پیام مازند

آخرين مطالب

مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟! اقتصادي

مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟!
  بزرگنمايي:

پیام مازند -

پیام مازند


به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به بحران‌هایی که در سال گذشته در بازار سرمایه ایران اتفاق افتاد، بعضی نماد‌ها به صورت حباب گونه رشد کردند و همراه با آن شاخص بالا آمد و حجم معاملات بسیار افزایش پیدا کرد، با افزایش حجم معاملات، مالیاتی که دولت از بازار سرمایه دریافت می‌کرد، افزایش پیدا کرد.
حال با نظر به بحران اخیری که بورس با آن مواجه است، خواسته فعالان بازار سرمایه از مسئولان این است که دولت قسمتی از مالیات دریافتی خود را که در سال گذشته چیزی حدود 18 هزار میلیارد تومان بوده است را به صندوق تثبیت بازار برگرداند، البته این طرح قرار است در سال 1400 نیز اجرا شود، اما نمی‌دانیم در سال جدید مالیات به چه صورت است، ولی به هر صورت تزریق این پول به صندوق توسعه و تثبیت یک تسکین دهنده برای بازار سرمایه است و از لحاظ روانی نیز این قضیه برای مردم اهمیت دارد که دولت دست به حمایت از بورس برده باشد.
این طرح بیشتر جنبه روانی دارد تا حمایتی محمد اسکندری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که در دی سال گذشته دولت 18هزار میلیارد تومان مالیات که از معاملات در بورس به دست آورده را اگر به صندوق تثبیت بازار تزریق می‌کرد، چه اثری بر روی بازار سرمایه می‌گذاشت؟ بیان کرد: در هر صورت تزریق منابع یک کمک به بازار است، سال گذشته که بورس بحران زیادی را تجربه کرد با کمک این تزریق بازار سرمایه ممکن است از بحران خارج شود.
بیشتر بخوانید
بیمه سهام تضمینی برای سهامداران خرد/ سهامداران دیگر از ضرر نترسند وی افزود: نظرات مخالفی نیز در مورد کل این کار وجود دارد آن هم این است که بازار سرمایه به تعادل برسد، بعد دولت دست به همچنین حمایت‌هایی بزند، ابتدا باید بورس با روان شدن دامنه نوسان تحلیلی‌تر بشود و افراد با تحلیل به خرید و فروش اقدام کنند، در این صورت این حمایت‌ها موثرتر خواهد بود.
این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: به هر حال عدد امسال به پارسال نخواهد رسید به این علت که در سال گذشته روزانه معاملات 20000 میلیارد تومان بوده است، اما هم اکنون روزانه 2000 یا 3000 میلیارد تومان است و ما شاید شاهد این باشیم که این 18000 میلیارد یک ششم یا یک هفتم شود، بنابراین این عدد موثری نیست، اما این طرح، رویکرد خوبی است، ولی این که این عدد بتواند در بازار سرمایه کار بسیار بزرگی را کند شاید نه، اما از لحاظ روانی و حمایتی بیشتر اثر گذار است.
وی گفت: از لحاظ اثر گذاری به خاطر قیمت و نوع انجام کار تردید وجود دارد، ولی درکل رویکرد مناسبی است، اما نکته دیگر این است که صندوق توسعه و تثبیت چه سهم‌های را خریداری کنند و شیوه خرید صندوق توسعه مناسب است. بعضی‌ها معتقد بودند از ابزار‌هایی مثل اختیار فروش اوراق تبعی استفاده کنند، تا هیجانات از سمت برخی از سهامداران خردی که وارد می‌شود و عرضه‌ها را تشدید می‌کند، را کنترل کند.
اسکندری در پاسخ به این پرسش که آیا این تزریق پول به صندوق تثبیت بازار به نفع دولت است؟ بیان کرد: عمده این قضیه به افق نگاهی بر می‌گردد، اگر افق نگاه را چندماه در نظر بگیریم منفعت چندانی را ندارد، ولی قاعدتا با توجه به تورم یا کسری بودجه و خلق نقدینگی که در کشور وجود دارد، دولت با دید بلند مدت منتفع خواهد شد.
تزریق به صندوق تثبیت بازار درمان مقطعی در عین حال خوب مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با بازگشت قسمتی از مالیاتی به صندوق تثبیت اظهار کرد: در یک بازار عموما این نکته که چه مقدار پول از آن خارج می‌شود و چه مقدار پول به آن وارد می‌شود، ما به تفاوت می‌تواند جریان‌های مثبت یا منفی برای قیمت‌ها در آن بازار ایجاد کند.
وی افزود: اگر بازار سرمایه را در شرایط استاندارد در نظر بگیریم، یک پولی به عنوان مالیات از این بازار خارج می‌شود و این ورودی‌های دیگر که سرمایه گذاران دارند، بر اساس ارزش شرکت‌ها یا چیز‌های جدید است، این بتواند آن را جبران کند.
کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: یک مشکلی که در سال 99 در بازار سرمایه به وجود آمد، این بود که دولت علاوه بر پولی که به عنوان مالیات خارج می‌کرد، یک مبلغ زیادی هم برای تامین مالی به شکل‌های مختلف از این بازار خارج کرد، ازعرضه سهام دولتی و ETF‌ها گرفته تا اوراقی که در این بازار فروخت، حجم پولی که دولت از این بازار خارج کرد، تعادل این بازار را به هم ریخت.
سوری گفت: دولت می‌توانست مالیات بگیرد، اما بهتر بود، که آن پول نامتعارف را از این بازار خارج نمی‌کرد و به دید تامین مالی به بازار سرمایه نگاه نمی‌کرد، در این صورت شرایط بازار خیلی منطقی‌تر و دور از هیجان می‌شد.
وی افزود: اینکه بیان می‌شود قسمتی از مالیات به بازار سرمایه برگردد یک درمان مقطعی محسوب می‌شود، در کل این مکانیزم که یک پولی را به عنوان مالیات بگیریم و این پول به نوع دیگری بازگشت بخورد، یک راهکار مقطعی است و می‌تواند در این مقطع یک راهکارمناسب باشد، اما اقدامات زیربنایی‌تر از این که دولت باید از آن منع شود، این است که از سهام داران خرد تامین مالی نکند، بازار سرمایه جای تامین مالی دولت نیست، زمانی که مردم می‌آیند و پولشان را در بورس سرمایه گذاری می‌کنند، برای این نیست که دولت این پول را بردارد، اگر دولت قصد واگذاری و خصوصی سازی دارد، به صورت عمده و بلوکی به سرمایه گذاران بزرگ بفروشد و نباید این را به عموم مردم بفروشد، که اگراین اتفاق بیفتد، در آن صورت این تهدید از بین می‌رود، که دولت پول‌های جمع شده را خارج کند.
بازگشت پول مالیات به بورس تقاضا را افزایش می دهد یپمان حدادی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگاربورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: اگر قسمتی از مالیات به صندوق تثبیت بازار برگردد باعث می‌شود سمت تقاضا بالا رود که قاعدتا این می‌تواند بر روی صف‌های فروش تاثیر بگذارد و این اصلا بی تاثیر نیست، بازگشت قسمتی از مالیات به صندوق توسعه و تثبیت دو جنبه دارد، که این دو جنبه شامل مالی و جنبه روانی می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که این بازگشت پول به صندوق توسعه و تثبیت چه فایده‌ای برای دولت دارد؟ تشریح کرد: قاعدتا اگر این پول در سهم‌های خوب سرمایه گذاری شود، دولت می‌تواند یک سرمایه گذاری خوب کرده باشد، که بتوانند از این سرمایه گذاری یک بازده خوب داشته باشد، اما به درد دولت فعلی نمی‌خورد، ولی برای دولت بعدی مناسب است.
حال با توجه به نظرات کارشناس‌ها به این نتیجه می‌رسیم که تزریق 80 درصد مالیات به صندوق توسعه وتثبیت عملکردی مثبت هر چند کوتاه مدت است، که این تزریق با تحریک سمت تقاضا به کمک وضعیت فعلی بازار سرمایه می‌آید.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.mazan-online.ir/Fa/News/205879/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

قاضی‎زاده: حفظ ارزش ریال باید ناموس دولت باشد

حجت‌الاسلام رئیسی: سفره مردم نباید به دلار بند شود

آمادگی کامل برای برقراری امنیت انتخابات در استان

کمال علیپور نائب رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شهر و روستاهای مازندران شد

ریال باید ناموس دولت باشد/ 30 درصد جامعه از گرسنگی سلولی رنج می‌برند

اهدای 29 هزار واحد خون در استان طی سال جاری

شهر رودیان شاهرود دوباره به رویان تغییر نام یافت

برتری فوتبالیست های شمس آذر مقابل نماینده بابلسر

کشور به اصلاح سیاست‌های مالی و پولی نیاز دارد

ارزش پول ملی ناموس دولت است/لزوم اصلاح سیاست‌های پولی

فریم به فریم با گل بی‌نظیر پاتریک شیک/ این گل بهترین گل یورو 2020 می‌شود؟

بازار سرمایه بعد از انتخابات چگونه خواهد بود؟

جدیدترین موضع گیری انتخاباتی هادی العامری

انتخابات در ساری الکترونیکی است

مذاکره‌کننده سابق درباره پول‌های بلوکه شده ایران، سفیر جدید سئول در تهران شد

نمکی: با خزانه خالی و بانک مرکزی بدون پول کرونا را مدیریت کردیم

نام شهر زرگرمحله بابل به « زرگر » تغییر نام یافت

نظام بانکی توسط بانک‌های خصوصی احاطه شده/ «تعارض منافع» مانع اصلی اصلاحات اقتصادی است

علی کریمی، تماشاگر بازی هوادار تهران و خیبر خرم آباد / عکس

چرا نرخ ارز به‌سادگی پایین نمی‌آید؟

ریال باید ناموس دولت باشد/ ما جنگ، زور و تحکیم نمی‌خواهیم و به دنبال زندگی کردن هستیم

فجرسپاسی با شکست رایکا بابل صدرنشین لیگ دسته یک شد

سرمربی رایکای بابل استعفا داد

لیگ یک / هوادار و عنایتی صدرنشین ماندند

لیگ یک / خوشبختی فجر با دو ضربه ی پنالتی

آمار کرونا مازندران 24 خرداد؛ 67 بهبودیافته و 61 بستری جدید

کناره گیری لطفی از هدایت رایکای بابل

برپایی انتخاباتی سالم و بدون هرگونه حاشیه از جمله وظایف ستاد انتخابات است

قاضی‌زاده هاشمی: ریال باید ناموس دولت باشد

کرونا نوازی در ستاد انتخاباتی برخی نامزدهای شورا در قائمشهر

رونمایی محسن بنگر از سیمون کیائر وطنی؛ داریوش شمس هم جان یک فوتبالیست را نجات داده بود

پیروزی تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز در مقابل رایکای بابل

گام محکم شهرداری آمل برای بهبود سیمای شهری، کاهش قطع درخت و پایداری برق شهری

رشد 62 درصدی و 36 درصدی پول و شبه پول در اقتصاد ایران

موارد بستری کرونایی در مازندران به 322 نفر رسید

هشدار؛ مردم فریب واریز پول از طرف ستادهای انتخاباتی را نخورند/عکس‌های واریزی در فضای مجازی جعلی است

انتخابات اجباری در بعضی کشورها/ رأی ندهی باید پول بدهی!

آغاز موج گرما در مازندران

افزایش محسوس و تدریجی دمای هوای مازندران

خبرگزاری اصولگرا: در برخی کشورها، رأی ندهی باید پول بدهی!

8 داماد بیچاره بخاطر این زن زیبا بدبخت شدند+ عکس

چیرگی هوادار تهران بر خیبر خرم آباد با یک گل

جریمه بیش از 32 هزار دستگاه خودرو در محورهای شمال

3 باب عطاری متخلف در آمل پلمب شد

کشف 10 دستگاه ماینر غیرمجاز در آمل/ علت قطعی برق چه بود؟

دستگیری سرکردگان اصلی یک شرکت هرمی در چالوس

اسامى نامزد‌های انتخابات شورا‌های اسلامى شهر چالوس

اسامی کاندیدا‌های انتخابات شورای شهر تنکابن

نجات جان یک بره آهوی بی پناه در بهشهر