پیام مازند

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

جام تفکیک طلای کثیف کی به سرانجام می‌رسد/ زباله ویرانی یا کارایی؟ مقالات

جام تفکیک طلای کثیف کی به سرانجام می‌رسد/ زباله ویرانی یا کارایی؟
  بزرگنمايي:

پیام مازند - طرح تفکیک زباله تر از خشک با محوریت اجتماعی درست در زمانی‌که مدیریت پسماند حلقه مفقوده در مازندران است؛ عنوان طرحی‌ست که با هدف کاهش پسماند به شکل آزمایشی در این شهر ساحلی که اکنون دپوی موقت آن در کنار ساحل بوده؛ در حال اجرا است.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، بی‌شک زباله یکی از جدی‌ترین و اصلی‌ترین چالش‌هایی است که مدیران شهرها با آن روبرو هستند؛ چالش‌هایی که بعضاً با سوء مدیریت به بحران تبدیل شده و در برخی موارد با اتخاذ استراتژی مناسب، تبدیل به فرصت‌های خوبی برای ایجاد درآمدهای پایدار می‌شوند.
محمودآباد شهری ساحلی و گردشگری در استان مازندران است که به دلیل نزدیک بودن به دریا و پایتخت همواره مورد توجه گردشگران و مسافران زیادی قرار گرفته اما در این بین و با افزایش جمعیت حاشیه‌نشین و ورود مسافران در ایام تعطیلات مشکل انباشت زباله در دپوی موقت کنار ساحل و ابتدای ورودی شهر از شرق چالش مهم برای این شهرستان بوده که شهرداری و شورای اسلامی شهر در صدد رفع آن است.
تفکیک زباله از مبدا و بازیافت آن از مولفه‌های اصلی در مدیریت صحیح پسماند در هر شهر است و برای آنکه بتوان این تهدید بزرگ را به فرصت تبدیل کرد مواردی از جمله کاهش تولید زباله، استفاده مجدد و بازیافت را باید همواره در مدیریت‌ها در نظر گرفت و این مسائل باید به‌طور ویژه فرهنگ‌‌سازی شود تا همه شهروندان خود را ملزم به رعایت آن بدانند.

پیام مازند

با در نظر گرفتن شعار زباله به‌عنوان طلای کثیف و تحقق و شکوفایی و تصریح بخشیدن به صنعت بازیافت؛ مسئولان باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند چراکه از لحاظ اقتصادی بسیار ارزشمند بوده و می‌تواند در چرخه اقتصاد ملی؛ عامل تولید درآمد و اشتغال‌زایی باشد اما متاسفانه تاکنون این ثروت عظیم ما در استان مازندران ناشناخته مانده است.
یکی از اعضای شورای شهر محمودآباد در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ درخصوص رفع معظل زباله و اجرای طرح تبدیل زباله تر به کمپوست و تفکیک آن در شهرستان می‌گوید: طرح تفکیک زباله تر و تبدیل آن به کمپوست به‌عنوان غذایی برای ماهیان و دام را از آن جهت انتخاب کردیم که با شرایط فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی محمودآباد متناسب است.
اجرای طرح تفکیک زباله تر از خشک در محمودآباد

پیام مازند

حامد باقری عضو شورای شهر محمودآباد در ادامه گفت: در این طرح، بنا را بر آن داریم تا ساز و کار تفکیک زباله از مبدأ را برای خانواده‌ها فراهم آوریم؛ پسماند تر تازهٔ تفکیک شده را نیز با دستگاه‌هایی مخصوص که در حال حاضر در مراحل ساخت و آزمایش‌های لازم هستند، خشک کرده و به کارخانجات تولید غذای مرغ و ماهی فروخته بفروشیم.
وی اظهار کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد، جدا از حل مسئله زباله، درآمدی که حاصل اجرای این طرح است قابل توجه بوده و می‌تواند به یکی از مهمترین و موجه‌ترین رکن درآمد پایدار شهرداری‌ها تبدیل شود.
عضو شورای شهر محمودآباد با اشاره به اینکه این درآمد پایدار درآمدی بوده که بسیاری از شهرداری‌ها توجه چندانی به آن ندارند، افزود: می‌توان با هماهنگی اجرای طرح تفکیک در روستاها، پسماندها را در این مسیر قرار داد.
آیا می‌توان زباله را از تهدید به یک فرصت تبدیل کرد؟
باقری ادامه داد: تاکنون یک آزمایش موفقیت‌آمیز در 20 اسفند داشتیم که نتایج بسیار خوبی به همراه داشت؛ همچنین نتیجهٔ آزمایش مورد قبول شرکت‌هایی که بنا دارند پسماند تر خشک شده را از ما بخرند نیز بود.

پیام مازند

وی خاطرنشان کرد: دو آزمایش دیگر نیز داریم که قرار است در 15 و 25 فروردین انجام شود؛ چنانچه، نتایج آزمایشات بعدی به نتیجهٔ آزمایش اول نزدیک باشد، اطمینان استفاده از این دستگاه افزایش خواهد یافت.
عضو شورای شهر محمودآباد تصریح کرد: دستگاهی که آزمایش اول را با آن انجام دادیم، توسط شرکت خزر الکتریک آمل ساخته شد؛ البته پیشنهادهای دیگری از شرکت‌های دیگر نیز داریم که بنا داریم با آن‌ها مذاکره و دستگاه‌ها را آزمایش کنیم تا به امید خدا بهترین دستگاه برای اجرای طرح انتخاب شود.
باقری با بیان اینکه دستگاه آزمایش شده توانست 295 کیلو پسماند تر را در مدت 4 ساعت خشک و به وزن 44 کیلو برساند، گفت: دستگاه‌هایی که بنا داریم برای اجرای طرح به کار گیریم، 2000 و 4000 است؛ سازندگان این دستگاه‌ها بر این باورند که امکان خشک کردن 10 تن زباله در روز (طی چند مرحله) توسط هر کدام از این دستگاه‌ها فراهم است.
وی تاکید کرد: بخش دیگری نیز در این طرح داریم که اهمیت آن بیشتر از بیشتر از بخش فنی نباشد، کمتر نیست و آن‌ هم بخش تفکیک زباله از مبدأ است که یکی از ارکان اصلی این طرح خواهد بود که نیاز به همراهی، همکاری و مشارکت شهروندان عزیز دارد.
عضو شورای شهر محمودآباد یادآور شد: البته تفکیک زباله از مبدأ نیازمند ساز و کارهایی است که بنا داریم آن‌ها را تهیه و به شهروندان تقدیم کنیم؛ بی‌تردید، اگر تفکیک زباله از مبدأ نداشته باشیم و موفق به جلب مشارکت خانواده‌ها نشویم، این طرح با شکست مواجه خواهد شد بنابراین تلاش کردیم تمامی موانع مشارکت شهروندان را شناسایی و برطرف کنیم.

پیام مازند

جمعیت شناور و معضل افزایش تولید پسماند در محمودآباد
باقری بیان کرد: چالش ویژه‌ای که با آن روبرو هستیم؛ جمعیت شناوری است که متأسفانه اشراف زیادی به آن‌ها در سطح شهر محمودآباد نداریم؛ جمعیتی که بعضاً به بیش از دو برابر جمعیت شهری هم خواهد رسید و در روزها و زمان مشخصی به این شهر وارد می‌شوند که افزایش تولید پسماند تا 3 برابر هم دور از ذهن نیست.
وی با اشاره به اینکه با توجه به شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی شهر محمودآباد، به موفقیت این طرح امید فراوانی داریم، افزود:‌ موفقیتی که بی‌شک مرهون همت و تلاش جمعی اعضای شورا، شهرداری و شهروندان عزیز خواهد بود و همچنین، کنشگران اجتماعی و زیست محیطی نیز در این طرح نقش قابل توجهی دارند که در زمان مناسب‌تر شرح مفصل خواهیم داد.

پیام مازند

عضو شورای شهر محمودآباد گفت: اعضای شورا همدل و همراه برای تحقق اهداف این طرح تمام تلاش را به کار خواهند گرفت و از همهٔ ظرفیت‌هایی که در شهر، شهرستان و حتی کشور وجود دارد، بهره خواهد جست؛ ظرفیت‌هایی که گره‌گشای بسیاری از مسئله‌ها هستند و خواهند بود؛ فرزندان این مرز بوم که بی‌منت دل در گرو توسعه این شهر و شهرستان دارند.
باقری در پایان گفت: دست همهٔ عزیزانی که در اجرای این طرح همراهند را صمیمانه می‌فشاریم و سپاسگزاریم و آرزوی آینده‌ای درخشان برای شهر و شهرستان و ایران عزیزمان، داریم.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.mazan-online.ir/Fa/News/196767/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قالیباف: کره‌جنوبی راه ­حل‌­ فوری برای پول‌های بلوکه شده ارائه دهد

اقدام جالب فرهاد مجیدی برای برد استقلال برابر الاهلی

بدحال بودن 46 کرونایی در بابل

بدحال بودن 46 بیمارکرونایی در بابل

سئول راه ­حل‌­ فوری برای پول‌های بلوکه شده ارائه دهد

هنرمندان، زبان رسای هنر را در خدمت انقلاب و اسلام به‌کار گیرند

دولت کره هر چه سریعتر پول‌های بلوکه‌ شده ایران را آزاد کند

امشب، اولین تمرین استقلال در عربستان

10 میلیارد ریال کالای قاچاق در خرم‌آباد کشف شد

جزئیات اجرای طرح نظارتی ویژه ماه رمضان در مازندران اعلام شد

ورود به مازندران از سمت گیلان ممنوع شد

نفرات برتر مشخص شدند

کرونا جان 9 مازندرانی دیگر را گرفت

کره هر چه سریعتر پول‌های بلوکه‌ شده ایران را آزاد کند

پول‌های بلوکه ایران آزاد شود/ انتظار ما از کروه جنوبی برآورده نشد

قالیباف: پول‌های بلوکه ایران آزاد شود

مقتدایی: وزیر ارتباطات دستور برگرداندن پول کاربران تلگرام را صادر کند

لاریجانی: دولت کره هر چه سریعتر پول‌های ایران را آزاد کند

لاریجانی به نخست وزیر کره جنوبی: سریعتر پول‌های بلوکه‌ شده ایران را آزاد کنید

آزادکاران برتر انتخابی کشتی جوانان مشخص شدند

خبری مهم از اولین تمرین استقلال در عربستان

لاریجانی: کره هر چه سریع‌تر پول‌های ایران را آزاد کند

دولت کره پول‌ های بلوکه‌ شده ایران را آزاد کند

جاده کرج-چالوس بارانی می شود/مه آلودگی در محورهای مواصلاتی استان البرز

اشتباهاتی که انسان به خداوند نسبت می‌دهد+فیلم

مرد 55 ساله در رودخانه کرج غرق شد

لاریجانی: کُره هر چه سریعتر پول‌های ایران را آزاد کند

اعلام نفرات برتر رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی آزاد جوانان

نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌های استان مازندران تشدید می‌شود

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 فروردین 1400

اعلام رنگ‌ بندی جدید کرونایی در کشور

فتوای متفاوت آیت‌ الله سیستانی درباره رمضان

موضع «ظریف» درباره اتفاقات دیروز در نطنز

بازدیدهای میدانی با هدف خدمات رسانی بهتر به شهروندان انجام می شود

پذیرش 290 بیمار جدید کرونایی در مازندران

نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی تا عبور از موج چهارم

تست کرونای 15 درصد بیماران مشکوک محمودآباد مثبت می‌شود

اجرای 100 هزار متر خط کشی محوری در منطقه 14

روند اجرای سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان کرمان بررسی شد

ادامه مقررات سختگیرانه کرونایی در جاده های شمال

انتقال واحدهای آلاینده مازندران به مکان مناسب

معاون استاندار خواستار رعایت قوانین هوای پاک در مازندران شد

ایجاد صلح و سازش در 67 درصد از پرونده‌های وارده به زندان‌های استان مازندران

مفقود شدن دختر 7 ساله در روستای محمودآباد مهاباد

تمرینات شبانه مجیدی برای مقابله با الاهلی

چرا ارزش پول ملی کم است؟

بدترین دولت به‌روایت آمار/ثبت رکورد 40ساله گرانی مسکن به نام حسن روحانی/دولتی که روی همه سیاه‌رویان را سفید کرد

اعلام ساعت عجیب برای تمرینات استقلال در جده

بهره‌برداری از سامانه پایش هوایی جنگل‌های هیرکانی در مازندران

13 واحد صنفی متخلف در خرم آباد پلمپ شد / بازار خرم آباد همچنان تعطیل