پیام مازند

آخرين مطالب

فرصت سهم‌بری مازندران از جام جهانی 2022 قطر ورزشي

فرصت سهم‌بری مازندران از جام جهانی 2022 قطر
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – ایرنا – راه‌اندازی مسیر پروازی کیش-رامسر در آستانه سالی که مازندران میزبان رویداد بین‌المللی ساری 2022 خواهد شد و جام جهانی 2022 قطر هم قرار است در همسایگی کیش برگزار شود، فرصت پیوند خوردن مازندران و بویژه رامسر با جام‌جهانی را فراهم می‌کند ؛ اما برای بهره‌مندی از این فرصت مهم چه باید کرد؟

به گزارش ایرنا، نخستین پرواز مسیر کیش رامسر پیش از ظهر دیروز سه‌شنبه در باند جدید فرودگاه ساحلی رامسر به زمین نشست و یک زیرساخت مهم برای رونق گردشگری غرب مازندران به بهره‌برداری رسید. برنامه این خط پروازی در حال حاضر به صورت دو پرواز رفت و برگشت در هفته است که سه‌شنبه‌ها و جمعه‌ها ساعت 9 صبح از میان آب‌های خلیج فارس در فرودگاه کیش به سمت رامسر حرکت می‌کند و حوالی ساعت 11 نیز در فرودگاه رامسر به زمین می‌نشیند. هواپیما یک ساعت پس از نشستن در فرودگاه رامسر به سمت کیش برمی‌گردد.
باند جدید فرودگاه رامسر که 11 سال پس از آغاز عملیات اجرایی بالاخره در خرداد 1399 با حضور وزیر وقت و به زمین نشستن هواپیمای ایرباس 319 به بهره‌برداری رسید، از نظر کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری و همه مسئولان استان یک فرصت مهم برای رونق گردشگری غرب مازندران است.
رفت‌وآمد گردشگران اهل کشورهای حاشیه خلیج فارس به رامسر طی سال‌های اخیر به دلایل مختلف از جمله ارزان تمام شدن سفر برای آن‌ها و جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد این منطقه سبب شده که افزایش ظرفیت فرودگاه رامسر اتفاقی مهم در صنعت گردشگری مازندران محسوب شود.
اکنون نیز با راه‌اندازی پرواز مستقیم کیش-رامسر بر دامنه‌های این فرصت افزوده شده است ؛ چرا که مسافران و گردشگران عرب می‌توانند با یک پرواز کوتاه به کیش سفر کنند و پس از آن با هواپیمای کیش‌ایر از دل آب‌های خلیج فارس بدون توقف به ساحل زیبای خزر در عروس شهرهای ایران یعنی رامسر برسند. این خط پروازی می‌تواند یک گردشگر عرب حاشیه خلیج فارس را در کمتر از 4 ساعت به ساحل خزر برساند و همین یعنی یک فرصت مهم در صنعت گردشگری برای رامسر ایجاد شده است.

پیام مازند


جام جهانی فوتبال؛ ابزار رونق گردشگری
فعالان گردشگری افزایش پروازهای فرودگاه رامسر را با توجه به میزبانی مازندران از رویداد بین‌المللی ساری2022 و انتخاب این استان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال آتی میلادی، فرصتی مناسب برای رونق گردشگری می‌دانند، اما اتصال یکی از زیباترین فرودگاه‌های ایران در ساحل خزر به قلب خلیج فارس در آستانه مهم‌ترین رویداد فوتبالی جهان که قرار است 30 آبان تا 27 آذر 1401 بیخ گوش کیش برگزار شود، جرقه یک اتفاق مهم دیگر را نیز می‌تواند ایجاد کند؛ حضور تماشاگران رقابت‌های جام جهانی در رامسر!
پس از جام جهانی 2018 روسیه که از نظر جغرافیایی نزدیک‌ترین جام جهانی برگزار شده به ایران محسوب می‌شد، حالا یک جام جهانی دیگر قرار است در همسایگی ایران برگزار شود که این بار برگزارکنندگان نگاهی ویژه به گردشگری دارند. قطری‌ها که سال 2010 توانستند نظر فیفا را برای میزبانی از رقابت‌های جام جهانی جلب کنند و در رقابت با آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا، میزبان جام جهانی شوند طی هفت سال اخیر گام‌هایی برداشته‌اند که فراتر از نگاه به جام جهانی 2022 به عنوان میزبان یک رویداد ورزشی است.
علاوه بر گسترش فعالیت‌های پروازی هواپیمایی این کشور و قرار داشتن هواپیمایی قطر در جمع برترین ایرلاین‌های جهان طی یک دهه اخیر، ارتقاء جایگاه گذرنامه قطر طی چند سال اخیر و همچنین تسهیل صدور گذرنامه برای مسافران و رساندن رتبه این کشور در شاخص سهولت صدور گذرنامه به جمع 10 کشور برتر دنیا نیز نشان می‌دهد قطری‌ها به چیزی فراتر از یک میزبانی 28 روزه از رقابت‌های معتبر جام جهانی فکر می‌کنند؛ صنعت گردشگری.

پیام مازند


فرصت همسایگی
برگزارکنندگان جام جهانی قطر پیش‌تر اعلام کردند که تمایل دارند کشورهای همسایه نیز از این فرصت مهم جهانی به سود خود بهره بگیرند و در ارائه خدمات اقامتی و تفریحی به صدها هزار گردشگری که به بهانه تماشای 64 مسابقه جام جهانی 2022 به قطر سفر می‌کنند مشارکت داشته باشند. البته در این زمینه برخی اظهارنظرها مبنی بر احتمال ناتوانی قطر در اقامت دادن به همه مسافران نیز مطرح است. برخی کارشناسان می‌گویند قطر با توجه به مساحتی که دارد نهایتا تا زمان برگزاری مسابقات جام جهانی می‌تواند 45 هزار اتاق برای گردشگران داشته باشد که با حدود یکصدهزار اتاق اقامتی مورد نیاز فاصله زیادی دارد. به همین دلیل کشورهای همسایه می‌توانند با استفاده از ظرفیت خطوط پروازی به قطر از حضور هواداران فوتبال بهره‌مند شوند.
یکی از کشورهای همسایه نیز طبیعتا ایران است که با توجه به روابط مناسب بین دو کشور، فرصت برای بهره‌مندی از این رویداد مهم فوتبالی مهیاست. طی یکی دو سال اخیر در برخی استان‌ها از جمله فارس، اصفهان و هرمزگان گام‌هایی برای بهره‌مندی از حضور هواداران فوتبال در قطر طی روزهای برگزاری جام جهانی2022 برداشته‌اند. حتی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز کارگروهی با عنوان کارگروه گردشگری جام جهانی 2022 قطر تشکیل شده و نشست‌هایی با برخی نمایندگان برخی دستگاه‌ها برای بهره‌مندی از این فرصت برگزار شده است.
حالا با راه‌اندازی خط پروازی کیش-رامسر مازندران نیز می‌تواند به جمع استان‌هایی بپیوندد که نیم‌نگاهی به جام جهانی قطر و جذب تعدادی از گردشگران و هواداران تیم‌های فوتبال حاضر در این رقابت‌ها داشته باشد.

پیام مازند


یک گام تا پروازهای خارجی در رامسر
ایجاد مسیر پروازی از زیباترین شهر شمال ایران به قلب خلیج فارس و بیخ گوش کشور میزبان جام جهانی2022 می‌تواند اتفاقی پراهمیت برای مازندران و بویژه غرب این استان باشد و حتی با گره زدن آن به رویداد بین‌المللی ساری2022، میزبانی مازندران از گردشگران کشورهای عضو اکو نیز برجسته‌تر شود. البته در صورت برداشتن گام‌هایی در این زمینه طبیعتا افزایش پروازها هم نیاز است.
مدیرکل فرودگاه‌های مازندران به خبرنگار ایرنا می‌گوید: اگر تقاضا برای پرواز در این مسیر زیاد باشد این امکان وجود دارد که تعداد پروازها افزایش یابد و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. تا آن زمان نیز توسعه ترمینال فرودگاه به پایان می‌رسد و مشکلی برای پذیرش مسافران نخواهیم داشت.
مدیر کل میراث فرهنگی مازندران: باید طرحی جامع و مدون برای بهره درست از رویداد ساری2022 و سهم‌بری مازندران از جام جهانی2022 تدوین کنیم.
سعدالله وطن‌خواه به نکته مهم‌تری اشاره می‌کند و می‌افزاید: البته تا زمان برگزاری رویداد ساری 2022 و مسابقات جام جهانی امیدواریم که در فرودگاه رامسر پروازهای بین‌المللی هم بتوانیم داشته باشیم. از حدود یک سال پیش برای صدور مجوز مرز هوایی برای فرودگاه رامسر درخواست دادیم که مراحل آن در حال انجام است. اگر مجوز مرز هوایی فرودگاه رامسر به سرانجام برسد حتی امکان انجام پرواز مستقیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز خواهیم داشت.
وی درباره آخرین وضعیت پیگیری‌ها برای صدور مجوز مرز هوایی و انجام پروازهای خارجی در فرودگاه رامسر تصریح می‌کند: همه اقداماتی که باید در استان و توسط اداره کل فرودگاه‌ها در این زمینه انجام می‌شد صورت گرفته و سازمان هواپیمایی کشوری نیز بازدیدهای لازم را انجام داد. حدود دو هفته دیگر یک بازدید دیگر در این زمینه باید انجام شود و در مرحله پایانی هم وزارت کشور باید تاییدیه را صادر کند. اگر مشکل خاصی در این فرآیند ایجاد نشود می‌توانیم امیدوار باشیم که نهایتا بین یک تا دو ماه آتی مجوز مرز هوایی فرودگاه رامسر صادر شود.

پیام مازند


تماشای فوتبال در قطر، تفریح در مازندران
تصور این که در روزهای برگزاری جام جهانی 2022 قطر ، نام رامسر نیز به عنوان یکی از مقصدهای پروازی در فهرست سفرهای هوایی هواپیمایی قطر یا فرودگاه دوحه قرار بگیرد شاید کمی دشوار باشد، اما چندان هم دور از دسترس نیست. البته حتی اگر پرواز مستقیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس هم انجام نشود ، با توجه به راه‌اندازی مسیر پروازی کیش-رامسر امکان جذب گردشگران و بخشی از تماشاگران جام جهانی به رامسر و غرب مازندران وجود دارد ؛ گردشگرانی که از کشورهای مختلف جهان به قطر سفر می‌کنند و در روزهایی که برنامه تماشای فوتبال ندارند شاید بدشان نیاید که از گرمای طاقت‌فرسای پاییزی قطر با سه ساعت پرواز به یک منطقه خنک و سرسبز مانند رامسر سفر کنند.
پس از جام جهانی 2018 روسیه که از نظر جغرافیایی نزدیک‌ترین جام جهانی برگزار شده به ایران محسوب می‌شد، حالا یک جام جهانی دیگر قرار است در همسایگی ایران برگزار شود که این بار برگزارکنندگان نگاهی ویژه به گردشگری دارند.
اما این اتفاق و تحقق این هدف بدون برنامه‌ریزی میسر نیست. در شرایطی که کشورهای همسایه قطر بهترین زیرساخت‌ها و برنامه‌ها را برای جذب گردشگر دارند و از شهرت جهانی برخوردار هستند و در ایران هم مقاصد سفر شناخته شده‌ای مانند کیش، قشم، شیراز ، اصفهان و منطقه آزاد اروند برای بهره‌برداری از چنین موقعیتی چندین گام از مازندران پیش‌تر هستند، مازندران و رامسر باید از حالا گام‌های جدی‌تری برای سهم‌بری از حضور فوتبال‌دوستان جهان در قطر بردارند.
تلاقی ساری2022 با جام جهانی قطر
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به خبرنگار ایرنا می‌گوید: همه دستگاه‌ها باید در چنین موضوعی دخیل شوند و پای کار بیایند . ما رویداد بین‌المللی ساری2022 را هم در پیش داریم که محوریت آن سراسر مازندران است و از این ظرفیت ایجاد شده می‌توانیم بهره مناسبی بگیریم. جام جهانی قطر هم حالا به این فرصت‌ اضافه شده و نیاز داریم که همه دستگاه‌های استان برای از دست ندادن این فرصت همکاری کنند تا به یک برنامه مدون و مشخص برسیم.
سیف‌الله فرزانه می‌افزاید: یک موضوع مهم بین ساری2022 و جام جهانی قطر وجود دارد؛ این که قرار است برنامه‌های اصلی رویداد ساری2022 را از مهر تا آبان 1401 برگزار کنیم و بلافاصله پس از آن جام جهانی آغاز می‌شود. این همزمانی و تلاقی در کنار ایجاد خط پروازی کیش-رامسر که ممکن است تا آن زمان به خط پروازی مستقیم رامسر با یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتقا یابد فرصتی کم‌نظیر برای گردشگری مازندران است.
مدیرکل فرودگاه‌های مازندران: اگر مجوز مرز هوایی فرودگاه رامسر به سرانجام برسد حتی امکان انجام پرواز مستقیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز خواهیم داشت.
وی با تأکید بر ضرورت تعریف یک طرح جامع و مدون برای سهم‌بری مازندران از ساری2022 و جام جهانی2022 اظهار می‌کند: یکی از فرصت‌هایی که در پیش داریم اکسپوی دوبی است که از مهر امسال آغاز می‌شود و پنج روز در آبان غرفه گردشگری سالن ایران به مازندران واگذار می‌شود.
این مسئول خاطرنشان می‌کند: با استفاده از این فرصت اگر یک بسته خوب و مناسب تعریف کنیم می‌توانیم رامسر و مازندران را به عنوان یکی از مقصدهای سفر در روزهای برگزاری جام جهانی به فعالان حوزه گردشگری کشورهای مختلف دنیا معرفی کنیم و گام نخست را محکم برداریم.

پیام مازند


چشم‌انداز بین‌المللی پرواز کیش-رامسر
بررسی‌ها نشان می‌دهد که پرواز کیش-رامسر اتفاقا با چشم‌انداز جذب گردشگرانی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و پس از بررسی تعدادی از فعالان گردشگری و پیگیری آن‌ها در این زمینه راه‌اندازی شده است تا مسافران عرب پس از یک پرواز کوتاه حدودا 40 دقیقه‌ای بلافاصله با یک پرواز مستقیم به رامسر سفر کنند و حتی این احتمال وجود دارد که در صورت صدور مجوز مرز هوایی برای فرودگاه رامسر ، پرواز مستقیم به یکی از پایتخت‌های حاشیه خلیج فارس از جمله مسقط راه‌اندازی شود.
این که حالا چه برنامه‌ای باید برای مازندران در نظر گرفت یا مسئولان این استان باید با چه نگاهی وارد فرآیند سهم‌بری از جام جهانی قطر شوند، قطعا به یک برنامه مفصل و مطالعات گسترده نیاز دارد ؛ فرآیندی که به گفته مهدی رودبارکی یکی از فعالان گردشگری کشور و عضو جامعه هتلداران ایران باید چند گام مقدماتی جدی برای آن برداشته شود.
این فعال گردشگری به خبرنگار ایرنا می‌گوید: مازندران بی‌تردید می‌تواند از این فرصت بهره‌های زیادی ببرد ، اما لازمه این بهره‌مندی، برنامه‌ریزی و پای کار بودن همه دستگاه‌ها و مسئولان استان برای ورود جدی بخش خصوصی و سپردن امور به کاربلدان و متخصصان ترانسفرتوریسم است.
اکسپو دوبی2021؛ دروازه معرفی مازندران
رودبارکی نیز با اشاره به در پیش بودن اکسپوی دوبی که از 28 مهر امسال آغاز می‌شود و تا فروردین 1401 ادامه خواهد داشت می‌گوید: این اکسپو به عنوان محل تلاقی تمام کشورها در همه حوزه‌های اقتصادی بزرگترین ظرفیت پیش روی مازندران برای بهره‌برداری از دو رویداد ساری2022 و جام جهانی2022 است. از محوطه 400 هکتاری اکسپوی دوبی، 2016 متر فضای پاویون ایران است که 76 متر از این 2016 متر به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اختصاص یافته که دقیقا در ورودی پاویون 2016 متری ایران قرار دارد.
وی می‌افزاید: برنامه‌ریزی شده که این 76 متر مربع از پاویون ایران پنج روز به هر کدام از استان‌ها اختصاص یابد که فرصت پنج روزه مازندران در آبان است. مهم‌ترین دغدغه و درخواست مسئولان استان در حوزه گردشگری اکنون باید این باشد که سهم مازندران از یک دوره پنج روزه به دو بازه زمانی پنج روزه افزایش یابد تا فرصت بیشتری برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری مازندران به منظور میزبانی از ساری2022 و همچنین مسافران جام جهانی 2022 قطر داشته باشیم.
عضو جامعه هتلداران ایران: اکسپوی دوبی به عنوان محل تلاقی تمام کشورها در همه حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی بزرگترین ظرفیت پیش روی مازندران برای بهره‌برداری از دو رویداد ساری2022 و جام جهانی2022 است.
این فعال گردشگری با بیان این که این دو بازه پنج روزه باید الزاماً در یک فاصله حدوداً دو ماهه به مازندران اختصاص یابد، تصریح می‌کند: در صورتی که دو بازه زمانی با این فاصله برای مازندران داشته باشیم پنج روز نخست به برنامه‌های مرسوم مد نظر و معرفی جاذبه‌ها اختصاص می‌یابد و پس از آن به مدت دو ماه فعالان گردشگری فرصت پیدا می‌کنند که در اکسپو به شناسایی فعالان گردشگری کشورهای مختلف و رایزنی با آن‌ها برای جذب گردشگر هم برای ساری2022 و هم جام جهانی قطر بپردازند.
وی با بیان این که باید با نقشه دقیق در اکسپو به دنبال بهره‌مندی از فرصت موجود بود ، می‌افزاید: واقعیت این است که اگر بخواهیم در پنج روز فرصت‌مان صرفا به معرفی غذاهای بومی مازندران و اجرای موسیقی مازندرانی بپردازیم کاری از پیش نمی‌بریم. اکسپو محل رایزنی، گفت‌وگو و متقاعد کردن مشتریان و فعالان بازار هدف است. جایی است که نماینده‌های بخش خصوصی مازندران از حوزه‌های مختلف گردشگری اعم از هتلداری، هواپیمایی، تورگردانی و سایر بخش‌ها بررسی کنند و دریابند که اپراتورهای جام جهانی قطر چه شرکت‌هایی هستند تا با آن‌ها وارد مذاکره شوند.

پیام مازند


شناسایی کشورهای هدف جذب گردشگر
البته این فعال گردشگری معتقد است که برای رویدادی مانند جام جهانی باید حتی روی کشورهایی که تیم ملی آن‌ها شانس حضور در این مسابقات دارند و فرهنگ مردم آن کشور نیز بررسی انجام شود. رودبارکی می‌گوید: عمده هواداران فوتبال که از کشورهای اروپایی و آمریکایی به قطر می‌آیند نوع تفریحات‌شان متفاوت است و اگر هم به دنبال گردشگری فرهنگی باشند شهرهایی مانند اصفهان و شیراز برای آن‌ها در اولویت است. بنابراین باید اولویت را به جذب هواداران تیم‌های کشورهای آسیایی و مسلمان و کشورهای آفریقایی اختصاص دهیم. یعنی برای چنین رویدادی باید با مطالعات همه‌جانبه وارد عرصه شد.
وی تصریح می‌کند: اگر بتوانیم به یک بسته درست گردشگری برسیم و از فرصت اکسپوی دوبی بهره لازم را برای ایجاد ارتباط با فعالان بخش گردشگری کشورهای مختلف و همچنین اپراتورهای جام جهانی قطر بگیریم، بخش زیادی از راه را پیموده‌ایم، چون اختصاص پرواز چارتر و پذیرش مسافران جام جهانی در غرب مازندران و بازگرداندن‌شان به قطر برای تماشای دیدار مد نظرشان با توجه به اختلاف ارزش پولی ما با سایر کشورها کار بسیار ساده‌ای است. یعنی سفر هم برای آن‌ها ارزان تمام می‌شود و هم برای ما سودآور خواهد بود.
رودبارکی تأکید می‌کند که در مسیر رسیدن به این هدف بخش دولتی باید نقش تسهیل‌کننده فعالیت بخش خصوصی را داشته باشد و می‌گوید: همه این اتفاق‌ها زمانی میسر می‌شود که قسمت بازرگانی و بازاریابی خارجی وزارت گردشگری از بخش خصوصی کمک بگیرد و مدیریت امور را به بخش خصوصی بسپرد.
سال 2022 برای مازندران می‌تواند با توجه به هم‌زمانی دو رویداد ساری2022 و جام جهانی آغاز فصل جدیدی در جذب گردشگران خارجی و رونق صنعت گردشگری ارزآور باشد ، اما این هدف مهم زمانی محقق می‌شود که مسئولان مازندران و فعالان گردشگری این استان از همین حالا به فکر تدوین برنامه‌ای جامع و همه‌جانبه‌نگر برای بهره‌مندی از این فرصت مناسب همسایگی با معتبرترین رویداد فوتبالی و پرمخاطب‌ترین تورنمنت ورزشی جهان باشند ؛ فرصتی که تا سال‌ها بعد تکرار نخواهد شد.
برچسب‌ها
گردشگری کیش انجمن شرکت های هواپیمایی اکسپو 2020 وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی دوحه رامسر جام جهانی 2022 قطر
پروندهٔ خبری
رویداد بین‌المللی ساری 2022، دروازه توسعه گردشگری مازندران توسعه فرودگاه رامسر سکوی پرتاب برای رونق گردشگری مازندران

لینک کوتاه:
https://www.mazan-online.ir/Fa/News/229939/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صبح پنجشنبه و ترافیک تکراری کرج-چالوس

این ارز به شدت ریخت!

نکا میزبان پیاده‌روی نمادین اربعین برای جاماندگان کاروان عشق

عضویت در شانگهای منزوی کردن ایران را سخت‌تر می کند

آغاز تحصیل 47 هزار غنچه و شکوفه در مازندران

آغاز عصر جدید تراکنش مالی در ایران با فعال‌سازی کیف‌های پول الکترونیک

نجات جان 5 بیمار با اهدای‌عضو جوان 20 ساله بابلی

آمدن نان به خاطر آب/ صدای چرخش چرخ و سایش سنگ آسیاب قرایی به گوش نمی‌رسد

تأثیر نقدینگی در کاهش ارزش پولی ملی/ باید صادرات محور شویم

استقرار ناجیان غریق تا هفته آینده در سواحل مازندران

آغاز رویداد «سپیدصلح-آبی آرامش-سپید آبی» در جزیره کیش

چرا نور سریع‌تر از صوت حرکت می‌کند؟

بیشترین لطمات را از غیبت هواداران دیدیم/ کار با الهامی لذت بخش است

آخرین خبرها از رایکای بابل / از انتخاب مدیرعامل جدید تا ابقای پیروز قربانی

یک مازندرانی دبیر سازمان لیگ فدراسیون ورزش‌های بومی محلی شد

خورشید واقعا زرد رنگ است؟

تولید 150 هزارتن گندم در مازندران/ اختصاص 28 هزار هکتار مزرعه به کشت کلزا

حفظ اشتغال بیش از 24 هزار نفر از کسب کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان

کبیری: ارزش افزوده اقتصادی تعاونی‌ها را اشتغال،تعداد اعضا و فناوری‌ها تشکیل می‌دهد

عبدالملکی تاکید کرد: توجه به بخش نوآورانه در تعاون به عنوان یک راهبرد اساسی

خانواده، زنان و جوانان؛ ضرورت بازسازی ساختاری و مدیریت یکپارچه

اقتصادی از جنس هنرصنعت زنان توانمند روستای خرانق

خزعلی در نشست خبری: دورکاری زنان به نفع دولت و خانواده ها است / زنان سرپرست خانوار عایله حکومت هستند

شفاف سازی معاونت امور زنان و خانواده در خصوص انعکاس به دور ازواقع خبری از نشست رسانه ای دکتر خزعلی

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده وارد خوزستان شد

جایگاه زن ایستادگی و سازندگی است

دکتر خزعلی: باید در کنار ایجاد اشتغال به مسائل اخلاقی، تربیتی و سبک زندگی نیز توجه شود

مشکلات خانه اسکواش خرم‌آباد و بروجرد برطرف می‌شود

خرید 3 دستگاه آمبولانس جدید در آرامستان

کنعانی زادگان:، چون می‌دانند در قطر خوب پول در می‌آورم، جریمه ام کردند!

خرید 3 دستگاه آمبولانس جدید برای آرامستان خرم‌آباد

درگذشت مداح برجسته مازندرانی

سفر به شمال با جسد یک زن در صندلی جلوی ماشین

تمرکز سازمان بازرسی شناسایی بستر‌ها و گلوگاه‌های فساد است

واکسیناسیون 8 هزار و 546 نفر در مراکز هلال احمر مازندران

حریق منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد مهار شد

حضور تیم نساجی قائمشهر در تست پزشکی پیش فصل

ورود مجلس به موضوع تقویت ارزش پول ملی

آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد مهار شد

اعزام اولین گروه زائران اربعین از بعد از ظهر امروز

مهار کامل حریق در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد

ریسک بزرگ پرسپولیس درمورد پرونده کالدرون

آقای قالیباف برای آشناشدن با مسائل حوزه انتخابیه از نزدیک، به بهشهر آمد/استقبال گرم مردم از رئیس مجلس در یادواه شهدای بهشهر/حضور سران قوا در بین مردم امیدبخشی و اعتماد آنها به نظام را بالا می برد

قدردانی دبیرخانه تفاهم نامه اقیانوس هند از کارمند بندر نوشهر

حضور بازیکنان نساجی در تست پزشکی ایفمارک

5 اشتباه رایج در دنیای رمزارز چیست؟

کسب کرسی کشوری از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل

مداح خوشنام مازندرانی دار فانی را وداع گفت

جابر معافی؛ الگوی اصحاب رسانه مازندران

متهم: حمیده طلب 15 میلیونی اش را خواست، خفه اش کردم