پیام مازند

آخرين مطالب

چالش‌های حفاظت از جنگل‌های هیرکانی مازندران از نگاه استاندار سياسي

چالش‌های حفاظت از جنگل‌های هیرکانی مازندران از نگاه استاندار
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- استاندار مازندران کم تعداد بودن نیروهای حفاظتی ، عدم توجه به اقتصاد جنگل نشینان و قاچاق چوب را از مهم ترین چالش های موجود برای حفاظت از جنگل های هیرکانی استان برشمرد و بر ضرورت توجه همگانی برای رفع این مشکلات تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، احمد حسین زادگان امروز دوشنبه در نشست خبری استانداران شمالی کشور که در تهران برگزار شد، بهره گیری از ظرفیت تشکل های مردم نهاد، رفع مشکل اقتصادی جنگل نشینان و تجهیز شدن جنگل های هیرکانی به نظارت های هوشمند را راهکارهای مناسب برای حفاظت از این عرصه ها به عنوان یکی از ذخایر و مواهب طبیعی کمیاب برشمرد.
نماینده عالی دولت در مازندران استفاده از ظرفیت های رسانه ای را برای نشان دادن نقاط قوت و ضعف در این حوزه مورد تاکید قرار داد و خواستار ورود جدی اصحاب رسانه با نگاه تخصصی و به دور از هرگونه جهت گیری خاص در این زمینه شد.
بخش هایی از جنگل های هیرکانی 14 تیر ماه امسال در چهل و سومین اجلاس کارگروه میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، تحت نام میراث طبیعی ایران، با تأیید اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، به ایران ایران ثبت جهانی شد و در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.
این مناطق شامل پارک ملی گلستان، جنگل ابر، افراتخته، جهان‌نما، بولای دودانگه و چهاردانگه، جنگل الیمستان هراز در آمل، جنگل واز حوزه کجور نوشهر، چهارباغ چالوس، جنگل خشکه‌داران، جنگل رودخان، سیاه رودبار گیلان، منطقه حفاظت شده لیسار، درمجموع به مساحت 307 هزار هکتار است که در چهار استان گلستان، مازندران، گیلان، سمنان و خراسان شمالی قرار دارد. 6 لکه از این تعداد متعلق به مازندران است.
مهم ترین هدف از ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی حفظ این زیست بوم کهن از گزند تخریب و تهدیدهای طبیعی و غیرطبیعی و احیای بهینه تنوع زیستی موجود در آن است.
قاچاق چوب، مهم ترین چالش
استاندار مازندران با اعلام اینکه بیشترین لکه های ثبت شده جنگل های هیرکانی متعلق به این استان است، توضیح داد: اگر چه با اجرای قانون تنفس جنگل های شمال که با مساعدت خوب دولت، مجلس و وزارت جهاد کشاورزی صورت پذیرفت، بهره برداری از جنگل های شمال با محدودیت رو به رو شده است، ولی این کار به خاطر اجرایی نشدن زیرساخت های لازم، قاچاق چوب از جنگل ها را نسبت به گذشته افزایش داده است.
وی یکی از زیرساخت های مورد نیاز و ضروری را افزایش نیروهای حفاظتی برشمرد و افزود: ما نه تنها برای حفاظت از این اراضی جنگلی با کمبود نیرو مواجه هستیم، بلکه برای همین تعداد هم تامین اعتبار برای پرداخت دستمزدشان را داریم.
نماینده عالی دولت در مازندران گفت: در شرایط فعلی برای هر یکهزار هکتار جنگل هیرکانی یک نیروی حفاظت جنگل (جنگلبان) داریم و سازمان جنگل ها و مراتع برای همین تعداد نیرو نیز با محدویت های مالی و اعتباری مواجه است.
استاندار مازندران هشدار داد: این محدودیت ها در کنار اجرای قانون تنفس، قاچاق چوب را افزایش می دهد و باید راهکاری برای آن اندیشیده شود.
قانون تنفس جنگل از اواخر سال 95 به صورت تدریجی به اجرا گذاشته شد و قرار است در پایان امسال به مرحله اجرای کامل برسد. در این مرحله هرگونه بهره برداری از جنگل جرم محسوب می شود و تمامی فعالیت های دستگاههای متولی مانند سازمان جنگل ها به حفظ و حراست از آن معطوف خواهد شد.
استاندار مازندران چاره اندیشی برای تامین اعتبار و نیروهای حفاظتی جنگل را ضروری دانست و تاکید کرد: در چنین شرایطی و تا رسیدن به زیرساخت های لازم، ما باید از تشکل های غیر دولتی و سمن های مرتبط که نیروهای مردمی هستند، برای حفاظت از جنگل ها استفاده کنیم، کما اینکه که وجود جنگل های هیرکانی نیز تا حد زیادی مرهون تلاش این تشکل های مردم نهاد و مردم منطقه است.
حسین زادگان گفت: برای پای کار آوردن بیشتر تشکل های مردم نهاد جهت حفاظت از جنگل های هیرکانی باید اعتباراتی پیش بینی شود که بتوانیم بخشی از مشکلات آنها را از محل این اعتبار که می تواند در قالب مشترک اعتبار ملی و استانی باشد، رفع کنیم تا آنها بیش از گذشته پای کار باشند.
تامین معیشت جنگل نیشینان
استاندار مازندران همچنین رفع مشکل اقتصادی جنگل نشینان را از دیگر پیشنهادات خود برای حفاظت بهینه از جنگل های هیرکانی برشمرد و گفت: بخش زیادی از روستاهای استان های شمالی کشور در حاشیه جنگل ها قرار دارد و اقتصاد و معیشت این خانوارهای موسوم به جنگل نشین از این اراضی تامین می شد و با محدودیت های ایجاد شده یا در حال ایجاد برای ورود به جنگل از محل قانون تنفس، اقتصاد این خانوارها دچار مشکل شد. است.
وی افزود: قطعاً بدون توجه به رفع مشکلات معیشتی و اقتصاد جنگل نشینان نمی توانیم به درستی از جنگل های هیرکانی حفاظت کنیم و باید این بخش نیز در فرایند اعتباری دیده شود تا بتوانیم اشتغال جدیدی را با کمک های اعتباری که بخشی از محل اعتبار جهانی با ثبت شدن جنگل های هیرکانی اختصاص داده می شود، تامین کنیم.
بر اساس آمارهای رسمی، مازندران حدود چهار هزار پارچه روستا و آبادی دارد که از این تعداد 60 درصد در همسایگی و هم مرز با مراتع و جنگل ها واقع هستند و معیشت ساکنان این روستاها و آبادی ها هم عمدتاً وابسته به جنگل و مرتع است.
استاندار مازندران همچنین از فاضلاب و پسماند به عنوان دیگر چالش مهم حفاظت از جنگل های هیرکانی در استان های شمالی یاد کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید برای رفع مشکل فاضلاب های خانگی و صنعتی و پسماند در استان های شمالی به خصوص مازندران اعتبارات خوبی اختصاص داده شد، ولی همچنان این مشکل به عنوان چالش پیش رو، وجود دارد.
حسین زادگان افزود: اگر چه در مازندران دفن زباله در داخل جنگل های هیرکانی انجام نشده، ولی باید در کنار ثبت جهانی این مواهب طبیعی معضل پسماند و فاضلاب ها نیز در استان های شمالی رفع شود و بدون توجه به یک بسته کامل نمی توان امیدی به حفاظت از جنگل های هیرکانی داشت.
وی بخشی از خسارت ها به جنگل های هیرکانی را ناشی از بی توجهی به این ذخایر بزرگ دانست و اظهار داشت: در شرایط فعلی که با ثبت جهانی انسجام همگانی اعم از ملی، استانی و جهانی برای حفاظت از این اراضی ایجاد شد، باید با بهره گیری از طرح های پژوهشی و نقطه نظرات پژوهشگران و محققان نسبت به حفظ بهتر این ذخایر پا پیش گذاشت.
نماینده عالی دولت در مازندران علت بخشی از تعرضات صورت گرفته به جنگل های هیرکانی در گذشته را ناشی از بی اطلاعی شهروندان از مزیت های این موهبت طبیعی برشمرد و گفت: رسانه ها باید همانند سایر حوزه های دیگر در این بخش نیز اطلاع رسانی درستی نسبت به ظرفیت ها، مواهب این ذخایر به جامعه داشته باشند تا با آگاهی دهی به جامعه بتوانیم نسبت به آن حفاظت همگانی بیشتری را ایجاد کنیم.
حسین زادگان بروز آفات از جمله آفتی که متوجه شمشاد خزری در سال های اخیر شده، به عنوان چالش دیگر برشمرد و یکی دلایل گسترش این آفت را هم بی توجهی به مهار آن دانست.
وی با اظهار اینکه شمشاد خزری از گونه های اصیل و موثر در جنگل های شمال ایران است، توضیح داد: عدم آشنایی با اهمیت این گونه سبب شد تا در برابر آفت بدرستی مورد حفاظت قرار نگیرد، در حالی که رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی دارند و بر این باوریم که با ورود رسانه ها به این مباحث مشکلات ما در این حوزه ها کمتر می شود.
6982/‏1654


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازگشت مسافران، جاده‌های مازندرران را پرترافیک کرد

خبرنگاران مازندرانی در کنفرانس خبری سرمربی شهر خودرو شرکت نکردند

سرمربی نساجی بابت نتایج ضیعف تیمش عذرخواهی کرد

تساوی نساجی با شهرخودرو در ایستگاه 15

امام‌جمعه نوشهر: قصد دشمن القای حکومت دوگانه در ایران است

نیازهای نظام باید با پژوهش‌های حوزه و دانشگاه برطرف شود

چراغ سبز آمریکا؛ احتمال آزادی اموال ایران در ژاپن

تاج‌ زاده، مسئولیت بیانیه 77 نفر را پذیرفت

حرف آخر خاتمی: در انتخابات شرکت می‌ کنیم

تداوم بارندگی‌ها در کشور تا چهار روز آینده

2 سامانه بارشی در راه مازندران است

ضاربان ماموران منابع طبیعی شهرستان عباس آباد دستگیر شدند

فرماندارنوشهر: رفتارهای کاربران فضاهای مجازی در فرآیند برگزاری انتخابات مجلس رصد می‌شود

یحیی گل محمدی هم به کنفرانس خبری در قائمشهر حاضر نشد

تماشاچیان بیشترین انرژی را به بازیکنان نساجی می دهند

سرمربی نساجی: نساجی در کسب نتیجه موفق عمل نکرد

خوشنویسان بابلی مشق محبت کردند

طرح کنگره آمریکا برای تحریم ایران، سوریه و روسیه

مادر شهید جیرود هاشمی در شهرستان رامسر آسمانی شد

مازندران و سارامای روسیه تفاهم‌نامه روابط تجاری امضا کردند

جاده هراز شبهای 23 و 24 آذر مسدود می‌شود

تحریم‌ های جدید آمریکا علیه ایران

جاده هراز 23 و 24 آذر مسدود می‌شود

گام‌ های بعدی ایران در کاهش تعهدات برجام

مازندران و سامارا در آینده تجاری  ایران وروسیه حرف خواهند داشت

مدیرکل صمت مازندران: مراودات با استان سامارا باید برد برد باشد

مدیرکل صمت مازندران: مراودات با سامارای باید برد برد باشد

کارشناسان افغان دوره آموزشی ترویج برنج را در محمودآباد فرا گرفتند

مازندران و سامارای در آینده تجاری  ایران وروسیه حرف خواهند داشت

جشنواره شعر بومی "نوج " فراخوان داد

شناخت بیشتر از 11 اثر تاریخی مازندران مورد توجه وزارت میراث فرهنگی

خیز 66 درصدی ارزش معاملات در بورس منطقه‌ای مازندران

چهار محور مازندران امسال به فیبرنوری متصل می‌شود

استاندار: شرکت‌های دانش بنیان حل مشکلات مازندران را در اولویت قرار دهند

کمبود اعتبار دامنگیر پروژه انتقال آب چالوس به مرکز مازندران

مبارزه با پوسیدگی دندان در کودکان از شیرخوارگی آغاز شود

کمبود مدرسه، پاشنه آشیل آموزش و پرورش

مدارس غیردولتی مازندران در تله ساختمان‌های غیراستاندارد

وقتی تبعیض، قانون شد

پروازهای گردشگری در مازندران راه‌اندازی می‌شود

یک هیات اقتصادی از روسیه به مازندران سفر کرد

خودباوری از الزامات دستیابی به تمدن نوین اسلامی است

آبیاری نوین در 2 هزار هکتار از باغ‌ها و مزارع مازندران

بدهی آموزش و پرورش، صدای تامین اجتماعی مازندران را درآورد

مدارس غیردولتی باید ازمعافیت‌های مدارس دولتی بهره‌مند شوند

جاده‌های مازندران برای تردد زمستانه آماده شد

آبدهی رودخانه‌های مازندران 2 برابر شد

برخورد قانونی با مردم باید با احترام و رافت همراه باشد

خسارتی به اموال عمومی طی حوادث اخیر در مازندران وارد نشده است

هوک: برای گفتگوهای کنسولی با ایران آماده‌ ایم