقه شهری گفت که اغلب شهروندان این منطقه بویژه آن‌هایی که دارای وسائط نقلیه هستند به علت پایین بودن کیفیت نان این منطقه ناگزیرند به مرکز شهر نوشهر بروند.
رسول رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 2 واحد خبازی یکی در بالادست و مورد دیگر نیز در پایین دست محله هلستان فعالیت دارد که متأسفانه نانواها در پخت و حتی شکل و اندازه نانی که تولید می‌کنند دقت لازم ندارند.
وی با اشاره به افزایش قیمت انواع کالاهای اساسی و نیز مشکلات مردم در تأمین مایحتاج زندگی اظهارداشت: امروز اغلب مردم به علت گرانی کالاهای خوراکی بویژه برنج ناگزیرند در تمام وعده‌های غذایی نان مصرف کنند اما به نظر می‌رسد دستگاه‌های اجرایی مسئول در این حوزه نقش پررنگی ندارند.
این شهروند نوشهری گفت که نارضایتی اغلب شهروندان فقط به پایین بودن کیفیت نان محدود نمی‌شود بلکه از تعطیلی خودسرانه، کم فروشی، رعایت نکردن نوبت و برخورد ناشایست نانواها با مشتریان نیز گله دارند.
رضایی افزود: این مشکلات به اطلاع دستگاه‌های مسئول رسانده شده ولی همچنان شاهد تکرار آن در واحدهای خبازی در این منطقه هستیم و این موید آن است که موضوع برای آنها اهمیت چندانی ندارد.
علی خزایی یکی از شهروندان پول مرکز بخش کجور نوشهر نیز گفت: با اینکه برابر ضوابط باید روی شیشه واحدهای خبازی زمان کاری نانوایی‌ها اطلاع رسانی شود ولی صاحبان نانوایی‌ها نسبت به انجام این تکلیف قانونی چشم پوشی می‌کنند.
بخش ییلاقی و کوهستانی کجور با دست کم 12 هزار نفر جمعیت ثابت و 25 هزار نفر جمعیت متغییر دارای 2 شهر یکی پول و دیگری کجور و نیز 64 روستا است که در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب شرقی شهرنوشهر قرار دارد.
وی افزود: برخی از واحدهای خبازی خودسرانه اقدام به تعطیلی واحدهای صنفی خود می‌کنند و حتی شهروندان نیز اطلاعی از زمان تعطیلی انان ندارند چرا که اطلاع رسانی در این زمینه صورت نمی‌گیرد.
خزایی با اشاره به بعد مسافت حدود 70 کیلومتری این شهر کوهستانی با نوشهر و مشکلات تأمین نان برای شهروندان این منطقه از مسئولان ذیربط خواستار رسیدگی به وضع موجود و نظارت بیشتر بر نحوه فعالیت واحدهای خبازی شد.
علی اسلامی یکی از اهالی روستای چلندر نوشهر نیز در خصوص کیفیت نان‌ها گفت: با اینکه از سال گذشته نرخ انواع نان افزایش پیدا کرده ولی با این حال نه تنها کیفیت نان بالا نرفت بلکه پایین هم آمد و نکته مهم‌تر حتی از حجم نان نیز کاسته شده و نمی دانم کدام یک از مقام مسئول باید پاسخگوی این وضعیت نابسامان در این روستا باشد.
این روستایی گفت که به نظر می‌رسد مصوبات کارگروه آرد و نان شهرستان نسبت به تخلفاتی که از سوی برخی از نانوایان این منطقه رخ می‌دهد، ضمانت اجرایی ندارد و با این موضوع مماشات می‌شود و گرنه اگر با نانوایان متخلف برخورد و حتی اقدام به پلمب کردن واحدهای خبازی آنها شود کمتر شاهد چنین تخلفاتی در این منطقه هستیم.
رضا مفیدی مسئول نمایندگی اداره غله نوشهر پایین بودن کیفیت آرد را از علت‌های اساسی پخت نان بی کیفیت در برخی از واحدهای خبازی این شهرستان بیان کرد و گفت که شنیده شده گندمی که ماه گذشته برای تولید آرد وارد کارخانه‌های آرد مازندران شده از استان کردستان بوده و چندان مطلوب نبوده است.
وی افزود: طبق بررسی‌های به عمل آمده چنین وضعیتی باعث سستی آرد شده و بنابراین نانوایان تازه کار نمی‌توانند به آسانی نان باکیفیت از این آرد پخت کنند.
وی ابراز امیدواری کرد طبق وعده‌های داده شده مسئولان استانی بزودی آرد با کیفیت درجه بالا در این شهرستان توزیع شود.
رئیس اتحادیه نانوایان نوشهر نیز گفت: نزدیک به 20 هزار کیسه آرد 40 کیلویی میان 150 واحد خبازی این شهرستان ماهانه توزیع می‌شود منتهی از اینکه همیشه نانوا به خاطر پایین بودن کیفیت نان مورد واخواهی قرار گیرد چنین برداشتی به نظر دور از انصاف است.
اصغر رضایی افزود: استاندارد نبودن تجهیزات واحدهای خبازی، پایین بودن کیفیت آرد، هزینه‌های کارگری، افزایش بهای برق، آب، گاز و در نهایت گرانی انواع کالاهای اساسی از مسائلی است که روی کارکرد این قشر زحمت کش جامعه اثر می‌گذارد.
وی اظهار داشت: با این وجود این مسائل نیز نباید بهانه‌ای شود تا نانواها در پخت نان دقت لازم را نداشته و نان بی کیفیت به مشتریان عرضه کنند اما مسئولان کشوری باید برای رفع مشکلات معیشتی این قشر تدابیر ویژه ای بیندیشند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نوشهر گفت که اغلب پرونده‌های با موضوع تخلفات واحدهای خبازی درکارگروه آرد و نان که هرماه در فرمانداری شهرستان مطرح می‌شود مربوط به کم فروشی، گران فروشی و عدم درج قیمت بوده است.
حیدرعلی محجوب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون اعلام تعداد واحدهای خبازی متخلف شناسایی شده در این شهرستان افزود: در برخی از مناطق حوزه روستایی بخش مرکزی نوشهر مانند "صلاح الدین کلاً"، "توسکاتک" و "ونوش" هرکدام از واحدهای خبازی از یک میلیون تومان تا سه میلیون تومان به علت ارتکاب تخلف کم فروشی، گران فروشی و عدم درج قیمت براساس مصوبه کارگروه آرد و نان جریمه شدند.
وی ادامه داد: در بخش کجور نیز درپی گزارش‌های مردمی و نیز بازرسی کارشناسان این نهاد تعدادی از واحدهای خبازی اقدام به فروش آرد یارانه‌ای با نرخ آزاد به تعدادی از دامداران کرده بودند و ضمن شناسایی با این افراد متخلف برابر قانون برخورد شد.
7078 /1602/‏1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امام‌جمعه نوشهر: توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا جدی گرفته شود

دستگاه قضا در مورد مبارزه با فساد گزارش مستمر دهد

لزوم ارائه گزارش برخورد دستگاه قضایی مازندران با مفسدان

آتش به اختیار فرهنگی باشیم/ دستهای مفسدان اقتصادی قطع شود

شورای ‌امنیت، آتش‌ بس جهانی اعلام کرد

از آقازاده تا پایتخت5 : سریال هایی "سپاه" حمایتشان کرد + عکس

نمدمالی رامسر دارای نشان یونسکو است

50 درصد تالارها ورشکسته مطلق شدند

واکنش آمریکا به حادثه در تأسیسات نطنز

لغو تمامی جلسات اداری شهرهای قرمز کرونایی مازندران

انجام یکی از پیشرفته‌ترین اعمال جراحی ترمیم گشادشدگی آئورت در بابل

بخشی‌نگری به بابل و مازندران ضربه زده است!

فریب دعوای تعداد درخت نارنج برای انتخاب شهر بهارنارنج را نخورید!

پیام تبریک فرمانده یگان محیط زیست به مناسبت روز محیط بان

تصاویر جان‌ باختگان حادثه مرگبار کلینیک سینا اطهر

اسم واقعی آرون افشار، حمید هیراد و خوانندگان دیگر چیست؟ + بیوگرافی و عکس

در رونق تولید شجاعت کاری ندارید جابجا می‌شوید

دلالان قدرت رقابت کشاورزی مازندران را گرفته‌اند

محدودیت‌های کرونایی به شهرهای با وضعیت قرمز برمی‌گردد

پاسخ ایران به تهدید نظامی آمریکا

تصویر یکی از سوله‌ های حادثه‌ دیده هسته‌ ای

بیوگرافی و کارنامه هنری سیروس گرجستانی + عکس

ادعای نیویورک‌ تایمز درباره حادثه نطنز

گام 100 درصدی نوشهر، چالوس و کلاردشت مازندران در شبکه تلفن همراه

اعتبار 53 میلیارد تومانی برای تقویت شبکه تلفن همراه نوشهر، چالوس و کلاردشت

واکنش رضا عطاران به درگذشت سیروس گرجستانی + عکس

موزه آوندهای تاریخی سه هزار ساله در رامسر افتتاح شد

زنجیره داخلی گردشگری کشور کامل شده است

گردشگری محرکی برای اقتصاد بهم ریخته و کرونا زده است

آثار کنده کاری در غار اسپهبد خورشید غوغا می کند

نماز جمعه در شهرهای قرمز کرونایی مازندران برگزار نمی شود

قاچاق و واردات بی رویه مانع جهش تولید است

توسعه گردشگری و آبزی پروری در آببندان های مازندران

نارضایتی رئیس جمهور از روند پرداخت تسهیلات به بخش‌های آسیب‌دیده از کرونا

220 پروژه گردشگری امسال افتتاح می شود/ اقامت 5 میلیون نفردر خرداد

45 حقیقت جالب درمورد سریال وایکینگ ها که نمی‌دانستید!

دومین هتل پنج ستاره استان مازندران در بابلسر افتتاح شد

استاندار مازندران: محدودیت‌های کرونایی به شهرهای با وضعیت قرمز برمی‌گردد

وضعیت کرونا در 2 شهرستان مازندران قرمز است

طواف پیکرهای مطهر شهدای خانطومان در مشهد الرضا (ع)

کاربردی شدن تحقیقات و افزایش صادرات راهبرد کشاورزی مازندران است

مازندران هفته آینده را با افزایش پنج درجه‌ای دما آغاز می کند

هجوم دلالان برای خرید اراضی کشاورزی افزایش یافته است

عدم فاصله‌گذاری اجتماعی مازندران را به پیک کرونا نزدیک می‌کند

جانباز 70 درصد تنکابنی آسمانی شد

تهیه الگوی ایرانی - اسلامی رفع بیکاری و اشتغال در کشور

مصرف سموم کشاورزی در مازندران کاهش یافته است

45 واحد مسکن محرومان در ساری ساخته شد

بازگشت 21 پرنده شکاری همزمان با میلاد ضامن آهو به آسمان خراسان رضوی

تشکیل پرونده قضایی برای متخلفین کشتار خرگوش‌های وحشی