پیام مازند

آخرين مطالب

آغاز عملیات آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری سياسي

آغاز عملیات آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- عملیات اجرایی تخریب سازه‌های واقع درحریم 60 متری دریای خزر روز شنبه با حضور مشاور وزیر کشور در 2 کیلومتر از سواحل فرح‌آباد ساری آغاز شد.

به گزارش ایرنا، در این عملیات که معاون استاندار مازندران، فرماندار ساری و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران حضور داشتند سواحل مربوط به پلاژهای نیروی هوایی و ارتش در فرح‌آباد ساری ازاد شد.
تعیین ضرب‌الاجل برای آزادسازی حریم 60 متری دریای خزر ابتدا خرداد ماه سال جاری توسط وزیر کشور صورت گرفت. عبدالرضا رحمانی فضلی پس از سفر چهارم خرداد ماه گذشته به استان گیلان و دریافت گزارشی از روند اجرای قوانین و مقررات مرتبط با این موضوع و مشکلات و موانع موجود در این خصوص، بر اهمیت و ضرورت آزادسازی اراضی ساحلی دریا در چارچوب قوانین و مقررات جاری تاکید کرد.
وزیر کشور به معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی خود مأموریت داد تا با اتخاذ تمهیدات لازم، زمینه پیگیری جدی و مستمر این موضوع را از طریق استانداران سه استان ساحلی دریای خزر فراهم کند.
تاخیر در عقب نشینی از حریم 60 متری ساحل خزر از سوی دستگاه‌های اجرایی دولتی، غیردولتی و شبه دولتی با وجود تسریع قانون برنامه ششم، باعث شد تا استاندار مازندران اواخر ماه گذشته در نشست شورای آزادسازی سواحل، ضرب الاجل یکماهه‌ای را برای این عقب‌نشینی در نظر بگیرد.
اگرچه فرمان آزاد سازی حریم 60 متری دریای خزر از برنامه چهارم توسعه صادر شده بود، ولی در همه این سال‌ها یا زور مجریان قانون به متجاوزان نرسید تا قانون را اجرا کنند و یا اینکه بهانه‌های مختلفی وجود داشته و یا ایجاد شده تا نهایی شدن کار به زمان اجرای برنامه ششم توسعه برسد.
بر اساس ماده 63 قانون برنامه چهارم توسعه باید تمام حریم ساحل خزر تا شعاع 60 متری از ساخت و ساز آزاد می‌شد، ولی آخرین گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که 27 درصد سواحل در اختیار دستگاه‌های دولتی و 37 درصد در اختیار بخش خصوصی آزاد نشده و حریم 60 متری همچنان در اختیار آنها است.
بر اساس این گزارش، از 370 کیلومتر ساحل خزر در مازندران حدود 163 کیلومتر در تملک دستگاه‌های دولتی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادهای امنیتی، انتظامی و نظامی قرار دارد که تاکنون در 73 درصد از این مسافت عقب نشینی 60 متری صورت گرفته است و 23 درصد بقیه هم در اختیار دستگاه‌هایی است که بهانه حاکمیتی بودن همچنان حریم دریا را در اختیار دارند.
عزم جدی استانداران و فرمانداران شمالی در آزاد سازی سواحل ستودنی است
مشاور وزیر کشور در محل آزاد سازی سواحل فرح آباد ساری به خبرنگاران گفت که همه اعضای دولت برای تعیین تکلیف سواحل دریای خزر در استان های شمالی با جدیت پیگیر گزارش‌های همکاران در فرمانداریها و استانداری‌ها هستند.
وجه الله خدمتگزار بدون اعلام آماری از آخرین وضعیت حریم 60 متری دریای خزر در شمال ایران افزود: بررسی ها به لحاظ اینکه حریم 60 متری در چه وضعیتی است و چه نوع سازه هایی وجود دارد و مالکیت سواحل دراختیار چه کسانی است در حال نهایی شدن است.
وی با بیان اینکه فرمانداران شهرستان های دارای ساحل با هماهنگی دستگاه قضایی حکم تخریب سازه های داخل حریم 60 متری را یک به یک در حال گرفتن هستند، ادامه داد: امروز با هماهنگی فرمانداری ساری با دستور دستگاه قضایی، تخریب سازه ها در طول 2کیلومتر از ساحل دریای خزر آغاز شده است.
مشاور وزیر کشور تصریح کرد: قانونگذار همه جوانب را در آزاد سازی سواحل دریای خزری چه دولتی و چه خصوصی لحاظ کرده است و نسبت به تثبیت مالکیت دولتی و بخش خصوصی راهکار ارائه کرد تا حق و حقوق کسی تضییع نشود.
خدمتگزار گفت: هدف این است تا آحاد مردم از حریم 60 متری سواحل دریای خزر بدون محدودیت و مشکل استفاده کنند و سازگارهای لازم برای اجرا این طرح دیده شده است.
معاون امور عمرانی استاندار مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت که بازگشایی مسدودی های حریم 60 متری سواحل دریای خزر با جدیت در استان از امروز آغاز شده است و بزودی پایان آزاد سازی حریم 60 متری را در بخش دولتی اعلام خواهیم کرد.
مهدی رازجویان با بیان اینکه از 370 کیلومتر از نوار سواحل دریای خزر مازندران 163 کیلومتر در اختیار دستگاه های دولتی است، گفت: تاکنون 118 کیلومتر آن آزاد شده و 45 کیلومتر آن هنوز آزاد نشده است.
وی با بیان اینکه نیروگاه برق نکا و کشتی سازی صدرا با توجه به ماهیت کارشان در سواحل باید در حریم 60 متری مستقر باشند، ادامه داد: در مجموع 28 کیلومتر از حریم 60 متری سواحل دریای خزر که عمده آن در بخش شرقی استان قرار دارد، باید آزاد سازی شود که حکم تخریب سازه ها در بیشتر شهرستان ها توسط فرمانداری ها از دستگاه قضایی گرفته شده است.
رازجویان با بیان اینکه حدود 45 درصد سواحل دریای خزر در اختیار بخش خصوصی است که دارای اسناد مالکیت هستند، بیان داشت: به دلیل نزدیکی کوه، جنگل و دشت با سواحل دریای خزر در غرب استان شاهد حضور بیش از حد مردم در این مناطق هستیم که حریم 60 متری در اختیار بخش خصوصی است.
معاون استاندار مازندران گفت: قانون همه موارد را برای آزاد سازی حریم 60 متری سواحل دیده است و طبق آئین نامه اجرایی برنامه ششم توسعه حریم 60 متری سواحل که از سوی افراد حقیقی همراه با اسناد مالکیت است، باید با خریداری، تعویض و یا تغییر کاربری تملک شود.
رازجویان گفت: گزارش های مکتوب به وزارت کشور و هیات دولت ارایه شده است و انتظار داریم با تامین اعتبار این مقوله حل و فصل شود.
منابع طبیعی تمام قد از حریم 60 متری آزاد شده حفاظت می کند
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: ازاد سازی حریم 60 متری ساحل خزر در برنامه چهارم مصوب شد و از سال 86 تاکنون عملیات عقب نشینی و آزاد سازی ان مورد تاکید دولت ها بوده است.
محسن موسوی تاکامی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی استان مازندران متولی حفظ و حراست از حریم 60 متری سواحل دریای خزر است، بیان داشت: با توجه به عزم جدی دولت و استاندار مازندران حفاظت از حریم آزاد شده به شدت در حال انجام است و استانداری و منابع طبیعی در این خصوص همکاری تنگاتنگی دارند.
وی گفت: اگرچه اعتبارات برای نگهداری بسیار کم است اما طبق رویکرد وزارت کشور واستانداران شمالی، شورای برنامه ریزی استانداری مازندران به صورت ویژه به این موضوع توجه می کند.
6990/‏1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روسیه: همه خواهان حفظ برجام هستیم

اعضای هیات اجرایی انتخابات مجلس در نوشهر مشخص شدند

دومین سالگرد شهادت سردار ییلاقی در بهشهر برگزار شد

فیس‌ بوک صفحه عربیِ رهبری را پاک کرد!

گفت‌ و گوی تلفنی پوتین و نتانیاهو درباره ایران

بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه (129) در مازندران راه‌اندازی شد

آمار داوطلبان نامزدی مجلس در مازندران به 270 نفر رسید

مردم نکا با شهید امنیت وداع کردند

نماینده ولی فقیه در مازندران: از هیچ یک از نامزدهای انتخابات مجلس حمایت نمی‌کنم

حضور زنان در انتخابات به مشارکت حداکثری کمک خواهد کرد

امام‌جمعه نوشهر: مردم برای مجلس، افراد دلسوز و کاربلد را می‌خواهند

نماینده ولی فقیه: از هیچ نامزد انتخابات مجلس در مازندران حمایت نخواهیم کرد

زندگی در انزوا

تیم‌های سیار آزمایش اچ آی وی در مازندران فعال شد

توکلی: اصلاح‌ طلبان از موسوی و کروبی برائت جویند

ناجا: تیراندازی در ورزشگاه آزادی تکذیب می‌ شود

روسیه پروژه تبدیل کاربری «فردو» را تعلیق کرد

گل دوم سپاهان مشکوک به آفساید بود

قلعه‌نوعی: تماشاگران نساجی را بخشیدم

74 نفر دیگر داوطلب نامزدی نمایندگی مجلس در مازندران شدند

محیط‌زیست سوادکوه نسبت به حکم تبرئه خرس کش‌ها اعتراض کرد

نساجی در خانه با سپاهان مساوی کرد

افزایش قیمت کالاهای فصلی ارتباطی با نرخ بنزین ندارد

مازندرانی‌ها امسال یک میلیون و 700هزار اصله نهال می‌کارند

افزایش کالاهای فصلی ارتباطی با اصلاح قیمت بنزین ندارد

میرسلیم و داماد روحانی کاندید مجلس شدند

محیط‌زیست سوادکوه به حکم تبرئه خرس کش ها اعتراض کرد

نماینده نوشهر:مسوولان باید بیش از پیش بر قیمت کالاها نظارت کنند

تردد در جاده‌های مازندران از امشب بدون زنجیر چرخ ممنوع است

فرمانده سپاه: به وقتش موشک‌ ها را شلیک می‌ کنیم

2 میلیون و 100 هزار نهال برای توزیع رایگان در مغان کشت شد

مازندرانی‌ها با طرح نهضت سبز در سال 98 یک میلیون و 700هزارنهال می‌کارند

ضعف زراعت چوب؛ پاشنه آشیل طرح تنفس جنگل

حضور پر رنگ کارگاه‌های غیرمجاز دوگانه‌سوز در مازندران

آمریکا به دنبال جلوگیری از قطع اینترنت در ایران

رهبری درباره بازداشتی‌ ها: رأفت اسلامی مبنا باشد

هنرمندان متعهد عقب ماندگی‌های عرصه هنر را جبران کنند

ثبت نام 43 داوطلب در روز چهارم برای انتخابات مجلس در مازندران

اعضای هیات اجرایی انتخابات مجلس در بابلسر انتخاب شدند

46 داوطلب دیگر نمایندگی مجلس در مازندران ثبت نام کردند

32 نفر در سومین روز، داوطلب نمایندگی مجلس در مازندران شدند

پمپئو: نفوذ ایران، عامل اعتراضات در منطقه است

آژانس تلویحا از رفتار ایران ابراز نارضایتی کرد

ترامپ از اعتراضات ایران حمایت می‌ کند، نمی‌ کند؟!

جهانگیری: پولدارها برای مستضعفان هزینه کنند

اعتراض و تشنج در لردگان، فضای شهر خوب نیست

استقرار هواپیما‌های بدون سرنشین ارتش در مرز‌ها

پای مجلس به ماجرای انتشار ویروس ایدز در روستای چنار محمودی باز شد

مطهری: مصلحی به خاطر ابراهیمی عذرخواهی نکرد