پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا از معضل زباله در محمودآباد گزارش می دهد

این طلای دردسر ساز! مقالات

این طلای دردسر ساز!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - پدیده پسماند و جمع‌آوری، دفن و امحاء زباله از مشکلات اساسی استان‌های شمالی است که در این میان شهرستان محمودآباد به دلیل نزدیکی به محل دپو و انباشت زباله یکی از کانون‌های اصلی مشکلات زیست‌ محیطی در مازندران به شمار می‌آید.
با وجود تمام رایزنی های انجام شده از سوی مجموعه شهرداری و شورای شهر و محیط زیست شهرستان تاکنون هنوز اقدام موثری در راستای حل معضل پسماند محمودآباد صورت نگرفته است و اینکه این روند تا چه زمانی ادامه دارد باید از مسئولان پرسید.
  پدیده زباله، موضوعی شهرستانی، منطقه‌ای و یا استانی نیست بلکه یک موضوع کشوری محسوب می‌شود و باید از مقامات بالا دست کشوری اقدام شود چرا که تبعات آن شامل حال همه افراد جامعه است.
مردمی که در آن محل سکونت دارند و مسافرانی که به دلیل توریست پذیر بودن مازندران از محمودآباد می‌گذرند برای شنا به منطقه ساحلی رفته و دقیقا در محلی شنا می کنند که شیرآبه های زباله ها راهی دریا شده است. این شهرستان که از جمله شهرهای اصلی محورهای مواصلاتی مازندران تلقی می‌شود و مسافران با توجه با حضور در این شهر و یا گذر از آن شاهد آلودگی و عوارض ناشی از آن هستند.
ناگفته هایی که گفته نشد
محسن صالحی عضو شورای شهر محمودآباد در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه توافق نامه ای بین مجموعه شهرداری محمودآباد و مجموعه مدیریتی فرمانداری آمل امضا شد که بنابر آن محمودآباد روزانه 6 سرویس زباله در در محل دپوی زباله آمل تخلیه کند، اظها کرد: به علت بحث هایی که در محل دپوی زباله عمارت آمل به وجود آمد امروز شاهد تخلیه حتی 3 سرویس زباله نیز از محمودآباد به عمارت نیستیم.
وی تصریح کرد: ناگفته نماند که مجموعه عمارت نیز گنجایش این حجم زباله ها را ندارد و مجموعه فرمانداری آمل همکاری لازم را داشته اما منطقه ظرفیت بیش از این را ندارد.
عضو شورای شهر محمودآباد خاطرنشان کرد: این موضوع یک همت استانی از سوی علوم پزشکی، جهاد کشاورزی، محیط زیست و استانداری مازندران را طلب می کند تا این شهرستان از چالش بزرگی همچون زباله رها شود.
صالحی گفت: مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر محمودآباد آمادگی لازم برای سرمایه گذاری در بحث محل دپوی زباله و زباله سوز را داشته و منتظر تایید زمین مناسب از سوی محیط زیست هستیم.
عضو کمیسیون محیط زیست شورای شهر محمودآباد افزود: بوی بد زباله در محل دپو باعث اعتراضات مردم آن منطقه شده و ما چاره ای پیش رو نداریم مگر اینکه زمین مورد نظر از سوی محیط زیست و نهادهای ذی ربط برای خرید تایید شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه شرایط جغرافیایی و استرایژیکی محمودآباد به علت پایین دست بودن به گونه ای بوده که نهادهای ذی ربط زمین موردی را تایید نمی کنند، بیان کرد: نزدیکی به واحدهای صنعتی و مسکونی در منطقه نیز باعث شد تا نتوانیم زمینی مناسب برای دپوی زباله خریداری کنیم.
عضو شورای شهر محمودآباد تصریح کرد: مجموعه شهرداری و شورای شهر از هزینه های عمرانی شهر نیز برای خریداری زمین مناسب و مکانی برای زباله سوز می گذرند اما راه حل ممکن وجود ندارد.
صالحی اظهار کرد: آتش زدن زباله ها در محل دپوی زباله کار مجموعه شهرداری نبوده چون قطعا از عواقب عمل که منجر به آلودگی های زیست محیطی می شود، اطلاع دارند.
عضو کمیسیون محیط زیست شورای شهر محمودآباد خاطرنشان کرد: شرایط جغرافیایی محمودآباد به گونه ای بوده که باید هر چه زودتر وضعیت مشخص و زمین خریداری شود و ما منتظر اعلام وضعیت از سوی محیط زیست برای خریداری هستیم.
سرنوشت نامعلوم زباله ها در محمودآباد
رییس اداره محیط زیست محمودآباد گفت: مشکلات در دفن زباله در منطقه عمارت آمل باعث شد تا زباله های محمودآباد روی هم تلنبار شده و نیاز به ورود جدی نهادهای استانی در این منطقه داشته باشد.
علی محمد دعاگو در گفت و گو با ایسنا با توجه به شرایط قرمز و حاد دفن زباله آمل، تصریح کرد: متاسفانه شرایط به گونه ای شد که محمودآباد نمی تواند زباله های خود را برای تخلیه به آمل انتقال دهد با وجود اینکه اعتبارات بخش پسماند از سوی شهرداری محمودآباد به آمل پرداخت می شد.
وی افزود: روزانه کمتر از نصف زباله تجمیع شده در محل دپوی زباله محمودآباد به منطقه آمل انتقال داده نمی شود و متاسفانه هیچ گونه فرهنگ سازی نیز در این زمینه صورت نمی گیرد.
رییس اداره محیط زیست محمودآباد بیان کرد: زمینی به محیط زیست معرفی شد تا محلی برای تخلیه زباله ها باشد اما با بررسی و بازدید از آن مکان مورد تایید قرار نگرفت و تاکنون 10 نقطه مورد بررسی و بازدید قرار گرفته است.
دعاگو گفت: در بخش سرخرود محمودآباد زمینی برای دپوی زباله ها در نظر گرفته شد اما هنوز در دست بررسی بوده و نیاز به تایید دارد.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه کارهایی که باید شهرداران قبلی انجام می دادند اما انجام نشده امروز وضعیت پسماند محمودآباد را به خط قرمزهای خود رساند، اظهار کرد: با توجه به قوانین آیین نامه ها در بخش زباله، شهرداری های زیر یک میلیون نفر موظف به اجرای تفکیک زباله هستند اما فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی دقیق صورت نگرفته و فقط زباله ها جمع آوری و در محل دپو انباشت می شود.
رییس اداره محیط زیست محمودآباد یادآور شد: چندین بار اخطار از سوی محیط زیست به مجموعه شهرداری داده شد در زمان شهردار قبلی اما متاسفانه به آن عمل نشده و با شکایت از آن ها به حبس تعریزی و دادن جریمه نقدی 18 میلیون تومانی محکوم شدند.
دعاگو تصریح کرد:‌ وضعیت حاد زباله فقط مختصص محمودآباد و سرخرود نیست و این مشکل در اکثر شهرهای استان دیده می شود و نیاز به حمایت مجموعه استانی و دولت دارد.
وی افزود: بحث تحریم ها باعث شد تا واردات تکنولوژی و دستگاه های به روز زباله با مشکل روبه رو شود، قدرت خرید زباله سوز پاین بیاید و دستگاه های مربوطه توان خرید نداشته باشند.
رییس اداره محیط زیست محمودآباد خاطرنشان کرد: با ورود به بخش فرهنگ سازی و آموزش تفکیک زباله در شهرها و روستاهای استان حجم زباله ها را کاهش دهیم و با تکنولوژی ها مشکلات زباله و چالش های زیست محیطی را حل کنیم.
شیرآبه ها را جدی بگیریم
محمدرضا انصاری عضو هیئت علمی محیط زیست دانشگاه چالوس   اظهار کرد: شیرابه ناشی از دفن زباله ها آنقدر فجیع است که می تواند بخشی از جنگل را از بین ببرد.
وی با اشاره به استانداردهای حداقلی در موضوع مکان نگهداری زباله، خاطرنشان کرد: رعایت فاصله 500 متری محل زباله تا سواحل و جاده های اصلی و 300 متری تا رودخانه ها، نگهداری در محل مخالف جهت باد، عدم نگهداری در محل ورودی آب های سطحی و دور بودن از مزارع و محل مسکونی از جمله مواردی است که باید در مکان های نگهداری زباله رعایت شود.
عضو هیئت علمی محیط زیست دانشگاه چالوس تصریح کرد: متاسفانه سازمان های محیط زیستی در برخی از موارد شاخص های خودشان را رعایت نمی کنند که این موضوع در بعضی از سایت های بزرگ دفن زباله در مازندران مشاهده می شود .
انصاری با بیان اینکه آلودگی های ناشی از دفن در چند دسته قرار می گیرند، گفت: در زمینه شیرآبه های ناشی از زباله که به دریا می ریزد یکی از بخش ها فلزات سنگین است که دائما سیستم را آلوده، آبزیان را آلوده کرده و موجب بیماری های پوستی کسانی می شود که در آن منطقه شنا می کنند .
وی یادآور شد: یکی از بخش های دیگر شیرآبه ها مربوط به زباله های بیمارستانی است که موجب بالارفتن سطح میکروب در دریا شده و خودکشی دسته جمعی ماهیان که چند سال قبل شاهد آن بودیم نتیجه وارد شدن همین میکروب ها به دریا است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کفه نامتوازن گردشگری در رامسر

یاقوت و طلای سرخ مازندران در حسرت صنایع تبدیلی

روایت مرکباتی که تلخ شد

روایت مرکباتی که تلخی شد

سیر تحول چپ سیاسی به سمت اصلاح‌طلبی

روزی به نام مازندران/ گرد فراموشی بر برخی آیین های ملی

«الف» تا «ی» آزادی/ رونمایی از تمثال شهیدان

جشن تیرگان به رسم کمانگیر ایران زمین

همایش پدافند غیرعامل مازندران تحت الشعاع معضل پسماند

پایگاه مشروطه خواهی بابل در آستانه فروپاشی

یک صنعت و صد فایده در مازندران اما هزار افسوس!

از پدافند غیر عامل چه می‌دانید؟

آغاز دوباره فعالیت بازار پرنده فروشی فریدونکنار

اسکله‌های گردشگری مازندران در یک قدمی اجرا

نیروگاه زباله سوز؛ مصوبه کاغذی دولت دهم برای ساروی ها

بایدها و نبایدهای قوانینی که بوی تخلف می‌دهند

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله