پیام مازند

آخرين مطالب

روزی به نام دست‌های تو مقالات

روزی به نام دست‌های تو
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - دهم ژوئن هر سال را روز جهانی صنایع دستی نامیده‌اند ؛ روزی که در تقویم کشور ما مصادف با بیستم خرداد ماه سومین ماه از فصل بهار است.

به گزارش ایرنا ، شاید از همان زمان که انسان های اولیه در غارها ، از سنگ و چوب ، ابزار شکار می تراشیدند ، صنایع دستی شکل واقعی خود را نشان داد و تا به امروز که از هنر دست انسان ها ، کالاهای بدیعی ساخته می شود ، صنایع دستی ، نقش مهمی در معرفی زیست بوم آدم ها داشته است.
یک نگاه اجمالی به تاریخچه صنایع دستی نشان می دهد که این صنعت در کشور ما از قدمتی چند هزار ساله برخوردار است ؛ هنری که علی رغم حرکات ظریف انگشتان خالقش ، با نگاه های نه چندان خریدار مخاطبان همراه بوده و امتداد آن به عصر حاضر هم رسیده است.
اگر چه در سال های اخیر متولیان صنایع دستی تلاش کرده اند تا با شعار « هر شهرستان، یک بازارچه صنایع دستی » ، محصول هنرمندان را در سبد خرید خانوارها جای دهند ، اما به نظر می رسد این شعار در حد گفتمان هنری باقی مانده و تا جلب رضایت واقعی هنرمندان فاصله زیادی دارد.
طبق آمار سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی ، ایران ، بیشترین فارغ التحصیل رشته های تکمیلی صنایع دستی جهان را دارد ، اما این سرمایه عظیم ملی ، برای ورود به بازارهای بزرگ جهانی همواره با مشکل مواجه بوده است.
اگر صنایع دستی را یکی از مولفه های توسعه اقتصادی در هر منطقه بدانیم ، توجه و تقویت این بخش می تواند ، راهکاری مناسب برای ایجاد فرصتهای شغلی جدید و کسب درآمد پایدار باشد.
متأسفانه با شکل گیری نگاه مدرنیته‌ و تغییر سبک زندگی مردم ، نقش صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور ما بسیار کم رنگ شده و به جز هنردوستان واقعی ، هواخواهان دیگری ندارد. این تغییر در استان گردشگرپذیری مثل مازندران هم کمتر از استان های دیگر نیست ، اگرچه صنایع دستی مازندران ، رنگ و بوی دیگری دارد. 
استان مازندران با 60 نوع تولید صنایع دستی که به ثبت ملی رسیده است و 19 اثر صنایع دستی که در عرصه جهانی می درخشد ، یکی از پیشگامان این عرصه در کشور ما به شمار می آید.

پیام مازند


بیمه ، مهم‌ترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی
اما مهم ترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی مازندران ، انجام خدمات بیمه ای برای هنرمندان صنایع دستی است . افزایش آمار متقاضیان و کاذب بودن برخی از مشاغل صنایع دستی در استان از یک سو ، کمبود اعتبارات دولتی و عدم تخصیص بودجه های لازم از سوی دیگر ، موجب شده ، فعالین واقعی صنایع دستی مازندران سرشان بی کلاه بماند.
بیمه صنایع دستی علاوه بر تامین امنیت شغلی ، سلامت و معیشت هنرمندان ، می تواند زمینه های تقویت و توسعه هنرهای دستی را نیز فراهم آورد که در نهایت ، موجب توجه نسل جدید به این صنعت فراموش شده خواهد شد.
زهرا بابایی یکی از قالیبافان جوان قائمشهری است که بیشتر از 10 سال سابقه قالیبافی دارد. او که قالیبافی را اولین بار نزد خاله آموخته و تاکنون 10 تخته قالیچه و تابلو فرش بافته است ، به ایرنا می گوید : از سال 90 کار قالیبافی را شروع کردم. قالیبافی را از خاله ام یاد گرفتم و به دلیل علاقه زیادی که به این کار داشتم ، بلافاصله دار قالی را در خانه برپا کردم. بعد از بافتن اولین قالیچه ، به کارگاه های آموزشی مراجعه کردم و با شرکت در کلاس های دوره ای و گذراندن آزمون های مختلف ، موفق به کسب مدرک رسمی قالیبافی از اداره فنی و حرفه ای شدم.
وی اضافه می کند : در آن سال ها هنرمندان قالیباف و سایر رشته های صنایع دستی بلافاصله بعد از شروع کار بیمه می شدند. من هم از همان ماه های اولیه شروع کار بیمه شدم ، اما بعدها با افزایش میزان تقاضا و به دلیل فعال نبودن برخی از قالیبافان ، بسیاری از هنرمندان این عرصه غربال شدند و قرارداد بیمه ای آنها لغو شد . با این همه بسیاری از همکاران فعال من که حداقل سالی یک قالیچه می بافند ، بیمه ندارند ، در حالی که قالیبافان غیر فعال شهرمان در لیست بیمه تامین اجتماعی قرار دارند و این مساله باعث می شود حق قالیبافان واقعی بسوزد.
طبق تعهدات بیمه ای ، هر هنرمند قالیباف ، باید ظرف مدت چهار ماه یک قالیچه 50 در 70 سانتی متری را تمام کند و بازرسان بیمه ای به صورت دوره ای از کارگاه های قالیبافی و یا دارهای خانگی بازدید می کنند.

پیام مازند


قالیچه‌هایم روی دستم مانده است
این قالیباف قائم شهری می گوید: تاکنون ، 10 قالیچه و تابلو فرش بافته ام که همه آنها روی دستم مانده است . برای بافتن یک قالیچه 50 در 70 سانتی متری ، بیش از یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه می کنم که شامل خرید نخ ، طرح و نقشه است. به این هزینه باید زمان صرف شده را هم اضافه کرد که بیشتر از چند ماه وقت می برد ، اما قالیچه های ما را حتی پنج میلیون تومان هم نمی خرند. به همین خاطر دلمان نمی آید ، آنها را بفروشیم و در خانه نگهشان می داریم.
وی اضافه می کند : من بیشتر به بافتن تابلو فرش با نقش طبیعت یا پرتره علاقه دارم که متاسفانه به دلیل ارزان تر بودن تابلو فرش های ماشینی ، خریدار چندانی ندارد.
زهرا بابایی قالی بافی را یک هنر اصیل ایرانی معرفی می کند و می گوید: من و سایر قالیبافانی که به کار خود عشق می ورزیم ، توقع داریم ، دولت با انجام حمایت های بیمه ای و ایجاد بازارچه های سنتی و محلی ، مسیر کار در این رشته هنری ارزشمند را برای ما هموارتر کند تا قالی هایمان در کنج خانه خاک نخورد و مجبور نباشیم ، حاصل ماه ها زحمت خود را به حراج بگذاریم.
در شرایط اقتصادی امروز که بسیاری از هنرمندان ما با موانع جدی در مسیر تولید و تبلیغ محصولات خود مواجه هستند ، به طور قطع ، خدمات بیمه ای می تواند ، انگیزه مضاعفی برای ادامه دادن مسیر باشد.
شاید درهمه کشورهای پست مدرن ، فروش صنایع دستی با مشکل مواجه باشد و میزان عرضه بیشتر از تقاضا ، اما این مساله در کشور ما به دلیل وجود تحریم‌ها و بسته بودن دروازه‌های بازار جهانی کمی حادتر به نظر می رسد.

پیام مازند


راستی‌آزمایی هنرمندان صنایع‌دستی
معاون صنایع دستی سازمان گردشگری ، میراث فرهنگی و صنایع دستی مازندران در همین رابطه به ایرنا گفت : بیمه یکی از مهم ترین عوامل ایجاد انگیزه در هر فعال اقتصادی و هنری است.
حسین ایزدی با بیان اینکه بیش از 20 هزار هنرمند صنایع دستی ، تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی استان قرار دارند ، افزود : تمامی این هنرمندان دارای کارت شناسایی هستند و یا از پروانه تولید انفرادی و پروانه تولید کارگاهی برخوردارند.
وی با اظهار این که قالیبافان استان زیر نظر اداره صنعت ، معدن و تجارت قرار دارند ، گفت : تنها هنرمندان بافنده قالیچه کلاردشت تحت پوشش اداره کل صنایع دستی و گردشگری هستند.
ایزدی افزود : البته هنرمندان بسیاری هم در استان وجود دارند که در رشته های مختلف صنایع دستی فعالیت می کنند ، اما هنوز کارت شناسایی یا کد کارگاهی دریافت نکرده اند. در هر صورت اولویت ما با هنرمندانی است که به صورت تخصصی و مداوم کار می کنند.
وی از تصویب قانون حمایت از هنرمندان صنایع دستی در سال 97 خبر داد و تصریح کرد : به موجب این قانون کلیه کسانی که پروانه تولید کارگاهی دارند ، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند و از خدمات درمانی ، از کارافتادگی و بازنشستگی سازمان بهره مند می شوند.
معاون میراث فرهنگی مازندران گفت : در اواخر سال 97 اداره کل میراث فرهنگی ضمن اجرای طرح غربالگری ، هنرمندان فعال در رشته های مختلف صنایع دستی را مورد راستی آزمایی قرار داد و به این ترتیب و بعد از احراز صلاحیت هنرمندان ، قرارداد 2 هزار و 200 نفر دیگر تمدید و قرارداد بقیه بیمه شدگان غیر فعال منسوخ شد.
وی افزود : در حال حاضر مهم ترین دغدغه ما بیمه 18 هزار هنرمند صنایع دستی مازندران است که اگر فرض کنیم یک سوم آنها فعال واقعی باشند ، حدود هشت هزار نفر در استان مشغول انجام فعالیت های صنایع دستی هستند که از خدمات بیمه ای محرومند.
بیمه عشایری برای جاماندگان از بیمه
این مسئوول یادآور شد : سال گذشته سهمیه بیمه هنرمندان صنایع دستی مازندران را 120 نفر اعلام کردند که با توجه به تعداد هنرمندان این استان رقمی بسیار ناچیز است. از طرفی دیگر ما هنرمندان پیشکسوت زیادی داریم که به سبب سن بالا و نداشتن شرایط قانونی نمی توانند بیمه شوند. به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی مازندران تفاهم نامه ای با سازمان تامین اجتماعی منعقد نمود که به موجب آن کلیه هنرمندان دارای کارت شناسایی ، تحت پوشش بیمه روستایی و عشایری قرار می گیرند. این نوع بیمه خدمات درمانی ندارد ، اما از خدمات بازنشستگی و از کارافتادگی برخوردار است.
وی توضیح داد : در بیمه عشایری و روستایی سهم کارفرمایی دولت 70 درصد و سهم بیمه گذار 30 درصد است. در سال گذشته سهمیه بیمه عشایری هنرمندان صنایع دستی مازندران ، 2 هزار نفر بود که ما موفق شدیم با کسب سهمیه استان های دیگر که صنایع دستی در آنها از رونق کمتری برخوردار است ، سهمیه مازندران را به سه هزار و 500 نفر افزایش دهیم. این در حالی است که بسیاری از هنرمندان استان توجیه نیستند و فقط بیمه درمانی تامین اجتماعی را قبول دارند و متاسفانه از این طرح استقبال نمی کنند. تمام تلاشی ما این است که هنرمندان واقعی تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرند و ناظران ما به صورت مداوم و دوره ای از کارگاه های صنایع دستی و هنرمندانی که در خانه کار می کنند ، بازدید به عمل می آورند.

پیام مازند

مهر اصالت ملی و بین المللی در صنایع دستی مازندران
معاون صنایع دستی مازندران از احیاء صنایع دستی منقرض شده در استان خبر داد و افزود: بسیاری از رشته های قدیمی صنایع دستی مازندران در حال انقراض هستند که به کمک کارشناسان ما در حال احیا شدند.
وی ادامه داد : در استان مازندران هنرمندان پیشکسوت بسیاری زندگی می کنند که امروز به عنوان یک نماد و برند اصیل در صنایع دستی استان شناخته می شوند و تعدادشان به بیش از 70 نفر می رسد ؛ مثل نمد مالی آقای شاه نظری در رامسر ، جاجیم بافی خانم ریاحی در بهشهر ، چادر شب بافی آلاشت ، لاک تراشی آقای گلردی در نور ، منبت و معرق کاری استاد مهرپرور در بابل و سفال آقای ناصر نژاد در آمل و موارد دیگر . صنایع دستی ذکر شده در سازمان یونسکو به ثبت رسیده اند و هنرمندان آنها دارای مهر اصالت ملی یا بین المللی هستند ، اما برخی از این عزیزان به دلیل نداشتن شرایط قانونی ، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند و تلاش ما این است که همه آنها را تحت پوشش بیمه عشایری و روستایی قرار بدهیم.
ایزدی نداشتن بازار عرضه مناسب و محدودیت های صادراتی را از دیگر مشکلات این قشر زحمتکش دانست و افزود: متاسفانه به دلیل ایجاد شرایط کرونایی و تعطیلی بسیاری از بازارچه های محلی و سنتی ، عرضه و فروش محصولات صنایع دستی مازندران با مشکل مواجه شده است. اداره کل میراث فرهنگی قراردادی با شهرداری های استان منعقد کرد که به موجب آن ، شهرداریها مکلفند ، مکانهای مناسبی را به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرار بدهند تا با راه اندازی بازارچه های محلی و سنتی ، علاوه بر معرفی محصولات صنایع دستی استان ، به فروش و رونق اقتصادی این محصولات نیز کمک کنند.
وی گفت : اگرچه با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از نمایشگاهها و بازارچه های محلی این موضوع به تعویق افتاد ، اما این بازارچه ها در اکثر شهرهای استان مثل ساری ، بابل ، بهشهر ، آمل ، نکا ، تنکابن و رامسر دایر است و در شهرهای قائمشهر و چالوس هم در حال رایزنی هستیم تا هر چه سریعتر این بازارچه ها راه اندازی شود.
معاون میراث فرهنگی مازندران اظهار داشت : آنچه که مسلم است ، بیمه صنایع دستی یک بیمه توافقی است که استمرار و بقای آن مستلزم حمایت دولت و هنرمندان است. هر گونه تاخیر در تخصیص بودجه های دولتی و یا عدم پرداخت حق بیمه از سوی هنرمندان بیمه گذار ، منجر به قطع قراردادهای بیمه ای و محرومیت فعالین عرصه صنایع دستی از مواهب آن می شود.

پیام مازند


دولت به جای کارفرمایان
مدیرکل تامین اجتماعی مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت : در کشور ما بیمه شدگان به سه دسته بیمه شدگان اجباری ، اختیاری و مشاغل آزاد تقسیم می شوند.
سید علی اصغر محمودی ، بیمه هنرمندان را جزو بیمه شدگان مشاغل آزاد اعلام کرد و افزود : در مازندران بیش از 250 هزار نفر تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد هستند که شامل هنرمندان ، رانندگان ، باغداران ، صیادان و کارگران ساختمانی و ....است.
وی با اشاره به اینکه در بیمه هنرمندان ، دولت جانشین کارفرمایان می شود ، اظهار داشت: در سال های گذشته دولت اعتبارات خوبی برای بیمه هنرمندان و سایر اصناف تحت پوشش مشاغل آزاد در نظر می گرفت که متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل شرایط سخت اقتصادی ، این سهمیه بسیار کاهش پیدا کرد.
این مسئول ، سازمان تامین اجتماعی را یک نهاد مستقل درآمد ، هزینه معرفی کرد و افزود : در حال حاضر دولت بیش از 350 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت حق بیمه کارفرمایان به صندوق تامین اجتماعی بدهکار است که اگر در سال های آتی پرداخت نگردد ، سازمان تامین اجتماعی مجبور به لغو قرارداد بسیاری از بیمه شدگان مشاغل آزاد خواهد شد.
محمودی تصریح کرد: در آبان ماه سال گذشته طرحی در مجلس تصویب شده که به موجب آن 89 هزار میلیارد تومان از بودجه سال 1400 به اجرای طرح همسان سازی و پرداخت برخی از مطالبات بیمه شدگان اختصاص پیدا کرد.
وی خاطرنشان کرد: سازمان تامین اجتماعی نمی تواند بیشتر از تعهدات خود افراد را تحت پوشش قرار دهد ، مگر اینکه دولت منابع آن را دیده باشد. در مورد هنرمندان هم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و خانه هنرمندان موظفند ، ضمن شناسایی و غربالگری هنرمندان و فعالان عرصه صنایع دستی ، اسامی افراد تایید شده را به اداره کل تامین اجتماعی ابلاغ کنند تا این اداره بر مبنای سهمیه اعلام شده نسبت به بیمه آنها اقدام نماید.
مدیرکل تامین اجتماعی مازندران همچنین گفت: متاسفانه در دو سال گذشته بودجه ای برای هنرمندان استان در نظر گرفته نشده و سهمیه ای هم به ما اعلام نشده است. لذا اداره کل تامین اجتماعی مازندران نمی تواند برای متقاضیان جدید بیمه صادر کند ، مگر آنکه بخواهند ، سهم دولت را خودشان پرداخت کنند.
وی افزود : ما فقط قادر به ادامه بیمه های قبلی هستیم و مجبوریم دولت را همچنان بدهکار نماییم.
برچسب‌ها
سازمان تامین اجتماعی قالی بافان صندوق بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مازندران بیمه هنرمندان

لینک کوتاه:
https://www.mazan-online.ir/Fa/News/212331/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

قاضی‎زاده: حفظ ارزش ریال باید ناموس دولت باشد

حجت‌الاسلام رئیسی: سفره مردم نباید به دلار بند شود

آمادگی کامل برای برقراری امنیت انتخابات در استان

کمال علیپور نائب رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شهر و روستاهای مازندران شد

ریال باید ناموس دولت باشد/ 30 درصد جامعه از گرسنگی سلولی رنج می‌برند

اهدای 29 هزار واحد خون در استان طی سال جاری

شهر رودیان شاهرود دوباره به رویان تغییر نام یافت

برتری فوتبالیست های شمس آذر مقابل نماینده بابلسر

کشور به اصلاح سیاست‌های مالی و پولی نیاز دارد

ارزش پول ملی ناموس دولت است/لزوم اصلاح سیاست‌های پولی

فریم به فریم با گل بی‌نظیر پاتریک شیک/ این گل بهترین گل یورو 2020 می‌شود؟

بازار سرمایه بعد از انتخابات چگونه خواهد بود؟

جدیدترین موضع گیری انتخاباتی هادی العامری

انتخابات در ساری الکترونیکی است

مذاکره‌کننده سابق درباره پول‌های بلوکه شده ایران، سفیر جدید سئول در تهران شد

نمکی: با خزانه خالی و بانک مرکزی بدون پول کرونا را مدیریت کردیم

نام شهر زرگرمحله بابل به « زرگر » تغییر نام یافت

نظام بانکی توسط بانک‌های خصوصی احاطه شده/ «تعارض منافع» مانع اصلی اصلاحات اقتصادی است

علی کریمی، تماشاگر بازی هوادار تهران و خیبر خرم آباد / عکس

چرا نرخ ارز به‌سادگی پایین نمی‌آید؟

ریال باید ناموس دولت باشد/ ما جنگ، زور و تحکیم نمی‌خواهیم و به دنبال زندگی کردن هستیم

فجرسپاسی با شکست رایکا بابل صدرنشین لیگ دسته یک شد

سرمربی رایکای بابل استعفا داد

لیگ یک / هوادار و عنایتی صدرنشین ماندند

لیگ یک / خوشبختی فجر با دو ضربه ی پنالتی

آمار کرونا مازندران 24 خرداد؛ 67 بهبودیافته و 61 بستری جدید

کناره گیری لطفی از هدایت رایکای بابل

برپایی انتخاباتی سالم و بدون هرگونه حاشیه از جمله وظایف ستاد انتخابات است

قاضی‌زاده هاشمی: ریال باید ناموس دولت باشد

کرونا نوازی در ستاد انتخاباتی برخی نامزدهای شورا در قائمشهر

رونمایی محسن بنگر از سیمون کیائر وطنی؛ داریوش شمس هم جان یک فوتبالیست را نجات داده بود

پیروزی تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز در مقابل رایکای بابل

گام محکم شهرداری آمل برای بهبود سیمای شهری، کاهش قطع درخت و پایداری برق شهری

رشد 62 درصدی و 36 درصدی پول و شبه پول در اقتصاد ایران

موارد بستری کرونایی در مازندران به 322 نفر رسید

هشدار؛ مردم فریب واریز پول از طرف ستادهای انتخاباتی را نخورند/عکس‌های واریزی در فضای مجازی جعلی است

انتخابات اجباری در بعضی کشورها/ رأی ندهی باید پول بدهی!

آغاز موج گرما در مازندران

افزایش محسوس و تدریجی دمای هوای مازندران

خبرگزاری اصولگرا: در برخی کشورها، رأی ندهی باید پول بدهی!

8 داماد بیچاره بخاطر این زن زیبا بدبخت شدند+ عکس

چیرگی هوادار تهران بر خیبر خرم آباد با یک گل

جریمه بیش از 32 هزار دستگاه خودرو در محورهای شمال

3 باب عطاری متخلف در آمل پلمب شد

کشف 10 دستگاه ماینر غیرمجاز در آمل/ علت قطعی برق چه بود؟

دستگیری سرکردگان اصلی یک شرکت هرمی در چالوس

اسامى نامزد‌های انتخابات شورا‌های اسلامى شهر چالوس

اسامی کاندیدا‌های انتخابات شورای شهر تنکابن

نجات جان یک بره آهوی بی پناه در بهشهر