پیام مازند

آخرين مطالب

مامان! چطوری می‌تونم پول دربیارم؟ مقالات

مامان! چطوری می‌تونم پول دربیارم؟
  بزرگنمايي:

پیام مازند -

پیام مازند


ساعت 6 عصر یکی از روزهای خرداد است. آفتاب برای ماندن در آسمان پافشاری می‌کند و درختان پارک سبزی‌شان را به رخ می‌کشند. قرار است یک اتفاق جدید در پارک شکل بگیرد و 13 کودک بین شش تا هفت سال محصولاتشان را برای فروش عرضه کنند.
بچه‌ها هیجان‌زده از کاردستی‌هایی که درست کرده‌اند پشت میز و صندلی‌های کوچکی که با خود حمل کرده‌اند می‌نشینند، سعی می‌کنند فاصله اجتماعی را هم رعایت کنند و کارهایشان را روی میز بچینند.
هر کدام اسمشان را روی میز می‌چسبانند و با حس غرور می‌نشینند تا اولین مشتری‌هایشان از راه برسند. چهره‌شان دیدنی است.
«رونیکا» دستبندهایی با نخ‌های رنگی و مهره‌های شیشه‌ای رنگارنگ ساخته است و به هر خریدار یک شکلات هم تعارف می‌کند. «رونیا» به کمک مادرش کوکی پخته و برای فروش آورده است. «رستا» کاسه‌های سفالی را که نقاشی کرده روی میزش چیده است. «کاوه» به کمک پدر و مادرش در حال سرخ‌کردن سیب‌زمینی است. «روناز» و مادرش گل‌هایی را که در گلدان کاشته‌اند برای فروش آورده‌اند. «رها» عروسک‌هایی را با ابر درست کرده و «نینا» مگنت برای روی یخچال نقاشی کرده است. همه کارها حاصل فکر خود این کودکان با کمک بزرگ‌ترهایشان است.
بچه‌ها با اینکه می‌دانند هر چیزی که دارند باید فقط در ازای 10 هزار تومان بفروشند، باز هم از یکدیگر می‌پرسند «این چنده؟»، «پولِ این چقدر میشه؟»

پیام مازند

ورودی نمایشگاه با بنری مشخص شده است: «نمایشگاه اولین درآمد من». رهگذران پارک هم ترغیب می‌شوند کارهای دستی بچه‌ها را ببیند یا حتی بخرند اما هر کودک فقط 12 کاردستی درست کرده است. وقتی می‌شنوند کارها را خود بچه‌ها ساخته‌اند جملات تحسین‌برانگیز می‌گویند.
این نمایشگاه ایده «رونیا» بوده است که مادرش «ریحانه امینی» آن را با مادران دوستان دخترش در میان می‌گذارد و تبدیل به واقعیت می‌شود. او فوق لیسانس اودیولوژی - شنوایی‌شناسی - دارد و به ایسنا می‌گوید: «دخترم کتابی درباره درآمدزایی کودکان خوانده بود. یک روز آمد و گفت مامان به نظرت من چطور می‌تونم پول دربیارم و درآمد داشته باشم؟ من هم این موضوع را با دوستان دیگر مطرح کردم و نخستین نمایشگاه «اولین درآمد من» شکل گرفت. از بچه‌ها خواستیم کاردستی‌هایی درست کنند که 60 درصد کار خودشان باشد و 30 درصد هم از بزرگ‌ترها کمک بگیرند. همچنین کاردستی‌هایی درست کنند که هزینه‌شان زیاد نشود و دوستانشان توانایی خرید آنها را داشته باشند. قرار شد 50 درصد از کاردستی‌هایی که می‌فروشند سود باشد و هر کاردستی بیشتر از 5000 تومان هزینه برندارد. ارزش فروش کارهایشان هم 10 هزار تومان باشد تا بچه‌ها مجبور نباشند به یکدیگر پول خرد بدهند. تصمیم گرفتیم تعداد غرفه‌ها هم 13 نفر باشد و تعداد کاردستی‌هایی که بچه‌ها می‌خواهند درست کنند، زیاد و سخت نباشد. از طرفی کاردستی‌هایی که درست می‌کنند شبیه به هم نباشند. دختر من به پخت کیک و شیرینی علاقه زیادی دارد و هر بار که در خانه مشغول به پخت کیک و شیرینی می‌شوم او هم در تهیه‌اش مشارکت می‌کند. بنابراین تصمیم گرفت کوکی بپزد و صفر تا صد کار را هم خودش انجام داد و من فقط کوکی‌هایی که او قالب زده بود، داخل فر گذاشتم.»
خانم امینی به مادران پیشنهاد می‌کند: «خوب است که مادران دیگر هم چنین نمایشگاه‌هایی برگزار کنند زیرا به شکل‌گیری خلاقیت فرزندانشان کمک بزرگی می‌کند. از طرفی فرزندانشان از همین سن کم می‌توانند مدیریت مالی را تجربه کنند. تا به فرزندانمان فرصت ندهیم، خلاقیتشان پرورش پیدا نمی‌کند.» 
رونیا که از این کار هیجان‌زده است تصمیم گرفته پول‌هایش را جمع کند و بعضی از وسایلش را خودش تهیه کند. برای مثال کفش‌های اسکیت او به پایش کوچک شده و تصمیم گرفته با عیدی‌هایی که جمع کرده و هدیه‌های تولدش برای خودش یک جفت کفش اسکیت جدید تهیه کند. به گفته مادر رونیا قرار است در نمایشگاه بعدی کتاب‌هایی را که بچه‌ها خوانده‌اند و دیگر به آن نیاز ندارند با هم جابه‌جا کنند یا به یکدیگر بفروشند. اگر هم قرار باشد کاردستی درست کنند به تعداد بیشتری باشد تا عموم بازدیدکنندگان هم بتوانند کارهای بچه‌ها را بخرند.
رستا عاشق نقاشی است به همین دلیل تصمیم گرفته کاسه‌های سفالی نقاشی‌شده را در نمایشگاه بفروشد؛ کاسه‌هایی که طوسی شده‌اند، لبه‌هایشان خطی از رنگ طلا دارند و کف هر کاسه استیکری از شکل‌های مختلف چسبانده شده است. 12 پاکت را با 10 هزار تومان پر کرده است و سراغ غرفه دوستانش که می‌رود یک پاکت می‌دهد و یکی از کارهای دستی را می‌خرد. او می‌خواهد پول‌هایی را که از فروش کاسه‌هایش گرفته در قلک جمع کند و آنقدر نمایشگاه برگزار کند تا پول‌هایش بیشتر و بیشتر شود و بتواند یک گوشی موبایل بخرد.
«مسعود بی‌غش‌دل» پدر رستا لیسانس مدیریت بازرگانی دارد و می‌گوید: «مهم‌ترین دستاورد چنین نمایشگاهی بالابردن اعتماد به نفس دخترم است. حالا رستا پول درآوردن در بازار واقعی را تجربه کرده است. این نمایشگاه نمونه کوچکی از کارآفرینی است. او از اینکه توانسته پول دربیاورد بسیار خوشحال است.»

پیام مازند

رونیکا می‌خواهد پولش را تبدیل به حساب بانکی کند و باز هم در نمایشگاه‌های بعدی پول دربیاورد و حتی از خاله‌ها و دو مادربزرگش بخواهد برای خرید کاردستی‌هایش به غرفه او در نمایشگاه بعدی سر بزنند و خرید کنند.
«ریحانه دورفرد» مادر رونیکا لیسانس مهندسی صنایع گرایش تحلیل سیستم‌ها دارد و درباره نمایشگاه «اولین درآمد من» به ایسنا می‌گوید: «قرار بود این نمایشگاه اسفندماه و نزدیک عید نوروز برگزار شود که هر بار به یک دلیل کنسل شد. یا ویروس کرونا اوج می‌گرفت یا هوا سرد می‌شد. بچه‌ها از برگزارنشدن نمایشگاه ناراحت بودند تا اینکه موفق شدیم این نمایشگاه را در خرداد برگزار کنیم. خیلی از رهگذران دوست داشتند از بچه‌ها خرید کنند و این نمایشگاه برایشان جذابیت داشت اما ما به بچه‌ها گفته بودیم فقط 12 کاردستی درست کنند. هر کسی کاردستی‌اش را 10 هزار تومان فروخت و در کل 120 هزار تومان پول جمع کرد. بعضی از بچه‌ها در مهدهای کودک‌ خود نمایشگاه‌های مشابهی داشتند و قبلا چنین کاری را انجام داده بودند اما نه در ازای پول. رونیکا در این نمایشگاه با نخ‌ها و شیشه‌های رنگی دستبند درست کرد و من تنها کمکی که به او کردم این بود که دستبندها را گره بزنم. او وقتی که کوچک‌تر بود با بسته‌های آموزشی مختلفی که داشت کارهای مشابه را تمرین می‌کرد و فکر می‌کنم این ایده هم بنا بر همان تجربه‌ها به ذهنش رسیده باشد. رونیکا دوست داشت برای پذیرایی در این نمایشگاه ژله هم درست کند اما چون هوا گرم و ممکن بود ژله‌ها آب شود من پیشنهاد دادم از دوستانش با شکلات پذیرایی کند.»
رونیا رشیدزاده، رونیکا خوروش، روناز رشید، نینا عطاردی، رویسا محمدی، رستا بی‌غش‌دل، کاوه آهنگریان، نورا ایران‌منش، آریا ایران‌منش، گندم طاهری، رها علیزاده، شارمین میرشاهی و نیکان پرنیان‌فر کاردستی‌هایشان را در نمایشگاه «اولین درآمد من» فروختند و از این کار هیجان‌زده‌اند. حالا بچه‌ها طعم درآمد داشتن را چشیده‌اند. احساس می‌کنند خیلی بزرگ شده‌اند. پول‌های حاصل از کاردستی‌هایشان را که 120 هزار تومان شده، دست مادرها و پدرهایشان می‌دهند و به سمت وسایل بازی پارک می‌دوند. غرق در بازی می‌شوند و صدای جیغ و شادی‌شان تمام پارک را پر می‌کند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.mazan-online.ir/Fa/News/211817/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

قاضی‎زاده: حفظ ارزش ریال باید ناموس دولت باشد

حجت‌الاسلام رئیسی: سفره مردم نباید به دلار بند شود

آمادگی کامل برای برقراری امنیت انتخابات در استان

کمال علیپور نائب رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شهر و روستاهای مازندران شد

ریال باید ناموس دولت باشد/ 30 درصد جامعه از گرسنگی سلولی رنج می‌برند

اهدای 29 هزار واحد خون در استان طی سال جاری

شهر رودیان شاهرود دوباره به رویان تغییر نام یافت

برتری فوتبالیست های شمس آذر مقابل نماینده بابلسر

کشور به اصلاح سیاست‌های مالی و پولی نیاز دارد

ارزش پول ملی ناموس دولت است/لزوم اصلاح سیاست‌های پولی

فریم به فریم با گل بی‌نظیر پاتریک شیک/ این گل بهترین گل یورو 2020 می‌شود؟

بازار سرمایه بعد از انتخابات چگونه خواهد بود؟

جدیدترین موضع گیری انتخاباتی هادی العامری

انتخابات در ساری الکترونیکی است

مذاکره‌کننده سابق درباره پول‌های بلوکه شده ایران، سفیر جدید سئول در تهران شد

نمکی: با خزانه خالی و بانک مرکزی بدون پول کرونا را مدیریت کردیم

نام شهر زرگرمحله بابل به « زرگر » تغییر نام یافت

نظام بانکی توسط بانک‌های خصوصی احاطه شده/ «تعارض منافع» مانع اصلی اصلاحات اقتصادی است

علی کریمی، تماشاگر بازی هوادار تهران و خیبر خرم آباد / عکس

چرا نرخ ارز به‌سادگی پایین نمی‌آید؟

ریال باید ناموس دولت باشد/ ما جنگ، زور و تحکیم نمی‌خواهیم و به دنبال زندگی کردن هستیم

فجرسپاسی با شکست رایکا بابل صدرنشین لیگ دسته یک شد

سرمربی رایکای بابل استعفا داد

لیگ یک / هوادار و عنایتی صدرنشین ماندند

لیگ یک / خوشبختی فجر با دو ضربه ی پنالتی

آمار کرونا مازندران 24 خرداد؛ 67 بهبودیافته و 61 بستری جدید

کناره گیری لطفی از هدایت رایکای بابل

برپایی انتخاباتی سالم و بدون هرگونه حاشیه از جمله وظایف ستاد انتخابات است

قاضی‌زاده هاشمی: ریال باید ناموس دولت باشد

کرونا نوازی در ستاد انتخاباتی برخی نامزدهای شورا در قائمشهر

رونمایی محسن بنگر از سیمون کیائر وطنی؛ داریوش شمس هم جان یک فوتبالیست را نجات داده بود

پیروزی تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز در مقابل رایکای بابل

گام محکم شهرداری آمل برای بهبود سیمای شهری، کاهش قطع درخت و پایداری برق شهری

رشد 62 درصدی و 36 درصدی پول و شبه پول در اقتصاد ایران

موارد بستری کرونایی در مازندران به 322 نفر رسید

هشدار؛ مردم فریب واریز پول از طرف ستادهای انتخاباتی را نخورند/عکس‌های واریزی در فضای مجازی جعلی است

انتخابات اجباری در بعضی کشورها/ رأی ندهی باید پول بدهی!

آغاز موج گرما در مازندران

افزایش محسوس و تدریجی دمای هوای مازندران

خبرگزاری اصولگرا: در برخی کشورها، رأی ندهی باید پول بدهی!

8 داماد بیچاره بخاطر این زن زیبا بدبخت شدند+ عکس

چیرگی هوادار تهران بر خیبر خرم آباد با یک گل

جریمه بیش از 32 هزار دستگاه خودرو در محورهای شمال

3 باب عطاری متخلف در آمل پلمب شد

کشف 10 دستگاه ماینر غیرمجاز در آمل/ علت قطعی برق چه بود؟

دستگیری سرکردگان اصلی یک شرکت هرمی در چالوس

اسامى نامزد‌های انتخابات شورا‌های اسلامى شهر چالوس

اسامی کاندیدا‌های انتخابات شورای شهر تنکابن

نجات جان یک بره آهوی بی پناه در بهشهر