پیام مازند

آخرين مطالب

خشکه‌کاری برنج شیوه‌ راهبردی موثر برای سازگاری با خشکسالی/ مدیریت شالیزار پدری توسط یک جوان دهه هشتادی مقالات

خشکه‌کاری برنج شیوه‌ راهبردی موثر برای سازگاری با خشکسالی/ مدیریت شالیزار پدری توسط یک جوان دهه هشتادی
  بزرگنمايي:

پیام مازند -

پیام مازند


به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران| برنج یکی از مهم‌ترین محصولات استراتژیک استان مازندران است که نقش مهمی در بهبود وضعیت اقتصاد کشاورزان دارد، میزان مصرف آب یکی از نکات مهم کشت محصولات زراعی به خصوص برنج است که با توجه به شرایط اقلیمی، ساختمان خاک، مدیریت مزرعه، دانش فنی و… در نقاط مختلف تفاوت دارد.
شیوه کشت برنج در مناطق مختلف کشور و از جمله مازندران به روش سنتی و غرقابی است که مصرف آب با استفاده از این شیوه خارج از توان منابع آبی و سفره‌های آب زیرزمینی است و به همین منظور کارشناسان و محققان بخش کشاورزی معتقدند خشکه‌کاری برنج و کشت به شیوه بذرپاشی، کاهش مصرف آب را به دنبال دارد که باید توسعه یابد.

پیام مازند

خشکه‌کاری برنج راهکاری برای مقابله با خشکسالی
در حال حاضر که برداشت برنج در مزارع مازندران آغاز شده است در برخی مناطق استان شاهد این هستیم که کشاورزان به دلیل محدودیت‌های منابع آبی توصیه‌های کارشناسان بخش کشاورزی را سرلوحه کار خود قرار دادند و اقدام به کشت برنج به صورت خشکه‌کاری کردند چرا که این روش به دلیل نیاز کم به آبیاری، راهکاری موثر در مقابله با خشکسالی است.
در حال حاضر با توجه به کمبود منابع آبی و خطر خشکسالی که زمین‌های حاصلخیز مازندران را با تنش مواجه کرده است، برخی از کشاورزان با علاقه‌ای که به روش خشکه‌کاری دارند به راحتی می‌توانند این شیوه را توسعه دهند.
در حال حاضر این نوع کشت به صورت محدود در برخی از مناطق استان در حال انجام است و در صورت توصیه و حمایت می‌تواند به عنوان یک الگو در بیشتر مناطق مازندران که با کمبود آب مواجه هستند عملیاتی شود.

پیام مازند

شرایط خشکسالی که بیشتر استان‌های کشور را در سال‌های اخیر تهدید کرده است، تغییر الگوهای کشت می تواند بهترین راهکار برای حفظ بستر کشاورزی باشد.
برای چگونگی کشت برنج به روش خشکه‌کاری سری به منطقه شرق مازندران زدیم و با کشاورزانی که اقدام به شیوه نوین در مزارع خود داشتند گفت‌وگویی داشتیم.
به صرفه بودن خشکه‌کاری از لحاظ اقتصادی
حمید قاسمی یکی از کشاورزان برنج‌کار شهرستان بهشهر که پنج سالی است که اقدام به کشت برنج به روش خشکه‌کاری کرد و در سال‌های اول با 5 هزار مترمربع کشت برنج را با این الگوی جدید آغاز کرد و بعد از مشاهده به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی، سطح زیرکشت را افزایش داد و اکنون به 12 هزار مترمربع رساند.

پیام مازند

کاهش 50 درصدی مصرف آب با خشکه‌کاری
وی درباره مزیت کشت به روش خشکه‌کاری گفت: با توجه به خشکسالی و محدودیت‌های آبی که وجود دارد به دنبال این بودم تا منابع آبی را مدیریت کنم و به همین دلیل از توصیه‌های کارشناسان بخش کشاورزی بهره گرفتم تا بتوانم برای کشت برنج مدیریت بهینه داشته باشیم.
قاسمی ادامه داد: با روش خشکه‌کاری 50 درصد مصرف آب و هزینه کشاورزی کاهش پیدا می‌کند.
وی درباره عملکرد به روش خشکه‌کاری با روش غرقابی گفت: عملکرد با روش غرقابی 8.5 تن است اما با روش خشکه‌کاری در سال‌های اولیه همانند روش غرقابی است و بعد از چند سال کشت مداوم، امسال به 10 تن افزایش پیدا خواهد کرد.

پیام مازند

این کشاورز افزود: برای اینکه به تولید مطلوب دست پیدا کنیم کلاس‌های آموزشی زیادی برای ما برگزار شد و همچنین نهاده‌های کشاورزی هم در اختیار ما قرار گرفت.
وی از متولیان بخش کشاورزی خواست هزینه‌های اولیه مانند امکانات باران مصنوعی را در اختیار کشاورزان قرار دهند تا کشاورز ترغیب به این نوع کشت شود.
وقتی مدیریت مزرعه به یک نوجوان سپرده شد
امیرمحمد محمدپور یک جوان دهه هشتادی است که با علاقه فراوان در کنار پدر خود اقدام به کشت برنج در مزارع شالیزاری داشته و همین امر سبب شد پدرش از علاقه و اشتیاق امیرمحمد به کار کشاورزی حمایت کند و مزرعه خود را برای مدیریت به دست این نوجوان بسپارد.

پیام مازند

امیرمحمد خودش را اینگونه معرفی می‌کند، 15 سالمه و با علاقه زیادی که به کار کشاورزی دارم توانستم کمک پدرم باشم و امسال برای اولین‌بار مزرعه برنج خود را به روش بارانی کشت کردیم.
وی می‌گوید: برای اینکه کمک به صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشیم، امسال کشت برنج را به روش خشکه‌کاری و با استفاده از باران مصنوعی انجام دادم، سمپاشی و کوددهی این مزرعه به روش پهپاد انجام شد تا استفاده بهینه را در مصرف کود و سم داشته باشیم.
این کشاورز نوجوان می‌گوید: از این نوع کشت راضی هستیم و خوشبختانه از رشد خوبی هم برخوردار است و امیدواریم این نوع کشت در سطح استان ترویج شود تا هم کمکی برای صرفه‌جویی آب در شرایط خشکسالی شود و هم کشاورزان هزینه کمتری داشته باشند و از مزایای اقتصادی بالاتری برخوردار شوند.
خشکه‌کاری برنج در 43 هکتار از اراضی بهشهر
غلامرضا قنبری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهشهر در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به محدودیت منابع آبی و لزوم ترویج شیوه هایی از کشت و آبیاری که میزان مصرف آب را کاهش دهد، گفت: کشت مستقیم برنج به روش خشکه کاری (کاشت مستقیم برنج از طریق کاشت بذر در عمق 2 تا 3 سانتیمتری در بستر خاک) یکی از این روش هاست.
وی بیان کرد: با توجه به اهمیت صرفه جویی در مصرف آب، امسال 28 هکتار اراضی شهرستان بهشهر به صورت خشکه‌کاری به کشت برنج اختصاص یافت که بیشترین سطح کشت آن به مساحت 15 هکتار در اراضی روستای حسین آباد دهستان میانکاله است.

پیام مازند

قنبری تصریح کرد: در این روش از سه نوع آبیاری استفاده شد که بهترین آنها قطره‌ای و استفاده از نوار تیپ است که کاهش 70 تا 80 درصدی مصرف آب را به همراه داشته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهشهر افزود: علاوه بر این، از دو روش جوی آب و بارانی نیز می‌توان استفاده کرد که از نظر میزان مصرف آب این دو روش با یکدیگر برابری می‌کنند و موجب کاهش 50 تا 60 درصدی مصرف آب می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه کشت برنج به روش خشکه‌کاری یکی از راه‌های غلبه بر کم‌آبی است، گفت: مزایای دیگر این روش، کاهش مصرف انرژی و حفظ سلامت کشاورزان، کاهش هزینه کارگری، افزایش بهره‌وری در استفاده از نهاده‌ها، حفظ خاک، یکنواختی در سبز شدن مزرعه و رسیدن یکنواخت محصول و امکان استفاده آسان‌تر از کمباین برای برداشت، جلوگیری از هدر رفتن کود و افزایش اکسیژن خاک است.

پیام مازند

به گزارش فارس، اگر همه بسترهای توسعه و ترویج کشت برنج به روش خشکه‌کاری دراستان‌های کم آب کشور فراهم شود علاوه بر افزایش تولید این محصول استراتژیک و بی‌نیازی از واردات آن، سود اقتصادی قابل توجهی نیز عاید کشاورزان زحمتکش می‌شود.
ایجاد شرایط لازم از سوی مسؤولان برای استفاده از روش‌های نوین کشاورزی مانند خشکه‌کاری برای کشاورزان بسیار با اهمیت و پر رونق خواهد بود.
انتهای پیام/86035/ج

لینک کوتاه:
https://www.mazan-online.ir/Fa/News/218627/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ورود مردم به استانهای شمالی ممنوع شد

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه در البرز به بهره‌برداری می‌رسد

محورهای مازندران بارانی و دارای مه گرفتگی است

تحویل 50 هزار قطعه بچه فیل ماهی خاویاری به بخش خصوصی

20 هزار پُرس غذای گرم بین نیازمندان خرم‌آباد توزیع می‌شود

حال و هوای کردستان در عید بزرگ غدیر خم/ خیابان‌های سطح شهر غرق در نور وشادی/ گوشت قربانی میان نیازمندان توزیع شد

پیکر بانوی مدافع سلامت در خرم‌آباد تشییع شد

کشف نور در پشت یک سیاهچاله برای اولین بار

توضیح قوه قضائیه درباره عفوِ محکومان آبان 98

امام جمعه شیراز: اختلاس از سگ‌ گردانی بدتر است

واکنش یک نماینده به طرح محدود سازی اینترنت

طرح ضد اینترنت مجلس، هرج و مرج ایجاد می‌ کند

برپایی غرفه گفتمان غدیر در منطقه 2

جشن بزرگ عید غدیر در بابل

نگاه مدیریت شهری به فرهنگ زیرساختی است

جاده های مازندران بارانی و دارای مه گرفتگی است

بابل وارد مرحله برپایی اقامتگاه بیماران کرونایی شد

تجلیل از خانواده های شهید سادات همزمان با عید غدیر

تیغ کرونا و دریا بر گردن محمودآباد

بارش رحمت الهی در روز عید غدیر

مدیرعامل پلیمر خلیج فارس خرم‌آباد خبر داد: جذب دونده کنیایی

ایران‌ایر بازهم به خرم‌آباد نیامد

ماجرای واحد پول ایران در مسابقه افغانستانی!

برنامه خاموشی‌های مازندران در هفتمین روز مرداد

وزارت کشور ورود به استان‌های شمالی را ممنوع کند | کاهش رعایت پروتکل‌ها به زیر 30 درصد فاجعه است

وزارت کشور ورود مردم به استانهای شمالی را ممنوع کند

نام من عشق است / شماره اول نشریه علمی «ترند» دانشگاه فرهنگیان پردیس دکتر شریعتی ساری منتشر شد

حادثه هولناک در جاده هراز / ریزش سنگ جان یک نفر را گرفت

افزایش قیمت بلیت به ایستگاه قطار رسید

معرفی 5 انیمیشن سینمایی ترسناک + عکس

طولانی‌ترین تونل کشور و خاورمیانه امروز با حضور وزیر راه افتتاح می شود

طولانی‌ترین تونل کشور و خاورمیانه امروز افتتاح می شود

وزارت بهداشت: سفرها و فاجعه کرونایی در مازندران/ خطری جدید به نام «لامبدا»

توهین رسانه افغانستانی نسبت به پول ملی ایران

معصومه ابتکار تأکید کرد: اهمیت بازاریابی مجازی و کارآفرینی برای بانوان سرپرست خانوار / تبادل تجربیات ایران و اندونزی در زمینه توانمندسازی زنان

پیام تسلیت فرمانده انتظامی مازندران در پی درگذشت ستوانیکم "مازنی"

جان باختن مامای 35ساله که در بخش کرونایی‌ها خدمت می‌کرد

مراسم تحلیف رییس جمهوری منتخب ساعت 17 چهاردهم مرداد برگزار می‌شود

جان باختن مامای 35 ساله که در بخش کرونایی‌ها خدمت می‌کرد

رشد اقتصادی آسیا تغییر خواهد کرد؟

◄ سقف وام مسکن محرومان 100 میلیون تومان شد

مراسم تحلیف 8 نفر از کارآموزان قضایی با حضور رئیس کل دادگستری مازندران برگزار شد

دیدار مردمی رییس کل دادگستری مازندران با 65 نفر از مراجعه کنندگان

خنکای هوا در راه مازندران

بدهکاری 40 میلیارد تومانی دولت به باغداران مازندرانی

راه اندازی سامانه هوشمند توزین به زودی در مازندران

احمد نور به پیشنهاد قطری ها جواب مثبت نداد!

جمع آوری 150 معتاد متجاهر در خرم آباد

مازندران، همچنان ورود ممنوع

نبرد جام و اعتبار، تصمیم نهایی احمد نور و واران در یونایتد / آیتم اختصاصی طرفداری