پیام مازند

آخرين مطالب

از تسویه مطالبات کاسپینی ها تا میراث خواران چابک و داستان ملخ های سیاسی سياسي

از تسویه مطالبات کاسپینی ها تا میراث خواران چابک و داستان ملخ های سیاسی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - استان ها - افزایش تولید گوشت قرمز، تامین دو هزار واگن برای صادرات به آسیای میانه، تسویه مطالبات سپرده گذاران کاسپین، خروج خدمه نفتکش «فرنت الطیر» از کشور، کشف مزرعه تولید بیت کوین، میراث خواران چابکتر از میراث داران، رخت سیاه طبیعت درعزای علفزار و داستان ملخ های سیاسی چکیده ای از عناوین اخبار و گزارش های خروجی استان های ایرنا در 24 ساعت گذشته است که در قالب این بسته خبری ارائه می شود.

خروجی سراسری استان‌ها، ویترین اخبار مهم و ملی 31 سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی است که به صورت روزانه بیش از 100 فرآورده شامل خبر، گزارش و میزگرد در آن انتشار می‌یابد و چکیده مهم‌ترین آنها هر روز برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می‌شود.
*افزایش تولید گوشت قرمز
افزایش قیمت گوشت قرمز طی ماههای گذشته آن هم به یکباره به 3 تا 4 برابر قیمت معمول آن موجب شد تا بسیاری از امکان خرید و دسترسی به این ماده مغذی محروم بمانند اما با بارندگی‌های خوب امسال، این روزها خبرها حاکی از بهبود وضعیت تولید گوشت قرمز است که امید به کاهش قیمت‌ها را در پی دارد؛ چنانکه مرتضی رضایی معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در شهرکرد به ایرنا گفت: بارش‌های مساعد و فراوانی علوفه دامی موجب افزایش تولید گوشت قرمز شده است و پیش بینی می‌شود تولید گوشت علی رغم سیلاب‌های مخرب نسبت به 84 هزار تن سال قبل رشد خوبی داشته باشد.
* تأمین 2 هزار واگن باری برای صادرات کالا از سرخس به آسیای مرکزی
خبر تأمین 2 هزار واگن باری برای صادرات کالا از سرخس به آسیای مرکزی تیتری دیگر از اخبار اقتصادی ایرنای استان هاست که برای بسیاری از صادر کنندگان که طی سالهای متوالی، مدت‌ها محصولاتشان در پایانه‌ها معطل واگن می‌ماند، بسیار خوشحال کننده است. خبری که امروز مرکز مشهد از مصطفی نصیری ورگ سرپرست اداره کل راه آهن خراسان اعلام کرده با این لید که در 2 ماه نخست امسال بازرگانان کشور بیش از 2 هزار دستگاه واگن باری با مشارکت بخش خصوصی کشورهای آسیای مرکزی بویژه ترکمنستان و ازبکستان برای صادرات کالا از مرز ریلی سرخس به آسیای مرکزی از برخی از این کشورها تأمین کردند.
*تسویه مطالبات سپرده گذاران کاسپین تا سقف 10 میلیارد ریال
خبر دیگر ایرنای استان‌ها مربوط به مؤسسه کاسپین است که طی آن علی رسولیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفته است که بر اساس اعلام نهادهای مالی و نماینده مؤسسه کاسپین در این استان مطالبات سپرده گذاران تعاونی‌های اعتبار منحله تشکیل دهنده این مؤسسه تا سقف 10 میلیارد ریال حسابرسی و تسویه شده است.
به گفته وی، پیش از این مطالبات سپرده گذاران مؤسسه منحله فرشتگان پرداخت شده بود و مطالبات سه تعاونی اعتبار الزهرا (س)، پیوند و بدرتوس مانده بود که براساس اعلام مسئولان مؤسسه کاسپین، مشکل این تعاونی‌ها نیز رفع شده و مطالبات سپرده گذاران آنها مطابق فرمول اعلام شده پرداخت شده است.
*وجود یک هزار دستگاه خودروی قاچاق در انبارها
اما خبری خودرویی هم در این مدت بر روی اخبارایرنا قرارگرفت به نقل از جمشید قسوریان جهرمی، رئیس سازمان اموال تملیکی کشور که از وجود یک هزار دستگاه خودروی قاچاق در انبارهای این سازمان خبرداد و گفت: بخشی از این خودروها بیش از 2 سال از زمان دپوی آنها می‌گذرد، خودروهایی که بالای 2 هزار و 500 سی سی بوده برای تعیین تکلیف آنها نیازمند مجوز دستگاه قضائی هستیم.
*خروج خدمه نفتکش « فرنت الطیر » از ایران
خروج 23 خدمه نفت کش « فرنت الطیر » که صبح امروز با یک فروند هواپیما بندرعباس را به مقصد دوبی ترک کردند هم خبری بود که مرکز بندرعباس به نقل از الله مراد عفیفی پور مدیر کل بنادر هرمزگان بر روی اخبار استان‌های ایرنا انتشار داد، نفتکشی که به همراه یک فروند کشتی نفتی دیگر 23 خردادماه در دریای عمان هدف حمله مشکوکی قرارگرفت و دچار حادثه شد.
*حادثه نفتکش‌ها ناشی از بدخواهی علیه دیپلماسی ایران است
درمیان هجمه‌ها و توطئه‌ها برای انتصاب این حملات مشکوک به جمهوری اسلامی ایران، مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خبری که توسط دفتر استان سمنان منتشر شده، گفته است: حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان نشان می‌دهد عده‌ای توسعه روابط دیپلماتیک ایران با جهان را به ضرر خود می‌دانند و آن را بر نمی‌تابند.
*دشمنان در پیاده سازی سناریوهای خود علیه ایران ناموفق بوده‌اند
در شرایطی که این روزها شاهد اشکالی متعددی از تلاش‌های دشمنان برای فشار بر جمهوری اسلامی و ملت ایران هستیم، معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور هم در قزوین گفت: دشمنان در پیاده سازی سناریوهای خود علیه ایران به دلیل داشتن نعمت رهبری و ولی فقیه، هوشیاری و بصیرت مردم و نیروهای نظامی آماده و سلحشور ناموفق بوده‌اند و آمریکا در ایجاد ائتلاف جهانی برای اقدام نظامی در منطقه بر علیه ایران کاری از پیش نبرده است.
* پیش بینی لازم در مقابل فشارهای دشمن در اقتصاد مجازی اتخاذ شده است
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در البرز درباره اقدام‌های ایران مقابل تهدیدهای دشمن در فضای مجازی گفت که پیش بینی‌های لازم در مقابل فشارهای احتمالی دشمن در عرصه اقتصاد فضای مجازی، اتخاذ شده است ضمن آنکه دشمن خیلی وقت است فعالیت‌های خود را شروع کرده و در این فضا فشارهایی را وارد می‌کند؛ بیش از یک و نیم سال است که "سرویس‌های ابری" دنیا خدمات دادن به شرکت‌های ایرانی را متوقف کرده‌اند.
*باید در مدیریت شوراهای شهر تجدید نظر جدی شود
اما در میان اخبار اجتماعی هم تجدید نظر جدی در مدیریت شوراهای شهر مطلبی است که محمد امید، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در جلسه‌ای با دهیاران فیروزکوه اعلام کرده و گفته است: توفیقات شوراهای روستایی به مراتب از شوراهای شهرها بیشتر است و شاید علت این مسئله این باشد که دستگاه‌های متعددی متولی انجام اقدامات شهری هستند اما در روستاها اعضای شورا و دهیاران شخصاً در سطوح بالاتر نیز پیگیر امور روستایی بوده و این پیگیری‌ها در بیشتر مواقع مؤثر واقع می‌شود.
*بررسی موضوع لایروبی رودخانه کاررون توسط یک هیأت هلندی
همایون یوسفی نماینده مردم اهواز، باوی ، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی هم اعلام کرده که یک هیأت از هلند برای بررسی موضوع لایروبی رودخانه کارون که یکی از مطالبات به حق مردم است، از روز شنبه وارد اهواز شده‌اند و قرار است این هیأت در هفته جاری کارهای مطالاتی مربوط به لایروبی این رودخانه را انجام داده و دوشنبه نشیتی در وزارت نیرو خواهند داشت.
*کشف مزرعه تولید بیت کوین در مانه و سملقان
در میان این خبرها، کشف مزرعه تولید بیت کوین در مانه و سملقان بجنورد هم خبری جالب توجه است که از قول فرمانده انتظامی خراسان شمالی منتشر شده و سردار"علیرضا مظاهری" اعلام کرده که از این مزرعه تولید ارز دیجیتالی «بیت کوین» به ارزش تقریبی پنج میلیارد ریال بدست آمده است.
*رونمایی از نهج البلاغه به خط بریل برای نخستین بار در جهان اسلام
در خبری فرهنگی هم از استان اصفهان برای نخستین بار در جهان اسلام از نهج البلاغه به عنوان منبعی ارزشمند و غنی از اندیشه و اخلاق و فرهنگ در حوزه شیعی و اسلامی به خط بریل رونمایی شد که در مدت دوسال به انجام رسیده و مطالب آن در 17 جلد تقسیم شد که 10 جلد نخست شامل 241 خطبه و چهار جلد 79 نامه و سه جلد آخر 440 حکمت را شامل می‌شود.
*از میراث خواران چابک تا رخت سیاه طبیعت درعزای علفزار و سفره‌های شور
از میراث خواری و قاچاق عتیقه گرفته تا فردگرایی جامعه، و از آتش سوزی‌ها و اثرات مخرب آن بر طبیعت تا محیط زیست و نیز ظرفیت‌های مغفول مانده زنان در توسعه، گزارش‌های منتشره بر روی خروجی اخبار استان‌های ایرنا به شمار می‌رود که هر یک از استان‌ها به تناسب موضوع روز و سوژه مهم منطقه بدان پرداخته است.
*میراث خواران چابکتر از میراث داران
گزارشی از مرکز ساری است که به موضوع قاچاق اشیا عتیقه در مازندران و اینکه چگونه این میراث خواران از مکان‌های تاریخی دارای ذخایر ارزشمند زودتر از مجموعه‌های متولی با شبکه گسترده مردمی با خبر می‌شوند و این مجال را هم پیدا می‌کنند که با حفاری‌های چند ساعته تا چند روزه به مراد دلشان دست بیابند، پرداخته است.
*میراثی در تمنای مراقبت برای ماندگاری
مرکز گیلان هم با عنوان «میراثی در تمنای مراقبت برای ماندگاری» به موضوع آتش سوزی‌های بزرگ و کوچکی که جنگل‌های هیرکانی را به عنوان میراثی طبیعی با قدمتی به وسعت تاریخ تهدید می‌کند جنگل‌هایی که قبای سبز خود را بر بخش‌هایی از استان گیلان گسترانیده‌اند و ضرورت مشارکت جوامع محلی، گردشگری مسئولانه و زیستی هوشمندانه برای حفظ آنان می‌پردازد.
*رخت سیاه طبیعت در عزای علفزارها
گستردگی این آتش سوزی‌ها که بخش عمده آن ناشی از بی توجهی ما به محیط زیست و طبیعت مان است و با افزایش دمای هوا تشدید می‌شود، موجب گردیده تا این حوادث دامنگیر بسیاری از استان‌ها شود و خمین هم در همین راستا گزارشی با عنوان «رخت سیاه طبیعت در عزای علفزارها» تولید و بر روی خبر استانی ایرنا انتشار داده است که به نقش عامل انسانی در این حوادث و خسارات غیر قابل جبران آن می‌پردازد.
«دود غلیظ آتش سوزی‌های سریالی در مراتع» هم گزارشی دیگر از مرکز قزوین در همین رابطه است.
*داستان ملخ‌های سیاسی
اما داستان ملخ‌های سیاسی هم گزارشی با نگاهی متفاوت‌تر به آفت ملخ‌های صحرایی است که بعد از وقوع سیل گسترده که 25 استان کشور را درگیر کرد، طی دو ماه گذشته در سطحی گسترده استان‌های مختلف را به مقابله واداشت با این مقدمه بدان ورود یافته است «ملخ ها به راحتی در سیاست هم نقش آفرینی می‌کنند مثل همین ملخ‌های صحرایی که برخی می‌گویند شاید کشورهای حاشیه خلیج فارس به عمد با آنها مقابله نکرده‌اند تا با عبور از دریاها وارد ایران شده و ویرانی به بار آورند، ملخ‌ها در عرصه اقتصادی هم می‌توانند برای خود جولان دهند. ملخ مهمان ناخوانده ای است که برایش فرقی ندارد میزبان کجاست و چه دارد. هر چه ببیند می‌خورد و اقتصاد میزبان را ویران می‌کند.»
*سفره‌های شور ایرانی
گزارش سفره‌های شور ایرانی هم به مصرف نمک و ذائقه شور ایرانیان و تمایل شأن به مصرف غذاهای پرنمک و تبعات و عوارض ناشی از آن از جمله پرفشاری خون اشاره دارد.
*فردگرایی، رنجی که جامعه را از توسعه بازمی‌دارد
اما مرکز سمنان به بیماری دیگر پرداخته که شکلی متفاوت دارد و سلامت و توسعه جامعه را دچار اختلال می‌کند و آن بیماری فردیت و فردگرایی و نبود روحیه جمعی است و در مقدمه آورده است: در سال‌های اخیر روحیه انجام کارها به صورت جمعی که ضرورت ارتقا و توسعه است، رنگ باخته و روحیه فردگرایی در بین افراد جامعه قوت گرفته است که بررسی این موضوع در ابعاد مختلف گویای نوعی آسیب است.
*ظرفیت مغفول مانده زنان در توسعه
از طبیعت و آتش سوزی‌ها که بگذریم «ظرفیت مغفول مانده زنان در توسعه» سوژه‌ای دیگر است که مرکز تبریز بدان پرداخت و وضعیت زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و بهره مندی آنان از فرصت‌های مناسبی که برای مشارکت سیاسی و اجتماعی فراهم شد و مغفول ماندن بخشی از این ظرفیت انسانی قابل توجه در حوزه توسعه بررسی کرد.
*تاریک و روشن اقتصاد دانش‌بنیان
تاریک و روشن اقتصاد دانش بنیان هم عنوانی دیگر از گزارش‌های 24 ساعت گذشته ایرنای استان هاست که توسط دفتر فارس تولید شده و به این موضوع اقتصادی پرداخته است.
*******************************************
این مطالب گزیده‌ای از اخبار 24 ساعت گذشته ایرنا در حوزه استان هاست که هر روز در قالب بسته خبری منتشر می‌شود.
**1906


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

53 نفر بر اثر حوادث کار در مازندران جان باختند

جاده هراز همچنان ترافیک پرحجم دارد

ترافیک به جاده های مازندران برگشت

ترافیک سنگین در جاده هراز

تخصیص اعتبار یک‌هزار میلیارد ریالی برای حل مشکل پسماند مازندران

ترکیه، آمریکا را با «چشمه صلح» تهدید کرد

ترافیک در تمامی جاده‌های مازندران سنگین است

مکرون: حمله‌ ترکیه «دیوانگی» بود

عراق بازداشت روح‌ الله زم در نجف را تکذیب کرد

اجرای طرح‌های زیرساختی برای چشمه باداب سورت شتاب می‌گیرد

باداب سورت مازندران؛ چشمه های پلکانی و رنگین کمانی

مرگ مجازی مهم ترین چشمه میراثی ایران

امام‌جمعه نوشهر: شکوه اربعین حسینی نشانه تداوم خط عاشورا است

سفارش امام و رهبری را مبنی بر عدم اطمینان به آمریکا فراموش نمی‌کنیم

ترافیک در بیشتر نقاط جاده‌های مازندران پرحجم است

پرونده های مسن قضایی مازندران تعیین تکلیف می‌شود

حرکت نمادین اسرای کربلا چهره مازندران را اربعینی کرد

گمشدگان در جنگل‌های نوشهر پیدا شدند

پرونده های مسن قضایی استان تعیین تکلیف می‌شود

مطالعات تفصیلی 30 منطقه اولویت دار ژئوپارک انجام شد

آغاز عملیات اجرایی ثبت ژئو پارک ارس در یونسکو

گام نخست مازندران برای رسیدن به ژئو پارک

6 المپیاد جدید در سبد فعالیت‌های علمی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد

ثبت نام شانزدهمین دوره المپیاد ملی مهارت ازاسفند آغاز می شود

استاندار ، نخبگان مازندران را به کارآفرینی فراخواند

حکم شلاق یک عضو شورای شهر ساری تایید شد

خدمت‌رسانی 21 موکب مازندران در کربلا و نجف به زائران اربعین

دختران ساری با شکست خانگی برابر مس ، قعرنشین جدول شدند

یک مجتمع فولاد در مازندران به مدار تولید بازگشت

فرماندار چالوس بر آمادگی دستگاه‌ها هنگام بارندگی پائیزی تاکید کرد

انتقاد مدیرکل بهزیستی مازندران از کوتاهی در مناسب‌سازی معابر شهری

زن روستایی در چرخه تولید مواد غذایی نقش اصلی را دارد

استانداری مازندران خواستار هماهنگی با فرمانداران در انتصاب مدیران ادارات شد

کاهش نرخ بیکاری ارمغان طرح‌های اشتغالزایی

مشارکت اقتصادی در مازندران افزایش یافت

استقبال بی‌نظیر مردم بیانگر حسن نظر و اعتقاد قلبی است

سیل اخیر 21 میلیارد تومان به عباس‌آباد خسارت زد

ترامپ: آمریکا آماده مذاکره با ایران است

طرح‌های نیمه‌کاره شهرستان نور با مشارکت مردم از سرگرفته شد

بازگشت ترافیک پایان هفته به جاده‌های مازندران

ارزش هفتگی معاملات بورس مازندران به 496 میلیارد ریال رسید

زیرساخت‌های کشور باید با حضور بخش‌خصوصی توسعه یابد

موکب‌های مازندران تا سه روز پس از اربعین خدمات می‌دهند

تاکید استاندار بر رفع معضل زباله مازندران ظرف 2 سال آینده

استقرار 33 اکیپ راهداری زمستانی در محورهای مازندران

بارش سنگین برف تردد در جاده های مازندران را مختل کرد

فرسودگی ماشین‌آلات چالش پیشروی راهداران زمستانی در مازندران

خودروهای لوکس توقیفی در بندر نوشهر بزودی تعیین تکلیف می‌شود

شرکت‌های توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان‌ها احیاء می‌شود

دیدن، آرزویم نیست