پیام مازند

آخرين مطالب

تیغ کرونا و دریا بر گردن محمودآباد سياسي

تیغ کرونا و دریا بر گردن محمودآباد
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - طی یک ماه اخیر کرونا و دریا دست به دست هم دادند و 30 نفر را در محمودآباد به کام مرگ بردند به طوری که به صورت میانگین روزانه یک نفر در این شهرستان جان باخت.

به گزارش ایرنا، بیش از 18 ماه از همه گیری ویروس کرونا می گذرد و این بیماری تاکنون چهار پیک شدید را رد کرده و اکنون به اعتقاد مسئولین دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، این استان در سخت ترین موج آن قرار گرفته است.
موج پنجم کرونا که این بار با سویه دلتا وارد استان مازندران شد در کمتر از پنج روز نیمی از استان را به قرمزی کشاند که شهرستان محمودآباد به علت هجوم بالای مسافران و نزدیکی به شهرستان آمل که مبدا سویه دلتا کرونا و پیش قراول شهرهای مازندران بود در کمتر از 72 ساعت از وضعیت نارنجی به قرمز تغییر رنگ داد.
این روزها با توجه به تعطیلات تابستان و تعطیلی چند روزه تهران نه تنها بار کرونا و گردش ویروس در نزدیک ترین شهر ساحلی به پایتخت سنگینی می کند بلکه فوتی های دریا نیز بار سنگینی بر دوش بیمارستان و کادر درمان و شهرستان وارد کرده است.
بنابر اعلام رسمی پزشکی قانونی مازندران از ابتدای تابستان تاکنون بیشترین آمار مرگ ناشی از غرق شدگی در دریا مربوط به محمودآباد بوده است ؛ شهرستانی که مسافران آن به حرف ناجیان گوش نمی کنند تا طعمه دریا شوند و شهروندان نیز به علت هجوم مسافران و شلوغی شهر حرف های مسئولین شبکه بهداشت و کادر درمان را پشت گوش می اندازند و در این میان تنها چیزی که نصیب شهرستان می شود ، افزایش جانباختگان است.

پیام مازند


فوت 12 نفر در آب های محمودآباد
از اوضاع وخیم دریای محمودآباد کافی است به حوادث چند روز اخیر اشاره کرد: در تاریخ چهارم مرداد ماه یک دختر تهرانی وارد دریا شد که با اقدام بموقع ناجیان نجات یافت،در صبح همان روز یک جوان قمی نیز به علت نامعلوم در منطقه ممنوعه و با وجود تذکر ناجیان وارد آب شده بود که هنوز جست و جو برای یافتن پیکر او ادامه دارد. سوم مرداد ماه نیز یک گروه دوستانه 6 نفری از گرمسار در نیمه شب وارد آب می شوند که یکی از آنها که تبعه افغانستان بود ، جان خود را از دست داد .همچنین در تعطیلات پایان هفته گذشته نیز 2 نفر یکی برای شنا در منطقه ممنوعه و دیگری به علت برخورد با قایق موتوری در آبهای محمودآباد جان خود را از دست دادند.
رییس هیات نجات غریق محمودآباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : موقعیت جغرافیایی شهرستان محمودآباد به دلیل اینکه نزدیک ترین شهر ساحلی به پایتخت است سبب شده است که این شهرستان به یکی از شهرهای ساحلی پرمسافر استان تبدیل شود.
الیاس خادمی افزود : محمودآباد 136 کوچه منتهی به دریا دارد که امکان حضور مسافر در تمام نقاط ساحلی را فراهم می سازد و سهولت دسترسی به دریا در مناطق کور تبدیل به تهدید شده است.
وی با بیان اینکه از ابتدای تیرماه تاکنون 12 نفر در آب های ساحلی محمودآباد جان خود را از دست دادند، ادامه داد : با وجود اعلام استانداری مازندران مبنی بر تعطیلی طرح دریا و خودداری مسافران و مجاوران از شنا در دریا ، متاسفانه مسافران هیچگونه توجهی ندارند و در مناطق ممنوعه و یا ساعت های اتمام کار ناجیان وارد دریا می شوند.
خادمی عدم توجه مسافران به هشدارهای ناجیان و همچنین ممنوعیت طرح دریا و کمبود ناجی را مهم ترین مشکل این روزهای آب های ساحلی محمودآباد عنوان کرد و گفت: متاسفانه با وجود تلاش شبانه روزی ناحیان که حتی حقوقشان را دریافت نکرده اند ، به علت سهل انگاری مسافران و مردم به هشدارها ، آمار غرقی ها همچنان بالا است.
رئیس هیات نجات غریق محمودآبادهمچنین از کمبود امکانات ناجیان نیز انتقاد کرد و گفت: ناجیان ما با دست های خالی در حال فعالیت هستند و نه تنها جت اسکی و قایق برای نجات جان افراد غرق شده تامین نشده بلکه حتی ابتدایی ترین نیاز یعنی تیوپ هم ندارند و یک سایه بان نیز برایشان وجود ندارد و باید در دل گرما زیر آفتاب سوزان ساحل مستقر باشند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 80 ناجی در سواحل محمودآباد مشغول به کار هستند، افزود : با وجود اینکه طبق جلسات استانداری مجوز 100 ناجی در شهرستان داده شده است ولی ناجیان به علت پرداخت نشدن مطالباتشان حاضر به کار نیستند.
با توجه به شیوع کرونا و قرمز شدن مازندران در تاریخ 12 تیرماه براساس مصوبه استانداری مازندران تمامی طرح های سالم سازی در دریا تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

پیام مازند


فوت 18 محمودآبادی در موج پنجم کرونا
مدیر شبکه بهداشت و درمان محمودآباد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که در موج پنجم کرونا 18 نفر در شهرستان محمودآباد جان خود را از دست دادند که نسبت به ماه های قبل رشد زیادی داشته است.
دکتر عباس توان وضعیت کرونایی شهرستان را بحرانی و وخیم توصیف کرد و افزود: در حال حاضر 103 بیمار مبتلا به کووید 19 از شهرستان محمودآباد در بیمارستان ها بستری هستند که 43 نفر در بیمارستان شهدا و 60 نفر دیگر هم در بیمارستان و مراکز درمانی شهرهای اطراف تحت درمان قرار دارند.
وی با بیان اینکه شهرستان محمودآباد تنها یک بیمارستان دارد، گفت: روند افزیشی بیماران بستری از یک سو و مراجعه افراد غرق شده از سوی دیگر مشکلات کادر درمانی را دو چندان کرده است .
مدیر شبکه بهداشت درمان محمودآباد افزود : در این شرایط حاد کرونایی متاسفانه نیروهای اورژانس ما بیشتر در گیر غرقی های دریا هستند که کار را به شدت سخت کرده است.
وی توضیح داد : وقتی یک غرقی به بیمارستان اعزام می شود اکثر نیروهای بیمارستان و اورژانس را درگیر می کند و همه مجبورند برای نجات جان این فرد تلاش کنند که با توجه به ظرفیت و امکانات محدود بیمارستان و پر بودن تخت های بیمارستان ز بیماران کرونایی، اوضاع از کنترل خارج می شود.
تشدید نظارت در ساحل و بازار
فرماندار محمودآباد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اوضاع کرونایی شهرستان بحرانی است و تعداد بیماران بستری نسبت به موج های قبلی رشد صد درصدی داشته است.
خسرو طالبی افزود : متاسفانه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بین مردم چه در سواحل و چه در بازار و اماکن عمومی بشدت پایین است که با توجه به این شرایط پیش بینی می شود وضعیت قرمز در شهرستان ادامه یابد.
وی پرتردد و پر مسافر بودن شهرستان محمودآباد را پاشنه آشیل کنترل ویروس در این شهرستان عنوان کرد و گفت : با وجود تمامی هشدارها برای عدم سفر به استان های شمالی در تعطیلات سواحل شهرستان شلوغ می شود که کنترل کرونا را سخت کرده است.
طالبی همچنین به دوچندان شدن مشکلات کادر درمان در زمان شلوغی مسافر و در نتیجه افزایش غرقی اشاره کرد و افزود :مراجعه افراد غرقی به بیمارستان و مدیریت ساحل مشکلات شهر را دو برابر کرده است.
فرماندار محمود آباد با بیان اینکه طی دو روز گذشته تجمعات در ساحل کمتر شده است، گفت: چهار اکیپ نظارتی در سطح شهرستان و سواحل از امروز فعال شدند و محدودیت های کرونایی تشدید و برخورد با متخلفان جدی‌تر خواهد شد.
وی در خصوص سواحل شهرستان نیز توضیح داد : تمامی ورودی به دریا در سرخرود با نیوجرسی مسدود شده است و در محمودآباد نیز ورودی با ماسه و خاک بسته و راه دسترسی به دریا با ماشین وجد ندارد.
فرماندار محمودآباد ادامه داد: با توجه به راه های فرعی که وجود دارد امکان بستن تمام راه ها و کوچه های منتهی به دریا وجود ندارد ولی خواهش ما این است مردم و مسافران با توجه به وضعیت وخیم کرونایی شهرستان ما را یاری نمایند و از تجمع در ساحل و ورود به دریا خودداری کنند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا دریای خزر مازندران محمودآباد غرق شدگی
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها

لینک کوتاه:
https://www.mazan-online.ir/Fa/News/221636/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صبح پنجشنبه و ترافیک تکراری کرج-چالوس

این ارز به شدت ریخت!

نکا میزبان پیاده‌روی نمادین اربعین برای جاماندگان کاروان عشق

عضویت در شانگهای منزوی کردن ایران را سخت‌تر می کند

آغاز تحصیل 47 هزار غنچه و شکوفه در مازندران

آغاز عصر جدید تراکنش مالی در ایران با فعال‌سازی کیف‌های پول الکترونیک

نجات جان 5 بیمار با اهدای‌عضو جوان 20 ساله بابلی

آمدن نان به خاطر آب/ صدای چرخش چرخ و سایش سنگ آسیاب قرایی به گوش نمی‌رسد

تأثیر نقدینگی در کاهش ارزش پولی ملی/ باید صادرات محور شویم

استقرار ناجیان غریق تا هفته آینده در سواحل مازندران

آغاز رویداد «سپیدصلح-آبی آرامش-سپید آبی» در جزیره کیش

چرا نور سریع‌تر از صوت حرکت می‌کند؟

بیشترین لطمات را از غیبت هواداران دیدیم/ کار با الهامی لذت بخش است

آخرین خبرها از رایکای بابل / از انتخاب مدیرعامل جدید تا ابقای پیروز قربانی

یک مازندرانی دبیر سازمان لیگ فدراسیون ورزش‌های بومی محلی شد

خورشید واقعا زرد رنگ است؟

تولید 150 هزارتن گندم در مازندران/ اختصاص 28 هزار هکتار مزرعه به کشت کلزا

حفظ اشتغال بیش از 24 هزار نفر از کسب کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان

کبیری: ارزش افزوده اقتصادی تعاونی‌ها را اشتغال،تعداد اعضا و فناوری‌ها تشکیل می‌دهد

عبدالملکی تاکید کرد: توجه به بخش نوآورانه در تعاون به عنوان یک راهبرد اساسی

خانواده، زنان و جوانان؛ ضرورت بازسازی ساختاری و مدیریت یکپارچه

اقتصادی از جنس هنرصنعت زنان توانمند روستای خرانق

خزعلی در نشست خبری: دورکاری زنان به نفع دولت و خانواده ها است / زنان سرپرست خانوار عایله حکومت هستند

شفاف سازی معاونت امور زنان و خانواده در خصوص انعکاس به دور ازواقع خبری از نشست رسانه ای دکتر خزعلی

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده وارد خوزستان شد

جایگاه زن ایستادگی و سازندگی است

دکتر خزعلی: باید در کنار ایجاد اشتغال به مسائل اخلاقی، تربیتی و سبک زندگی نیز توجه شود

مشکلات خانه اسکواش خرم‌آباد و بروجرد برطرف می‌شود

خرید 3 دستگاه آمبولانس جدید در آرامستان

کنعانی زادگان:، چون می‌دانند در قطر خوب پول در می‌آورم، جریمه ام کردند!

خرید 3 دستگاه آمبولانس جدید برای آرامستان خرم‌آباد

درگذشت مداح برجسته مازندرانی

سفر به شمال با جسد یک زن در صندلی جلوی ماشین

تمرکز سازمان بازرسی شناسایی بستر‌ها و گلوگاه‌های فساد است

واکسیناسیون 8 هزار و 546 نفر در مراکز هلال احمر مازندران

حریق منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد مهار شد

حضور تیم نساجی قائمشهر در تست پزشکی پیش فصل

ورود مجلس به موضوع تقویت ارزش پول ملی

آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد مهار شد

اعزام اولین گروه زائران اربعین از بعد از ظهر امروز

مهار کامل حریق در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد

ریسک بزرگ پرسپولیس درمورد پرونده کالدرون

آقای قالیباف برای آشناشدن با مسائل حوزه انتخابیه از نزدیک، به بهشهر آمد/استقبال گرم مردم از رئیس مجلس در یادواه شهدای بهشهر/حضور سران قوا در بین مردم امیدبخشی و اعتماد آنها به نظام را بالا می برد

قدردانی دبیرخانه تفاهم نامه اقیانوس هند از کارمند بندر نوشهر

حضور بازیکنان نساجی در تست پزشکی ایفمارک

5 اشتباه رایج در دنیای رمزارز چیست؟

کسب کرسی کشوری از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل

مداح خوشنام مازندرانی دار فانی را وداع گفت

جابر معافی؛ الگوی اصحاب رسانه مازندران

متهم: حمیده طلب 15 میلیونی اش را خواست، خفه اش کردم