پیام مازند

آخرين مطالب

اشتغالزایی 230 هزار نفری دولت تدبیر برای مازندران اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - بکارگیری تمهیداتی در عرصه اشتغالزایی از جمله ارائه تسهیلات به کارآفرینان و جذب سرمایه گذاران بویژه در بخش‌های روستایی برای کاهش نرخ بیکاری از جمله بخشی از تلاش‌هایی بوده که در مازندران صورت گرفته به گونه‌ای که طی 5 سال گذشته 230 هزار شغل در این استان ایجاد شده‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، استان مازندران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و اکولوژیکی استان ارزشمند و پرظرفیتی است و وجود فرصت های فراوان سرمایه گذاری و اشتغالزایی در استان باعث شده تا سرمایه های بسیاری از اقصی نقاط کشور برای سرمایه گذاری جذب مازندران شود.
علاوه بر اهمیت اشتغالزایی در محیط های شهری نباید فراموش کرد مساحت زیادی از استان مازندران را روستاها تشکیل می دهند که نشان دهنده اهمیت توسعه روستایی در این استان است و امروزه یکی از نیازهای محسوس در جوامع روستایی استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در اقلیم آن‌ها در جهت اشتغالزایی است.
بالابودن نرخ بیکاری در استان مازندران طی دو دهه اخیر باعث شد تمهیدات اشتغالزایی در اولویت برنامه های دولت یازدهم و دوازدهم در این استان قرار گیرد و تلاش ها و برنامه ریزی هایی در این جهت آغاز شد که همچنان ادامه دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهارکرد: از سال 92 تاکنون ایجاد فرصت‌های اشتغال از سوی اداره تعاون و کار در استان مازندران به شکل جدی پیگیری شده و دولت تدبیر و امید تاکنون توانسته از طریق ارائه تسهیلات اشتغالزایی، جذب دستگاه های اجرایی و ایجاد فرصت در این حوزه، 227 هزار و 931 اشتغال قطعی در این استان ایجاد کند.
کامران اصغری بیشترین آمار اشتغال را در بخش جذب دستگاه ها و نهادهای اجرایی با 96 هزار و 470 مورد شغل عنوان کرد و گفت: در بخش های دیگر از جمله کانال کاریابی ها در بخش صنعتی و خدماتی 80 هزار و 710 شغل تا به امروز ایجاد شده است.
به گفته مدیرکل تعاون مازندران، در بخش های دیگر همچون مشاغل خانگی با 16 هزار و 62 مورد شغل و از محل اعتبارات تبصره 16 و 17 قانون بودجه سال 93 تا 97 نیز تعداد 16 هزار اشتغال در استان ایجاد شده است.
اصغری همچنین به اشتغالزایی در بخش روستایی مازندران نیز اشاره کرد و گفت: از سال 92 تاکنون بیش از 3 هزار میلیارد ریال برای طرح های اشتغالزایی روستایی استان تسهیلات پرداخت شد و یا مشمولین به بانک ها معرفی شدند که آمار دقیق به دلیل پراکندگی آنها وجود ندارد اما در زمینه ارائه تسهیلات بیش از 70 درصد تحقق داشته ایم.
اصغری با بیان اینکه در این مدت دولت تدبیر و امید برای توسعه اشتغال روستایی و عشایری مازندران بیش از پنج هزار میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی تخصیص داده است، افزود: به دلیل طولانی بودن و عدم توجیه پذیری برخی از طرح ها زمان معرفی آنها به بانک برای تسهیلات زمان بر می شود.
وی از اجرای طرح "توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)" با هدف استفاده از ظرفیتهای بومی و بکارگیری تجارب سازمانهای بین‌المللی، برای تحرک تقاضای نیروی کار در بخشهای کشاورزی، گردشگری و فناوری اطلاعات در استان خبر داد و افزود: چهار مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی در مازندران تشکیل شده است.
**رشد 10 درصدی اشتغال در استان مازندران
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اشتغالزایی در استان طی سال گذشته گفت: در سال 97، تعداد 40 هزار اشتغال مستقیم در استان ایجاد شد که نسبت به سال قبل از آن رشد 10 درصدی را شاهد بودیم.
اصغری افزود: این اشتغال در بخش های مختلف خدماتی و تولیدی از جمله گردشگری، خود اشتغالی، کارگاه های تولیدی، کشاورزی و دیگر موارد انجام شده است.
وی با بیان اینکه نرخ بیکاری هم اکنون در مازندران حدود 9 درصد است، افزود: اگرچه در اشتغالزایی بخش شهری دستاوردهای خوبی داشتیم ، اما بیشترین اشتغالزایی ما در حوزه روستایی بوده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اظهار داشت: از سال 92 تاکنون بیش از 504 تومان میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی خرد و کلان در استان تخصیص داده شد.
اصغری ادامه داد : بیشترین میزان تسهیلات اشتغال از طریق کمیته امداد امام خمینی(ع)، بهزیستی مازندران و بنیاد شهید و امور ایثارگران بین مشمولین و متقاضیان اشتغال استان توزیع شد.
به گفته او ، در حال حاضر نیز برنامه ای برای تخصیص 148 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال داریم که تا پایان سال تعیین تکلیف خواهد شد و بیشترین هدف ما تقویت بخش کشاورزی و اشتغال خرد است.
وی با تاکید بر کارآفرینی و ایجاد اشتغال واقعی، افزود: برای جلوگیری از انحراف، تمام تسهیلات در طی چند مرحله و بر اساس پیشرفت طرح های پیشنهادی واگذار می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اظهار داشت: بازرسان اداره کار نیز به صورت دوره ای و مستمر به کارگاه ها و بخش هایی که تسهیلات اشتغال دریافت کردند سر زده و آنها را مورد ارزیابی قرار می دهند.
اصغری تاکید کرد: علاوه بر نظارت استانی و شهرستانی ، به صورت کشوری نیز تیم های نظارتی و همچنین سامانه های الکترونیکی نظارت بر اشتغال فعال هستند.
وی افزود: بیشترین جامعه هدف ما برای ایجاد اشتغال حوزه فناوری اطلاعات و اشتغال مهارتی است و در این مسیر تقویت استارتآپ ها و شرکت های دانش بنیان عمده فعالیت های ما برای تقویت اشتغال را تشکیل می دهد.
به گفته مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران نرخ بیکاران در حوزه فناوری اطلاعات در استان نسبت به رشته های دیگر به جز انسانی بالا است و باید از این ظرفیت مهارتی برای توسعه استان بهره برد.
اصغری تصریح کرد: اداره تعاون در قالب چندین طرح مانند طرح تکاپو برنامه های جدی برای اشتغالزایی استان دارد که متعاقب تسهیلات آن از سوی نهادهایی مانند بهزیستی و کمیته امداد به متقاضیان پرداخت می شود.
به گفته او میزان تسهیلات اشتغال مرتبط با طرح های ارائه شده و نظر کارشناسان آن حوزه خواهد بود و هیچ نرخ ثابتی وجود ندارد.
وی میزان بیکاران ثبت نام شده در کاریابی های استان را حدود 40 هزار نفر عنوان کرد و گفت: البته این میزان تعداد واقعی بیکاران استان نبوده زیرا ممکن است بسیاری از بیکاران در کاریابی ها ثبت نام نکنند و همچنین بسیاری از شاغلان هنوز در کاریابی ها به عنوان بیکار شناخته شوند.
1899/7335


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کارخانه فولادسازی بهشهر پس از 6 سال تعطیلی وارد مدار تولید شد

تخصیص 300 میلیارد ریال برای رفع کمبود زیرساخت فرودگاه‌های مازندران

افزایش پروازها در فرودگاه‌های مازندران

خسارت سیل به 11 هزار هکتار از مزارع کلزا در مازندران

جزئیات جدید از طرح فرانسه برای نجات برجام

بخش خصوصی فرماندهان جنگ اقتصادی هستند

بارندگی اخیر 40 میلیارد ریال به چالوس خسارت زد

دولت برای رفع موانع تولید کاملا پای کار است

رونق کسب و کار نیازمند همراهی بخش خصوصی و دولتی است

نصب 285 پنل خورشیدی در مناطق عشایری مازندران

ارزش صادرات گیاهان دارویی مرتعی به 100 میلیون دلار رسید

بزرگترین کارخانه قطعه سازی مازندران در آستانه تعطیلی

خرمالوی مازندران قربانی هجوم مگس میوه مدیترانه‌ای

تولید پایدار مستلزم توجه به سلامت و امنیت غذایی است

بارندگی یکصد میلیارد ریال به شهرستان رامسر خسارت زد

ورود بیش از موعد دام، بزرگترین عامل تخریب مراتع است

حال ناخوش بزرگ‌ترین شرکت قطعه سازی مازندران

302 هزار دامدار پروانه چرا دریافت کرده‌اند

تعلیف دام در مراتع کشور دو برابر ظرفیت موجود است

ظرفیت های خالی زیادی در کارخانجات مازندران وجود دارد

شهرستان گلوگاه سهم ناچیزی در صنعت دارد

2.5 هکتار از اراضی کشاورزی چمستان به حالت سابق اعاده شد

رونق بازار ماهی‌فروشان‌ مازندران با کپور دریایی

هدف جهاد دانشگاهی کمک به افزایش تولید ناخالص داخلی است

کاهش 11 هزار تنی صید در مازندران/ شرایط دریای خزر مطلوب نیست

واگویه دغدغه‌های کهنه در فصل صیادی

صید ماهی کاهش یافته است/ 800 شناور مشغول صیادی در آبهای بین الملل

معاون استاندار خواستار تسریع در ساخت پایانه صادرات آبزیان مازندران شد

فصل صید و صیادی در سواحل مازندرانی خزر آغاز شد

فصل صید ماهیان استخوانی در دریای مازندران آغاز شد

درآمد شهرداری ها با رکود اقتصادی کاهش یافته است

واحد تولیدی 20 هزار قطعه‌ای کبک در آمل به بهره‌برداری رسید

تکاپوی بازار ماهی‌فروشان مازندران در فصل صید

اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف ایجاد اشتغال پایدار

پهپادهای سمپاش وارد کشاورزی مازندران شدند

ضرورت ایجاد نمایشگاه های عرضه تولیدات روستایی در مازندران

4500 تن محصولات شیلاتی مازندران به خارج صادر شد

1700 فقره تخلف اضافه تناژ بار در مازندران ثبت شد

500 هکتار از مزارع کلزا در جویبار در سیل امسال خسارت دید

صید ماهی کیلکا در مازندران به 2هزارو 660تن رسید

آرایش صیادان مازندران برای ماهیگیری در خزر از بیستم مهر ماه

رشد 22درصدی تولید جوجه یک‌روزه در مازندران

بارش باران در غرب مازندران خساراتی نداشت

کیفرخواست رئیس سابق بانک ملی تنکابن صادر شد

20 پروژه گردشگری در مازندران بهره‌برداری شد

صنایع دستی مازندران خارج از گود گردشگری

« ساری 2022»؛ گردشگری به وقت جهانی

3800 پزشک مالیات دهنده در مازندران شناسایی شدند

نیمی از پزشکان مازندران در برابر پایش مالیاتی مقاومت می‌کنند

افزایش 35 درصدی درآمد مازندران