پیام مازند

آخرين مطالب

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

مرمت ناتمام مسجد جامع ساری/ بازگشایی مورد تایید نیست اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - درحالی پروژه بازسازی مسجد جامع ساری پنجشنبه گذشته با حضور وزیر راه افتتاح شد که مدیرکل میراث فرهنگی مازندران معتقد است روند مرمت تکمیل نشده و شتابزده بازگشایی شده است.

سیف الله فرزانه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پروژه مرمت مسجد جامع به اتمام نرسیده و بازگشایی آن مورد تأیید نیست با اشاره به جایگاه مهم مسجد جامع ساری به عنوان یک اثر شاخص تاریخی – مذهبی در کشور گفت: در جریان حادثه تیر ماه سال 1397 در اثر آتش سوزی ، بخش وسیعی از کالبد آن تخریب و به دلیل فقدان تاسیسات اعلام و اطفای حریق در این مجموعه، عمق آسیب، آن را به یک موضوع حساس در سطح ملی و استان تبدیل کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با اشاره به مشارکت و همکاری دستگاههای اجرایی تحت نظارت مستقیم معاونت میراث فرهنگی گفت: پروژه مرمت و بازسازی آن با تخصیص اعتبارات لازم از سوی این اداره کل، شهرداری، وزارت و راه و شهرسازی و کمک های مردمی بلافاصله آغاز و عملیات اجرایی آن با همت مضاعف در مدت یک سال اخیر ، منجر به نزدیک شدن به زمان بهره برداری از اثر گردید.
وی افزود: بازگشایی زود هنگام مسجد جامع بدون هماهنگی و حضور استاندار، فرماندار و مدیران اجرایی ذیربط از جمله این اداره کل و همچنین عدم اخذ تایید فنی و پایان کار عملیات مرمت بطور حتم نتایج جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.
فرزانه با اشاره به عدم نصب تاسیسات اعلام و اطفای حریق در مجموعه که به عنوان یکی از موارد پیشگیرانه در جلوگیری از بروز مخاطرات احتمالی در زمان گشایش و حضور مجدد مردم ، در طرح پیش بینی شده گفت: افتتاح زود هنگام و بدون برنامه ریزی، موجبات ورود خسارات جبران ناپذیر به اثر را در پی داشته است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی مازندران با اشاره به ابعاد حادثه و انتشار اخبار در سطح جهانی و همچنین مقایسه آن با آتش سوزی کلیسای مشهور نوتردام در پاریس گفت: با وجود تنگناهای اعتباری، اخبار مرمت و بازسازی این پروژه و برگزاری با شکوه آیین بازگشایی این بنای تاریخی - مذهبی و حضور مسئولان ارشد کشور و استان، می توانست تیتر اول رسانه های ایران و جهان باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield